2018 Columbia Y.C. COLORS Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Alpha Puppy (J 35)
Rick Stage    
Amateur II (T-10)
Michael & Felicia Platzke 730152P    
American Flyer (J 70)
Steve Knoop 132368S 132368S  
Archimedes III (C&C 115)
Joe Hummel 231111Z    
Axolotl (J 112e)
Tracy Hixon    
Badge (Beneteau first 40)
Daniel Koules 394941B    
Banter (J 88)
Ben Marden    
Berteau Group (J 70)
Mark & Sarah Renz USASB10  
black pearl (j 70)
adam bowen    
Blackfin (J 109)
Keith Eickenberg 227770B    
Blondie 2 (J 88)
Tod Patton 209343w USATP73  
Bootlegger (Peterson/Wiggers 37)
David Bonzon 143216i    
Break Away (NA 40)
David Jankura    
Callisto (J 109)
John Baxter Headsail Trimmer   Group 3  
John Davis Mast   Group 1  
Katie Davis Bow    
Clark Forward Spinnaker trimmer    
Mike Hendrie Skipper   Group 1  
Jonathan Hurthle    
Sam Kashy Main Trimmer    
Jim Murray Tactician    
Caught in Traffic (J 105)
David Pierce 755611R    
CAYUSE (McPHEARSON)
TEAM CAYUSE    
Challenger (Frers 50)
Arunas Kubelskas 706625E    
Cheap Thrill (T-10)
Nancy & Tim Snyder 117610L USATS150  
Das Boot (Beneteau First 40.7)
Jay Muller 260099X    
Dauntless (Shields)
Mark Passis    
Defiance (J/V 66)
team defiance smirl 116795A    
Dire Wolf (1D35 Turbo)
Andy Groh Nav/Tac    
Jeffrey (Dewey) Janicek Owner    
Tim McCarthy Headsail Trimmer   Group 1  
grant overby   Group 1  
Tony Sarillo    
theresa trejo Bow    
Eagle (SYDNEY 38)
Shawn/Jerry O'Neill 137950Y USASO25  
Eagles Wings (Farr 40)
John Gottwald    
Edward B Stein (C&C 39)
Martin Bernstein 123594X    
Empeiria (J 70)
John Heaton    
Erica (T-10)
Brian Kaczor    
Erizo de Mar (Beneteau First 36.7)
Tomasz Citak Pit USATC111 Group 1  
Jamie Downing    
MARCIN DUCH Pit POLMD14 Group 1  
Waldemar Emmerich Co-Skipper 306876G POLWE1 Group 1  
Bogumil Kawa Mast USABK64 Group 1  
Jaroslaw Naruszewicz Spinnaker trimmer POLJN4 Group 1  
Scott Norman Spinnaker trimmer   Group 3  
Emil Olejarz Bow   Group 1  
Jacek Zawadzki Bow USAJZ33 Group 1  
Esprit d'Ecosse (J 105)
Donald Hanson Bow USADH164 Group 1  
Judith & Ross McLean 729032V USAJM386  
Anne Michaud Spinnaker trimmer USAAM134 Group 1  
Katye Michaud Pit   Group 1  
Christina Rice Pit 744728N USACR98 Group 1  
Exeter (J/V Baltic 35 TM)
John Notch 282831R    
Exile (J 88)
Andy Graff 255164W    
Fantome (Morgan 36T)
Deirdre Martin 351390U    
Flying Pig (J 105)
Mike Sheppard 239168G    
Flying Spaghetti Monster (J 35)
Mitchell Weisman 333394A    
FOG (Beneteau First 36.7)
Greg Rasmussen USAGR50  
Free Radical (Beneteau First 36.7)
Anthony Bowker 252093U GBRAB53  
Christie Miller   Group 1  
Full Tilt (J 109)
Peter Priede 371954y    
Gangbusters (J 105)
Mark Gannon 130159L    
Global Nomads (J 105)
Michael Hettel 223103C    
Goat Rodeo (J 109)
Robert Evans    
Michael Kearschner Headsail Trimmer USAMK76 Group 1  
Daniel Rylance Main Trimmer USADR132 Group 1  
Gryphon (J 105)
Bruce Stone 260545o USABS49  
Gwhiz (Beneteau First 10R)
Geoffrey Davis 671685B    
Heartbreaker (1D35)
Eric Oesterle 187614W    
Helly Hansen Youth Team (J 70)
Aisling Sullivan    
Lolly Vasilion    
Hokey Smoke (J 88)
Richard Stearns 115763V    
Hot Sauce (T-10)
Mike & Karen Better    
Imedi (TP 52)
Linc Yates    
Inferno (Farr 40)
Philip Dowd 147503O usapd10  
Insidious (Shields)
Gary Ropski 153393x    
Jahazi (J 120)
Frank Giampoli 253406I    
Jambo (Beneteau First 36.7)
John Cunningham Tactician USAJC312 Group 1  
Joe and Cindy Marciniak 752146U    
Jing Bang (LS 10)
David Finlay 395445C    
JOIE DE VIE (Beneteau First 36.7)
Jim Clouser Tactician 178936G USADH100 Group 1  
Kenneth Clouser Headsail Trimmer USAKC109 Group 1  
Paul Foszcz Main Trimmer USAPF16 Group 1  
Amy Guajardo Pit USAAG90 Group 1  
Nicholas Hartney Bow 236151R USANH17 Group 1  
Donna Hastings Helm 178936G USADH100 Group 1  
Randy Hastings Headsail Trimmer 704316A USARH92 Group 1  
Greg Moffett Mast USAGM43 Group 1  
Leon Rondenent Mid Mast USALR40 Group 1  
Kashmir (J 111)
Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer 663208X    
Koko Loko 2 (Beneteau First 40.7)
Tom Kokocinski    
La Tempete (Beneteau First 40.7)
Kevin Brinker Main Trimmer USAKB8   Group 1  
Bob Foley Headsail Trimmer   Group 1  
Eugene Johnson Headsail Trimmer   Group 1  
Jay Koverman Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Lucas Mast   Group 1  
George Papagiotopoulos    
Byron Weber Pit   Group 1  
Ryan Weber    
Thomas Weber 225848A    
Legacy (J 88)
Scott & Jim Sorbie    
Lighten Up (Beneteau Oceanis 43)
Charles Goodbar 76668U    
Marianne Stanke    
Mark Swiderski Bow   Group 1  
Jim Tromimuk    
John Wade Headsail Trimmer    
Nataile Wade Main Trimmer    
Lucy (Melges 32)
Jeremy Alexis 181824O    
Maggie Mae (Beneteau First 36.7)
Greg Alm Headsail Trimmer USAGA26 Group 1  
Carl Arentzen Navigator USACA45   Group 1  
Ruth Baxter USARB141 Group 1  
Dina Howell Mid Bow USADH183   Group 1  
Simon Mc Grotty IRLSM17 Group 1  
Elizabeth McCarten    
Phil Niles Headsail Trimmer USAPN19   Group 1  
Lee Petersen Bow USADP13   Group 1  
Peter Wright    
Mary Gail (J/112E)
Sam Veilleux 354522Q USASV31  
Mazal Tov (J 120)
Stash Adhikari    
Arne Fliflet Skipper 329388N    
Debbie Fliflet Owner    
Billie Miranda    
Gary Mogilner    
Igor Nartov 735630U   Group 1  
Dave Taylor    
Measure For Measure (Morgan 36 N/M)
Brian Tobin 151431i    
Meat (T-10)
Brian Kennalley, Edward Mui, and Craig Roehl    
Meridian (1D35)
Michael Dannecker 687612x    
Mise En Place (Beneteau Oceanis 381)
Laura Beck    
Justin Heiser Grinder   Group 1  
Bradford Hickman Bowman    
Paul Thompson    
Paul Thompson    
Brian Wiles    
Mojo (Beneteau First 40.7)
Gregg Comeaux    
Niki Conforti Spinnaker trimmer   Group 1  
Jamie Grisko Pit   Group 1  
YVONNE HERKEMIJ Owner   Group 1  
Andrew Kelly    
Audi Kelly    
Steven Lowery Helm   Group 1  
Chris Meissner    
Kristian Nielsen    
Steve Powell    
Scot Ruhlander Co-Skipper 203920J   Group 1  
Gary Powell/ Scot Ruhlander Rush Chairman 245241P    
Mutiny (T-10)
John Schellenbach 205310F    
Nemo (Seascape 27)
Michael Tuman    
Night Train (Thomas 35)
Brian Morgan 694678J    
No Reverse (Hunter Legend 37.5)
Bob HORENKAMP 655189T    
Ocean (Andrews 77)
Gary Feracota / Jim Banovitz 669932P    
PAINKILLER4 (SYDNEY 38)
Adam Birch Bowman   Group 1  
Joel Furmanek Bow   Group 1  
Edwin Jones Main Trimmer 225555w usaej5 Group 1  
Sarah Kaspar Headsail Trimmer   Group 1  
Alice Martin 208640u    
Jennifer McColloch Mast   Group 3  
Thomas McDonough Pit   Group 1  
Peter Nielsen Chef   Group 1  
Travis Wilhite    
PASSAGES (HUNTER 28.5)
KAMIL DOSTALIK 777092N    
Perico (Sabre 402)
Ryan Johnson 350382S    
Pommes Frites (Jeanneau 49DS)
Bradley Carter Bow   Group 1  
brian durance Bow 60844   Group 1  
Michael Evans 715929J    
Leo Henikoff Tactician   Group 1  
Janet Potter Main Trimmer   Group 3  
Jessica Stanfill    
Dana Wright Headsail Trimmer    
Program (Beneteau First 36.7)
Earle Atwater Chef 266765G usaea37 Group 1  
Bob Glennie Spinnaker trimmer USARG117 Group 1  
Allyson Haramia Bow USAAH113 Group 1  
Julia Means Spinnaker trimmer 316605q USAJM387 Group 1  
Bruce Metcalf Main Trimmer 151224f usabm157 Group 1  
Chris Metcalf Helm USACM216 Group 1  
Eric Metcalf Tactician USAEM92 Group 1  
Brian Mond Mast ARGBM2 Group 1  
Providence (Ericson)
Greg Miarecki 286909C    
Pura Vida (J 111)
John Kalanik 318238Z USAJK153  
RADIANCE (Farr 38)
Benjamin White 242451N USABW79  
Rainbows End (T-10)
Steven Fink 186023P    
Rambler (J 88)
Benjamin Wilson 681142V USABW85  
Renegade (J 133)
Thomas Papoutsis 231097U    
Retention (LS 10)
John Croll    
Blaze Bohlig Bow   Group 1  
Dave Brady    
Mark Croll 295680F    
Sam Sansome    
Joe Teno    
Bob Warnecke    
RhumbRunner (Beneteau First 40.7)
Kathryn Goldman /Brian Goldman    
Rowdy (J 111)
Richard Witzel    
Scarlet Begonias (Dufour 36P)
Kevin Foote 696672W USAKF49  
Sealark (J 105)
Clark Pellett 308269F USACP56  
Shmokin Joe (J 111)
Michael Hettel Pit 223103C USAMH145 Group 1  
Mickey Nielson Pit   Group 1  
Nick Ponsonby Bow USANP13 Group 1  
Mike Reisinger Main Trimmer USAMR147 Group 1  
Jeff Schaefer 190815m usajs322 Group 1  
Sin Duda! (Santa Cruz 52)
Lindsey Duda 289191K    
Skeleton Key (J 111)
Peter Wagner 272978G USAPW42  
SKYE (Nelson Marek 46)
Jeff & Jane Hoswell 226157W    
Slapshot II (J 109)
Scott Sims 392477E USASS198  
Slot Machine (J 88)
Robert Davis Main Trimmer   Group 1  
Boyd Jarrell Skipper 736915Z    
Boyd Jarrell    
Michele Jarrell    
Robin Munden    
Berri Pullen Pit   Group 1  
Sociable (Beneteau 40.7)
Robert Arzbaecher 178058d    
Solution (J 111)
Tracy Brand 135092V USATB68  
Soulshine (Beneteau First 36.7)
Jarrett Altmin 672083W USAJA55  
Southbound (J 105)
Robert Amos 354490B    
Spanker (Beneteau First 40.7)
Boyd Rice / Rollin Pierce    
Split Decision (Beneteau First 36.7)
Andrew Appel Bow   Group 1  
Caitlin Gaske Headsail Trimmer   Group 1  
Billy Mercer Main Trimmer us82 us148 Group 1  
Mark Norris    
Nick Norris Skipper 286470C USANN15 Group 1  
Mitch Wywiorski Pit CANMW23 Group 1  
Striking (J 105)
Vanessa Gates 704770V USAVG8  
Sundance (shields)
lia bosma    
Michael Schwartz 1326575    
David Sincox Main Trimmer   Group 1  
Taipan (Farr 40)
Lloyd Karzen 310605E uslk45  
Tequila Mockingbird (Beneteau First 36.7)
Chris Duhon 397624D USACD46  
The Asylum (J 105)
Jon Weglarz 219487K    
Thunderbolt (LS 10)
Steve Karstrand 257140S    
Tide The Knot (Jeanneau Sunfast 35)
Robert Metzen 266760B    
Turning Point (Beneteau First 40.7)
David Hardy 343934V USADH101  
Valhalla (J 105)
Mike & Kathie Newman 201940J USAMN41  
Vanda III (J 109)
Mike Burke Grinder usamb173 Group 1  
John Dolecki Mast   Group 1  
Bill Heun    
David Sulfridge Watch Captain    
Jack Toliver 376112Q    
Vayu (Beneteau First 40.7)
Ron Buzil 245909W    
Vytis (J 105)
Gyt Petkus 752205R    
Warlock (J 111)
Kris Buckles    
Pete Curtner Bow    
Tom Dickson 410167p    
Dave Gerber    
Nathan Jamieson    
James Kinzel Mast 675371S   Group 1  
J Lewis Navigator   Group 3  
John Madey    
Jimmy Nickele    
Sergey Patkovskiy    
Gilberto Pina Bow   Group 1  
Water Works (T-10)
Rick & Mary Ann Lillie 171871U    
Whisper (Express 34)
Thomas Barnes 206486C    
Windsong (J 88)
Todd Anderson Mast   Group 1  
Allan Terhune Tactician    
Michael Wade Bow   Group 1  
Tim Wade Skipper 732257Y    
Tripp Wade Headsail Trimmer    
Winnebago (LS 10)
Hillary Clinton Chef    
Stormy Daniels Grinder    
Robert Muller Medic/Doctor    
Nancy Pelosi Rush Chairman    
Tim Rathbun 171439q USATR90  
Paul Ryan Alternate    
Donald Trump Stunt Owner    
Wired (Beneteau First 40.7)
Brian Angioletti / Chuck Norton 372020H    
Xuberance (XP44)
Jeff Barton 346160V    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020