155th NYYC Annual Cruise
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Acadia (Lyman Morse)
Henry Keenan    
Susan Keenan    
Walter Keenan    
William Keenan    
David Teece    
Leigh Teece    
Matt Wallace    
Adagio (East Bay)
Chester Kitchings    
ALIX (J/40)
Wayne Batcheler    
David Cutner 399343H    
Bill Leeds    
Jim Murphy    
Len Williams    
Alliance (j40)
John Bonds, Jr.    
Amorita (New York 30)
William Doyle 255434T    
Jed Pearsall 121695V USAJP132  
Ross Pearsall    
Angelita (8 Metre)
Harrison Croll Grinder    
Samuel Croll Tactician    
Glendon Elliott Helmsman    
Henry Frissora, MD Strategist    
Henry Skelsey Skipper    
Aragorn (J 46)
Sally Murphy Strategist    
Ted Murphy Helmsman    
Leslie York Tactician    
Richard York Skipper    
Arethusa (NYYC Swan 42)
Philip Lotz    
ATHENA (Sailboat)
David Brown    
Bella PITA (Maxi Dolphin 75 /Custom)
James Grundy 401287V USAJG163  
Black Watch (S&S 68)
Trevor Fetter    
Gordon Ingate    
Blazer (NYYC Swan 42)
Christopher J. Culver Skipper   Group 1  
John (“Jay”) Holmgren   Group 1  
Thomas Kluk   Group 1  
Johanna Moffitt   Group 1  
Robert Moran   Group 1  
Scott R. Price   Group 3  
Andrew Spaulding   Group 1  
Blue Rider (J109)
Eric Kamisher    
Blue Yankee (Reichel Pugh 66)
Bob & Farley Towse    
Bolero (S&S aux yawl)
Edward Kane    
Brilliant (Sabre 402)
Mark Craig    
Elizabeth Guernsey    
Susan Guernsey    
David Guernsey, III    
David Guernsey, Jr. Skipper    
Terry McMahon    
Callisto (Littleharbor Whisperjet)
Angus Littlejohn    
Cannonball (Swan)
Charles Robertson    
Charlie V (J 44)
Norman Schulman    
Choisi (J 44)
Peter Gebhard    
Christopher Dragon (J 122)
Linda Berkeley - Weiss Other 352216l USALW37 Group 1  
Richard Brodman Mast    
Malcom Fox Other    
Caroline LaMotte Headsail Trimmer   Group 1  
Byron LaMotte III USABL18 Group 1  
Andrew Weiss 352216l    
Gavin Weiss Headsail Trimmer   Group 1  
Daring (NYYC Swan 42)
John Hele 126702L USAJH109  
Dawn to Dusk (Grand Banks Aleutian)
Margaret Evans    
Barbara Moloney    
Thomas Moloney    
Andrew Oleksiak    
Decision (TP 52)
Alex Clegg Headsail Trimmer    
Robert Crane Tactician    
William Gammell Bowman    
Martha Glenn Strategist    
Ned Glenn Grinder    
Albert Gooch Navigator    
Gijs (Guinness) Gunneman Pitman    
Blake Kimbrough Grinder    
Dwight Leblanc Main Trimmer    
John Alden Meade    
Joe Morris Other    
Stephen Murray Skipper    
Stephen Murray Helmsman    
Trist (bubba) Murray Grinder    
Defiance (Swan 56)
Alex Fridell    
Corey Lang    
John Morgan    
Nikki Noonan    
Peggy Noonan    
Peter Noonan    
Peter H. Noonan    
Amanda Petersen    
Carsten Petersen    
Diva (Morris 46, cruising)
Edwin Fischer    
Dragon (Swan 48)
Hugh Balloch 165843X    
Enticer (Trumpy motor yacht)
Stuart Woods    
First Light (Baltic Sloop)
Andre Laus    
Fleetwing (J/111)
Henry Brauer    
Drake Johnstone    
Ford Johnstone    
Hunter Johnstone    
Nick Johnstone    
Peter Johnstone    
Robert Johnstone Helmsman    
Stuart Johnstone    
Julia Langford    
Flying Cloud 11 (Swan 44 Mk 2)
Gordon McNabb 126738x    
Fortune (staysail schooner)
Elizabeth Doucette    
allison glassie    
Georgia Glassie    
Tom Glassie    
Todd Manolo    
Mark McVay    
Susan Moberg    
Bill Shore    
John Taft 662464R    
Freebird (Swan44)
Joy Asche   Group 1  
Philip Asche   Group 1  
Isela Canizares   Group 1  
Ron Canizares   Group 1  
Adam Turinas   Group 1  
Alice Tutinas   Group 1  
Gold Digger (J 44)
Bob Bailey Grinder   Group 1  
James D. Bishop Sr. 114950Q usajb2  
Ted David Pitman   Group 1  
Tim Ebert Bowman   Group 1  
Tom Greig Strategist usatg52 Group 1  
Rudi Hutter Headsail Trimmer   Group 1  
Tom Manco Strategist   Group 3  
Dr. John Osmond Main Trimmer   Group 1  
Ellyn Osmond Mid Mast   Group 1  
Kathy Tracy Pitman   Group 1  
Tom Tracy Mast   Group 1  
Joseph Weed Pitman   Group 1  
Gracie (M&R 69)
stephan frank    
Gunga Din Too (Alden)
Dayton Carr    
Impulse (Grand Banks Eastbay 38)
Aaron Berg    
Adolf Haffenreffer IV    
Blakely Kimbrough Helmsman 253729V USABK37 Group 1  
Ludwell Kimbrough III Navigator   Group 1  
Rodney Osborne    
island girl (eastbay)
charles townsend    
Jazz Fish (Freedom 35)
Alejandra Higgins Tactician   Group 1  
Paul Koch Skipper USAPK51 Group 1  
Paul Koch Jr. Helmsman USAPK52 Group 1  
Kalevala (Swan 60)
Allen Kruger    
Gemma Metcalfe    
Lee Metcalfe    
Jerry Mohlenbrok    
Jack Needs    
Robert Olsen    
Sandra Stosz    
James Tyler    
Le Cordon Bleu (sail)
Thomas G. Petersen Jr    
Lilly (eastbay)
Carol Connnor Other    
paul connor    
Mad Dogs & Englishmen (J/109)
Patrick Schoonveld Skipper   Group 1  
Mars (bristol)
Stephen Wolfe    
Maxine (J 44)
Elizabeth Amory    
James Conroy    
Robert Cosel    
Renee Ketcham    
Saunders Ketcham    
William Ketcham    
Christopher Kriz    
Mercurius (Grand Banks Europa (Trawler))
Bernadette Gotch Other    
Brendan Gotch Other    
Lawrence Gotch Skipper    
Merganser (Dyer)
Alice Concagh    
Kevin Concagh    
Misty (Stephens )
Robert James    
My Girl (Beneteau First 36.7)
Gary (Mathew) Beer Main Trimmer    
Paul Fleming Helmsman    
Robert Long Tactician    
Donald Steiner Skipper    
Meg Steiner Headsail Trimmer    
Nor'easter (Alden Q-Class)
Ted & Shelia Graves    
Northern Light (Walsted)
Jesse Terry    
Palawan (Little Harbor Custom)
Norman Angus    
Dan Gordillo 710745w    
Joseph Hoopes    
LLoyd Miller    
Harry Morgan    
Panacea (Beneteau First 36.7)
Paul Hewitt    
Passion 4 C (Sloop)
Stefan Lehnert    
Picante (J/109)
mike bernstien Bowman   Group 1  
chriss collings Grinder   Group 1  
james isenberg Pitman   Group 1  
neal oconnell   Group 3  
grace sahagian Mast   Group 1  
john sahagian Bowman USAJS209 Group 1  
katrina salk Navigator   Group 1  
robert salk    
teresa salk Mast   Group 1  
Regulus (Sabre)
Jeffrey Urstadt    
Resolute (Sloop)
Robert Snyder    
Rima2 (RP 55)
Paul Andrepont Headsail Trimmer   Group 1  
John Baxter Helmsman USAJB41 Group 1  
Molly Baxter Strategist USAMB73 Group 1  
Andrew Besheer Main Trimmer 149944F USAAB11 Group 1  
Clinton Bolton Mid Bowman   Group 3  
John Brim Skipper 198990O USAJB95 Group 1  
Elliott Brown Headsail Trimmer   Group 1  
Parker Cook Other   Group 1  
Karl Funk Bowman 274819Y USAKF9 Group 3  
Walter Keenan Navigator   Group 1  
Collin Leon Mid Mast   Group 1  
Glen Neylon Pitman   Group 3  
Dan Peckham Grinder   Group 3  
Ben Powers Other USABP36 Group 1  
Scott Tompkins Runners   Group 1  
Runaway (J 44)
Campbell Carr    
D'Arcy Carr    
Madeleine Carr    
Toney Edwards    
Anne D. Glenn    
Lawrence R. Glenn    
Rush (J 109)
Bill Sweetser 229960F USABS61  
Salute (Little Harbor)
William (Jay) Mills IV    
Satin Doll (Sabre 38 Mark I)
Jay Schachne    
SeaBear II (Morris 38)
john frawley    
Seal (Block Island)
Alfred Van Liew / David Brodsky 107215L usaav24  
Pobert Goff    
Skagerrak (Frers 48C)
Mr/Mrs Stephen J. Connolly    
John Cunningham Navigator    
Mrs Stephen (Missy) Kasnet Other    
Stephen Kasnet Skipper    
Peter Robbins    
Mr/Mrs Sam Wakeman Mast    
Sonny (S&S Custom 53)
Simon Davidson    
Joseph Dockery    
Harry Dunning    
Carrie Fletcher    
Mike Fletcher    
Dooie Isdale 105376v    
Henry Little    
Carol Vernon USACV2  
Stark Raving Mad VI (NYYC Swan 42)
James Madden 153968C USAJM123  
Sugar 'N Spice II (Tartan 37cb)
Carl Bergeron Skipper    
Jeanne Bergeron Strategist    
Jennifer Bergeron Tactician    
George Gaydos Pitman    
Erin Leonard    
Joe Nemec    
Surprise (Spaulding Dunbar Ketch)
David Doody    
Barbara Gatfield    
Surprise (Sloop)
Cathy Chu    
Taza Mas (Custom Ketch)
Betsy Claar    
Whit Corbishour    
Joseph Giacalone    
Stevie Giacalone    
James Harrison Skipper    
Yvonne Harrison    
Nelda Miller    
Brandon Ritt    
Amy Schafer    
David Schafer    
Heidi Schutts    
Philip Schutts    
Craig White    
Martha White    
Threebeans (Santa Cruz 37)
Christopher Rosow 197918E    
Tiger Moth (Morgan 38-2)
Steve (Sticky) Armitage Tactician    
Lorriane (Bugsy) Armitgae Pitman    
Jane Berriman Strategist    
R. Bruce Berriman Skipper    
Tiger Too (Power)
Toby Ritter    
Time Out (Custom 65' S&S)
Richard Breeden    
Toucan (Swan 66)
Sir Anthony Greener    
Vamp (J 44)
Charles F. Boeddinghaus Main Trimmer   Group 1  
Judy Boeddinghaus    
Caroline Evans    
Alton J. Evans, Jr. Navigator 255247w USAAE1 Group 1  
Colleen Lentie    
Claudia Sitar    
Leonard Sitar Skipper 112566Q USALS50 Group 1  
Christine St. John    
Debbie St. John    
Vesper (TP52)
Jim Swartz USAJS82  
Wanderbird (Park Isle Trawler)
david guernsey    
carol ross    
Water Music (Eastbay 43FB -)
Carey Brian    
Water Music (Alden)
Tom Ruberti    
WaterWitch (Bermudian Sloop)
Pete Colby Headsail Trimmer USAPC33 Group 1  
Jay Cross Skipper 375610R USAJC36 Group 1  
Jay Hansen Tactician USAJH77 Group 3  
Wings (J/46)
Nicholas Brown    
Winnie of Bourne (Yawl)
Cynthia Crimmins    
Jeffrey Gonsalves    
J Arvid Klein    
Andrew LeBuhn    
Brody MacGregor    
Stuart MacGregor    
Xanadu (sloop)
Kevin Dailey Tactician USAKD7  
Richard Nugent    
Victoria Vandamm Dailey Other    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy