2013 Lauderdale to Key West Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Ace (Cutter 65)
Galen Bakken Navigator   Group 3  
Nancy Cigno    
regina drennan    
Mark Grealy    
Steve Katz    
Rebecca Kleinman Bowman    
Ryan Martin    
Frank Pingitore Skipper 659879Q    
Peter Sweimler    
William Sweimler    
claudia vitt    
Arethusa (Swan 42)
Phil Lotz    
Bandana (Oyster 48)
David Wallace 183890c    
Batucada (Schock 35)
David Bannister    
Eduardo Luaces Main Trimmer 233906O    
Bruno Miranda Helmsman   Group 1  
Cornelius Sanders Skipper   Group 1  
Rainer Schmiedt    
David Torkington   Group 1  
John Villamil    
Robert Welbon    
Bella Mente (Judel-Vrolijk Mini Maxi)
Hap Fauth 323133K    
Brake Aweigh (Trimaran)
Glen Koops    
Brandon VandeBrake    
David Vaughan    
CatNip (Catamaran 35)
Pete Barnet Strategist 243504j    
Sackville Currie Tactician    
victor mendelsohn Skipper 243504j    
tom mestretis Navigator    
Commotion (Beneteau 461)
Chris Erichsen    
Herb Garcia Headsail Trimmer   Group 3  
Astrid Hunton    
Ross Hunton 273792E    
Steve Hurt    
Eddie Lewis    
Bob Meagher    
Joey Meagher    
Roger Pomerance    
Lee "Syncorator" Williams Mid Mast    
Chris Woolsey Navigator    
Constellation (Nautor Swan 48-1)
greg petrat 206827v    
Decision (HPR Carkeek 40)
Stephen Murray Skipper 706054D    
Different Drummer (Cape Bay Fast 40)
Frank Atkinson 141730H    
Double Trouble (Catana 58)
Don Balthaser    
John Barnett Navigator    
Mark Jones    
Steve Maffatone    
Cheryl Phipps    
Daina Strickler    
Tom Sutton    
Dragon (Class 40)
Nick Halmos Main Trimmer   Group 1  
Michael Hennessy Skipper 318502Q USAMH76  
Robert Windsor Headsail Trimmer USARW65 Group 3  
Elvis (Gunboat)
Jason Carroll    
Flight Simulator (Corsair 28R)
Curtis Johnson    
Tom Reese    
Keith Rice    
Richard Stephens Navigator    
Grand Cru (Beneteau 393)
Lee Corson Main Trimmer   Group 1  
Nick Escobar Strategist    
Steven Leeds Main Trimmer    
George Pyrpiris Navigator    
Kokomo (Swan 36)
Brad Lonstein 694555W    
Loki (J 105)
Erin "Unknown" Altemos Headsail Trimmer 374116Q   Group 1  
David "Bondy" Bond Skipper 663229S    
Philip "Flem" Fleming Mast USAPF31 Group 1  
Chad "Goody" Goodwin Runners    
Joseph "Doctor" Goulet Bowman 159888R USAJG124 Group 1  
Bobby "H" Hillier Helmsman 713100W USARH36 Group 3  
Phil "PK" Kresge Strategist    
Main Squeeze (Tripp 33)
Eamonn deLisser / James Bill    
Mirage (Hobie 33)
Tom Dwyer Headsail Trimmer   Group 3  
Kevin McKee 158389L USAKM70 Group 1  
Christian Schaumloffel 254419S USACS43 Group 1  
David Taylor    
Steve Taylor Bowman   Group 1  
Osita (Tartan 40)
Thomas Beavers Navigator    
Kristoffer Diel Other    
Becky Lyons Skipper 697268N    
Nick Martens Helmsman    
Emilia Martinez Main Trimmer    
Joseph Obermeyer Strategist 661987R    
Ed Raiburn Headsail Trimmer    
Randy Stanton Helmsman    
Passion (Catalina 34)
Brett Grover    
Rebecca (J 120)
Chris Doolittle Headsail Trimmer   Group 3  
Terry Flynn    
Glenn Gault Skipper 698657T    
Dan Peckham Other Not known  
Paul Stroup    
Eric Swanfeldt Grinder   Group 1  
Craig White Mid Mast   Group 1  
Rim Shot (Beneteau First 36.7)
Russell Dunn 332068T    
Sempre Amantes (Hunter Pasage 42)
tim clark Helmsman    
james cowan Strategist    
brenda duval Bowman    
mmichael duval Navigator    
allen james Mast   Group 1  
greg kormendi Grinder    
tim lenard Headsail Trimmer    
george morrissey Helmsman    
Hal Steward Helmsman    
mary steward Main Trimmer    
colin whittaker Skipper   Group 3  
mark whittaker Tactician    
Soap Opera (Hobie 33)
Scott Self 109173y    
SPOOKIE (Carkeek HP 40)
Steve & Heidi Benjamin 101374L USASB  
Sundog (Seacart 30)
David Baechtold Navigator   Group 1  
Russell Miller Headsail Trimmer    
Paul Parks Skipper 148107Q   Group 1  
George Saunders Main Trimmer   Group 1  
Will Van Cleef Helmsman    
Sunquest (Sloop)
Wilfredo Paredes 173703L    
Susimi (Sweden 370)
Brian Broad    
Michael Carrington    
Larry Geller    
Ken Scott Other   Group 1  
Randy Tice    
Carl Wehe    
Teamwork (J 122)
Robin Team 197463E 66276  
Thin Ice (Aerodyne 38)
Stuart Hebb/ John Vincent    
Tri-Vector (Dragonfly 35)
Homero Barros    
david otto Skipper    
Bob Pattison Other 262706N USABP57 Group 3  
Randy Smyth Tactician 143113E    
Vendaval (Dufour 34)
Oscar Valdes 192190U    
Walloon (C&C 35 Mark I)
Larry Askew Navigator cat on1  
Christopher John Grow Pitman    
Com. Richard D. Grow Skipper 103580P   Group 1  
PFC Christian S. Grow Mid Mast    
J. Alfred" Buddy Grow III Strategist    
Richard Grow Jr Grinder    

Main Menu

WRI Weather Routing Inc.    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy