2012 Vineyard Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
American Girl (King 40)
Daniel Galyon / SUNY Maritime 319200N    
Amy Beth II (J 32 SD)
Will Morrison Other    
Dana OBrien Skipper 672184G    
Doug OBrien Navigator    
John Roberts Other    
Apsara (J 109)
Mike Sleightholme 669442E GBRMS82  
Arabesque (C&C 121)
Jay Kaiser    
Michael Kirkman    
Andrew Lockhart    
Dan Lorenz    
Michael Mahan 706875v    
Dan Meeson    
Ted Neesley    
James Weiss    
ARGO (Catalina 400)
Michael Belikov    
Igor Dobruskin Main Trimmer    
Minay Gopenko Tactician    
Boris Keselman Skipper    
Vladimir Koulik Helmsman    
Alex Krok Headsail Trimmer    
Boris Lubchik Mid Mast    
Ariel (J 109)
Jeffrey Warren 110682N USAJW164  
Aurora (RP 66)
Gus Carlson 256010J    
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht 197897S USACA6  
Paul Bacchiocchi USAPB76  
Kevin Bachner    
Cathy Bontempo    
Jim Colletti Other JCUSA35  
Mark DiSanti    
Sue DiSanti    
Pat Morris    
Mike Wollin    
Bangarang (Custom)
Richard Collins Helmsman USARC11 Group 1  
Kirk Stirland 178349f    
Black Mallard (Cardinal 46)
Tracy Day McRoberts    
Jerome Rush    
Blue Mouse (J 35)
Mark Parry / Lawrence McGrath 232766W    
Blue Yankee (Reichel Pugh 66)
Bob and Farley Towse    
Bombardino (Santa Cruz 52)
James and Macrae Sykes 216509R    
Breakaway (Tripp 37)
Lee Beauchamp Bowman    
Vincent Dert Mast    
Allen Fligor Pitman    
Marissa Nihill Headsail Trimmer    
Tim Orwin Main Trimmer    
David Otterbein Skipper 688245T    
Justin Scagnelli Bowman    
Stephen Smith Headsail Trimmer    
Charlie V (J 44)
Norman Schulman    
Christopher Dragon (J 122)
Jonathan Asch    
Justin Asch    
Larry Fox Navigator 163764X USALF7  
Bob Monro    
Drew Stetler Bowman USAAS149 Group 1  
Butch Ulmer 366944F    
Andrew Weiss Skipper 352216l    
Eagle (J 120)
Steven Levy 251603G 251603G  
Expresso (Express 37)
Mark Berns Other    
Halsey Bullen Skipper 317723V USAHB16 Group 1  
Victor Chetcuti    
John Durkin Navigator 366236Y    
Larry Kuranko Mast   Group 1  
Steve Longo 215633Q USASL49 Group 1  
Ed Rickard Main Trimmer 286911w   Group 1  
Forrest Thomas Bowman   Group 1  
Campbell Woods Other    
Faith (Beneteau 44.7)
Richard Fleischman    
Falcor (Chris White Explorer 44 Tri)
Steven Gross    
Fin II (Olson 30)
Kevin Costello Bowman USAKC64 Group 1  
Julian Murray Main Trimmer CANJM48 Group 1  
Thomas O'Connell    
David Seabrook Headsail Trimmer   Group 1  
Vlastimil Vlastimil Kunc Mid Bowman CZEVK2 Group 1  
Flashpoint (J 100)
Adrian Little 319091E USAAL3  
FROYA (McCurdy & Rhodes Ctm 46)
Brooks Daley    
Chris Daley    
Jack Daley    
Julia Monro    
Jake Siewert Tactician    
Nick Siewert    
Briggs Tobin Skipper 263961Y    
Lane Tobin    
Gadzooks (C&C38)
Geoffrey Beringer 254613O USAGB95  
Glim (C and C)
Joe Carter Grinder USAJC264 Group 3  
Ben Clark    
John Fallon Tactician   Group 1  
Louis Killeffer    
William Klein    
neil konstatine    
Chris Winalski Navigator 712400W USACW117  
Golden-Eye (Rhodes (wood Boat))
Ron Damiano Navigator    
Captain Michael Emmert Tactician    
Captain Rich Emmert Helmsman    
Chris Ercole Main Trimmer    
Bob Tatem    
Ken Wisdom    
Gringo (Pearson 37)
Michael McGuire 372672Z    
Hiro Maru (Swan)
Hiroshi Nakajima 165692E USAHN1  
Jamala III (S2 9.1)
Hamish Young Skipper 671041S AUSHY1  
Kialoa V (Frers 79 Custom)
Gus Farrar Other    
Mattie Farrar 285791I USAMF59  
Andrew McLean    
Christian Sunkler    
KYRIE (Tartan 4100)
John DiMatteo 317330Q    
Leverage (Schock 40)
Erica Banks Strategist USAEB70  
Matt Breef Strategist 688534F USAMB125  
Arthur H. Buhr III Strategist 155266x    
Colin Fitzpatrick Strategist USACF15  
David Lindenbaum Bowman   Group 3  
Louis Nees 118706S    
Peter Sherman    
Linda (Jeanneau 39 I)
Allan Stern    
Lora Ann (Express 37)
Richard Du moulin    
M Squared (J 120)
William Mack    
Magic (Santa Cruz 52)
Kenneth Laudon 127269b USAKL34  
Matador (J 133)
Dale McIvor 181092S    
Mireille (J 120)
Hewitt Gaynor 205627R    
Mischief (Evelin 26)
Waldemar Sulkowski    
Morning Glory (J 105)
Leif olsson Helmsman    
Nepenthe (Dawn 41)
Lawrence Rouen 225811N    
Oakcliff Sailing Farr 40-2 (Farr 40)
Seth Cooley Skipper usasc78 Group 1  
Andries Feder Headsail Trimmer 361222I   Group 1  
Chris Kennedy Usack50  
Brock Krabel    
Brenden Larrabee Usabl68  
Erin McElroy    
Kevin McKeon Navigator 313254P USAKM63 Group 1  
Justin Rose Mast   Group 1  
Oakcliff Sailing    
Max St.Maurice Main Trimmer    
Oakcliff Sailing Ker 50 (Ker 50)
Jim Acquaviva Mast USAJA70 Group 1  
Christopher Dundon Grinder 696449Q    
Rob Gorski Headsail Trimmer   Group 3  
Tim Hurst    
Erica Lynch Other    
Jacon Mayer    
Herve Riou Main Trimmer    
Oakcliff Sailing Center 670749S    
Ann Schwagerl 713334R USAAS151  
Ron Stattel Headsail Trimmer 692700X    
Mike Tolsma    
Cam Warner    
Andrew Wills    
Bob Zazzera    
ORBIT (NYYC SWAN 42 OD)
York Bergin-Pugh Other 114737R    
Orion (Hinckley 38)
Darius Homayuni    
Nick Manfredi    
Damir Plisic Skipper 689204Q    
Douglas Plisic    
Joseph Plisic    
Paladin (J 35)
Jason Richter USAJR91  
Patience (Tripp 33)
James Codega 663200x    
Sam Granger    
Alex Hanford    
Randy Neureuter    
Ben Rockwell    
Richard Royce 199250B    
Doug Slocum    
Jon Ward    
Pegasus (Tartan 41)
Austin Royle    
Poppy (Olson 911s)
Johan Blok Mast NEDJB42 Group 1  
John Dennerlein Headsail Trimmer    
Ethan Garr Headsail Trimmer   Group 1  
Ann Myer Bowman 286281D USAAA1 Group 1  
Kelly Robinson    
Ptarmigan (Ker 43)
Lawrence Dickie    
Quest (Cambria 40 CB Cutter)
Dennis Powers 106300D USADP47  
RĂ¡gana (Cape Fear 38R)
Darius Peleda 37406B USADP49  
Rambler (RP 90 W B)
Nick Dana Mid Bowman   Group 3  
George David Skipper 135200D USAGD49 Group 1  
Tim Dawson   Group 3  
Linda Goddard Other    
Michael Harvey Other 357776M usamh40 Group 3  
John Hayes USAJH23 Group 3  
Chris Higgins Other   Group 3  
Nathan Hislop Main Trimmer   Group 3  
Peter Isler Grinder   Group 3  
C. Patrick Kennedy Grinder   Group 1  
Thomas Kiff Grinder   Group 3  
kyle lyman Other   Group 3  
Kyle Lyman Pitman   Group 3  
Bill Macgowan Main Trimmer 206264U   Group 1  
Duncan Maitland Other   Group 3  
martin mcnary Grinder   Group 3  
Artie Means Navigator 144725q   Group 3  
David Petersen Other   Group 3  
Walker Potts Runners USATP36 Group 1  
Casey Smith Other   Group 3  
Rives Sutherland USWS15 Group 1  
Wendy Anne Touton Strategist    
Michael van Beuren Pitman USAMV34 Group 3  
Christopher Welch Other   Group 3  
Stuart Wilson Headsail Trimmer   Group 3  
Red Stripe (FT 10M)
Mike Costello USAMC128  
Mark McGowan Headsail Trimmer    
Charlie Reynolds Skipper 410613g USACR15 Group 1  
david stichter    
John Wilcox    
Rhiannon III (J 109)
Gene Belknap Pitman    
Juan Deambrosio    
Nicholas Deambrosio    
Thomas Sanford    
Curt Schibli 706301U    
James Schibli    
Hayes Stephen    
Rima2 (RP 55)
John Brim 198990O USAJB95  
Risk (J 92)
Eric Irwin USAEI3  
Davey Ives    
Michael LaChance Pitman 344096C USAML85 Group 1  
Kevin Mackay 267247B    
Andrew Ross Headsail Trimmer   Group 1  
Rita (Hunter)
Arthur Sa 211703d    
Salsa (C&C 121)
Thomas Andrews Skipper    
Joe Hayes Navigator    
Mike Hayes Headsail Trimmer    
James Reynolds Tactician    
Pascal Vohradnik Main Trimmer    
Shooting Star (Beneteau First 36.7)
Steve Cain 342608O    
Sirius (J 33)
Mike Sullivan 388338h    
Skoot (J 109)
Danielle Drimmer USADD94  
Jack Harvey USAJH22  
Norman Kilarjian 364128T USANK1  
Welf Ludwig 714996W USAHL16  
Dan Nudelman Bowman 700249W USADN35 Group 1  
jim Vos 320345K USAJV53  
Snappy (Tartan 33)
Neda Haxthausen Helmsman    
Ove Haxthausen Other    
Bob Unnold Navigator    
Snow Lion (Ker 50)
Christopher Huntington    
Howard Lapsley    
Michael Millard Helmsman    
snowgoose (F & C Ketch)
Peter Brissenden Tactician    
david neal Pitman    
Dan Renn Navigator    
Col Stone Bowman    
Soulmates (Custom Goetz 40)
Adam Loory 118556A    
Sparta (X-35)
Yevgeny Osherov    
Stalker (Tripp 33)
Alexei Vasiliev 319120q    
STAR (Aeromarine)
Luigi Benavides Mast    
Amanda Dewey Headsail Trimmer    
Jordan Forth Bowman    
Evan Jordan Helmsman    
Debra Ohstrom Navigator    
Jeffrey Ohstrom Skipper 110641E    
Martin Tune Helmsman    
Patty Tune Main Trimmer    
Stratos (J 105)
Marcus Wunderlich 652123T    
Sweet Lorraine (J 145C)
Mark Hansen 294231Q    
Tacita (Fastnet 45)
Kerry leClue 66366U    
Talisman (Farr 395)
John Bailey USAJB219  
Terrapin (Beneteau First 40.7)
Jonathan Litt 391889k    
The Real Macaw (Pari 34)
Sid Kiwitt 103958v    
Thin Man (J 92)
Todd Aven Skipper    
Todd Diffee Tactician    
Barbara Karpinska    
Leigh Mulroy    
Beatrice Witzgall    
Three Little Birds (Trimaran)
Kevin Baxley 320798B    
Ian Clarke    
Bill Koffler    
David Walworth    
Tri-Betty (Corsair F-27)
Jerry Innella JR Skipper    
MIKE INNELLA Tactician    
Stephanie Innella Bowman    
JERRY INNELLA SR Helmsman    
Oren Mathews Main Trimmer    
Wave Dancer (Olson 30)
Benoit Ansart 312699E USAAB111  
Wizard (RP 74)
David Askew    
Robin Baker    
Tyler Black    
Matt Brink    
Casey Cannon    
David Culver Other    
Charlie Enright    
Nate Fast    
Andrew Groody Grinder    
Geniuss Gunneman    
Joseph Hoffman    
Ryan Krisher Other   Group 1  
Jan Majer    
Roby Oldmeadow    
Tony Pierce    
Jarred Reeves    
Hayden Roberts Other   Group 1  
Alexander Showell Other USAAS146 Group 1  
Ralf Steitz USMMA    
Kirk Wetzel Grinder USAKW62  
Ben Wilkinson    
Xcelsior (IMX-45)
Luis Juarbe USALJ20  
Arthur Bugs Baer Skipper 241723K USAAB12 Group 1  
Matt Baldwin 310141D   Group 3  
Christian Jensen Helmsman 282196B USACJ4 Group 1  
Todd LaBaugh Skipper   Group 1  
Bridget Anne Lane Mid Bowman   Group 1  
Ryan O'Grady Headsail Trimmer USARO1 Group 1  
Sean O'Neill Pitman USASO33 Group 1  
Fernando Padro-Laboy Bowman USAFP3  
Jay Sacco Navigator 307514R USAJS122 Group 1  
Jan Secher    
Jim Thrasher   Group 1  
Yumi II (Beneteau 411)
thomas bingham   Group 1  
John Lynch Main Trimmer   Group 1  
Pitpal Singh Kochar    
Yuji Sugimoto    
Seomarre Swaby    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022