2019 J/70 UK National Championships
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Agera3 ( J70)
Lasse Berthelsen NORLB1 Group 3  
Fredrik Hedlund SWEFH14  
Eivind Melleby NORM2  
Scott Terry GBRST30  
Akhmat (J 70)
Alexander Bozhko    
Khasan Khadzhiev Floater NEDKK11 Group 1  
Roman Konstantinov Bow RUSRK2 Group 1  
Maksim Sheremetev Spinnaker trimmer RUSMC1 Group 1  
Mikhail Sheremetev Tactician RUSMS3 Group 1  
Amaiz Sailing Team (J 70)
Sergei Dobrovolskii Owner RUSSD8 Group 1  
Viatcheslav Martynov Bow RUSVM7 Group 1  
Victor Serezhkin Tactician RUSVS35 Group 1  
Egor Terpigorev Headsail Trimmer RUSET1 Group 3  
Boat 5 (J 70)
Oliver Charlton Tactician GBROC8 Group 1  
Nick Gaynor Helm GBRNG38 Group 1  
Archie Hinde Bow GBRAH142 Group 1  
Robert Orr Co-Skipper GBRRO23 Group 1  
William Toogood Mast GBRWT14 Group 1  
Brutus (J 70)
Craig Burlton Helm GBRCB36 Group 1  
Tony Hanlon Spinnaker trimmer GBRTH48 Group 1  
Andrew McLelland Strategist GBRAM21 Group 1  
Ian Southworth Main Trimmer GBRIS8 Group 1  
Charles Thompson Owner GBRCT45 Group 1  
Bryn (J 70)
Anthony Harvey In the way GBRAH36 Group 1  
ALI MCDONALD Other GBRAM37 Group 1  
ben rees GBRBR34  
phil rees Skipper gbrpr62  
Calypso (J 70)
Jonathan Calascione Bow GBRJC139 Group 1  
David Kohler Tactician GBRDK17 Group 1  
Sebastian Ripard Helm MLTSR1 Group 1  
Tom Ripard Spinnaker trimmer MLTTR1 Group 1  
Catapult (J 70)
Victor Diaz De Leon Tactician   Group 3  
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Christopher Stocke Bow   Group 3  
Patrick Wilson Headsail Trimmer Usajw135 Group 3  
Cosmic (J 70)
Ancel Davison Cat 3 Cooler Jockey GBRAD106 Group 1  
Freddie Liardet Bow GBRFL7 Group 1  
Patrick Liardet GBRPL30 Group 1  
Billy Vennis-Ozanne GBRBV4 Group 1  
Darcey (J 70)
Clive Bush Helm   Group 1  
Paul Childs GBRPC31 Group 1  
Andrew Mills GBRAM55 Group 3  
John Pink GBRJP21 Group 3  
DSP (J 70)
Geoff Carveth GBRGC9 Group 1  
Tom Mallandine GBRTM23 Group 1  
Lauren Mead GBRLM29 Group 1  
Dan Schieber GBRDS36 Group 1  
Doug Struth GBRDS76 Group 1  
Eat Sleep J Repeat (J 70)
Charlie Cumbley GBRCC18  
Ruairidh Scott GBRRS12 Group 3  
Mario Trindade BRAMT4 Group 3  
Paul Ward GBRPW95  
Elizabeth (J 70)
Josh Flack Nav/Tac GBRJF84 Group 1  
Tim Gratton Chef GBRTG31 Group 1  
Fiona Hampshire GBRFH9 Group 1  
Mary Henderson GBRMH121 Group 1  
Hugo Sloper Stunt Owner GBRHS48 Group 1  
Enfant Terrible (J 70)
Branco Bircin    
Alberto Bolzan    
Bianca Crugnola    
Stefano RIzzi    
Alberto Rossi    
Highlander’s (J 70)
Andre Lekszycki Spinnaker trimmer BRAAL6 Group 3  
Selmo Nissenbaum Watch Captain BRASN2 Group 1  
Mauricio Santa Cruz Tactician BRAMO13 Group 3  
Marcos Soares Skipper BRAMS9 Group 1  
Jalapeno (J 70)
Brian Denney GBRBD29  
Hannah Le Prevost Bow GBRHP11 Group 3  
Ian Morrin GBRIM3 Group 1  
Andy Thornsby GBRAT76 Group 1  
Jeepster (J 70)
Graham Clapp    
josie gliddon Main Trimmer GBRJG106 Group 1  
Chris Taylor Tactician GBRCT23 Group 3  
James Taylor Spinnaker trimmer   Group 3  
Oliver Wells Tactician GBROW14 Group 1  
JElvis (J 70)
Martin Dent GBRMD62 Group 1  
Ruby Dent GBRRD78 Group 1  
Matt Haslam Spinnaker trimmer GBRMH116 Group 3  
Mark Lees GBRML45 Group 3  
Jenga8 (J 70)
Andrew Barraclough GBRAB169 Group 1  
John Curtis Mid Bow GBRJC180 Group 1  
Stuart Johnston Mast GBRSJ30 Group 1  
Peter Watts Helm GBRPW92 Group 1  
Oscar Wstts GBROW15 Group 1  
Joyfull (J 70)
Vladimir Chaus Rusvc2 Group 1  
Denis Cherevatenko Rusdc1 Group 1  
Viktor Filippov Rusvf2 Group 1  
Artem Markov Rusam7 Group 1  
Juno (J 70)
James Hodgson    
Reg Lord    
Mjölnir (J 70)
Thor Askeland SWETA4  
Alejandro Fraile Perez Bow ESPAF54 Group 1  
Henry Wetherell Spinnaker trimmer GBRHW23 Group 3  
Jack Wetherell Main Trimmer GBRJW88 Group 3  
Noticia (J 70)
luis cabiedes ESPLM23 Group 1  
Robin Imaz ESPRI3  
Pablo Santurde ESPPS4  
Rayco Tabares ESPRT13  
Jose Maria Torcida    
Offbeat (J 70)
Lucy Kennedy    
Alex McLeman   Group 1  
David McLeman    
Ralph Singleton    
Ben Whaley    
Patakin (J 70)
Luis Albert ESPLA18  
Afonso Domingos    
Eduardo Fernandes    
David Louzao    
Petite Terrible (J 70)
Giulio Desidemto    
Rosselia Losito    
Matteo Mason Pit   Group 1  
Michele Paolett    
Michele Paolett    
Claudia Rossi    
Claudia Rossi Helm   Group 1  
PHAN (J 70)
Saskia Clark Main Trimmer GBRSC15 Group 3  
Ben Cooper Headsail Trimmer GBRBC Group 3  
James Hemmingway Bow GBRJH1111 Group 3  
Jeremy Thorp    
Pro4u (J 70)
Patrik Forsgren    
Anders Gille    
Tore Lewander    
Anders Mårtensson    
Magnus Sjögren    
Rascal (J 70)
Karl Anderson Headsail Trimmer USAKA6 Group 3  
Henry Brauer 101634G USAHB36  
Brian Kamilar   Group 3  
Orrin Starr Bow USAOS8 Group 1  
Relative Obscurity (J 70)
Peter Duncan Captain 166184B Usapd71 Group 1  
William Felder Bow USAWF26 Group 3  
Bill Hardesty USAWH3 Group 3  
Willem Van Waay USAWV6 Group 3  
Soak Racing (J 70)
Adam Brushett Bow GBRAB163 Group 1  
Marshall King Helm IRLMK Group 1  
Andrew Shorrock Main Trimmer GBRAS141 Group 1  
Ian Wilson Strategist GBRIW14 Group 1  
Surge (J 70)
Andria Clarke Medic/Doctor   Group 3  
Max Lopex Chef 320797A USAML55 Group 1  
Geoffrey Pierini 656323s USAGP27  
Nathan Wilmot Tactician Ausnw Group 3  
To Nessa (J 70)
Pedro Alemao Main Trimmer PORPC6 Group 1  
Gabriel Borges Spinnaker trimmer BRAGB10 Group 3  
Kadja Brandao Bow BRAKB2 Group 1  
Renato Faria BRARF5  
Henrique Haddad Tactician   Group 3  
Warcanoe (J 70)
Cole Brauer USACB253  
Michael Goldfarb USAMG22  
Jonny Goldsberry USAJG91  
William Goldsberry USAWG5  
Michael Menninger USAMM101 Group 3  
Yeti (J 70)
Charlie Davies GBRCD73 Group 1  
Freddie Davies GBRFD13 Group 1  
Jack Davies Helm GBRJD96 Group 1  
Tom Williams GBRTW47 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy