2019 Nassau Cup Ocean Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Achilles' Keel (First 45F5)
Pierre Brouillet Other   Group 1  
Jim Evans Floater   Group 1  
Shaun Graser 720392T USASG124 Group 1  
Roger Harris 790100C CANRH21 Group 1  
Andy Keaton Floater 764284X USAAK106 Group 1  
Victor Leon Other   Group 1  
Andrew Pike    
Lacey Wildes In the way   Group 1  
Sarah Wilkinson    
Baby Bella (Dunning 42)
Harry Dunning Other   Group 3  
Rodger Erker Headsail Trimmer   Group 3  
Marc Gauthier Bow    
Jim Grundy 401287V    
Josh Grundy Main Trimmer   Group 1  
Sam Grundy Helm   Group 1  
Marty Kullman Tactician   Group 3  
Nick Lounsbury Headsail Trimmer CANNL17 Group 1  
Chuck O’Malley Spinnaker trimmer   Group 3  
Dire Wolf (Catalina 425 SD)
Ed Averbuch Mid Bow USAEA36 Group 1  
Dan Driscoll Switch Flipper   Group 1  
Russell Dunn 332068T USARD32  
Russ Horn Helm   Group 1  
Richard Jarchow Rush Chairman 113825M   Group 1  
Andres Martinez Pit 350804j Group 1  
Eric Mears Mast   Group 1  
Hermes (Pogo 12.50 )
Dane Bailey Other    
David Edwards Floater 359646J   Group 1  
Randy Kaufman Floater   Group 1  
Bartosz Nalazek Other USABN34 Group 1  
Catherine Nohre Other   Group 1  
Meg Reilly Co-Skipper   Group 1  
Morgen Watson    
Morgen Watson Skipper   Group 1  
Hillbilly (J 92)
Bradley Bristol Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Sebastian Gauza Mast   Group 1  
Karl Krahmer Tactician   Group 1  
David Nesbitt Helm   Group 1  
Marty Stoll Spinnaker trimmer   Group 1  
Angela Stowers Bow   Group 1  
Bradley Stowers Skipper 782790R    
Incognito (J 121)
Joe Brito    
Corey Butlin Headsail Trimmer   Group 1  
Britt Columbo Floater   Group 1  
Nate Fast Other   Group 1  
Jesse Fielding Cat 3 Cooler Jockey   Group 3  
Ben Hall Foil Trimmer   Group 1  
Spencer Ogden Navigator USASO2 Group 3  
Kimo Worthington Switch Flipper   Group 3  
Kenai (J 44)
Chelsea Carlson Navigator   Group 3  
Emmett Dickheiser Spinnaker trimmer 702539V USAED37 Group 3  
Alex Freas Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
David Hinrichsen Helm   Group 1  
Chris Lewis Skipper 255258z GBRCL44 Group 1  
Karen Lewis Pit 407137w GBRKL18 Group 1  
Gurhan Ozen Mid Bow   Group 1  
Dan Peckham Bow   Group 3  
Scott Sims Floater 232243K   Group 1  
William Zartler Foil Trimmer 245820Q USAWZ3 Group 1  
Ryan Zupon Switch Flipper USARZ5 Group 1  
Longbow (Class 40)
JAMES CAROLLA Captain 779446W   Group 1  
Lincoln Day Strategist   Group 1  
Christopher Gill Nav/Tac 219425W USACG49 Group 1  
Zach Mason Bow   Group 3  
Duncan Nevard Switch Flipper   Group 1  
christopher stroh   Group 1  
Marisol (J 124)
James Au Bow   Group 1  
wendy childs Pit   Group 1  
Seth Hall Skipper 665960M   Group 1  
Rick Hancock Headsail Trimmer   Group 1  
Gio Morelli Grinder   Group 1  
Chad Paulson Offside trimmer   Group 1  
Tom Pollack Tactician 213462P    
scott stearns Other   Group 1  
Myrage (Hobie 33)
Chris Bennett    
John Gilbertson Floater   Group 1  
Jon Millington    
Christian Schaumloffel Stunt Owner 254419S USACS43  
Siena Whiteside    
Pendragon (Farr 40)
Nicole Buechler Switch Flipper   Group 1  
Bob Foley In the way   Group 1  
Daniel Gray Grinder   Group 1  
David Johnson Rush Chairman   Group 3  
Mike Kayusa 694565    
Scott MacGregor USASM192 Group 1  
Clay Morris Mid Bow 720837R USACM179 Group 1  
William Pregliasco Floater   Group 1  
Brian Richardson Bow   Group 1  
Petisa (Salona 44)
Harold Brandan    
Randy Stanton Bow   Group 1  
Nate wing Headsail Trimmer   Group 1  
Rockstar (C&C 115)
Phil Fleming Bow USAPF31 Group 1  
Joseph Goulet Navigator 159888R USAJG124 Group 1  
Carlos Hernandez Chef PURCH1  
Anson Mulder Helm   Group 3  
Will Reed Headsail Trimmer   Group 1  
Tim Tucker    
Brian Turuta Mast   Group 1  
Angie Ullmann Pit   Group 1  
Santarella (Baltic 38DP CB Sloop)
James Kading Bow   Group 1  
Thomas Knowlton Navigator   Group 1  
Patrick Lambert Main Trimmer 669632P   Group 1  
James McTavish Mast   Group 1  
Neal O'Connell Tactician 105894C NSO10 Group 3  
Logan Pifer Mast USALP34  
James Scalise Owner 174155T none  
Joseph Waits Cat 3 Cooler Jockey   Group 3  
Senara (Farr 395)
Patricia Amaducci Spinnaker trimmer   Group 1  
Horst Baier Main Trimmer    
James Bill Co-Skipper 766690s    
EAMONN DELISSER    
Stuart deLisser    
Scott Ewing Stunt Owner USASE46 Group 1  
Jed Lee Bow 741273v usajl30 Group 3  
James Liebl Floater   Group 1  
Liam McCarthy Mast 365802S USALM55 Group 1  
Silhouette (Cherubini 44)
David Caso Skipper 349534D USADC31 Group 1  
Patrick Dunne Grinder   Group 1  
Sam Lawson Navigator   Group 1  
Andre Martecchini Watch Captain 391025M   Group 1  
Rafe Shohet Helm    
Chester Wood Mid Bow   Group 1  
Supernova (Nautitech Open 40)
Paul Anderson Other   Group 1  
Angela Flatland Runners   Group 1  
Katy Lynch    
Craig Ulliott Captain   Group 1  
Thin Ice (Aerodyne 38)
Eduard Cabassa Main Trimmer   Group 1  
H L Devore Navigator   Group 1  
Stuart Hebb Co-Skipper   Group 1  
Chris Lanza Headsail Trimmer   Group 1  
Christopher Lanza Mid Bow   Group 1  
Luke Lawrence Bow   Group 1  
Miguel McCormick Pit   Group 1  
KATRIN MEHLER Pit Assist 721378F USAKM171 Group 1  
Alvaro Sanchis Bow   Group 1  
John Vincent Co-Skipper   Group 1  
Tobiko (Seacart 30)
Tim Britton    
Tripp Burd    
Jonathon Farrar Cat 3 Cooler Jockey   Group 3  
Ian Sloan    
Randolph Smyth Strategist   Group 3  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021