|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
4 tuna (C&C 35 mk III) |
|
GUALTIERO GUADAGNI |
|
|
|
|
|
|
AARROW (Archambault 40rc) |
|
David Courtney |
Skipper |
|
|
|
|
|
Melody Courtney |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Afterburn (Soto 40) |
|
Darren Gornall |
|
|
|
|
|
|
Craig Pirie |
Helm |
|
|
|
|
|
Areion (Quest 33) |
|
Brian Mitchell |
Skipper |
|
|
|
|
|
ARRIBA (Beneteau First 40) |
|
Michael Lahrkamp |
Skipper |
|
|
|
|
|
Martin Slejska |
|
|
|
|
|
|
Arriba (Beneteau First 36.7) |
|
Don French |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Brain Townsend |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Benecuda (Beneteau 36.7) |
|
Thomas Holland |
|
|
|
|
|
|
Beyond Survival (C&C 115) |
|
Bill Roscoe |
|
|
|
|
|
|
Blew By U (Islander 36) |
|
David Maher |
|
|
CANDM50 |
Group 1 |
|
|
Cathy McLeod |
|
|
|
|
|
|
Blue Eagle (X - 95) |
|
Christopher Hobbs |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Andrew Muir |
|
|
|
|
|
|
Christopher Osborne |
Other |
|
|
|
|
|
Martin Osborne |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Bobby McGee (C&C99) |
|
Charles Stacey |
|
|
|
|
|
|
Boom (Olson 30) |
|
Scott Lyons |
|
|
|
|
|
|
Boomerang (C&C 35) |
|
Jason Smyth |
|
|
|
|
|
|
Break Free (Beneteau First 305) |
|
Rob Clark |
|
|
|
|
|
|
Paul Lewis |
Skipper |
|
|
|
|
|
Briseis (Comanche 42) |
|
Tomasz Majcherczyk |
|
|
|
|
|
|
Byte Size (Catalina 36TM) |
|
Alex Kantemir |
Captain |
|
CANAK31 |
Group 3 |
|
|
Tanya Shaw |
|
|
|
|
|
|
Carina (Catalina 309) |
|
Lorraine Bader |
Stunt Owner |
|
|
|
|
|
David Crosby |
|
|
|
|
|
|
Celebration (C&C) |
|
Gregory Kritsch |
|
|
|
|
|
|
Doralla (FS-DH) (C&C 27) |
|
Kirk Allan |
|
|
|
|
|
|
Dos Fenix (Catalina 34 Mk I) |
|
Stella Powelczyk |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
John Scrivener |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Eclipse (Abbott 33) |
|
Garry Cooke |
|
|
|
|
|
|
Eight Sails (Contessa 32) |
|
John Clark |
|
|
|
|
|
|
ENTOURAGE (OLSON911SE) |
|
Will French |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Dominique Laforest |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Epiphany (Mirage 275) |
|
Ron Smallbone |
|
|
|
|
|
|
Escape Pod (Shark ) |
|
Andrew Leslie |
|
|
|
|
|
|
Amy Pedersen |
|
|
|
|
|
|
Kevin Sullivan |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Flight Simulator (Corsair Cruze 970) |
|
Peter Jeffs |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Tom Reese |
|
173751T |
|
|
|
|
Flyer (C&C 99) |
|
Ronald Ciamaga |
|
|
|
|
|
|
Mark Tramont |
Other |
|
|
|
|
|
Joe Waple |
Watch Captain |
|
|
|
|
|
Fomo (Corsair F27) |
|
Brandie Kelly |
|
|
Canmg7 |
|
|
|
Fuzzy Logic (C&C 27 MkV) |
|
Nick Lekic |
|
|
|
|
|
|
Svetlana Lekic |
|
|
|
|
|
|
GEORGIE GIRL (C&C) |
|
John Carroll |
|
|
|
|
|
|
Paul Lehal |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Ginja Ninja (CS Merlin) |
|
Sean Furniss |
|
|
|
|
|
|
Bev Wiltshire |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Give'r (J 88) |
|
Tim Sweet |
|
|
CANTS17 |
|
|
|
Magda Warczok |
|
|
|
|
|
|
Glayva II (C&C 37) |
|
Debbie Jeffcoatt |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Jeff Jeffcoatt |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
GRIFFWN (Dehler 34) |
|
Alan Gibson |
|
|
|
|
|
|
HBomb (J 105) |
|
Jennifer Overbury |
|
|
|
|
|
|
Bonnie Reib |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Hijinks (J/88) |
|
laura weyler |
|
|
|
|
|
|
Hip Hip (C&C 35-3) |
|
Thomas Lynam |
|
|
|
|
|
|
George McPherson |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Hot Knots (Hobie 33) |
|
Chuck Watson |
|
|
|
|
|
|
Iliad (Mirage 33) |
|
Roger Petersen |
|
|
CANRP7 |
|
|
|
IMXtreme (X-Yacht) |
|
Keith Riley |
|
|
|
|
|
|
In The Moment (Catalina 320) |
|
Justin Singer |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Steve Singer |
Skipper |
|
|
|
|
|
Incorrigible (Kirby 30) |
|
Rui Cordeiro |
|
|
|
|
|
|
Into the blue (Alberg 30) |
|
Richard Mair |
|
|
|
|
|
|
Intuition V (Ontario 32) |
|
Hector Martinez |
|
|
|
|
|
|
Jersey Girl (Olson 911S) |
|
Emily Searle |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Mark Searle |
|
|
|
|
|
|
Joely Rose (Catalina 36 Type I) |
|
Gene Joelson |
|
|
|
|
|
|
Just One More (C&C 38 Mk3) |
|
Jonathan Lelie |
|
|
|
|
|
|
Kaminak (Benateau First 34) |
|
jarrod armstrong |
|
|
|
|
|
|
Katbird (Dufour 34 Performance) |
|
Gord Timmis |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Kathleen Timmis |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Knot Faster (Aloha 30) |
|
John Wager |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Ann Marie Wolf |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Tal Wolf |
Skipper |
|
|
|
|
|
LES (C&C35 Mk 111) |
|
John Hagen |
|
|
|
|
|
|
Let it Be (Grampian 26) |
|
Randy Boyd |
Helm |
|
|
|
|
|
Robert Clark |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
John Greenham |
Skipper |
|
|
|
|
|
John Phillips |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Live Wire (J 109) |
|
Kim Piller |
|
|
|
|
|
|
Lively (J 109) |
|
Murray Gainer |
|
|
|
|
|
|
Loonsong (CS30) |
|
Brad Basarab |
|
|
|
|
|
|
Lisa Cockerill |
|
|
|
|
|
|
Lorelei (CS 30) |
|
Paul Dengerink |
|
|
|
|
|
|
Craig Mills |
Skipper |
|
|
|
|
|
Cindy Reid |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Maggie (Niagara 31) |
|
Jackie Adams |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Alex McMillin |
Skipper |
|
CANAM46 |
|
|
|
Marilea (Shark) |
|
Monica Doedens |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Ric Doedens |
|
|
|
|
|
|
Maroca II (CS36 Merlin) |
|
Andrew Heim |
Skipper |
|
|
|
|
|
Barbara Heim |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
MOODY ONE (Moody 31 MKII) |
|
Andy Davies |
|
|
|
|
|
|
Moxie II (C&C110) |
|
Chris Chapman |
|
|
|
|
|
|
Sandi Keough |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Mr. Ed (IMX 38) |
|
Ian McAllister |
|
|
|
|
|
|
Mystic (FS-DH) (C&C 27 MkV) |
|
Pablo Rusjan |
|
|
|
|
|
|
Tatiana Rusjan |
Helm |
|
|
|
|
|
Mystic (SH-FS) (C&C27 MkV) |
|
Pablo Rusjan |
|
|
|
|
|
|
Mythos (CS Merlin) |
|
Ted Spanos |
|
|
|
|
|
|
Nemesis (C&C 99) |
|
Julie Charles |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Mike Innell |
Skipper |
|
|
|
|
|
NorthCaught (NFS-DH) (J 30) |
|
Wendy Northcotte |
|
|
|
|
|
|
Onawa (C&C) |
|
Christian Bedard |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Marc Bernier |
|
|
|
|
|
|
Marla Hanson |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
One (Benteau Figaro 1) |
|
Stuart Rice |
|
usa419 |
|
|
|
|
Pacemaker (CS 30) |
|
Henry Pasma |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Rob Thomas |
|
|
|
|
|
|
Patience (FS-SH) (Hunter 40 ) |
|
Bruce Moffitt |
|
|
|
|
|
|
Pearl (FS-SH) (C&C 35) |
|
Brent Hughes |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Peregrine (Nonsuch 33) |
|
Catalin Obreja |
|
|
|
|
|
|
Constantin Pana |
Strategist |
|
|
|
|
|
Perfect 10 (Beneteau First 10R) |
|
Benjamin Sutton |
|
|
|
|
|
|
Precious Time (Viking 33) |
|
Leigh Brown |
Grinder |
|
|
|
|
|
Mike MacLean |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Prime Time 2 (Catalina 30TM) |
|
Terence Kuehn |
|
|
|
|
|
|
Rapscallion 2 (Tartan 4100) |
|
Pierre Roberge |
|
|
|
|
|
|
resolute (cc27) |
|
Peter Ashby |
|
|
|
|
|
|
Rhapsody (Catalina 36) |
|
John Glenn |
|
|
|
|
|
|
Running Free (Alberg 37) |
|
Christopher Borgal |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Neil Garscadden |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Satori (Viking 28) |
|
Amaury Baudouin |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Richard Fournier |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Robert Fournier |
|
|
|
|
|
|
Serica II (C&C Corvette) |
|
Andrew Good |
|
|
|
|
|
|
Serious (C&C 33 MK II) |
|
Susan McIntyre |
|
|
|
|
|
|
Setanta (Hanse 400) |
|
Joe Doris |
|
|
|
|
|
|
Shock Therapy (Schock 40) |
|
Gary Benner |
|
|
|
|
|
|
Sorpresa (Beneteau First 30) |
|
Ken Tramposch |
|
|
|
|
|
|
Star Chaser (Beneteau First 45) |
|
Kenneth Martin |
|
|
|
|
|
|
Ron Statler |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Still Crazy (X-95-TM) |
|
John Danahy |
Skipper |
|
|
|
|
|
Sarah Danahy |
Helm |
|
|
|
|
|
Still In The Moment (Beneteau 423) |
|
Steven Gallinger |
|
|
|
|
|
|
SUMMERWIND (BENATEAU 331) |
|
Richard Ballantyne |
|
|
|
|
|
|
Tardis (Humboldt Bay 30) |
|
Barry Jasper |
|
|
|
|
|
|
MARK JASPER |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Tenacious (Beneteau First 36.7) |
|
Rob Bartholomew |
|
|
|
|
|
|
That's It (Mirage 27-2) |
|
Dusan Davidovic |
|
|
|
|
|
|
Thunder (X Yacht 372 sport) |
|
Corey Sawchuk |
|
|
|
|
|
|
Top Hat (CS30 WK) |
|
Peter Miller |
|
|
|
|
|
|
Triumph (Corsair F-28) |
|
Greg Avila-Shah |
Chef |
|
|
|
|
|
Bryan Mackey |
|
|
|
|
|
|
Tru Blu (Hunter 39) |
|
Derrick Finn |
|
|
|
|
|
|
True North (Hunter 27X) |
|
Jorin Gibson |
Medic/Doctor |
|
|
Group 1 |
|
|
Simon Mielniczuk |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Umitaka (C&C 35 Mk. III) |
|
Simon Bright |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Roger Van Vlack |
|
|
|
|
|
|
Upstart (Sunfast 3200) |
|
John Andersen |
Pitman |
|
|
Group 1 |
|
|
Bert Barrett |
|
675014Q |
|
|
|
|
Vague Location (Dufour 36 Classic) |
|
Jim French |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Tamara Welbourn |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Valaudrey (Beneteau 45F5) |
|
Mark Gifford |
|
|
|
|
|
|
Volga (Beneteau 34) |
|
Maxim Mikhailov |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Yuriy Mikhailov |
Skipper |
|
|
|
|
|
Wayward (Hunter 30) |
|
James Wilkinson |
|
|
|
|
|
|
Wee Beastie III (J 33) |
|
Michael Bauer |
Floater |
|
|
Group 3 |
|
|
James MacIntyre |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Sean Matthews |
|
|
|
|
|
|
Masih Moosazadeh |
|
|
|
|
|
|
Chris Ritvo |
Chef |
|
|
|
|
|
White Heather (Niagara 31' ) |
|
Cameron Macrae |
|
|
|
|
|
|
Wild Thing Tamed (C&C 33 Mk II) |
|
Edward Thompson |
|
|
CANET5 |
|
|
|
Windburn (C&C 30-1) |
|
Michael Barnett |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Brown |
|
|
|
|
|
|
Al Hansen |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Worthy Pearl (C&C 37) |
|
Mac McKenzie |
|
|
|
|
|
|
ZOOM (Farr 395) |
|
Keith Bechard |
|
|
|
|
|
|
Bryan Milne |
|
|
|
|
|
|