2018 Melges 20 World League European Division // Event 4
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
155 (Melges 20)
Maxim Lougutenko RUSML1 Group 3   Yes  
Slava Martinov     Yes  
Victor Novoselov Helm 18/04/2020 RUSVN11 Group 1   Yes  
205 (Melges 20)
Alexei Bunzya Helm 11/07/2019 RUSAB26 Group 1   Yes  
Maxim Batrakov 28/06/2020 RUSMB4 Group 1   Yes  
Timoty Zhbankov 25/06/2020 RUSTZ7 Group 1   Yes  
ALEX TEAM (Melges 20)
Alexander Mikhaylik Helm 02/03/2019 RUSAM47 Group 1   Yes  
Vitaly Rozhkov 27/03/2019 RUSRV2 Group 1   Yes  
Aleksei Tarasov 12/05/2019 RUSAT25 Group 1   Yes  
ALOHA (Melges 20)
Michal Hurby   Group 3   Yes  
Jan Kuchar Helm 06/06/2019 CZEJK13 Group 1   Yes  
Martin Trcka   Group 3   Yes  
ANGOPHORA (Melges 20)
Guido Belgiorno-Nettis Helm 07/07/2019 AUSGB9 Group 1   Yes  
Nick Cleary Mast 19/07/2020 AUSNC2 Group 1   Yes  
Chris Cook Watch Captain 05/07/2019 AUSCC5 Group 1   Yes  
Michael Dunstan Main Trimmer 02/11/2018 AUSMD1 Group 1   Yes  
ANNA (Melges 20)
Igor Matviienko   Group 3   Yes  
Ruslana Taran   Group 3   Yes  
Nikita Tokoviy Helm 19/07/2020 GRENT12   Yes  
BOOGIE (Melges 20)
Matteo Ferraglia 11/04/2020 ITAMF102 Group 1   Yes  
Pieluigi Giannatasio Helm 01/03/2019 SUIPG36 Group 1   Yes  
Fausto Surini 14/06/2019 ITAFS105 Group 1   Yes  
Agnese Zampieri 19/07/2020 ITAAZ46 Group 1   Yes  
BRONTOLO (Melges 20)
Federico Michetti ITAFM8 Group 3   Yes  
Silvia Morini     Yes  
Filippo Pacinotti Helm 16/08/2018 ITAFP23 Group 1   Yes  
Manu Wieller ESPMW1 Group 3   Yes  
CALVI NETWORK (Melges 20)
Carlo Alberini Helm 19/11/2018 ITACA21 Group 1   Yes  
Sergio Blosi ITASB20 Group 1   Yes  
Karlo Hmeljak   Group 3   Yes  
CINGHIALE (Melges 20)
Cherlie Mckee   Group 3   Yes  
Robert Wilber Helm 18/04/2020 USARW91 Group 1   Yes  
Matt Woodworth   Group 3   Yes  
CRO-A-SAIL (Melges 20)
Darko Hajdinjak   Group 3   Yes  
Sinisa Mikulicic   Group 3   Yes  
Miroslav Reljanovic Helm 11/07/2019 CROMR1 Group 1   Yes  
DARK STAR (Melges 20)
John Bacon Helm 07/02/2020 AUSJB20 Group 1   Yes  
Darren Jones   Group 3   Yes  
David Sampson Bow   Group 3   Yes  
Danielle Smythe Floater   Group 1   Yes  
ELF (Melges 20)
Makhail Chegutov   Group 3   Yes  
Sheremetev Maxim RUSMC1 Group 3   Yes  
Sergey Sobolev Helm 18/04/2020 RUSSS25 Group 1   Yes  
Pavel Sysuev RUSPS2 Group 3   Yes  
FANTASTICHINA (Melges 20)
Reinhard Glenz   Group 1   Yes  
Wilma Homann NEDWH6  
Armin Radenbauer   Group 1   Yes  
Niko Resh   Group 3   Yes  
FREMITO D'ARJA (Melges 20)
Enrico Fonda ITAEF7 Group 3   Yes  
Stefano Lagi ITASL16 Group 3   Yes  
Dario Levi Helm 19/06/2020 ITADL38 Group 1   Yes  
Raffella Losito ITARL14 Group 1   Yes  
GONE SQUATCHING (Melges 20)
Tommaso Bert   Group 1   Yes  
Francesco Ivaldi ITAIF1 Group 3   Yes  
PIetro Loro Piana Helm 01/03/2019 ITAPL23 Group 1   Yes  
Elena PIccotti   Group 1   Yes  
KINDAKO (Melges 20)
Matteo Ivaldi Tactician ITAMI12 Group 3   Yes  
Monica Rampoldi Bow ITAMR9 Group 1   Yes  
Enrico Turrini Headsail Trimmer ITAET13 Group 1   Yes  
Stefano Visintin Helm ITASV10 Group 1  
KOTYARA (Melges 20)
Alexander Andrianov   Group 3   Yes  
Oleg Evdokimenko Helm 18/07/2020 RUSSOE1 Group 1   Yes  
Segei Shevtcov   Group 3   Yes  
LEVIATHAN (Melges 20)
Mikhail Shenemetyev     Yes  
Marina Dinova     Yes  
Sergey Ilkov     Yes  
Vadim Yalchinson Helm 18/04/2020 RUSVY4 Group 1   Yes  
MAG TINY (Melges 20)
Tomislav Basic CROTB2 Group 3   Yes  
Krzysztof Krempec Helm 19/11/2018 POLKK10 Group 1   Yes  
Krempec Krzysztof POLKK10 Group 1   Yes  
MAOLCA (Melges 20)
Bianca Crugnola ITABC28 Group 3  
Giulio Desiderato ITAGD41 Group 3  
Matteo Ramian 16/02/2019 ITAMR54 Group 1  
Manfredi Vianini Tolomei Helm 19/04/2020 ITAMV51 Group 1   Yes  
MARTINA (Melges 20)
Branko Brcin SLOBB3 Group 3   Yes  
Andrea Musone ITAAM195 Group 1   Yes  
Giacomo Musone Helm 11/07/2020 ITAGM123 Group 1   Yes  
MARUSSIA (Melges 20)
Sergei Pashkov 13/06/2020 RUSSP9 Group 1   Yes  
Marina Kaverzina Helm 25/05/2020 RUSMK24 Group 1   Yes  
Valery Zatsarinski 12/09/2018 RUSVZ5 Group 1   Yes  
MASCALZONE LATINO JR (Melges 20)
Malcom Page AUSMP3 Group 3   Yes  
Stefano Ciampalini ITASC20   Yes  
Giulia Masotto Helm 19/12/2019 ITAGM115 Group 1   Yes  
Nathan Wilmot     Yes  
MEDYZA (Melges 20)
Ettore Botticini 17/05/2020 ITAEB34 Group 1   Yes  
Sofia Chincarini   Group 1   Yes  
Pavel Grachev Helm 18/07/2020 RUSPG3 Group 1   Yes  
Artem Markov RUSAM7 Group 3   Yes  
MENDIETA - G3BAU (Melges 20)
Federica Salvà ITAFS14 Group 3   Yes  
Francescp Gabbi ITAMG27 Group 1   Yes  
Luigi Giannattasio Helm 01/03/2019 SUILG2 Group 1   Yes  
Andrea Racchelli ITAAR1 Group 3   Yes  
MEZZALUNA (Melges 20)
Pietro Corbucci     Yes  
Marco Frachini 07/04/2019 ITAMF54   Yes  
Gianmatteo Paulin ITAGP3 Group 1   Yes  
NIKA (Melges 20)
Michele Ivaldi ITAMI4 Group 3   Yes  
Manuel Modena   Group 3   Yes  
Vladimir Prosikhin Helm 05/08/2018 RUSVP7 Group 1   Yes  
OLEANDER (Melges 20)
Victor Diaz de Leon Spinnaker trimmer VENVD3 Group 3   Yes  
Brian Kamilar Watch Captain USABK55 Group 3   Yes  
Jeremy Wilmot Strategist AUSJW27 Group 3   Yes  
James Wilson Helm 16/07/2020 USAJW12 Group 1   Yes  
PACIFIC YANKEE (Melges 20)
Peter Busch Floater   Group 1  
Drew Freides Helm 02/10/2019 USADF9 Group 1   Yes  
paul goodison Tactician    
Charlie Smythe Headsail Trimmer USACS60 Group 3  
PIROGOVO (Melges 20)
Danil Odincov BLRDA3 Group 3   Yes  
Natalia Elkhova RUSNE3   Yes  
Aleksander Elkimov RUSAE6 Group 3   Yes  
Alexandr Ezhkov Helm 24/08/2018 RUSAE8 Group 1   Yes  
POURSUITE (Melges 20)
Bernard Borter Helm 11/07/2020 SUIBB8 Group 1   Yes  
Rickli Max Owner 10/07/2020 SUIMR15 Group 1   Yes  
Yan Perret gentil Tactician 19/11/2018 SUIYP2 Group 1   Yes  
Alexandra Perret-gentil Navigator 06/07/2020 SUIAY1 Group 1   Yes  
RAYA (Melges 20)
Niccoló Bianchi ITANB1 Group 3   Yes  
Alessandro Franci ITAAF8 Group 3   Yes  
Matteo Marenghi Vaselli Helm 02/10/2019 ITAMM243 Group 1   Yes  
Giulia Sent   Group 1   Yes  
RUSSIAN BOGATYRS (Melges 20)
Kostantin Besputin RUSBK2 Group 3   Yes  
Igor Rytov Helm 23/12/2018 RUSIR3 Group 1   Yes  
Anton Sergeev RUSAS27 Group 1   Yes  
RUSSOTRANS (Melges 20)
Maxim Kuzmin Spinnaker trimmer RUSEL3 Group 3   Yes  
Yurii Morozov Helm 19/04/2020 RUMY4 Group 1   Yes  
Evgeny Neugodnikov RUSEN2 Group 3   Yes  
SEASE (Melges 20)
Flavio Grassi   Group 3   Yes  
Giordano Guglielmo ITAGG8 Group 3   Yes  
Franco Loro Piana Helm 01/03/2019 ITAPL23 Group 1   Yes  
SESTELEMENTO (Melges 20)
Francesco De Bernardi Spinnaker trimmer 03/05/2020 ITAFD85 Group 1   Yes  
Mattia De Bernardi 07/05/2020 ITAMD138 Group 1   Yes  
Oscar Farace Helm 03/05/2020 ITAOF3 Group 1   Yes  
Daniele Poli Tactician 03/05/2020 ITADP47 Group 1   Yes  
SIDERVAL (Melges 20)
Eleonora Colucci 06/04/2019 ITAEC63 Group 1   Yes  
Marco Giannini 03/04/2020 ITAMG118 Group 1   Yes  
Emanuele Savoini 25/05/2020 ITAES28 Group 1   Yes  
Enzio Savoini 25/05/2020 ITAES41 Group 1   Yes  
SYNERGY (Melges 20)
Francesco Bertone   Group 3   Yes  
Nikolay Kornev RUSNK8 Group 3   Yes  
Maddalena Minasi   Group 1   Yes  
Valentin Zavadnikov Helm 01/06/2020 RUSVZ6 Group 1   Yes  
TEMPUS (Melges 20)
Kohei Ichikawa Main Trimmer JPNKI26 Group 1  
Tsutomu Kaneko Headsail Trimmer 21/06/2020 JPNTK24 Group 1   Yes  
Koji Matsumoto Helm 02/11/2018 JPNKM22 Group 1   Yes  
Ogawa Satsuki Bow 03/07/2019 JPNSO2 Group 1   Yes  
VANITE (Melges 20)
Mario Aquila Helm 27/03/2019 ITAMA100 Group 1   Yes  
Giovanna Gangitano ITAGG146 Group 3   Yes  
Ferrarese Simone ITASF2 Group 3   Yes  
Galati Valerio ITAVG14 Group 3   Yes  
VICTOR (Melges 20)
Stefano Cherin ITASC23 Group 3   Yes  
Egor Larinov RUSEL3 Group 1   Yes  
Alexander  Novoselov Helm 05/10/2018 RUSAN23 Group 1   Yes  

Main Menu

MWL sponsors

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy