2019 Melges IC37 National Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
205 (IC37)
James Cummiskey Main Trimmer USAJC83 Group 1   Yes  
Peter Cummiskey Skipper 242537Q USAPC10 Group 1   Yes  
Marly Isler Strategist USAMI8 Group 1   Yes  
Barbara Karpinska Bow USABK17 Group 1   Yes  
Lauren Koch Headsail Trimmer USALK51 Group 1   Yes  
Chris Lash Tactician USACL67 Group 1   Yes  
Kevin Tongue Pit USAKT20 Group 1   Yes  
John Vincze Co-Skipper CANJV23 Group 1   Yes  
Adam Wolnikowski Mast POLAW12 Group 1   Yes  
Apparition37 (IC37)
Ginny Colburn Mid Bow 710716G usavc5 Group 1   Yes  
Ken Colburn Helm 102026c USAKC4   Yes  
Tim Fetsch Boat Captain   Group 3   Yes  
Andy Herlihy Main Trimmer USAAH39 Group 1   Yes  
Alison Rowe Bow USAAR13 Group 1   Yes  
Jeffrey Sammis Headsail Trimmer usajs32 Group 1   Yes  
Chip Whipple Tactician USARW97 Group 1   Yes  
Elizabeth (Bitsy) Whipple Runners USAEW52 Group 1   Yes  
Tod Yankee USATY5 Group 1   Yes  
Arethusa (IC37)
Nicole Ailo Floater USANA19 Group 1   Yes  
Peter Benedetto 165609T USAPB Group 1   Yes  
Allie Gray Bow Usaag72 Group 1   Yes  
Douglas Lotz Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Phil Lotz 149256c USAPL22 Group 1   Yes  
Wendy Lotz Pit   Group 1   Yes  
Bill Lynn Tactician 183557Y USAWL4 Group 1   Yes  
David Macmillan Runners   Group 1   Yes  
Rick Merriman Medic/Doctor USRM14 Group 1   Yes  
Blazer II (IC37 )
Ted Chwalk Boat Captain USATC29 Group 3   Yes  
Christopher Culver 376544C USACC66   Yes  
Ed Lebens Rush Chairman USAEL57 Group 1   Yes  
Pete Levesque Tactician USAPL18 Group 1   Yes  
Alden Reid Main Trimmer USAAR40 Group 1   Yes  
Bianca Rom Runners 303812k USABR76 Group 1   Yes  
Alex Ross     Yes  
Charles Swanson USACS85 Group 1   Yes  
Elizabeth Swanson Offside trimmer   Group 1   Yes  
Chesapeake (IC37)
Marie Crump Helm DENMK4   Yes  
Will & Marie Crump USAWC32 Group 1   Yes  
Jon Enright Medic/Doctor USAJE31 Group 1   Yes  
Thomas Klok In the way 364506R DENTK2 Group 1   Yes  
Katie Levinson USAKL81 Group 1   Yes  
James Moody USAJM199 Group 1   Yes  
Abby Preston In the way USAAP73 Group 1   Yes  
Ian Storck USAIS8 Group 1   Yes  
Kate Wilson USAKW29 Group 1   Yes  
Das Blau Max (IC37)
Cory & Mark Sertl    
Double Jointed (IC37)
Ray Wulff / Andy Fisher Co-Skipper USARW102 Group 1   Yes  
Steve Burke Rush Chairman USASB38 Group 1   Yes  
Jacob Doyle Cat 3 Cooler Jockey 287377K USAJD114 Group 1   Yes  
andrew Fisher Co-Skipper 298175J USAAF4 Group 1   Yes  
Melissa Fisher Runners USAMF57 Group 1   Yes  
Steve Liebel Tactician USASL36 Group 1   Yes  
Fletcher Sims Pro Bowler USAFS32 Group 1   Yes  
Coleen Walsh Pit USACT11 Group 1   Yes  
Jenn Wulff Mid Mast USAJW18 Group 1   Yes  
Entropy 37 (IC37)
Frank Arabia Headsail Trimmer 306315O USALA22 Group 1   Yes  
Ed Cesare Tactician 137502M USAEC5 Group 1   Yes  
Corinne Durocher Pit USACD102 Group 1   Yes  
Madeline Gill Headsail Trimmer 298202T USAMG108 Group 1   Yes  
Paul Hamilton Helm 242525M USAPH10   Yes  
Michael Komar Main Trimmer 270019I USAMK79 Group 1   Yes  
Sarah Ragle Headsail Trimmer USASR69 Group 1   Yes  
Chris Schubert Leeward Runner USACS23 Group 1   Yes  
Patricia Young Navigator USAPY1 Group 1   Yes  
Fortissimo 2 (IC37)
Richard Nugent USARN11 USARN11  
Gamecock 37 (IC37)
Erin Abbott Offside trimmer USAEA46 Group 1   Yes  
Alex Bowen Bow USAAB207 Group 1   Yes  
Garrett Connelly Main Trimmer USAGC70 Group 1   Yes  
Will Connelly Runners USAWC97 Group 1   Yes  
Jimmy Gieseke Headsail Trimmer USAJG214 Group 1   Yes  
amy ironmonger Strategist USAAI4 Group 1   Yes  
Peter McClennen Helm USAPM172 Group 1   Yes  
marty mckenna Tactician 295774I USAMM163 Group 1   Yes  
Wilson STOUT Pit usaws74 Group 1   Yes  
Impetuous V (IC37)
Casey Brown Pit USACB165 Group 3   Yes  
Sean Cahill Headsail Trimmer usasc11 Group 1   Yes  
Chafee Emory Headsail Trimmer USAEE5 Group 1   Yes  
John Fallon Tactician USAJF57 Group 1   Yes  
Charles Goodrich Main Trimmer 651043Q USACG28 Group 1   Yes  
cristina wiley Bow USACW161 Group 1   Yes  
Paul Zabetakis Helm USAPZ1 Group 1   Yes  
Eric Zeller Runners 239565H USAEZ1 Group 1   Yes  
Jerome (IC37)
Charles Bayer III USACB97   Group 1   Yes  
Liz Behler Runners   Group 1   Yes  
Fred detwiler 181962V   Group 1   Yes  
Ward Detwiler Co-Skipper   Group 1   Yes  
Craig Gooch Boat Captain   Group 1   Yes  
David Lamere Mast   Group 1   Yes  
Nick Marcolini Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Sandra Svoboda Pit 297856L   Group 1   Yes  
Members Only (IC37)
Steve Benjamin Tactician USASB Group 1   Yes  
Jay Cross Helm 375610R USAJC36 Group 1   Yes  
Brian Fax     Yes  
Ben Kinney     Yes  
Ian Liberty     Yes  
Linda Lindquist-Bishop     Yes  
Joan Porter Spinnaker trimmer Usajt8 Group 1   Yes  
Cross/Kinney/ Swett     Yes  
Hannah Swett    
Midnight Blue (IC37)
Dave Mason Runners USADM163 Group 1   Yes  
Emily Maxwell Tactician USAEM93 Group 1   Yes  
Wes Maxwell Main Trimmer USAHM52 Group 1   Yes  
Alexandros Michas Helm 356448D USAAM101 Group 1   Yes  
Jason Michas Spinnaker trimmer USAJM295 Group 1   Yes  
Keiran Searle Boat Captain AUSK56 Group 3   Yes  
Matt Wefer Headsail Trimmer USAMW78 Group 1   Yes  
Elisabeth Whitener Bow 664196P USAEW85 Group 1   Yes  
Drew Wierda Pit USAAW19 Group 1   Yes  
Old School (IC37)
Martha Coolidge   Group 1   Yes  
Chris Crockett     Yes  
Ganson Evans 717805A USAJE66   Yes  
Hal Gilreath Tactician 147067z   Group 1   Yes  
Sean Guiness Headsail Trimmer 409758L   Group 1   Yes  
Kenneth Madsen Main Trimmer   Group 1   Yes  
Katrina Masterson Bow USAKM116   Group 1   Yes  
Christine Neville     Yes  
Reid Secundo USARS177 Group 1   Yes  
Qubit (IC37)
Natalya Doris     Yes  
Ryan Glaze In the way 107586D USARG Group 1   Yes  
Chris Lewis 255258z GBRCL44   Yes  
Karen Lewis Pit GBRKL18 Group 1   Yes  
Carter Perrin Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Jake Scott Tactician USAJS15 Group 1   Yes  
Alec Snyder Other   Group 3   Yes  
Erin Sprague     Yes  
Ryan Zupon Chef USARZ5 Group 1   Yes  
RUSH (IC37)
Nic Baird Tactician USANB39 Group 1   Yes  
Dave Dempsey Bow USADD14 Group 1   Yes  
Tara Lynch Alternate USATL99 Group 1   Yes  
John MacGowan Headsail Trimmer USAJM488 Group 1   Yes  
Scotty mawhinney Alternate USASM210 Group 1   Yes  
Caitlin Niemic Mid Bow USACN30 Group 1   Yes  
Martha Parker Mid Bow NZLMP2 Group 1   Yes  
Bill Ruh Main Trimmer USAWR46 Group 1   Yes  
Thomas Stark USATS11     Yes  
Benson Wagner Co-Skipper USABW3 Group 1   Yes  
Gordy Wagner Pit USAGW1 Group 1   Yes  
Ticket (IC37)
Kyle Comerford USAKC79   Yes  
Andrew Dion USAAD20 Group 1   Yes  
Andy Giglia Tactician USAAG47 Group 1   Yes  
Dan Goldman USADG76   Yes  
David Greenhouse Pit USADG73 Group 1   Yes  
Emma Kate McNomee Other USAEM113   Yes  
Hannah McNomee Other USAHM53 Group 1   Yes  
Edward Whitmore 395377J USAEW28 Group 1   Yes  
Will Whitmore USAJW252 Group 1   Yes  
Vigilant (IC37)
Jim Gibson Boat Captain   Group 3   Yes  
Megan Grapengeter-Rudnik USAMG100 Group 1   Yes  
John Hele 126702L     Yes  
David Jarvis CANDJ2 Group 1   Yes  
Chris Malloy Mast USACM114 Group 1   Yes  
Scott Millard USASM103 Group 1   Yes  
Ashley Noble Bow USAAN24 Group 1   Yes  
Brad Read USABR13 Group 1   Yes  
Yonder (IC37)
douglas newhouse    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy