2013 Sperry Top-Sider Chicago NOOD Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
10 Acious (T-10)
david Lorenz    
As You Wish (Beneteau First 36.7)
Dave Anderson Tactician   Group 1  
George Clarke Headsail Trimmer   Group 1  
Brian Droege Mast USABD40 Group 1  
Mark Foster Main Trimmer 254531p USAMF6 Group 1  
Ritchie Geoghan Bow   Group 3  
John Heaton Helm 328642A USAJH119 Group 1  
Sue Hogan Pit USASH54 Group 1  
John Poast Watch Captain USAJP104 Group 1  
Andrew Spaulding USAAS122 Group 1  
Bad Dog (J 35)
Tyler Bonkowski Mid Bow    
Don Brettmann Main Trimmer   Group 1  
Bruce Bustin Pit    
Brad Fisher Mid Mast    
Matt Fisher Bow    
Jeff Fuller Headsail Trimmer    
Larry Taunt Skipper 240184P USAJT144 Group 1  
James Wujkowski Headsail Trimmer    
Badge (Beneteau first 40)
Bill Bjork Helm 320903G USAWB59 Group 1  
Greg Fyksen    
Thaddeus Ilg Mid Mast    
Daniel Koules 394941B    
Jeremy Segal    
Bill Smith Tactician   Group 1  
Vivian Smith    
Bark! (C&C 110)
Matt Dickie Bow    
Walter Dickie Owner 352018L USAWD33 Group 1  
Joe Heneghan Main Trimmer   Group 1  
Joe Hummel Bow 231111Z   Group 1  
Jeff Linstrom Headsail Trimmer 279899Y   Group 1  
Sean Linstrom Mast   Group 1  
John Woodcoc Headsail Trimmer 738242Y USAJW220 Group 1  
Barracuda (J 100)
Christopher Faris Bowman   Group 1  
David Hughes 252172Q    
Blair Jones Other 697144M USABJ33 Group 1  
Denise Keane Headsail Trimmer    
Bill Milleker Headsail Trimmer    
Anna Pasteris Headsail Trimmer    
Bifrost (C&C 99 Deep Keel)
Steve Akin Bowman    
Steve Basiago Tactician   Group 1  
Bill Fisher Main Trimmer    
Chuck Perkins Helmsman 292802N    
Jeff Perkins    
Jerry Prahl Mast    
David Shoemaker Headsail Trimmer    
Black Sheep (Viper 640)
Darren Gilbert Skipper CANDG9 Group 1  
Richard Leaver Tactician CANRL05 Group 1  
Jake Wolny Bowman   Group 1  
Blueprint (T-10)
Valerie Brady Mast    
Greg Conger Bowman    
David Jerominski Main Trimmer    
Dennis Kane Pitman    
Chris Moll Skipper 244170R USACM198  
Pete Moll Headsail Trimmer    
Mark Rodaer Headsail Trimmer    
Bozo's Circus (Rhodes 19)
Chris Metcalf    
Brogue (T-10)
Patrick McGuinnis 606191P    
Certainly (J 109)
Donald Meyer 134739v usadm201  
Chaos (Farr 395)
Hank Bernbaum 158119V    
Cheap Thrill (T-10)
Nancy & Tim Snyder 117610L    
Chief (Beneteau First 10R)
David Alexander Headsail Trimmer    
Stephen Childers Pit    
Rod Cohee Other   Group 1  
Chris Froeter Bow 698158S   Group 1  
Bill Kindra Headsail Trimmer   Group 1  
Steve Kindra    
Adam Kreis Other    
Ted Perez Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Wolf 201397U    
China Buffet (FT 10)
Team All you can Eat    
DamnYouKofski (Viper 640)
Christian Goebel    
Jacob Karlin Medic/Doctor 297186K USAJK123 Group 1  
Nick Kofski Skipper 660205K USANK14  
Mo Mayberry Other    
Das Boot (Beneteau First 40.7)
Alex Brackman USAAB139 Group 1  
Brian Brennan Pit USABB141 Group 1  
Mike Jelinske Grinder USAMJ60 Group 1  
Justin Johnson Runners   Group 1  
Mike Kaspar Pit 364602O USAMK100 Group 1  
Mike Kurze Main Trimmer USAMK28 Group 1  
Anne McDermott Runners USAAM93 Group 1  
Peter McNulty Bow   Group 1  
Cate Muller Tactician 290615M USACM8 Group 1  
Cindy Muller Headsail Trimmer USACM119 Group 1  
Jay Muller 260099X usajm281 Group 1  
Brad Terpstra USABT24 Group 1  
Defiance (J/V 66)
Dale Smirl 1162958    
Details (GL 70)
Lance Smotherman 207737y USALS23  
Eagle (Sydney 38)
Boris Bonutti Headsail Trimmer   Group 1  
Anne Branson Mast USAAB116 Group 1  
Michael Cook Bow   Group 1  
Doug Gifford Main Trimmer 252558W   Group 1  
Bork Maronn Pitman 201095P   Group 1  
Jerry ONeill Skipper   Group 1  
Shawn O'Neill Skipper   Group 1  
Jan Promer 124036k   Group 1  
Sandy Stone Headsail Trimmer 186398L   Group 1  
Doug Warren 166959I    
Eagles Wings (GS44)
Peter Fray Main Trimmer   Group 1  
Holly Futrell   Group 1  
Carol Gottwald Pit   Group 1  
John Gottwald 275862D USAJG150  
Alexandra Groszko Pit   Group 1  
Larissa Groszko Pit   Group 1  
Patrick McSteeen Headsail Trimmer   Group 1  
Nick Petrovitis Bow   Group 1  
Nick Van Antwerp Mast    
Matt Ward Mast   Group 1  
Edge (J 130)
Robert McManus 292177z    
Eleanor Rigby (T-10)
Matt Cohen    
Meghan Magee Headsail Trimmer   Group 1  
Matt Monahan Bow    
Kelly Jean Reed    
Rick Reed Skipper 661639G   Group 1  
Robert Reed Helm   Group 1  
Patricia Sullivan Mast    
Emily Betts Susanin Mid Mast   Group 1  
Garry Wills Main Trimmer   Group 1  
Paula Ziegler Headsail Trimmer   Group 1  
Endeavour (Beneteau 37)
Ed Bogle Other    
Matthew Gallagher 653295M USAMG84  
Todd Woelfl    
Erica (T-10)
Brian and Mike Kaczor    
Erizo de Mar (Beneteau First 36.7)
Paula Bersie Other 214639U USAPB80 Group 1  
Antoni Czupryna 393155X USAAC76  
Mirek Karczmarz Bow USAMK101  
David Kaufman USADK101  
Bogumil Kawa Headsail Trimmer USABK34  
Morgan Kinney    
Marzena Oberski Musialkiewicz Pit   Group 1  
Timothy Rzeszutko Headsail Trimmer   Group 1  
Jason Songer Mid Mast USAJS341  
Darek Stopka USADS152  
Allan Teske Helm   Group 1  
Evolution (GL 70)
Jason Bemis Mid Mast    
Nick Chadwick    
Greg Hartlmeier Main Trimmer   Group 3  
Jack Murphy Mid Bow   Group 1  
Peter Orlebeke    
Tony Orlebeke    
Pete Reichelsdorfer Skipper 111694T    
Rich Reichelsdorfer Helm 205685B USARR123  
Sarah Reichelsdorfer    
Kevin Savitt Grinder USAKS17 Group 3  
Greta Schanen    
Mark Wessel    
Mark Wiss Headsail Trimmer usamw75 Group 1  
Flying Pig (J 105)
Kieth Dirck Main Trimmer   Group 1  
Chris Sheppard Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Sheppard Owner 239168G   Group 1  
Natalie Sheppard Bow   Group 1  
Spenser Sheppard Pit   Group 1  
FOG (Beneteau First 36.7)
Charlie Wurtzebach/Mike Bird 208005L USACW64  
Free Agent (W.D. Schock 35)
Kevin Bosman Main Trimmer 274928A   Group 1  
Hubert Cartier Bow 657688G   Group 1  
Hans De Schaaf Pitman   Group 1  
Miles DePaepe Skipper 210608F   Group 1  
Maurice Gates Mid Mast    
David Gleason Mast    
Steve Koellner Pitman   Group 1  
Cindy Sommerfeld Headsail Trimmer   Group 1  
Joe Wienecke Pitman   Group 1  
Full Tilt (J 109)
Chuck Hartman Bow 662948c USACH152  
Paul Jaros Runners   Group 1  
Askold Kozbur USAAK74  
Brian Mitton Headsail Trimmer USABM93 Group 1  
David Nicholas Bow usadn46  
Peter Priede 371954y    
Jocelyn Saxon Headsail Trimmer USAJS307  
Gauntlet (Benetti 44)
Mark Bremmeyr Pit    
james herman    
GUY HIESTAND 163303G    
ben hirds    
jerry mayfield    
austin nesseth    
lee price    
ross schoolmaster Mast    
todd suess    
vicki travis Main Trimmer    
irv wolfson Main Trimmer    
lee wyatt    
Glider (T-10)
Tom/John Font    
Grytviken (T-10)
Piotr Madrzyk    
Heartbreaker (1D35)
Dawn Anderson Pit   Group 1  
Christopher Collins Bowman   Group 1  
Michael Greenwald Main Trimmer    
Eric Oesterle Skipper 187614w   Group 1  
Here's Johnny (J 105)
John Moore 307795K    
Hiwassee (Farr395)
John Bell Skipper   Group 1  
Tom Buettner Pitman   Group 1  
Ian Fisher 311534K    
Mike Welsh-Phillips    
Steve Winters    
Honey Badger (T-10)
Thomas Kane 166389I    
Imedi (TP 52)
Mark Hauf 671857P    
Impulse (J 111)
Kevin Donahue Bow 228-768j USAkd29 Group 1  
Peter Dreher Helm 234838X USAPD77 Group 1  
Mark Hatfield Tactician USAMH125 Group 1  
Larry Kerner Headsail Trimmer 22479 USALK32 Group 1  
Andrea Miz Headsail Trimmer USAAM116 Group 1  
G Miz/Dreher/Hatfield Main Trimmer 123180N USAGM62 Group 1  
Karen Troy Pit USAKT32 Group 1  
Inferno (Farr 40)
Phillip Dowd 147503O usapd10  
Mark Gargula Mast USAMG55 Group 1  
Ben Marden Main Trimmer   Group 1  
Ian Savage Bow 208253V GBRIS6 Group 1  
Instigator (Beneteau First 40.7)
Matthew Mergener 398167L    
Jackpot (Viper 640)
Lee Shuckerow    
Jing Bang (LS 10)
David Finlay 395445C    
Eric Hutt    
Silvia Li    
Jason Volk    
JOIE DE VIE (Beneteau First 36.7)
Keith Church Main Trimmer 226510L USAKC16 Group 3  
Jim Clouser Tactician USAJC273 Group 1  
Paul Foszcz Headsail Trimmer   Group 1  
Elizabeth Graham Headsail Trimmer   Group 1  
Donna Hastings Helm 178936G USADH100 Group 1  
Randy Hastings Mid Mast   Group 1  
Lee Rondenet Bow USALR40 Group 1  
KARMA (Beneteau First 36.7)
Lou Sandoval , Jack Buoscio , Martin Sandoval 252884B USALS47  
Kashmir (J 111)
Abbey Barnes Other USAAB130 Group 1  
Karl Brummel Bow 663208X USAKB71 Group 1  
Karen Gottwald Headsail Trimmer 233683Y USAKG8 Group 1  
Steve Henderson Helm USASH82 Group 1  
John Kalanik Pit 318238Z USAJK153  
Mike Mayer Helm 178350Y USAMM200 Group 1  
Tom Roop Tactician   Group 1  
Tim Shambrook Headsail Trimmer CANTS14 Group 1  
Mark Snyder Pit   Group 1  
Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer Owner 663208X USAKB71 Group 1  
KIII (J 109)
Irv Kerbel 254597H USAIK8  
Koko Loko (FT 10)
Tomek Kokocinski 337022P    
La Tempete (Beneteau First 40.7)
Kevin Brinker Main Trimmer   Group 1  
Bob Foley Headsail Trimmer   Group 1  
Jody Green Other    
Eugene Johnson Headsail Trimmer    
Jay Koverman Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Lucas Mast    
Byron Weber Pit    
Ryan Weber Bow    
Thomas Weber Captain 225848A    
Steve Youngson Tactician   Group 1  
Liberty (T-10)
Ray Douglas 318732Y    
Liberty2 (C&C 115)
Thomas Blasco Skipper USATB123 Group 1  
Virginia Blasco Navigator 688050W USATB145 Group 1  
Suzanne Glow Pit   Group 1  
Courtney Kearschner   Group 1  
Michael Kearschner   Group 1  
Paul Murray Watch Captain 687310Y USAPM4 Group 1  
Lightning (T-10)
Alan Blum Bow    
Steve Karstrand / Bob Warnecke 257140S    
Jeff Derbyshire Grinder    
Sharon Gilbert Headsail Trimmer   Group 1  
Cheryl Hurst Headsail Trimmer    
Dave Hurst    
Greg Janes Headsail Trimmer    
Lonnie Jansen    
Steve Karstrand Skipper 257140S   Group 1  
Bob Warnecke Skipper   Group 1  
Lucky Dubie (J 111)
Don Cameron candc29 Group 1  
Joe Erlemann Tactician USAJE67 Group 1  
Justin Falconer Bow usajf131 Group 1  
Angel Garcia Mast   Group 1  
John Hoskins Mid Mast 235724S USAJH140 Group 1  
Mari Lambrecht Mast   Group 1  
Len Siegal Skipper 304596D   Group 1  
Lugnuts (Najad 405)
Pete Curtner Bow    
Kent Darbyshire Helm   Group 1  
Tom Dickson 410167P NA  
Scott Nelson Bow NA USASN31 Group 1  
Mark Smith Main Trimmer    
Alberto Torres Headsail Trimmer   Group 1  
Ben Visser Other    
M*A*S*H (T-10)
laurie Bertagnoli Grinder    
Emily Case Headsail Trimmer    
Robert Cross Grinder    
Gary Edelman    
Micah Guthrie Mast   Group 1  
Lisa Kelly Headsail Trimmer    
Patrick McGuinnis Bow    
Scott Mummert Bow    
Larry Presberg Main Trimmer 755366V USALP37  
Whitney Tullos Main Trimmer    
Maggie Mae (Beneteau First 36.7)
Peter/Dan Wright    
Majic (Sydney 41)
Gina Attee Bow    
Linda Blakeway    
Colin Booth    
Burton Cardwell    
Jennifer Cardwell Mid Bow    
Bill Hoyer    
Nolan Marcus Main Trimmer    
Will Osterink Other USAWO13 Group 1  
Dean Runk Runners 293558C    
Dan Saenz Other    
Brad Schottke    
Maskwa (C&C 115)
Donald Waller 209967K    
measure For Measure (Morgan 36 N/M)
brian tobin    
Medusa (Viper 640)
Marvin Coulson Bow   Group 1  
Dan Tucker Tactician 121003V USADT4 Group 1  
Mental (J 111)
Paul Stahlberg 304715O    
Mikaze (T-10)
Karen Barch   Group 1  
Darren Beck 325949E    
Russ Burke Other USARB15 Group 1  
Steve Knoop 132368S 132368S  
Rich Martin Main Trimmer    
Molly McMahon Headsail Trimmer 394131R USAMM302 Group 1  
Eli Naeher Pit    
Mise En Place (Beneteau 381)
Aleksei Aleksandrov Grinder    
Karen Harris Helmsman    
Hannah Hopkins Pit   Group 3  
Paul Thompson    
Mojo (Beneteau First 40.7)
Dave Broucek Bow    
Greg Comeaux Headsail Trimmer   Group 1  
Jeff Comeaux    
Vinny di Benedetto    
Tory Enerson    
Bob Heider    
Yvonne Herkemij Pitman   Group 1  
Sandy Lee    
Tom McInerney    
Justin Oliver    
Clark Patterson Mast    
Gary Powell Helmsman 245241P USAGP24 Group 1  
Momentus (J 109)
Kevin Saedi 312161L USAKS71  
Mrs Jones (Mumm 36)
Marylin Ahner Grinder   Group 1  
Ross Beatty Mast    
Michael Jones Skipper 237409U    
Nathan Jones Main Trimmer    
Sam Langley Pit   Group 1  
Karen Nagel Bow   Group 1  
John Powell Tactician   Group 1  
Pam Saylor Headsail Trimmer   Group 1  
Mutiny (T-10)
Phil Boardman Headsail Trimmer   Group 1  
Will Cummings    
John Hill Other 687164P   Group 1  
Kris Humbrecht Bow USAKH72 Group 1  
Whitney Key Navigator USAWK17 Group 1  
Kathy Massel Headsail Trimmer   Group 1  
Paul McClay Bow   Group 1  
Mike McCormick    
John Schellenbach Skipper 205310F USAJS234 Group 1  
Night Hawk (J 111)
Team Nighthawk Dabrowski/Edman Main Trimmer   Group 1  
Marilyn Edman Pit USAME29 Group 1  
Tom Edman Skipper   Group 1  
Mark Ewing Headsail Trimmer USAME30 Group 1  
Robert Mills Headsail Trimmer   Group 1  
Jim Nachtman Bow USAJN57 Group 1  
Benjamin Wilson Mast 681142V USABW85 Group 1  
No Reverse (Hunter Legend 37.5)
Jeff Daeschler    
Matthew Hickey Tactician   Group 1  
Bob Horenkamp 655189T    
Shawna Pape Bow   Group 1  
Chad Willets Strategist    
Norboy (T-10)
Mike Considine Main Trimmer   Group 3  
Melissa Grim Mast USAMJ52 Group 1  
Andrew Kerr Tactician 215381V GBRAK19 Group 3  
Jeff Olshesky Bow   Group 1  
Blair Ross Headsail Trimmer   Group 3  
Leif Sigmond Helm 200260E USALS46 Group 1  
Marcus Thymian Pit 670674W USAMT34 Group 1  
Ocean (Andrews 77)
Claudia Aisenburg Headsail Trimmer    
Jim Banovitz Skipper 669932P USAJB339 Group 1  
Dave Dellaringa Bow    
Gary Feracota Navigator    
Patti Feracota Headsail Trimmer   Group 1  
Nick Foderaro Grinder    
Chuck Gerstner Pitman 729724K   Group 1  
Brian janney Strategist 293018P USABJ2 Group 3  
Richard Knorr Other 694898J   Group 1  
John Kreiling Grinder    
Tracey Kreiling Grinder    
Cari MurrayKremer Headsail Trimmer   Group 1  
John Myefski Other    
Billy Quaranto Bowman USAWQ2 Group 1  
Och! (J 105)
Brendon Docherty 410899E    
On Edge (T 35)
Steve Dorfman    
Out of the Blue (T-10)
Robert Cane Pit   Group 1  
Brian Kennalley 690379W USABK49 Group 1  
Edward Mui Other   Group 1  
Markell Pool Headsail Trimmer    
Amy Roehl Headsail Trimmer    
Craig Roehl USACR90 Group 1  
John Ubik    
Nathan Woodman Webb Bow   Group 1  
PainKiller (Mumm 36)
joel carroll 167414S USAJC258  
Painkiller4 (Sydney 38)
Larry Ayres Headsail Trimmer    
Adam Birch Bow    
Diego Canal Bow ESPDC15  
Ted Jones Tactician 225555w usaej5 Group 1  
Yana Lyudmirskaya Headsail Trimmer    
Alice Martin 208640U    
Jonas Mikolich Mast    
Christian Nebergall Bow    
Diana Spokas Headsail Trimmer   Group 1  
Joe sunshine Pit   Group 1  
Paradigm Shift (C&C 115)
John Brofman Main Trimmer   Group 1  
Elissa Cartier    
Dave Dickerson 174808T    
Jay Vanderbok Main Trimmer   Group 1  
Paradox (S2 9.1)
Connie Doboy Headsail Trimmer    
Jeffery Doboy Pitman    
John Kotlarik Headsail Trimmer 305652U    
Joe Shepro Tactician    
Nathan Shepro Bowman    
Andrew Swanson Pitman    
John Swanson Skipper 660961Q    
Robert Thompson Main Trimmer    
Pendragon (Farr 40)
J.T. Charles 254548Y USAJC67 Group 1  
Greg Crossman Medic/Doctor USAGC32 Group 1  
Jim Hagen Pit 263373W   Group 1  
Brian Jackman 147335U    
Jeff Jackman Watch Captain USAJJ92 Group 1  
Scott Jackman USASJ5 Group 1  
Jennifer Jackman Charles USAJJ91 Group 1  
Mark Renz USAMR19 Group 1  
Sarah Renz Main Trimmer   Group 1  
Dana Schwarz USADS185 Group 1  
Kyle VanEenenaam Grinder   Group 1  
Josh Warner Bow USAJW117 Group 1  
Petulance (Rhodes 19)
Jennifer Wohlberg 663222T    
Planxty (J 30)
Brian Bartley Bow    
Kate/Dennis Bartley 157957H    
Megan Bartley Headsail Trimmer    
Paul Dorsi Headsail Trimmer   Group 1  
Marek Surowka Headsail Trimmer    
Patrick Surowka    
Herb Weimann Bow   Group 1  
Grant Woods Pit    
Preflight (Viper 640)
Anthony Bowker 252093U GBRAB53  
Elena Dorr Bow USAED39  
Jason Gilbert Main Trimmer USAJG157  
Robert Sansome Tactician 255057W USARS91 Group 1  
Providence (Ericson)
David Bull Other   Group 1  
Ben Heins Mast   Group 1  
Randy Landsberg Other   Group 1  
Jeff McClimans Mid Bow   Group 1  
Greg Miarecki 286909C    
Jerry Miarecki Other   Group 1  
Will Seibold Other   Group 1  
James Sheldon Other   Group 1  
Radiance (Farr 38)
Geoffrey Baer Grinder   Group 1  
Catherine Balint Bow   Group 1  
Chuck Fogel Pit 336064X USACF10 Group 1  
Ashley Forman Other   Group 1  
Chris Garbacz Tactician   Group 1  
Ross hamilton Pit   Group 1  
Barbara Leipold Main Trimmer   Group 1  
Stephanie Luning Other   Group 1  
Demetri Mouratis Bow   Group 1  
Benjamin White Captain 242451N USABW79 Group 1  
Raptor (Beneteau First 36.7)
Jim Anderson Owner   Group 1  
Mike Anderson Main Trimmer usama33 Group 1  
Niki Conforti    
Dirk Hacker 13880D USADH07 Group 1  
Gerry Hand Grinder    
Igor Haraslic Headsail Trimmer   Group 1  
Karen Hoffman USAKH75  
Chris Johnston Mast 357824B    
Margaret Johnston Headsail Trimmer 357830Z    
Jeff Pralle Bow    
Jay Williams Mast    
Ratty (T-10)
Caroline Brezina    
David Brezina 224629T    
Carmine Cervi Bow    
Christopher Novak Other   Group 1  
Dan O'Hare Pit    
Amy Roehl    
Regardless (N/M 1 Ton)
Daniel Griggs 231741L    
Retention (LS 10)
Dave Brady Headsail Trimmer    
Charles Brooks    
Tom Carney Bow    
Gretchen Croll Headsail Trimmer 295682H USAGC48 Group 1  
John Croll Tactician 295683I   Group 1  
Mark Croll 295680f    
Peter Dubois Headsail Trimmer   Group 1  
Wayne Jin    
Dave Metzger Main Trimmer 655302U    
Nikki Sullivan Headsail Trimmer    
Sheldon Wecker Main Trimmer   Group 1  
Rhubarb (Rhodes 19)
Julie Friend Helm   Group 1  
Gretchen Hartke    
Stan knapczyk    
Arun Victor Other   Group 1  
Rhumb Runner (Beneteau First 40.7)
Katie Goldman Finnegan Brian Goldman 410947T    
Roaebud (Rhodes 19)
Richard Dunne 383161U    
Amy Larson Headsail Trimmer   Group 1  
Stephen McComb    
Rocking Horse (J 105)
Sandy Curtiss 120965Q    
Jenna Herhold    
Rover (T-10)
Rich Buffo Headsail Trimmer    
Ken Colbert 250507h    
Katy DeHaven Bow   Group 3  
Jeff Doornbos    
Tracy Hixon Headsail Trimmer 306673B    
Tom Keeble Main Trimmer 375732Y    
Chris Steinway Pit    
David Stender Headsail Trimmer    
Greg Taylor Pit   Group 1  
Rowdy (J 111)
Chris Doubek Tactician USACD4 Group 1  
Tom Elliott    
Becky Furry    
Ed Furry    
Mark Landwer Bow USAML132 Group 1  
Joseph Nedoss Mast   Group 1  
Roland Rayment Watch Captain   Group 1  
Rich Stearns Other   Group 1  
Richard Witzel    
Runaway (Elan)
Eric Adamczyk Main Trimmer    
Elizabeth Buchanan Headsail Trimmer    
Joe Chomiczewski Bow    
Ted Corlett Main Trimmer   Group 1  
Marc Doubleday Headsail Trimmer    
Dennis George Navigator    
Tom Gorey Skipper 100799w    
Mike Majeski Mast    
Safir III (Arcona 460)
Dan Brennan Mast   Group 1  
Kristian Buschmann Bow   Group 1  
Yvonne Herkemij Pit NEDYH2 Group 1  
Andy Kiener Headsail Trimmer   Group 1  
Mark Passis Other   Group 1  
Robert E. Radway Helm 302565S   Group 1  
Scot Ruhlander Main Trimmer USASR57 Group 1  
Sail Monkey (Beneteau 36.7)
Patrick Brady Bow    
Patrick Harrigan Watch Captain    
Erin Henry Mid Bow    
Katherine Johnson Headsail Trimmer   Group 1  
William McGuinn Skipper 281599G   Group 1  
Kate Miranda Grinder    
Nora O"Brien Grinder 729554P USANO12  
Mike Savage Pit    
Caroline Shurig    
Salsa (J 130)
Mike Bauknecht Mid Mast   Group 1  
Luke Condic Grinder    
Tim Durland Main Trimmer    
Ann Marie Gignac Headsail Trimmer    
Jim Gignac Helm 225169Y USAJG115 Group 1  
Irina Matveeva Pit    
David Nietling Tactician   Group 1  
Brian O'Donnell Pit    
Scott Ottens Grinder    
Doug Stepansky Bow    
Kris Zeigler Mid Mast   Group 1  
Sassafras (T-10)
David Barch 159045Y    
Rick Lukacovic Grinder   Group 1  
Rudy Lukacovic Owner   Group 1  
Jaime Sanfilippo Other    
Len Starr Skipper   Group 3  
Antonio Tabacchi Main Trimmer    
Scout (Sydney 41)
Bill Bishop Headsail Trimmer 717890X USAWB75 Group 1  
Vytas Bradunas Bow   Group 1  
Buddy Byington Helm   Group 1  
Eric Charsky Headsail Trimmer 692012W   Group 1  
Mike Doran Grinder   Group 1  
Suhail Khan Grinder   Group 1  
Greg Kramer Mast   Group 1  
Elizabeth Levine Mid Bow   Group 1  
Kris Olsewski Bowman   Group 1  
Jeffery Owen Grinder   Group 1  
Arthur Roden Headsail Trimmer   Group 1  
Dorsey Ruley Skipper 156303L   Group 1  
David Schy Pit 660921N   Group 1  
Matt Somsky Bow   Group 1  
Doug Weakly Helm 296134W   Group 1  
Ken Wottowa Headsail Trimmer   Group 1  
Sealark (J 105)
Clark Pellett    
Shamrock (Beneteau First 36.7)
Suzanne Conroy Headsail Trimmer USASC83 Group 1  
Wally Cross    
Connor Davis    
Mark Davis    
Bob Knestric USARK64  
Kathleen McNeill    
Kevin McNeill Watch Captain USAKM102 Group 1  
Sheet Music (Tartan 33R)
Tony Baldwin Strategist   Group 1  
Bill Enright Pit    
CJ Enright Bow    
Will Enright Mast    
Stefan Gruvberger Other    
Gerald Hughes Skipper 700604P    
John Riemer Owner   Group 3  
Silver Surfer (T-10)
Andrew Nicoletti 292536 USAAN34  
Sin Duda! (Santa Cruz 52)
Jim Armstrong    
Kristin Brill Other    
Pat Considine Tactician   Group 3  
Tim Corkell Headsail Trimmer   Group 1  
Kevin D'Aprile Strategist   Group 1  
Steve Diaz Main Trimmer 125333M USASD17 Group 1  
Lindsey Duda Helm 289191K USALD15  
Jonathan Flusser Bow    
Angela Graham    
John Stanley    
Aaron Stott Headsail Trimmer    
Matthew Woodworth Bow USAMW39  
Tyler Woodworth Mast 272748Y USATW67 Group 1  
Sisu (T-10)
JEFF WITTENBERG 228523U    
Skidmarks (T-10)
Doug Baker Headsail Trimmer USADB132 Group 1  
Marco Caporaso Headsail Trimmer USAMC78 Group 1  
Jenny Gaag Bow   Group 1  
Lou Jacob Skipper   Group 1  
Lou Jacob Skipper 388339I   Group 1  
Seth Morrell Tactician 112010 Group 1  
Jon Santarelli 307325s   Group 1  
Slapshot (J 109)
Matt Gartner Bow    
Ashley Hunsader    
Avraham Mor Grinder    
Trey Ritter Strategist 170659U    
Preston Scruggs Bow    
Scott Sims Skipper 392477E   Group 1  
Jim Walsh Bow   Group 1  
Smokin' J (J 105)
Michael Ludtke Helmsman 309407V USAML117 Group 1  
Bill Nordeen Mast    
Rob Pickens Headsail Trimmer    
Sociable (Beneteau First 40.7)
Brian Adams 320499Z USABA29 Group 1  
Greg Adams Other USAGA16 Group 1  
Robert Arzbaecher Helm 178058D USARA37  
Mike Cahill Headsail Trimmer USAMC133 Group 1  
John Czukas Mast   Group 1  
Pete Duecker Bow USAPD69 Group 1  
Will Fetterley Headsail Trimmer 246505Q usawf25 Group 1  
Adam Flanders Bow 655436H   Group 1  
Amy Marshall USAAM96  
Chris Miotke Pit usacm135 Group 1  
Joe Miotke Mast TBD Group 1  
Cathy Patrick Pit USACP76 Group 1  
David Patrick Pit USADP71 Group 1  
Max Riesing Mast    
Solitary (FT 10)
Jeremy Alexis Runners 181824O   Group 1  
Suzanne Glow Runners    
Habib Hourani Main Trimmer    
Hanna Korel Runners    
Natalie Kuhn Runners    
Paul Murray Runners 687310Y USAPM4 Group 1  
Bob Smetters Runners 730820p Usars211 Group 1  
Kyle Uhl Runners   Group 1  
Ryan Uhl Runners   Group 1  
Sorcerer (Beneteau First 36.7)
Karen Andersen Headsail Trimmer USAKA24 Group 1  
Dave Brandon Headsail Trimmer USADB130 Group 1  
Don Draper Skipper 228361Y USADD93 Group 1  
Tom Fallon Tactician   Group 1  
Erin Flanigan Bow USAEF36 Group 1  
Lori Henderson Headsail Trimmer 696953U USALH29 Group 1  
Sam Kashy Main Trimmer USASK80 Group 1  
Jeremy Peters Pit USAJP148 Group 1  
Ryan Rodbro Mast USARR91 USARR91 Group 1  
Soulshine (Beneteau First 36.7)
Danielle Altmin Pit    
Jarrett Altmin Skipper 672083W USAJA55 Group 1  
Chris Bagemihl Bow USACB88 Group 1  
Steve Brasier Watch Captain USASB139 Group 1  
Adam Godlewski Headsail Trimmer USAAG74 USAAG74 Group 1  
Jennifer Hyla Headsail Trimmer USAJH133 Group 1  
Jeremy Kaufman Tactician 671070Y USAJK141  
John Larson Mid Bow 273623Q USAJL24 Group 1  
Spanker (Beneteau First 40.7)
Andreas Alvarado Mid Bow    
Jeff Bell Bow CANJB33 Group 1  
Magnus Borgehammar Mid Mast    
Tim Dillon Grinder   Group 1  
Chris Klee Strategist   Group 1  
D & J McDonnell 180695z USAJIM266 Group 1  
Dennis McDonnell Owner    
Rollin Pierce Mast   Group 1  
Boyd Rice Pit   Group 1  
Jerry Ring Headsail Trimmer    
Chad Smith Main Trimmer USACS172 Group 1  
Joe Spataro Strategist 319453C USAJS252 Group 1  
Lynne Wagner Mid Bow   Group 1  
Spirit Walker (Sydney 41)
BENNY AUDET Mid Mast    
DARYL FITCH   Group 1  
CHRIS HIGGINS Headsail Trimmer   Group 3  
BOBBY HILLIER Medic/Doctor 713100W USARH36 Group 3  
GARY KOZLOSKI    
CAT LANTING Watch Captain   Group 1  
OLLI LUBKER   Group 1  
VERN MCCAIN Main Trimmer 312613i   Group 1  
MAGGI SPARTZ Mid Bow    
EVAN TOLAN USAET23 Group 1  
BRIAN TURUTA Other   Group 1  
PHIL WUJKOWSKI    
Spitfire (Franklin 40)
James Hellquist    
Split Decision (Beneteau First 36.7)
Andy Appel Mast    
Jeanne Ehrenberg Headsail Trimmer   Group 1  
Sue Fox    
Jamie Lowe Grinder USAJL172  
Mark D. Norris 160597Y    
Nick Norris Bow 286470C USANN15  
Pat Norris Other   Group 1  
Chuck Norton    
George Quinlan Strategist 260661P   Group 1  
Marc Schwartz Main Trimmer   Group 3  
Patrick Siewers Headsail Trimmer   Group 1  
Mitch Wywiorski Pit CANMW23 Group 1  
Standard Deviation (Tripp 33)
Bill Craig Headsail Trimmer    
Jim Frisinger Main Trimmer    
Carl Hanssen Skipper 353626T    
Fred Parker Pit   Group 1  
Garret Tenkel Mid Bow    
Jeff Thornton Mast    
Doug Van Der Aa Bow 712186H   Group 3  
Ken Visser Headsail Trimmer 397470H USAKV18  
Still Messin' (J 124)
Abbey Barnes Mid Bow USAAB130  
Tanner DePriest Headsail Trimmer    
Jason Doyle Headsail Trimmer USAJD218  
Adam Esselman Helmsman 675142X USAAE22  
Garrett Falls Bowman    
Jason Massaroni Tactician    
Alex Post Main Trimmer    
Drew Sullivan Pit USADS186 Group 1  
Striking (J 105)
Michael Brown Headsail Trimmer usamb131 Group 1  
Dick Mulvihill Main Trimmer 186700P USADM158 Group 1  
Conor O'Neil Bow   Group 1  
Gerard O'Neil Main Trimmer USAGO7 Group 1  
Susan O'Neil Headsail Trimmer USASO16 Group 1  
Michael Tuman Skipper 670438Z   Group 1  
Sufficient Reason (J 122)
John Arendshorst Medic/Doctor 369592P USAJA64 Group 1  
Eric Ash    
Eric Ash Headsail Trimmer   Group 3  
Devin Bader Bow    
Tracy Brand 135092V USATB68  
Grant Cheney Headsail Trimmer USAGC50 Group 1  
Don Condit    
Joel Krissoff    
Mitchell Padnos 113501B USAMP128  
Surface Tension (Nelson Marek 36)
Mark Lewis Tactician    
Jesse Paulson Other    
John Sandstrom Headsail Trimmer    
Jeffrey Schaefer Helm 190815M    
Neal Turluck Mast USANT26  
Talisman (BC 58)
Bruce Aikens Skipper 660358R    
Kevin Bell Grinder    
Tom Cote Pitman    
Al Declercq Headsail Trimmer 215986G   Group 3  
Matthew Declercq Grinder    
Craig Gooch Bowman CANCG7  
Jack Jennings Tactician    
David LaMere Mast USADL11  
David McVicker Main Trimmer    
Gary Murino Pit USAMG65  
Paul Ragheb Mast usapr4 Group 1  
Paul Stroup Main Trimmer    
John Turk Main Trimmer    
Steve Varnum Mid Bow   Group 1  
Clune Walsh III Mid Bow    
Talisman (T-10)
Kevin Mehaffey 675103R USAKM97  
Tango II (LS 10)
Martin Plonus    
Tequila Mockingbird (Beneteau First 36.7)
Chris Duhon 397624D USACD46  
The Asylum (J 105)
Jon Weglarz 219487K    
Thirsty Tiger (GL 70)
Bert DOTTAVIO 110660H    
Touch of Grey (J 35)
Terry Adams Mast    
Gary Allie Headsail Trimmer   Group 1  
John Crowley Bow    
Dave Ford Bow   Group 1  
T.R. Kohler Bow   Group 1  
Art Leonard Headsail Trimmer   Group 1  
Steve Murakami Main Trimmer   Group 1  
John Oconnor Headsail Trimmer   Group 1  
Larry Schell Skipper 148911U   Group 1  
Tried & True (Beneteau First 36.7)
Robert K. Foley 212324G    
True North (J 27)
Dan Arntzen 373616T    
T-TIME (T-10)
Brian/Amy Tjader/Cermak    
Turning Point (Beneteau First 40.7)
Bill Bartz Watch Captain 197059E USABB91 Group 1  
George Christman Pit USAGC38 Group 1  
Darcy Cook Bow USADC108 Group 1  
Aaron Downey Headsail Trimmer USAAD58 Group 1  
Ben Hardy Bow USABH77 Group 1  
David Hardy 343934V USADH101 Group 1  
Bill MacWilliams Bow   Group 1  
Pat McHugh Headsail Trimmer USAPM94 Group 1  
John Mykleby Main Trimmer USAJM222 Group 1  
Heather Pond Mid Bow 669600R USAHP19 Group 1  
Jonathon Pond Tactician USAJP181 Group 1  
Rohit Sankaran Headsail Trimmer USARS127 Group 1  
Claudine Tambuatco USACT41 Group 1  
Uno Mas (Rhodes 19)
Peter Kovats    
John Nykaza Pit USAJN68  
Gary Scott    
Valhalla (J 105)
Michael Newman 201940J USAMN41  
Michael Newman 201940J USAMN41  
Vanda III (J 109)
Andrew Baines Bow USAAB147  
Phil Barry Pitman   Group 1  
Mike Burke Grinder usamb173 Group 1  
Bruce Danly Other usabd24  
Bill Heun Main Trimmer   Group 1  
Jeff Linstrom Other 279899Y   Group 1  
Jim Mitchell SR Other 150714G suijm10 Group 1  
Tom Spees Headsail Trimmer USATS115 Group 1  
Jack Toliver Owner 376112Q USAJT89  
Jim Toliver USAJT132  
Vayu (Beneteau First 40.7)
Marnie Beilin    
Ron Buzil 245909W    
Lior Cohen Bow    
Colleen Feeny Headsail Trimmer    
Vanette Fleming    
Hannah Green Other    
Bryan Hayes USABH65  
Don Hayes Other 116309n   Group 1  
Paul Holzman    
James Judge Headsail Trimmer 224951U   Group 1  
Paul Molenda Pit   Group 1  
Brian Mond Bow    
Jason Navota Headsail Trimmer    
Edward Radzikowski Mast    
Scott Reich    
Heather Rippl   Group 1  
Wojtek Wolantkowski 1  
Vytis (J 105)
Tom and Gyt Petkus 156331P    
Whisper (Express 34)
Dave Baker    
Thomas Barnes 206486C    
Beth Cushing    
Vince Cushing    
Janet Holden    
Janis Sims Pit    
White (Rhodes 19)
Bob Bernstein    
Widespread Panic (Viper 640)
Kristian Novakovic Other   Group 1  
Tom Peterson Skipper   Group 1  
Mike Sabinash Mid Mast   Group 3  
Wild Turkey (Viper 640)
Chris Berger Helm    
Jeffrey Danhauer Main Trimmer 706292R    
Marcella Grunert Watch Captain usamg97  
Winnebago (T-10)
Hugh Chardon    
Idreamov Genie    
Father Knowsbest    
Youbetcher Life    
I Lovelucy    
Tim Rathbun 171439q    
Wired (Beneteau First 40.7)
Michael Anderson    
Brian Angioletti 372020H    
Allyson Case    
Tamara Conway    
Sarah Corley    
Chris Harris Main Trimmer    
Jonathan Jachimiec Headsail Trimmer   Group 1  
David Kelland Grinder    
Dorea LaPorte Headsail Trimmer    
Robin Munden Tactician    
Mikhail Rogozhin Mast    
Will Seibold Headsail Trimmer    
Konstantin Selikhov Bow 710556D RUSKS11 Group 1  
Roman Vysloukh Mast USARR129 Group 1  
Wombat (T-10)
Arthur Strilky 128764d    
Wooton (J 111)
Dave Brown Headsail Trimmer USADB163 Group 1  
Quentin Bruhn Bowman USAQB1 Group 1  
Dorin Candea Mast ROUDC1 Group 1  
Jim Considine Watch Captain    
James Elvart Navigator USAJE74 Group 1  
Arvydas Laucius Pit    
William Smith Skipper 212104A    
Cate Swanson Mid Bowman    
Maggie Swanson Mid Bow   Group 1  
John Travis Other   Group 1  
Yellow Mellow (T-10)
Tomasz Citak Main Trimmer    
ryszard dlugosz Headsail Trimmer    
Marcin Duch Pit USAMD85  
Waldemar Emmaerich Helm    
jaroslaw naruszewicz Main Trimmer    
jacek zawadzki Mast USAJZ33  
zigzag (Viper 640)
Steve Conger Owner 689457z    
Aaron King Runners    
dan webb    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy