2013 American Yacht Club Fall Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Akula (J 29)
Aleksandr Tichter    
America Jane 11 (Etchells)
Scott Kaufman    
Andiamo (J 111)
Paul Strauch 296914A    
Angelita (8 Metre)
Skelsey / Croll 684284S    
Antidote (J 133)
Ron Richman 263199E    
Arete (J 105)
Za & Libby Jelliffe    
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht 197897S USACA6  
Bazinga! (J 70)
Daniel Goldberg 656601H    
Better Than... (Swan 42)
Gosia Rojek USAMR10  
Big Boat (J 109)
Antonia Abraham Pit Assist USAAA77 Group 1  
Doug Hannah Main Trimmer USADH56 Group 1  
Jake Hannah Bow USAJH280 Group 1  
James Hannah Spinnaker trimmer USAJH281 Group 1  
Kyle McArdle Bow 311130C USAKM93 Group 1  
Sara Nightingale Other USASN25 Group 1  
Elizabeth Rogers Pit USAAER66 Group 1  
William Rogers 209502Q USAWR45 Group 1  
Richard Skeen Tactician USARS198 Group 1  
Black Watch (S&S Yawl)
Lars Forsberg 124230G USALF15  
Blazer (Swan 42)
Christopher Culver    
Breakaway (Beneteau First 36.7)
Richie Palmer 408475H    
Carbonado (MC 38)
John and Matthew Barry    
Carina (Etchells)
Jonathan Nye 200259L    
Charlie V (J 44)
Norman Schulman 122082M usans4  
Chieftain (Frers 45 W)
Robert Chuda 181069T    
Christine Francis (Etchells )
Daniel Smith    
Christopher Dragon (Sydney 43)
Andrew & Linda Weiss 352216l    
Co-Counsel (Etchells)
Robert Mangone 699209E    
Conundrum (J 105)
Harald Edegran / Jeremy Henderson USAHE7  
Cool Breeze (Mills 43 Custom)
John Cooper 178837G USABL10  
Cougar (Etchells)
Ethan Doyle 651605q    
Daring (Swan 42)
John Hele 126702L USAJH109  
Draco (Express 37)
Robert Behringer 256399L    
Eagle (X-332)
Ernie Bivona 294957H    
Eclipse (J 105)
Damian Emery 197768M USADE20  
Emoticon (J 109)
Jonathan Rechtschaffer 225315M USAJR85  
Etchells (Etchells)
Dave Smalley 105680U    
Flame (Etchells)
Henry Gaillard    
Forza (Frers F3)
Tony Tertiropoulos 331854T    
FRISBEE (Etchells )
John McConnell Skipper 122106B USAJM7 Group 1  
Ghost Dog (J 105)
Scott Willard/ Rick Swann    
Glory (J 44)
Jack Neades 141959W USAJN31  
Gold Digger (J 44)
James D. Bishop 114950Q usajb2  
Golden-Eye (Rhodes (wood))
Michael Emmert    
Gumption3 (Etchells)
Kevin Grainger 296774K USAKG11  
High Noon (Tripp 41 CTM)
Scott Weisman 101374L    
Hope (Q Class)
Ray Scanlan    
Hound Dog (J 92)
Christian Uecker 375214R    
Katana (J 44)
William Mooney 229031r    
Kestrel (J 105)
Sean Doyle 319241W    
KGB (Etchells)
John Edenbach    
Tomas Hornos Skipper   Group 3  
Josh Josh    
Kincsem (J 44)
Joerg Esdorn / Duncan Hennes 274683E USAJE9  
KSB (Etchells)
Benjamin/Jud Kinney/Smith    
Leverage (Schock 40)
Arthur H. Buhr III 155266x    
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275r USAPB22  
Mad Dogs and Englishmen (J 109)
Adrian Begley 308915Y USAAB55  
Mahalo (Swan 42)
Charles Kenahan 110792Q USACK65  
Marx Bros (Etchells)
Chris Marx    
Mary Loring (Winthrop Warner Cutter)
Leonard Sinowitz    
Melody (J 109)
Alan Tannous 265355Y USAAT20  
mollyrose (Catboat)
peter arguimbau    
Moonshine (Melges 32)
Dennis Ziemba 395729F USADZ10  
Mutiny (Swan 42)
Gibb Kane / Drew Shea 110903B    
Natanya (friendship sloop)
joseph hliva    
Nordlys (J 109)
Bob Schwartz 390987H USABS92  
Nor'easter (Alden Q-Class)
Ted & Shelia Graves    
North River 2 (Buzzards Bay 14)
George Conk    
Oacliff Racing (Farr 40 OD)
Oakcliff Sailing    
Oakcliff Ker 11.3 (Kerr 11.3)
Oakcliff Sailing    
Orbit (Swan 42)
Midn. A.J. Bailey 114737R    
Partnership (J 111)
David and Maryellen Tortorello    
Patience (Tripp 33)
Richard Royce 199250B    
Patriot (J 122)
Stephen Furnary 168290E    
Quintessence (Swan 42)
Roger Widmann 118695I USARW19  
Red Sky (J 122)
John Pearson 396641  
Reliant (J 109)
Matthew Baker 245702N USAMB120  
Resolute (J 44)
Don and Rick Rave 3391841    
Revelation (J 105)
George and Alex Wilbanks 285658G USAAF39  
Saltire (J 92)
John Forster    
Salty (NY-32)
A. Kirke Bartley    
Shakedown (J 105)
Jordan Mindich 375310o    
Six Brothers (C-32)
Chris Kramer 151426J    
skål (J 105)
Paul Zajac 256729B    
Skipperdee (J 105)
David Greenhouse USADG73  
Skoot (J 109)
Jim Vos 320345K USAJV53  
Smokin' J (J 29 MHOB)
Tom & Julie Sinatra 405499J    
Soulmates (Custom Goetz 40)
Adam Loory 118556A    
SPOOKIE (HPR Carkeek 40)
Steve & Heidi Benjamin 101374L USASB  
Stampede (Etchells)
Karen Varbaro 655818X    
Storm (J 109)
Rick Lyall 218544Y USAREL28  
Strategery (J 109)
Jack Forehand USAJF115  
Stratos (J 105)
Marcus Wunderlich 652123T    
Sugar Daddy (J 70)
Megan & Madelyn Ploch 119489K usamp24  
Sundari (Farr 400)
Barry Gold / Scott Florio 317880F USABG19  
SunnysideUp (J 105)
John Maltz    
Surface Tension (Beneteau First 36.7)
Lou Melillo 250492T USALM43  
Swedish Blue (Etchells)
Ron Thompson 283106L    
Tiburon (Swan 42)
Midn. Andrew Groody 114737R    
USA 743 (Etchells)
John Stitzer 365742z    
Vamp (J 44)
Leonard Sitar 112566Q USALS50  
War Pony (J 105)
Art Guerrera 143595A    
Whirlwind (Beneteau First 36.7)
William Purdy 331788C    
Wild Child (S2 9.1)
Brad Stone    
Wings (J 122)
Wings Syndicate 158922Y USAJC215  
Young American (J 105)
AYC Jr. Big Boat Team c/o Peter Becker Becker    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy