2019 American Yacht Club Spring Series
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Althea (J 70)
Walter Florio    
Andiamo (J 88)
Paul Strauch    
Antidote (J 133)
Ron Richman 263199E    
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht    
Barleycorn (Swan 42)
Brendan Brownyard    
Bazinga! (J 70)
Daniel Goldberg 656601H USADG122  
Black Diamond YCC (J 111)
Noah Brunner Spinnaker trimmer   Group 1  
Andrew Fabiano Mast   Group 1  
Veronica Grabiak Pit   Group 1  
Spencer Hamilton Pit Assist   Group 1  
Midshipman Neeko Helbich    
Neeko Helbich Skipper   Group 1  
Alexander Mueller Main Trimmer USAAM178 Group 1  
Kyle Nelson Bow   Group 1  
Andrew Nolan Mid Bow   Group 1  
Andrew Perry Headsail Trimmer   Group 1  
Black Mallard (Cardinal 46)
Tracy McRoberts 337515W    
Breakaway (J 44)
Thomas Blackwell    
Chinook (J 70)
Carrie & Ed Austin 234894F    
Christopher Dragon (Ker40+)
Andrew & Linda Weiss 352216l    
Conundrum (J 105)
Jeremy Henderson / Harald Edegran 245143Q    
Cool Breeze (Mills 43 Custom)
Chris Clark Chef   Group 1  
Daniel Goldman Mid Bow   Group 1  
Brandon Henne Headsail Trimmer   Group 1  
David Hyer Helm   Group 1  
Ken Klienfelter Pit    
Billy Liberty Tactician 178837G USABL10 Group 3  
Ed Liberty Navigator   Group 1  
Patrick Murphy Boat Captain   Group 1  
Andrew Pappas Pit   Group 1  
Anthony Pearce Pit   Group 3  
Matthew Price Offside trimmer   Group 1  
Andrew Ventres Mast   Group 1  
andrew waine Main Trimmer   Group 1  
Alex Whipple Spinnaker trimmer   Group 1  
Crazy Train (Melges 24)
Patrick and Brigette Croke 301816K usapc38  
Deviation (J 88)
Iris Vogel 154629U    
Eagle (J 121)
Steven Levy 251603G 251603G  
Echo (J 105)
Greth Lester    
EOLO (J 70)
Manuel Cadarso    
Escape (J 88)
Elizabeth Barry 255497I    
Freedom (J 109)
Cory Eaves 706715P USACE48  
Give'r (J 88)
Tim Sweet CANTS17  
Gray Matter (J 105)
John Koten    
Growth Spurt (J 109)
Gretchen Freye Mast    
John Greifzu, Jr. Skipper 204531K USAJG192  
Alex Haim Spinnaker trimmer   Group 1  
John Hughes Bow   Group 1  
Christopher Mangieri Headsail Trimmer USACM131 Group 1  
Michelle Miltenberger Mast    
Joe Quick Main Trimmer 240093P USAJQ12 Group 1  
Ellen Quinn Pit    
Honey Badger (J 105)
Brian Nelson 225133M    
Hudson River Community Sailing 1 (J 80)
Kristen Berry    
Hudson River Community Sailing 2 (J 80)
Kristen Berry    
Hudson River Community Sailing 3 (J 80)
Kristen Berry    
Hudson River Community Sailing 4 (J 80)
Kristen Berry    
Hudson River Community Sailing 5 (J 80)
Kristen Berry    
In Theory (JPK 1080)
Peter McWhinnie    
Incendiary (J 109)
Trevor Roach USATR73  
JRhino (J 70)
Alexis Gesualdo    
Jules (Baltic 52)
Thomas Dunn    
Katana (J 44)
Kyle Boucher Rush Chairman   Group 1  
Tucker Braun Bow   Group 1  
Carter Brock Main Trimmer    
Andrew Ehinger Main Trimmer   Group 1  
Colin English Chef   Group 1  
Christopher King Main Trimmer    
Katherine Mooney Mid Bow   Group 1  
Olivia Mooney    
Quentin Mooney    
William Mooney 229031r    
Caleb Niles Pit Assist   Group 1  
Will Tagliamonte Other   Group 1  
Adrian van der Wal Medic/Doctor   Group 1  
LauraBea (J 105)
Max Kalehoff 751056Z USAMK132  
Let it Rip (J 70)
Marshall Saffer    
Loki (J 109)
David Rosow    
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275R    
M.A.T. 1180 YCC (M.A.T. 1180)
Kenneth Luczynski    
Mad Blue (J 105)
elliot corrigan-chaillet Pit   Group 1  
reed lorimer Bow   Group 1  
will mckiege Pit   Group 1  
Adrian Owles    
Caitlin Owles Helm   Group 1  
Ant Ring Mast   Group 1  
Maxine (J 44)
William Ketcham 110392M    
Morning Glory (J 109)
Carl Olsson 115941R USACO35  
Nordlys (J 109)
Robert Schwartz 390987H    
Oakcliff Farr 40 Black (Farr 40M)
Oakcliff Sailing 670749S    
Oakcliff Farr 40 Blue (Farr 40)
Oakcliff Farr 40 Blue    
Palantir-5 (J 44)
June & Amanda Kendrick 285216S    
Peacemaker YCC (Ker 11.5)
Leo Vasiliev    
Quintessence (Swan 42)
Roger Widmann 118695I USARW19  
Raven (J 105)
Jason Barron    
Red Stripe (Flying Tiger 10m)
Daniel DelBello    
Resolute (J 44)
Don and Rick Rave 3391841    
Reviver (J/112e)
Scott Devine    
Scylla (Dehler 46)
Markus Lahrkamp 699744P    
Sirius (J 33)
Charles A. Taus 188740B    
Skipperdee (J 105)
David Greenhouse 263329s    
Solution (J 105)
David Willis USADW15  
Soulmates (Custom Goetz 40)
Adam Loory 118556A    
Strange Brew (J 105)
Randy Bourne    
Stratos (J 70)
Marcus Wunderlich 652123T USAMW80  
TBD (J 109)
Max Callahan Mast   Group 1  
Jon Mears Bow   Group 1  
George ODOWD Pit 350976A USAGO5 Group 1  
Julia ODowd Skipper 350974Y USAJO21  
John Thomas Headsail Trimmer USAJT173 Group 1  
Alexander Tong Main Trimmer USAAT32 Group 1  
Paul vanDyke Nav/Tac USAPV6 Group 3  
Tenacity (Beneteau First 44.7)
Samuel Fuller 218252V USASF22  
Ticket to Ride (Swan 45)
Edward Whitmore 395377J    
Tolo (J 105)
Richie Palmer 408475H rpusa  
Trifecta (J 105)
Lisa Hemmert Bow    
Thom Hering 123387w    
Dave Price Owner   Group 1  
Joe Scarpulla Owner   Group 1  
Truckin' (J 70)
Nils Dahl Bow USAND39 Group 1  
Peter Howell Headsail Trimmer USAPH95 Group 1  
Carl Segen Main Trimmer USACS104 Group 1  
Upsetter (J 80)
Jason Viseltear 660517C    
Vamp (J 44)
Leonard Sitar 112566Q USALS50  
Velocity (J 88)
Kevin Marks    
Whirlwind (Beneteau First 36.7)
William Purdy    
Wild Goose II (Jeanneau Sun Odyssey 40)
Dan Walsh 294812T USADW53  
Wings (J 88)
Mike Bruno 14657c usamb58  
Tyler Davidson    
Will Florio    
Mark Liebel usml8 Group 1  
Chris Morgan    
Tim Randall Bow   Group 1  
Tim & Wendi Randall    
Young American-324 (J 105)
Young American 174802N USAPB9  
Zig Zag (J 109)
Bengt & Marie Johansson 222604G USABJ39  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022