2020 Sperry Charleston Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Acadia (Cat Ketch)
Burt Keenan 1060540   Group 1  
Airplane! (J 70)
John Evans    
Alexandria 2 (X-Yachts 4.0)
Joseph Hanna 710627V USAJH297  
Alliance (Ericson 38)
Mark Stetler 654313X    
B Squared (J 70)
Bryan Cameron 237068B USABC27 Group 1  
Baby B. (Dunning 42)
Derek Antonini Grinder    
Harry Dunning Navigator    
Marc Gauthier Bow    
Jim Grundy Skipper 401287V    
Josh Grundy Main Trimmer   Group 1  
Sam Grundy Spinnaker trimmer   Group 1  
Keenan Hilsinger Bow    
Nick Lounsbury Pit CANNL17 Group 1  
Chuck O'Malley Headsail Trimmer    
John Wilsey Tactician   Group 1  
Black Sheep (NY 36)
Keith Werner    
Brinksmanship (Melges 24)
CB Currier 198509B USACC87 Group 1  
Brio (Melges 24)
Manfred Schmiedl 200610Y USAMS214 Group 1  
Button Fly (J 70)
Andrew Fisher 298175j USAAF4 Group 1  
melissa fisher Pit 298614b USAMF57 Group 1  
Chessie Racing (Tripp 62)
George Collins    
Choppy Seas (Viper 640)
Thomas Loutrel    
City Girl (C&C 30 OD)
Mark Bremer    
Counterproductive (VX One)
Christopher Alexander 241081N   Group 1  
Miia Newman    
James Roe Tactician    
Crazy Train (Melges 24)
Patrick and Brigette Croke 301816K usapc38 Group 1  
Dead on Arrival (J 105)
Joe Highsmith 203327K    
Easterly (e-33)
Will Cramer John Barnes    
Eight Second Ride (Viper 640)
Steven Taylor 652375h   Group 1  
Gelikt (Melges 24)
Carlo Vroon NEDCV1 Group 1  
Ice Cube (J 24)
Michael Quaid 247081z    
Island Flyer (WAUQUIEZ)
Charles Eggleton Headsail Trimmer    
Wilson Hatchett Tactician 734180P Usakh85 Group 1  
Denny Manrique Skipper 271826R   Group 1  
Oleg Popov Main Trimmer    
David Randall Mast   Group 1  
Fannie Regnier    
Mo Regnier Helmsman CANMR19 Group 1  
Joel Santerre Bow   Group 1  
John Schurke Mast    
iZula (VX One)
Bridget Lawless    
Mark Lawless 208907w USAML12 Group 1  
Kenneth Smith 699590E USAKS109 Group 1  
Jailbreak (VX One )
Emily Billing    
Matt Haddon    
Jaws (Melges 24)
Roger Counihan 686231T USARC92  
Johnny Thunder (J 70)
Brian Wood 352648X USABW7 Group 1  
Kleine Rainbow (Melges 24)
Bent Dietrich    
Lawyers, guns and money (Melges 24)
Ryan Clulo Headsail Trimmer 691786R USARC165 Group 1  
Drew Follett Bow Usadf105 Group 1  
Jeff Ragains    
Mister Trippe/Roop 270017g Usatr38 Group 1  
Leda (Melges 24)
Chris Field 347538D USAJF36 Group 1  
Loki (J121)
Mike Beasley   Group 3  
Mutiny (Club Swan 42)
Mats Herrstromer 785388X    
Nefeli (Melges 24)
Niccol√≤ Bianchi    
Saverio Cigliano    
Alessandro Franci    
Peter Karri√©    
Alessandro Saettone    
No Filter (J 70)
Gibb Heilman USAGH93   Group 1  
Nyabinghi (C&C 30)
Austin Colpart Bow   Group 3  
jim gibson Mast 255222N   Group 3  
Jonathan Hammond Headsail Trimmer 697891T USAJH250 Group 3  
amy ironmonger Runners USAAI4 Group 1  
Peter McClennen Helm   Group 1  
Randall Shore Main Trimmer   Group 3  
Wilson STOUT Pit   Group 1  
Ole' (Tartan 3500)
Victoria Blatterman Helm    
Georgia Blatterman Co-Skipper    
Richard Blatterman Owner 232106E   Group 1  
PATRIOT IV (Melges 24)
US Patriot Sailing / Steve Young Skipper 718731V USASY10 Group 1  
Phoenix (J 70)
Peter Firey 281443P Usapf34 Group 1  
Puff Daddy (J 24)
Charles Lent 767690N    
RS21 (RS 21)
John Nicholls   Group 1  
Slippery (Melges 24)
Lisa Carlson Bow USALC68 Group 1  
Scott Duensing USASD114 Group 1  
Craig Leppien USACL118 Group 1  
Jerry Miller Helm 750103N USAJM489 Group 1  
Smoke (VX One)
Matt Dunbar 656215O   Group 1  
Spaceman Spiff (J 88)
Doug Moose Mast 358754I USADM34 Group 1  
Abby Ruhlman Pit 286884M USAAR7 Group 1  
J Ryan Ruhlman Spinnaker trimmer 286885N USAJR106 Group 1  
Rob Ruhlman Skipper 172216J   Group 1  
Tesse Ruhlman Headsail Trimmer USATR70 Group 1  
Stardust (Farr 30)
George Johns    
Surge (J 70)
Sam Loughborough    
Ryan McKillen    
Mark Mendelblatt Tactician USAMM9 Group 3  
John Wallace Other   Group 3  
T2 (J 70)
Hanson Bratton Helm 244065T USAHB35 Group 1  
Spencer Colpaert Headsail Trimmer USASC45 Group 3  
Nathan Hollerbach Tactician USANH4 Group 1  
Alex Hume Staysail trimmer   Group 3  
TBD (VX One)
Kelly Cole    
Teamwork (J 122)
Robin Team 197463E USART23  
Thunder Chicken (J 70)
Jake Doyle Rush Chairman   Group 1  
Jane Millman Switch Flipper 661746o USAJM397 Group 1  
Cate Muller-Terhune 290615M   Group 1  
Ray Wulff Cat 3 Cooler Jockey USARW102 Group 1  
UltraViolet (Antrim 27)
Dave Prucnal 127860Y    
USA 1154 (J 70)
Ashton Hamerlin USAAH125 Group 1  
Enrique Quintero usaeq3 Group 1  
Zachary Segal USAZS9 Group 1  
Piet VanOs Headsail Trimmer USABV17 Group 1  
Vamoose (Melges 24)
David loring Tactician USADL53 Group 1  
emily loring Mast USADL122 Group 1  
David Oreilly USADO37 Group 1  
reese wilkins Strategist USArw111 Group 1  
Robby Wilkins Skipper uasrw55 Group 1  
Warrior Sailing (Beneteau 62)
Warrior Sailing Warrior Sailing   Group 1  
Weight Up! (J 70)
Harry Brigham 764052N    
keith Hahn    
Ian Moriarty    
Bonnie Urban    
Wild Child (J 70)
Henry Filter   Group 1  
Zig Zag (Melges 24)
Tom Babel Tactician   Group 3  
Marty Jensen   Group 1  
John Kunitzer Pit Usajk33 Group 1  
Terry Meyer Tactician USATM2 Group 1  
Zoo Crew (VX One)
Stan Stanton    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy