2014 Around Long Island Regatta (38th Annual)
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
A Boy's Dream (Laser 28)
John Stephenson    
Air Express (San Juan 30)
Chris Fesenmeyer 227600m    
Anomaly (Pearson 10M)
Ted Turner 192403I    
Aqua Sound (Hunter 31)
Miroslaw Poplawski    
Ariadna (Catalina 400)
Michael Belikov    
Igor Dobruskin    
Boris Keselman    
Alexandre Krystenko    
Steve Losik    
Ilia Zverev    
baba jaga (Pearson 28)
andrew palowski    
Bailiwick (Blue Jacket 40)
Roger Echols    
Wayne Gillikin Main Trimmer   Group 1  
Joe Mencarini Headsail Trimmer    
Boney (Beneteau Oceanis 48)
Richard Vlahov 60083    
Cloud 9 (Seafarer)
Stanislav Turzhavskiy    
Viktor Turzhavskiy    
Dolphin (J 122)
Tyler Martenstein 729067N    
Encore (Beneteau First 305)
arseni radomyselski    
Finale (Beneteau First 36.7)
Thomas O'Connell 325017N    
First Rate (Tartan 342)
Lisa Woolsey 279722C    
Flor D'Luna (Beneteau Oceanis 331)
Gustavo Alzate Chef    
Patrick Daniels Watch Captain    
Alicia LaFontaine Other    
David LaFontaine Watch Captain    
Richard LaFontaine Captain    
Hannah McCrea Helm    
Frogger (TipTop 6.50)
Josh Owen    
Genie (Pearson 303)
Andre Lebedev 734306Q    
Valeri Lebedev    
Dmitri Rubinstein    
Roman Rubinstein    
Golden-Eye (Rhodes (wood))
Keith Cano Grinder    
Tony Cano Headsail Trimmer    
Michael Emmert Skipper    
Richard Emmert Helm    
Billy Post Mast    
Bob Tatem Main Trimmer    
Ken Wisdom Helm    
Harvest Moon (Catalina 445)
Charles Chiaramonte    
John Doherty Pit Assist   Group 1  
Karl Janhsen    
Alan Johnson Other unknown    
Andrew Mathews    
Ed Nielsen    
Gary Passavia    
Imagine (Sabre 426)
Peter Chirlian 673105W    
Inessa II (Jeanneau SM 44)
IWONA WISZNIEWSKA 11379    
intruder (Condor 40 trimaran)
Heather Dawson Navigator 687157Y USAHD18 Group 1  
Pete Ehatt 674388k    
Glenn Reed 687156W usagr40  
ka' Imi (Southern Cross)
Jim Elliott Other   Group 1  
Jarred Moore    
Randy Moore    
Letting Go (Baltic 37)
Arthur Rich 147926Z    
Leverage (Schock 40)
Arthur H. Buhr III 155266x    
Max (Pogo 10.5)
Moritz Hilf 652441E Germh8  
Milky Way (Dufour 40)
Alexander Natanzon 354616T    
Nice Tri (Dragonfly)
Kevin Hawco    
Oakcliff Racing (Farr 40)
Oakcliff Sailing    
Oakcliff Sailing Farr 40-1 (Farr 40)
Oakcliff Sailing    
Orion (Hinckley 38)
Patrick Collins Tactician    
Theo Davantzis Strategist    
Damir Plisic Captain 689204Q    
Douglas Plisic Navigator    
Ralph Rosenfeld Chef    
Paris (Beneteau Oceanis 411)
Andrew Conneally Helm    
Pegasus (Beneteau First 36.7)
Hartmut Ludwig 714996W USAHL16  
Welf Ludwig Co-Skipper 714996W USAHL16 Group 1  
Pentimento (Tartan 31)
Robert Millstein 671691F    
Precious Metal III (Beneteau 423)
william flahive    
Prevail (Beneteau 42s7)
Pritz Swack 714275B    
R JMS (C&C 35 MK III)
Richard Spitzenberger    
RĂ¡gana (Cape Fear 38R)
Darius Peleda 37406B USADP49  
Rainmaker (Gunboat 56)
brian cohen    
Ranger (Farr 40)
Brandt Clemons 734181W USABC109  
Rebecca (Baltic 38 DP)
Tamir Ben-Menachem    
Allison Flint Mid Bow 155454V USAAF62  
Tom Marquet    
david rosenheck 6335121867    
Douglas Wasama 699479B    
Stewart Wickstein 688902D    
Riley (First 51)
James Fischer    
Brett Gehrke USADW10  
Paul Guttmann Watch Captain    
Tom Hemmerle Navigator    
Frank Namad Main Trimmer 315287C USAFN9 Group 1  
John Turtz USAJT118 Group 1  
Dale Wolfield Bow USADW10 Group 1  
Sanguine (J 100)
Kevin Augustus Main Trimmer   Group 1  
Charles Brieant Grinder   Group 1  
David Ingraham Spinnaker trimmer   Group 1  
William Ingraham Skipper    
Carl Ordemann Watch Captain    
Seafeather III (Morgan 43)
Michael Ambrose Main Trimmer    
Michael Carr Navigator 164033L    
Ira Dieches Helmsman   Group 1  
Henry Henning Headsail Trimmer usahh5  
Anthony Leitner Skipper 196547D   Group 1  
Eric Leitner Tactician   Group 1  
Valentine Tarr Mid Bowman   Group 1  
Sedna (Hunter 45cc)
Paul Donato Grinder 709002J    
Amir Elmallah    
Greg Kyle    
Susan Paul Navigator    
Janice Taylor Spinnaker trimmer    
Shadowfox (hunter legend 37)
alex helfand 132630H    
Shooting Star (Beneteau First 36.7)
Steve Cain 342608O    
Silk Purse (O'Day)
Stefany Coulter Captain USASC127  
Gustav Hausser    
Rachel Knapp Navigator   Group 1  
Donald Winston   Group 1  
Sol Y Luna (Jeanneau SO 35)
Peter Wolf Skipper 734204U    
STAR (Aeromarine 50)
Jeffrey & Debra Ohstrom 110641E   Group 1  
Sunset Child (J 120)
Marcus Cholerton-Brown 732580Y GBRMC96  
Swell (Beneteau 40)
Yoav Agmon Other   Group 1  
Ramon Casanova Navigator   Group 1  
Robert Purcell Captain 275007O   Group 1  
Mark Rickert Tactician   Group 1  
Tenacious (Baltic 38)
Jeff Taylor 698857C    
That's Ridiculous (Beneteau First 36.7)
Francis Nilsen    
Udacha (Tripp 33)
Anton Babushkin Tactician    
Alexander Hinsburg Helm   Group 3  
German Kolmakov Headsail Trimmer   Group 1  
Vladimir Koulik Captain    
Boris Lyubchik Navigator    
Ursa Major (C&C 40)
Igor Kuzikov    
WaterDog (J 109)
Pam Elden Headsail Trimmer 741934z    
Michael Lowell Bowman USAML84 Group 1  
Glenn Marck 244291x USAGM48  
Matthew Marck Usamm293 Group 1  
Peter Orshan Headsail Trimmer USAPO14 Group 1  
Xavier Wauters Main Trimmer 735840Z   Group 1  
Weegie (Columbia 32)
Richard Fleischman 317123P    
Windyne (C&C 39)
Henry Atterbury    
Robert Atterbury Headsail Trimmer    
Saul Dingfelder Chef    
michael earle    
Peter Gross    
Yumi II (Beneteau 411)
Christopher Lawrence    
Yuji Sugimoto 729631B usays2  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020