2012 Lauderdale to Key West Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Air Born (Tartan 4600)
Nancy McGuire    
Dan O'Brian    
Diane Pelletier    
Dennis Shafer Skipper    
Anhinga (Corsair F27 trimaran)
Joel Andrews Navigator    
Paul Jarrett Main Trimmer    
Robert Libbey Skipper    
Art Monahan Bowman    
Antilope (Grand Soleil 46)
Willem Wester    
Bandana (Oyster 48)
David Wallace    
Carinthia (J 120)
Clemens Lorscheid    
Jim Best    
Nancy Caldwell USANC17  
Robert Declercq Tactician    
Colleen Flanagan Navigator 263128P    
Frank Kern Skipper 156055u    
Karl Kuspa    
Nicole Neely 666987p    
Bill Thomas    
Greg Thomas    
Kevin Thomas    
CatNip (SeaWind Catamaran)
Sackville Currie Navigator    
Enbal Esquivel Strategist    
John Esquivel Strategist    
Victor Mendelsohn Skipper 243504j    
Tom Mestrites Tactician    
Cheekee Monkee (Farrier F-31 Modified)
Mike McGarry    
Matt Scharl 119517V    
Ron White    
Mark Zaranski    
Constellation (Swan 48-1)
Hobart Collins Headsail Trimmer    
Colin Curtis Helmsman    
Richard Gress Tactician    
Joel Heyne Mast    
Mike Lawrence Strategist    
Alice Petrat Navigator    
Greg Petrat Skipper    
Matt Petrat Bowman    
Mark Requa Strategist    
Denali (Ker 55)
Michael DAmelio    
Different Drummer (Cape Bay Fast 40)
Frank Atkinson Skipper 141730H    
Russell Horn Navigator    
Slater JB Runners    
Ted Naughton Bowman    
James Stewart Helmsman    
Dragon Fly Plus (Swan 53)
Michelle Hitter Bowman    
Wes Bemis    
Frank Brown Helmsman    
Jennifer Brown    
Ned Cray Tactician    
Chris Day    
Martin Pilote    
Dr. Ulrich Rohde    
Bob Scott    
Randy Talbot    
Dick Tobin    
Rick Tobin    
Chris Woolsey Tactician    
Elvis (Gunboat 62)
Jason Carroll    
Endorphin 3 (Cosrair 28R)
JOHN LAUGHLIN    
Roger Underwood Strategist    
Flight Simulator (Corsair 28R)
Dave Calvert Tactician    
Curt Johnson Strategist    
Tom Reese Skipper    
Richard Stephens Navigator    
Hot Ticket (J 120)
Rob Baidas    
Rob Baidas    
Kevin Ginnebaugh    
Kevin Ginnebaugh    
Michael Kirkman Skipper 184594F USAMK117  
Michael Kirkman Skipper 184594F USAMK117  
Robert R. Kirkman    
Robert R. Kirkman    
Trish Kirkman    
Trish Kirkman    
Dan Lorenz    
Dan Lorenz    
Dave Lorenz    
Dave Lorenz    
Mike Mahan 706875v    
Ted Neesley    
Ted Neesley    
Geoff Speelman    
Geoff Wood Speelman    
Hot Ticket (Summit 40)
James Hightower 292934W USAJH66  
Island Flyer (Wauquiez Centurion 40s)
Noel Brockman Main Trimmer    
Eugene Hageniers Tactician    
Tim Hamrick Grinder    
Denny Manrique Skipper 271826R    
Pete Nichols Helmsman 213007e USAMN50  
Dave Randall Mast    
Mo Regnier Helmsman CANMR19  
Bruce Santerre Strategist    
John Schurke Navigator    
Jasmine (Little Harbor)
Mike Cox Skipper    
Steve Crombie Mast    
John Earle Helmsman    
Tate Earle    
John Evans    
Nate Hoy Main Trimmer    
Sharon Johnson Tactician    
Jeff Moorcroft Headsail Trimmer    
Ron Schaper Navigator    
Andrew Zavatsky Mast    
Kalevala II (Grand Soleil 37 B&C)
Kimmo Lautanen Tactician    
Tapio Saavalainen 240768V USATS38  
Kokomo (Swan 36)
Patti Armaducci Mid Bowman    
Gerry Bourke Navigator    
Scott Giering Strategist    
Brittany Lane Other    
Brad Lonstein Skipper 694555W    
Jonathan Lonstein Main Trimmer    
Ken Scott Bowman    
Don Whitlock Tactician    
Loki (J 105)
Erin Altemos 374116Q    
David Bond 663229S    
Phil Fleming Mast USAPF31 Group 1  
Joe Goulet Bowman 159888R USAJG124 Group 1  
Bob Hiller    
Phil Kresge Headsail Trimmer USAPK45  
Anson Mulder    
Stuart Starkey Headsail Trimmer USASS114 Group 1  
Main Squeeze (Tripp 33)
Hollie Benevides Mid Bowman    
James Bill Navigator    
Edward Cabassa Main Trimmer    
Victor Cribb Bowman    
Arielle deLisser Helmsman    
Eamonn deLisser Tactician 174228R    
Stuart deLisser Headsail Trimmer    
Tommy Fink Helmsman    
Meridian X (Farr 400)
W.S. Shelhorse 173138Q    
Mirage (Hobie 33)
Jim Duke    
Tom Dwyer    
Dale LeVey    
Gerald Michalak    
Rob Ralston Bowman    
Christian Schaumloffel 254419S USACS43  
MJ IV (Hunter Passage 42)
Fred Bessette Tactician    
Jack Bessette Helmsman    
Mark Bessette Skipper    
Richard Bessette Strategist    
Dave Dyer Navigator    
Dick Myers Main Trimmer    
Jay Myers Headsail Trimmer    
Musica (Aerodyne 38)
Cliff Haddox 292681A USACH140  
Mystiko (Beneteau Oc-400)
Steven Naar Navigator    
Eckhard Podack Main Trimmer    
Mark Sattterfield Bowman    
Joe Saturno Bowman    
Jeffrey Schwartz Skipper    
Helio Vogel Headsail Trimmer    
Nanuq (Sabre 426)
Glenn Doncaster 686048W USAGD50  
Osita (Tartan 40)
Becky Lyons    
Privateer (Cookson 50)
Ron O'Hanley    
Rambler (RP 90 W B)
George David 357776M usamh40  
Reef Points (RP 60)
Andrew Bales    
George Collins    
Jeff Gentzen    
joseph huber 305283X    
Louise Huber    
Margot Huber    
Renne Mehl    
Patrick O'Brien    
Bill O'Malley    
John Sackett    
John Thackery    
Quinn Tobin    
Jon Wright    
Rim Shot (Beneteau First 36.7)
Russell Dunn    
Santarella (Baltic 38 DP)
Tom Knowlton Navigator    
Karl Kramer Headsail Trimmer    
James McTavish Mast    
James P. Scalise 174155T    
Phil Spletter Grinder    
Sarah (X-41)
Gregory Manning 300073J    
Sempre Amantes (Hunter Passage 42)
tim clark Helmsman    
brenda duval Bowman    
miachel duval Navigator    
allen james Grinder    
greg kormendi Grinder    
tim lenard    
george morrisy Main Trimmer    
david pyle Grinder    
hal steaward Helmsman    
mary steaward Main Trimmer    
colin whittaker Skipper    
mark whittaker Helmsman    
Silhouette (Cherubini 44)
David Caso Skipper 349534D USADC31 Group 1  
Shawn Dahlen Navigator USASD22 Group 1  
Ned Lawson Tactician USAEL10 Group 1  
Edward McGrath Helmsman USAEM38 Group 1  
Thomas Phipps Helmsman USATP21 Group 1  
Keith Pratt Helmsman USAKP26 Group 1  
Terry Watson Helmsman USATW38 Group 1  
Sunquest (sloop 43)
wilfredo paredes    
Tampa Girl (J 120)
William Terry    
Teamwork (J 122)
Robin Team    
Trident (Condor 40)
Keith Gulley    
Trio (Condor 40)
Stephen Marcoe    
Tristan B (Southerly 57RS)
Barry Billings Bowman    
KEITH BILLINGS Helmsman 697318V    
Guylaine Parthenais Main Trimmer    
Graham Sims Headsail Trimmer    
Rick Ward Tactician    
Waco Kid (Jeaneau Sunfast 3200)
chris beckwith Strategist    
martin grow    
dave hoff Main Trimmer    
tom mullen Grinder    
lynn silva Bowman    
ron uryga Helmsman    
Warlock (Carrera 290)
Chris Berger Main Trimmer    
Rob Hasselkus    
Syd Millman Tactician    
Eric Schamberger Bowman    
Alessandra Schwartz Strategist    
Bill Willman Headsail Trimmer    
Wizard (R/P 74)
Robin Baker    
Ben Bardwell USARB13  
Chris Branning    
Matthew Brink    
Chris Cook    
Dave Culver    
Charlie Enright    
Colten Erickson    
Chris Gasiorek    
Bill Jenkins    
Andreas Josenhans    
Luiz E. Kahl    
Jan Majer    
Tyler Meyer    
Daniel Miller    
Janet Plitt    
Ben Quatromoni USABQ1  
Phil Schubert    
Matt Slocum    
Ralf Steitz USMMA    
Mark Towill    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022