2014 J 111 North American Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Capers (J 111)
Jochen Grocke Strategist USAJG196 Group 1  
Don Hudak Skipper 105286W USADH105 Group 1  
Eric Jackett Mast USAEJ12 Group 1  
Shellie Jackett Mast USASJ31 Group 1  
Bob Knestrick    
Greg Koski Other usaGK17  
George Miller Pit USAGM78 Group 1  
Impulse (J 111)
Peter Dreher Main Trimmer 234838X USAPD77 Group 1  
Mark Hatfield Tactician USAMH125 Group 1  
Jens Hookanson Tactician ISVJH3 Group 3  
Larry Kerner Headsail Trimmer 22479 USALK32 Group 1  
Andrea Miz Headsail Trimmer USAAM116 Group 1  
G Miz/Dreher/Hatfield Skipper 123180N USAGM62 Group 1  
Matthew Muhlenkamp Grinder USAMM84 Group 1  
Kashmir (J 111)
Karl Brummel 663208X USAKB71 Group 1  
David Gerber USADG74 Group 3  
Karen Gottwald 233683Y USAKG8 Group 1  
Steve Henderson USASH82 Group 1  
Mike Mayer USAMM128 Group 1  
Tom Roop USATR38 Group 1  
Tim Shambrook CANTS14 Group 1  
Kate Snow USAKS113 Group 1  
Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer 663208X USAKB71  
My Sharona (J 111)
Ginger Aaron Mid Mast Usaga19 Group 1  
Lorrie Berry Pit Usalb31 Group 1  
Gregory Elrite Mast Usage26 Group 1  
David Flynn Main Trimmer USADF68 Group 3  
George Gamble Skipper 332448T USAGG60 Group 1  
Kyle Gamble Mid Bow 332448T USAGG60 Group 1  
Derek Riddle Bow 3171218N Usadr110 Group 1  
Rick Zern Headsail Trimmer 332448T USAGG60 Group 3  
Night Hawk (J 111)
Nathan Ballard Medic/Doctor USANB55 Group 1  
Steve Dabrowski Chef USASD87 Group 1  
Marilyn Edman Watch Captain USAME29 Group 1  
Tom Edman Grinder USATE22 Group 1  
Marc Ewing Helm USAME3 Group 1  
Robert Mills Strategist USARM159 Group 1  
Brian Nachtman Runners USABN28 Group 1  
Laura Wagner Navigator USALW25 Group 1  
nosurprise (J 111)
Tom Babel Tactician 163996H usatb47 Group 3  
Andrew Berge Headsail Trimmer Usaab84 Group 1  
Trevor Davis Staysail trimmer USATD27 Group 1  
Patrick Farrell Mast USAPF39 Group 1  
Nick Ford Bow USANF15 Group 1  
David Irish Skipper 105366T USADI1 Group 3  
Marty Jensen usamj15 Group 1  
Chris Lamb Strategist usacl17 Group 1  
Rowdy (J 111)
John Baxter Headsail Trimmer 184993I USAJB11 Group 3  
Chris Doubek Tactician USACD4 Group 1  
Colleen Duncan Pit USACD48 Group 1  
Jill Haagenson USAJH10 Group 1  
Mark Landwer Mast USAML132 Group 1  
Roland Rayment Main Trimmer USARR8 Group 1  
Richard Witzel Owner USARW118 Group 1  
Mike Woolworth Usamw124 Group 1  
Skull Cracker (J 111)
Dawn Adams Pit USADA62 Group 1  
David Butler Main Trimmer USADB175 Group 1  
Stan Carroll Bow 697706w USASC126 Group 1  
John Grunlee Headsail Trimmer SAJG186 Group 1  
Jerry Keller Mast USAGK48 Group 1  
Daniel Kitchens Skipper 320673R USADK97 Group 1  
Richard Stearns Tactician   Group 3  
Spaceman Spiff (J 111)
Russ Kellythorne Headsail Trimmer canrk12 Group 1  
Shane Laplante Bow USASL90  
Doug Moose Mast 358754I USADM34  
Maegan Ruhlman Main Trimmer 286886O USAMR49  
Ryan Ruhlman Skipper 286885N USAJR106  
Michael Sheehan Headsail Trimmer USAMS148  
Utah (J 111)
Seth Beat Pit Assist USASB150 Group 1  
steve english Bow usase32 Group 1  
bradley faber Skipper 391791d usabf46 Group 1  
ian faber Headsail Trimmer USAIF7 Group 1  
Boden Miller Mast USABM145 Group 1  
Tom O'Connell Pit Assist USATO41 Group 1  
tim smith Grinder USATS147 Group 1  
Velocity (J 111)
Camden Bowdren USACB189 Group 1  
Andrew Eyring USAAE18 Group 1  
Jarrett Hering Spinnaker trimmer USAJH213 Group 1  
Jeff Reidle 349552F USAJR160 Group 1  
Carolyn Reig USACR97 Group 1  
Derrick Reig Tactician USADR8 Group 1  
Martin Roesch 696050P USAMR120 Group 1  
Chris Teixeira Headsail Trimmer USACT28 Group 1  
Wind Czar (J 111)
Bryan Burley Headsail Trimmer usabb33 Group 1  
Wally Cross Strategist usawc26 Group 3  
Michael Johnson Spinnaker trimmer USAMJ59 Group 1  
Paul Lawrence Mast nzlpl4 Group 1  
Richard Lehmann Owner 294189H usarl22 Group 1  
Kevin Meier Tactician 225698I USAKM20 Group 1  
Tom Trautman Pit usatt59 Group 3  
Wooton (J 111)
Paul Baskett Chef CANPB10 Group 1  
Quentin Bruhn Bowman USAQB1 Group 1  
Dorin Candea Mast ROUDC1 Group 1  
Jim Considine Main Trimmer USAJC242 Group 3  
James Elvart Chef USAJE74 Group 1  
Arvydas Laucius Pitman USAAL58 Group 1  
William Smith Captain 212104A USAWS86 Group 1  
Cathleen Swanson Spinnaker trimmer USACS246 Group 3  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020