NYYC Race Week at Newport presented by Rolex - PART III - One-Design and Handicap
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Agora (Beneteau First 36.7)
David Powers 226611N    
Andiamo (J/111)
Jayme Fagas-Strauch Pitman 296914A   Group 1  
Jeff Shane   Group 1  
Paul Strauch 296914A    
Apparition (Swan 42)
Ken Colburn 102026c usakc4  
Arethusa (Swan 42)
Philip Lotz    
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht 197897S USACA6  
Bandit (Swan 42)
Andrew Fisher    
Barleycorn (Swan 42)
Brendan Brownyard 134878D USABB13  
Big Boat (J 109)
William Rogers    
Blazer (Swan 42)
Christopher Cluver    
Blue Sky (J 109)
Max Butler Headsail Trimmer usamb142 Group 1  
Jeremy Herman Mid Mast usajh258 Group 1  
Jack Orr Tactician usajo38 Group 3  
John Pearson Skipper 396641c usajp174 Group 1  
Susan Pearson Mast usasp77 Group 1  
Tom Sollas Pitman usats82 Group 1  
Donna syers Bowman usads179 Group 1  
Rich wilkens Mast gerrw15 Group 1  
BLUE YANKEE (Reichel Pugh 66)
Bob and Farley Towse    
Bluto (Evelyn 32-2)
Ben / Bill Hall / Berges 103644M    
Bravo (J/111)
Sedgwick Ward    
Breakaway (Beneteau First 36.7)
Richie Palmer    
Caminos (J 109)
Donald Filippelli USACF44  
Celeritas (Swan 42)
Malcolm Gefter    
Conspiracy (Swan 42)
Victor /Ron Winogradow/Levine    
Conundrum (J 105)
Jeremy Henderson Harald Edegran 245143Q USAJH188  
Cool Breeze (Mills 43 Custom)
Brian Giorgio    
John Cooper Helmsman 178837G USABL10 Group 1  
Joe Hoffman Mid Bowman   Group 1  
David Hyer Headsail Trimmer    
Billy Liberty Tactician 178837G USABL10 Group 3  
Ed Liberty Strategist   Group 1  
Patrick Occonor Bowman   Group 3  
Andrew Waine Main Trimmer    
Daring (Swan 42)
John Hele    
Dark 'n Stormy (J 105)
Eric Wagner    
Dark N'Stormy (Melges 32)
Edward Tillinghast 218885K USAET14  
Decision (HPR Carkeek 40)
Stephen Murray    
Dolphin (J 122)
John Driesslein Bowman    
Greg Gerlach Mast    
Lauren Hickey Pitman    
Chris Masters Headsail Trimmer    
Neil McMillan Helmsman   Group 1  
David Medina    
Andrew Shea Skipper USAAS111 Group 1  
Phil Youngberg Main Trimmer    
DownTime (Summit 40)
Ed and Molly Freitag    
Eclipse (J 105)
Damian Emery 197768M USADE20  
Elan (Beneteau First 36.7)
John Hammel USAJH83  
Entropy (Tripp 41)
Patricia Young    
Fleetwing (J/111)
Henry Brauer 101634G USAHB36  
Flying Jenny 7 (IRC 52)
David & Sandra Askew 188606Y USADA18  
Gumption3 (J 105)
Kevin Grainger 296774K USAKG11  
Gut Feeling (J 109)
ted herlihy    
Heat Wave (J 109)
Gary Weisberg 3632240 USAGW49  
hedgehog (Melges 32)
Alec Cutler BERAC2  
High Noon (CTM 41)
Steve & Heidi Benjamin    
Hoss (Swan 42)
Glenn Darden 111712C USAGD30  
Impetuous (Swan 42)
Paul Zabetakis    
Interlodge (IRC 52)
Austin and Gwen Fragomen    
Jaded (J 105)
Joe Cooper Skipper 125265S AUS77JC Group 1  
Alison Puleo Pitman 686402g usaap90 Group 1  
Mike Puleo Mast 240472O USAMP82 Group 1  
Halsey Richartz Tactician USAHR13 Group 1  
Carter Rose Mid Bowman   Group 1  
Peter Rugg Skipper   Group 1  
Christopher Sailer Bowman   Group 1  
Jazz (J/111)
Rodney Johnstone    
Joyride (J 109)
Greg Imbruce 364090Y    
Kestrel (J 105)
Sean Doyle    
Clemmie Everett    
Dan Litchfield    
Brad Parish    
Laura Schubert    
Jennifer Wilson    
Kima (J 105)
Nelson Weiderman 108768F USANW1  
Kincsem (J 105)
Joerg Esdorn / Duncan Hennes 274683E USAJE9  
Maxine (J 44)
William Ketcham    
Mutiny (Swan 42)
Gibb Kane / Drew Shea    
Ninkasi (Melges 32)
John Taylor 399035e USAJM167  
Nordlys (J 109)
Bob Schwatz 390987H USABS92  
Northstar (Dufour 36p)
JP Skov    
Opus One (Beneteau First 36.7)
Ronald Ross    
Orbit (Swan 42)
Rick Dominique    
Partnership (J/111)
David / MaryEllen Tortorello    
Pendragon (X-41)
Quentin Thomas    
Picante (J 109)
Robert/ john Salk/ sahagian    
Pisces (Melges 32)
Benjamin Schwartz 165480Y USABS11  
Privateer (Cookson 50)
Ron O'Hanley    
Puck III (Beneteau First 36.7)
Ian Westergren 298114w    
Quintessence (Swan 42)
Roger Widmann    
Rambler (RP 90 W B)
George David Skipper 135200D USAGD49 Group 1  
Wendy Anne David Other    
JOSEPH FANELLI Grinder USAJF121 Group 3  
Charlie Gill Grinder   Group 1  
Nathan Hislop    
Peter Isler Grinder yes Group 3  
C. Patrick Kennedy Grinder   Group 1  
Thomas Kiff Grinder    
Jerry Kirby USAJK138  
Thomas Loughborough Other    
kyle lyman Other   Group 3  
Bill Macgowan Main Trimmer 206264U   Group 1  
Duncan Maitland Other   Group 3  
John Manice Grinder   Group 1  
martin mcnary Grinder   Group 3  
David Petersen Other   Group 3  
Anderson Reggio    
Casey Smith Other   Group 3  
Jonathan Swain   Group 3  
Michael van Beuren Pitman USAMV34 Group 3  
Christopher Welch   Group 3  
Stuart Wilson Headsail Trimmer   Group 3  
S. Steven Yang Other usasy5 Group 1  
Reef Points (RP 60)
Joseph Huber 305283X    
Reliant (J 109)
Matthew Baker 245702N USAMB120  
Resolute (Beneteau First 36.7)
Junius Brown USAJB328  
Rush (J 109)
Bill Sweetser 229960F USABS61  
Sarah (X-41)
Greg Manning 300073J    
Seal (Yawl)
Alfred-David Van Liew-Brodsky 107215L usaav24  
Settler (Peterson 42)
Tom Rich    
Shakedown (J 105)
Jordan Mindich    
Skoot (J 109)
Jim Vos 320345K USAJV53  
SLED (IRC 52)
Takashi Okura 272522M JPNTO1  
Stark Raving Mad VI (Swan 42)
James Madden 153968C USAJM123  
Storm (J 109)
Rick Lyall    
Strange Brew (J 105)
Dean Allen Skipper   Group 1  
Randy Bourne Main Trimmer USARB132 Group 1  
Trevor Richardson Bowman   Group 1  
Howard Sherman Helmsman USAHS39 Group 1  
Jemimah Tacadena Mast   Group 1  
Eben Walker Mid Mast   Group 1  
Strategery (J 109)
Jack Forehand USAJF115  
Stratos (J 105)
Marcus Wunderlich    
Superstition (J 109)
Karen Kirby Bowman USAKK74 Group 1  
Teresa Mastrorilli Mast USATM109 Group 1  
Kevin Moylan Headsail Trimmer USAKM100 Group 1  
James Murphy Grinder USAJM344 Group 1  
Arthur S. Spangler Pitman USAAS152 Group 1  
Kim Straley Mid Bowman USAKS96 Group 1  
Jerome Taylor Main Trimmer USAJT123 Group 1  
Christopher Zibailo Skipper 291919X USACZ8 Group 1  
Surface Tension (Beneteau First 36.7)
Kerry Brody Pitman USAKB63 Group 1  
Colan Cassell Mast USACC108 Group 1  
Lou Melillo 250492T USALM43  
Ben Sclarow Headsail Trimmer 320810E USABS107 Group 1  
Michael Smith Main Trimmer USAMS161 Group 1  
Bob Sodon Bowman   Group 1  
SWIFT (Navy 44)
Max Ain Headsail Trimmer    
Sean Brown Mast    
Cameron Crowell Helmsman    
Nathan Howe Headsail Trimmer    
Mark Moeller Bowman    
Christian Smith Skipper    
Trevor Voegele Main Trimmer    
Talisman (Farr 395)
John Bailey USAJB219  
Temptation-Oakcliff (Ker 50)
Oakcliff Sailing Center    
The Cat Came Back (IRC 42)
Lincoln Mossop    
Tonto (J 105)
Fred Darlington 160263L USAFD15  
Troublemaker (J 109)
Eric Gordon 324113I USAEG27  
Tumbleweed (J 122)
Carole Shaw    
Two Feathers (J 105)
Mark & Jolene Masur 223163O USAMM202  
velocita (Melges 24)
Sanford Tyler    
Vento Solare (J 109)
Paul Milo    
Vesper (IRC 52)
Jim Swartz    
Vitesse (Swan 42)
Jon Halbert    
Whirlwind (Beneteau First 36.7)
William Purdy    
White Gold (J 44)
James D. Bishop 114950Q usajb2  
James D. Bishop 114950Q usajb2  
Tim Ebert Bowman   Group 1  
Dan Holt 206262S USACH47  
Rudi Hutter Headsail Trimmer   Group 1  
Lisa Mathey    
J. Brian Mitchell    
Douglas Weiner    
White Witch (King 40)
Samantha Cereto    
Nathan Frizzell    
Terence Glackin    
Skip Helme    
Larry Landry    
Paul McDowell    
Jamie Mills    
Peter Rowsom    
Andrew Wlofe    
Charlie Zaloom    
Wicked 2.0 (J/111)
Douglas Curtiss 404271T USADC140  
Wicked One (Melges 32)
Tyler and Hilary Davidson    
WildThing (J 109)
Dan / Mitch Boyd / Wiest    
Wings (J 122)
Mike Bruno 146567C usamb58  
Zetiana (Melges 32)
Alexis Michas 100756L USABL1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022