|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
Alexa (X-332) |
|
Martin Bilson |
Medic/Doctor |
|
|
Group 1 |
|
|
George Gerwitz |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Christopher Hogg |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Gerry Murray |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Daniel Seiderer |
Mast |
|
|
|
|
|
Mark Wynter |
Skipper |
|
|
|
|
|
Arabella (Sourtherly) |
|
Paul Graham |
|
|
|
|
|
|
Adrian Miles |
|
|
|
|
|
|
Jon Miles |
|
|
|
|
|
|
Batfish V (Comet 41S) |
|
Bill Blain |
|
|
|
|
|
|
Exec Avenue (35 match Bavaria) |
|
Thierry MERCIER |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Henri MOUROT |
Grinder |
|
|
|
|
|
Thomas QUEROMES |
Grinder |
|
|
|
|
|
Léo SAINT-PIERRE |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Eric VALLOT |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
FIGOLO (Figaro Bénéteau 2) |
|
Anne-Cécile BANNIER-MATHIEU |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Henri BERENGER |
|
|
|
|
|
|
Michel de Bressy |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Jean-Marc ESTIVAL |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Michel LE LUYER |
|
|
|
|
|
|
Jean-Eudes SUFFISSAIS |
|
|
|
|
|
|
FLEO (FIRST 31,7) |
|
christophe lollier |
|
|
|
|
|
|
Fuller Spirit (beneteau sense 50) |
|
Patrick Fuller |
|
|
|
|
|
|
JAMBO (J97) |
|
Pierre BOUHANNA |
|
|
|
|
|
|
Thomas LOMBARD |
|
|
|
|
|
|
Herve PILO |
|
|
|
|
|
|
Jumunu (J 109) |
|
Lesley Brooman |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Jeffs |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Quinton |
|
|
|
|
|
|
Kymtoo (Beneteau 393) |
|
malcolm knox |
|
|
|
|
|
|
LA BELETTE (FIGARO ONE) |
|
SIRISER Frank |
|
|
|
|
|
|
Lutea (Gecco 39) |
|
Darren Gelder |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
Chris Marchington |
Chef |
|
|
|
|
|
Alex McKee |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris North |
Skipper |
|
|
|
|
|
Rob Northover |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Magic (Elan 40) |
|
Graham Nixon |
|
|
|
|
|
|
Merlin of Rhu (Arcona 400) |
|
Richard Burns |
Floater |
|
GBRRB55 |
Group 1 |
|
|
Phil Cornick |
Owner |
|
|
|
|
|
Jonathan McManus |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Andrew Webster |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
NAVI (SYMPHONIE PTE) |
|
IVAN BOBLIN |
|
|
|
|
|
|
PERFIDE ALBION (SYMPHONIE) |
|
Georges BOUVARD |
|
|
|
|
|
|
Phénix (FIGARO 1) |
|
Hugues ALEXANDRE |
|
|
|
|
|
|
Ivan BEDINI |
|
|
|
|
|
|
Philippe MAGLIULO |
|
|
|
|
|
|
RAFALE VI (FIGARO ONE) |
|
Frédérique BARTHES |
|
|
|
|
|
|
Guillaume ELIE |
|
|
|
|
|
|
Athur FREMONT |
|
|
|
|
|
|
Bruno GALLARDO |
|
|
|
|
|
|
RESTLESS (Dufour 40) |
|
frederic jeunemaitre |
|
|
|
|
|
|
véronique legrand |
|
|
|
|
|
|
S X Girl (X37) |
|
Christine White |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
John White |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Sam of Hamble (Sigma 38) |
|
Serena Alexander |
|
|
|
|
|
|
Malcolm Frow |
|
|
|
|
|
|
Peter Hopps |
|
|
|
|
|
|
Andy Oliver |
|
|
|
|
|
|
Saute Moutons (first 30 JK) |
|
Francois Tirveilliot |
|
|
|
|
|
|
SPIRITWALKER (BENETEAU 40.7) |
|
Steve Masters |
|
|
|
|
|
|
Susimi II (Sweden 45) |
|
Michael Carrington |
|
|
|
|
|
|
susi Carrington |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Tristan Kemp |
|
|
|
|
|
|
TEMPTATION (FIRST CLASS C) |
|
Sébastien LENORAIS |
|
|
|
|
|
|
Roland VENTURA |
|
|
|
|
|
|
TEXA (X-Yachts 443 MkII) |
|
Martyn Billing |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Gareth Herrington |
Mast |
|
|
|
|
|
Alastair Mullens |
Grinder |
|
|
|
|
|
Hugh Mullens |
Skipper |
|
|
|
|
|
James Mullens |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Wayne Palmer |
Nav/Tac |
|
|
|
|
|
Ellen Pragmell-Raasch |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
Anna Richardson |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
UPSTART (Swan 42) |
|
Jane Vose |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Robert Vose |
|
|
|
|
|
|
WALILLABU II (FIGARO ONE) |
|
TROPRES Fabrice |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
BEAUDOUIN Guy |
|
|
|
|
|
|
XTRACT (X-302) |
|
Stephen Dancer |
Nav/Tac |
|
|
|
|
|
Jackie Peck |
Pit Assist |
|
|
|
|
|
Terry Slater |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Dudley Stock |
Skipper |
|
|
|
|
|
ZAMPA (XC45) |
|
Gordon Bennee |
|
|
|
|
|
|
Hastwell Hastwell |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Ian McDougall |
|
|
|
|
|
|