2014 J 70 World Championship presented by Helly Hansen
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
20/20 (J 70)
John Arendshorst 369592P USAJA64  
Chris Rast Tactician SUICR1 Group 3  
Danielle Rast Main Trimmer 103300X USADG60 Group 1  
Troy Scharlow Strategist   Group 1  
Africa (J 70)
William Felder Headsail Trimmer USAWF26 Group 1  
Jake Ladow Tactician 402314H USAJL107 Group 1  
Cindy Smith Owner   Group 1  
Jud Smith 120803B USAJS197  
Aquaholiks (J 70)
August Hernandez Headsail Trimmer 389883T USAAH26 Group 1  
Jorgen Johnsson Co-Skipper 715649R USAJJ16 Group 1  
Martin Johnsson Helm 201751K USAMJ12 Group 1  
Sue O'Neil Bow 223233J USASO16 Group 1  
Artemis (J 70)
Brock Callen Other   Group 3  
George Eberstadt Skipper 737334T USAGE27 Group 1  
Michael Eberstadt   Group 1  
Tuck Northrop Bow 355678J USATN25 Group 1  
Asteria (J 70)
Alyssa Fabyan Co-Skipper 357490H USAAF60 Group 1  
Holly Fabyan Co-Skipper 357490H USAHF21  
Mark Gargula Headsail Trimmer USAMG55 Group 1  
Mark McHugh Spinnaker trimmer USAMM299 Group 1  
B Squared (J 70)
Alan Block Tactician USAAB64 Group 1  
Bryan Cameron Staysail trimmer 237068B USABC27 Group 1  
brian elliott Helm 198690L USABE2 Group 1  
Whitney Prossner Bow 654131A USALP29  
Black River Racing (J 70)
Alex Crowell    
Jay Lutz 154415m    
Jody Lutz 167074A usajl27  
Doug Strebel    
Bliksem (J 70)
Marco Constant    
Kalle Coster Watch Captain Nedkc1 Group 3  
Tom Slingsby    
Pieter Taselaar    
Boats.com (J 70)
Ian Atkins Owner GBRIA2 Group 1  
Dan Brown Spinnaker trimmer GBRDB81 Group 1  
Ben Field Tactician GBRBF4 Group 1  
Ruairidh Scott Owner   Group 3  
Cachondo (J 70)
Pedro Luis Fernandez Tactician PURPF2 Group 1  
Manolo Gonzalez Spinnaker trimmer PURMG3 Group 1  
Juan Fernando Negron Mast PURJN2 Group 1  
Marco Teixidor Skipper PURMT1 Group 1  
Cake (J 70)
Leslie Deardorff Tactician 175176A USALD28 Group 1  
Scott Deardorff Skipper 175176A USASD31 Group 1  
Laura Wilson Spinnaker trimmer USALW46 Group 1  
Matt Wilson Headsail Trimmer USAMW110 Group 1  
CAN 550 (J 70)
Matthew Christie Bow CANMC21 Group 1  
ben Maloney CANBM29 Group 1  
Stu McCrea Skipper CANSM38 Group 1  
evan Petley jones CANEP5 Group 1  
Carlos (J 70)
Eric Bennung Headsail Trimmer USAEB50 Group 1  
Eric Stickney Tactician   Group 1  
Julian Sudofsky Bow   Group 1  
Mike Sudofsky 118342S USAMS239  
Catapult (J 70)
Victor Diaz De Leon   Group 1  
William Hardesty    
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Willem Van Waay    
Chinook (J 70)
Paula Dinneen Bowman USAPD83 Group 1  
Frank McNamara Helm 283842W USAFM9  
Chris Noble Headsail Trimmer 197072B USACN31 Group 1  
Ned Nunes Tactician USAEN15 Group 1  
Cloudsourced (J 70)
Jenny Budden Headsail Trimmer 737353Z usajb327 Group 1  
Kevin Byron Spinnaker trimmer 686008N usakb93 Group 1  
Matt Mullan Strategist USAMM111 Group 1  
Stuart Williams Helm 332054N USASW155 Group 1  
Darwin Property Investment Management (J 70)
Anthony Esse Bow    
Charlie Esse Helm    
Ben Gratton Tactician    
Rupert Jones-Warner Spinnaker trimmer    
Dazzler (J 70)
Moose McClintock Other 286744D USADM31 Group 3  
Cory Sertl   Group 1  
Jody Starck 370850R   Group 1  
Allan Terhune, Jr 238003m USAAT13  
DemoN (J 70)
Danel Belausteguigoitia Spinnaker trimmer MEXDB3 Group 1  
Diego Berho Skipper MEXDB2 Group 1  
Sebastian Mitre Pit MEXSM1 Group 1  
Federico Ortiz Vivas Tactician MEXFO1 Group 1  
Dynamo (J 70)
Mark Bird Headsail Trimmer    
Luc D'Aoust Strategist    
Anthony Gaffney Owner    
Ian Struthers Skipper canis2 Group 1  
Elusive (J 70)
Dave Brining Spinnaker trimmer CANDB27 Group 1  
Chuck Millican Helm BERCM1  
Ned Nielsen Headsail Trimmer 225881B USANN16 Group 1  
Susie Thompson Main Trimmer CANST16 Group 1  
Empeiria (J 70)
Ritchie Geoghan Bow   Group 3  
John Heaton Helm 328642A USAJH119 Group 1  
Daniel Martinez Headsail Trimmer USADM150  
Zach Mason Other   Group 3  
Exit Strategy II (J 70)
John Bowden Spinnaker trimmer USAJB68 Group 3  
Jack Martin Skipper 115512I USAJM356  
David O'Reilly    
Will Tyner    
Flecha (J 70)
Victor Lobos Headsail Trimmer chivl1 Group 1  
Pablo Lorca Bow chipl2 Group 3  
Cristobal Molina Tactician   Group 1  
Felipe Robles chifr2 Group 3  
Full Monty (J 70)
Denis Hope-Ross Spinnaker trimmer IRLDH39 Group 1  
Chris Kennedy USACC125 Group 1  
Ted Lepich Mast 198493M USATL49 Group 1  
Latane Montague 192675A USAJM385 Group 1  
GB (J 70)
Karen Lewis Pit 255258z GBRCL44 Group 1  
Joe Taylor Headsail Trimmer usajt32 Group 1  
William Zartler Spinnaker trimmer 245820Q USAWZ3 Group 1  
GetMyBoat (J 70)
Collin Kirby USACK63  
Heartbreaker (J 70)
Taylor Canfield Tactician 245438w ISVTC2 Group 3  
Robert Hughes 108509K    
Brian Janney 293018P USABJ2 Group 3  
Michael Menninger Mast USAMM101 Group 1  
Helly Hansen (J 70)
Paul Abdullah Headsail Trimmer 226232o   Group 1  
Geoff Becker Tactician 177204P USAGB25 Group 3  
Gordon Borges    
Tim Healy    
Hooligan: Flat Stanley Racing (J 70)
LINDSAY BARTEL    
Brad Boston CANBB24 Group 1  
Curtis Florence Headsail Trimmer CANCF1 Group 3  
Trey Sheehan 338674J USAJS77  
Hot Mess (J 70)
Rob Britts usarb88 Group 1  
lara dallman-weiss Watch Captain usald21 Group 1  
john goller Mast USAJG18 Group 1  
mark liebel Tactician 233427O USAML8 Group 1  
Jaya (J 70)
Nina Aviles Headsail Trimmer 694560Y USANA12 Group 1  
Erik Mayol Tactician 313803k USAEM68 Group 1  
Guillaume Rasse Tactician 654804I USAGR13 Group 1  
Craig Tallman Skipper 711161V USACT58  
Joint Custody (J 70)
Jacob Doyle Headsail Trimmer USAJD114 Group 1  
Charlie Smythe Strategist USACS60 Group 3  
Jenn Wulff Helm 287505W USAJW18 Group 1  
Ray Wulff Chef    
Joust (J 70)
Andrew Eagan Headsail Trimmer 284890G USAAA52 Group 1  
Dwight Leblanc Strategist USADL84 Group 1  
John Lovell Tactician 197596O USAJL6 Group 3  
Tim Molony Helm 118233Q TM6 Group 1  
Jungleland (J 70)
Carolyn Groobey Headsail Trimmer   Group 1  
Chris and Carolyn Groobey 211883U USACG9  
Josh Putnam Tactician   Group 3  
Mike Sipala Headsail Trimmer 304645T USAMS32 Group 3  
Junior (J 70)
Tim Finkle Helm USATF49 Group 1  
Ed Furry    
Will Harris Chef   Group 3  
Scott Walter Bow USASW75 Group 1  
Junkanoo (J 70)
Annemieke Bes Spinnaker trimmer NEDAB2 Group 1  
Chafee Emory Navigator   Group 1  
Elizabeth Kratzig Main Trimmer   Group 3  
Suzy Leech Helm 179461E USASL3 Group 1  
Kraken (J 70)
Gary Tisdale / Adam Burns 237296H USAGT26 Group 1  
Adam Burns USAAB3 Group 1  
Jason Suitor Chef 666741N USAJS103 Group 1  
Mark Zagol Tactician USAMZ12 Group 1  
Lampuga (J 70)
Yon Belausteguigoitia    
Emilio de Valle Garcia Spinnaker trimmer MEXED1  
Roberto Escalante MEXRE2  
Federico Haller Spinnaker trimmer MEXFH2 Group 1  
Lickity Split (J 70)
stanley edwards    
Lifted (J 70)
Jim Cunningham Helm 692334Z USAJC225 Group 1  
Ian Liberty Bow 286477J USAIL7 Group 1  
Nick Martin Spinnaker trimmer 237925z USANM11 Group 1  
Tony Stuart Main Trimmer USAMS13 Group 1  
Lucky To Be Racing (J 70)
Lauren Cotta 323163Q   Group 1  
David Johnson Skipper   Group 1  
Mark Keene    
Magic Bus (J 70)
Andy Bartz Grinder USAAB135 Group 1  
Jeff Eiber Tactician 285567G USAJE72 Group 1  
Gregg Mylett 728657X USAGM69  
Mark Mylett Chef USAMM261  
Menace (J 70)
Dan Kaseler 360440K USADK87 Group 3  
Kerry Klingler 103972T USAKK45  
tim Longo Bow   Group 1  
Brian Simkins Headsail Trimmer 342918   Group 1  
Mojito (J 70)
Catharine Evans 672563Q USACE29  
Owen Miller USAOM1 Group 1  
Scott Steele   Group 3  
Jennifer Sturmer Headsail Trimmer   Group 1  
MUSE (J 70)
Joe Bardenheier USAJB185 Group 1  
Heather Gregg Earl Helm 155981D USAHG16 Group 1  
Stuart Johnstone Tactician   Group 1  
Stu Saffer USASS17 Group 1  
New Wave (J 70)
Martin Kullman 148325U USAMK30  
steve liebel Tactician    
Judah Rubin Chef USAJR24 Group 1  
Coleen Walsh Bow USACT11 Group 1  
Noname (J 70)
Len Guenther Headsail Trimmer USALG46 Group 1  
Greg Lanese Spinnaker trimmer USAGL49 Group 1  
Carrie Russell Pit USACR78 Group 1  
Ron Thompson Skipper USART60 Group 1  
Norwegian Steam (J 70)
Magnus Andersen Bow NORMA8 Group 1  
Eivind Astrup NOREA2  
Lasse Berthelsen norlb1 Group 3  
Jonas Pedersen Headsail Trimmer DENJP5 Group 1  
Nostalgia (J 70)
Blake & Lud Kimbrough Skipper 253729V USABK37 Group 1  
Julia Kimbrough Bowman   Group 1  
Lud Kimbrough Main Trimmer 253728U USALK28 Group 1  
Rob Whittemore Tactician 287444C USARW92 Group 1  
Occams Razor (J 70)
Andrew Eyring Spinnaker trimmer USAAE18 Group 1  
Patricia Pletcher Strategist USAPP42 Group 1  
Walt Pletcher Owner 212912I USAWP9 Group 1  
Kristen Robinson Headsail Trimmer 660329O USARS120 Group 1  
Papawheelie (J 70)
John Dodge Spinnaker trimmer 189793Q USAJD222 Group 1  
Scott Dodge Headsail Trimmer USASD15 Group 1  
Devon Feusahrens    
Will Keyworth 156333R    
Perseverance (J 70)
Bennet Greenwald 284064W USABG26  
Jeff Madrigali Tactician 134320G USAJM91  
Steve Pickel Headsail Trimmer USASP18  
Megan Six    
Phoenix (J 70)
Joe Dillier Chef USAJD211 Group 1  
Peter Firey 281443P Usapf34 Group 1  
Art Harris Usaah101 Group 1  
Timothy Wright Tactician USATW88 Group 1  
Rascal (J 70)
Ben Allen USABA10  
Mike Marshall Bow USAMM190 Group 3  
Rossi Milev    
Will Welles    
Reach Around (J 70)
Thomas Bowen 140629L USATB91 Group 1  
Anne Hooper Bow USAAH82 Group 1  
Michael Miller    
Ed Norton    
Relative Obscurity (J 70)
Thomas Blackwell Headsail Trimmer   Group 1  
Peter Duncan 166184B Usapd71  
Mark Ivey Tactician USAMI2 Group 3  
Gregory Marie Headsail Trimmer    
REX (J 70)
Tom Gayford    
Rene Serin    
Scott Weakley CANSW14  
Phil Williamson    
Rimette (J 70)
John Brim Helm 198990O USAJB95  
Collin Leon Headsail Trimmer 268583K USACL28 Group 1  
Zach Railey Tactician Usazr1 Group 3  
Stephanie Roble Main Trimmer USASR16 Group 3  
Rocad Racing (J 70)
Johan Larsson Bow   Group 1  
Mikael Lindqvist Helm SWEIS3 Group 3  
Henrik Norberg Tactician   Group 1  
Ingemar Sundstedt Owner sweis04 Group 3  
Rosaroter Pinguin (J 70)
Robert Bussenius Mid Mast    
Tobias Schlüter Mast    
Rolf Schmidt Tactician   Group 1  
Juergen Waldheim Helm    
Running Wild (J 70)
John MacCausland Strategist 165900n USAJM31 Group 3  
Wilson Stout    
Phil Trinter    
Peter Vessella 108448Y    
RUS 6008 (J 70)
Rob Lehane    
Andrey Samoylov RUSAS50  
Svetlana Samoylova    
Leo Vasiliev 653152H USALV9 Group 3  
Savasana (J 70)
Richard Clarke Tactician CANRC5 Group 3  
Brian Keane 198186K USABK22 Group 1  
Anthony Kotoun Grinder ISVAK Group 3  
Ron Weed Bow   Group 3  
Soggy Dollar (J 70)
Rich Caterina Tactician USARC82 Group 1  
Sue Dijkman Bow usasd49 Group 1  
James Hemmick Headsail Trimmer USAJH219 Group 1  
Dave Vieregg 294579j usadv25  
Spring (J 70)
Dave Franzel Helm 178514W USADF55  
Jens Hookensen Tactician ISVJH3 Group 1  
Ian Paice Headsail Trimmer 292669E USAIP5  
Josh Vogel Headsail Trimmer   Group 1  
Stampede//Pour Judgement Racing (J 70)
Patrick Wilson    
Sudoeste (J 70)
Joao Paulo Barcellos Dias Tactician    
Dario Galvao Helm BRADG3  
Andre Ubinha Bow BRAAU1  
jose vita Helm BRAJV12  
Sugar Daddy (J 70)
Rob Fear Tactician 294118S CANRF15 Group 1  
Mark Foster Headsail Trimmer 254531P USAMF6 Group 1  
Tomas Hornos Bow   Group 3  
Mark Ploch 119489K usamp24  
Sundog (J 70)
Timothy Mangus Tactician usatm17 Group 1  
Kathy Parks Skipper 688224A USAKP41 Group 1  
Jonathan Pollak Headsail Trimmer 686064S USAJP188 Group 1  
Lisa Simpkins Spinnaker trimmer 253072R USALS85 Group 1  
Surge (J 70)
Jeff Linton Tactician 196664F USAJL47 Group 3  
Katie Pierini Captain USAKM43 Group 1  
Mike Wolfs Chef CANMW7 Group 3  
Team RAFBF Spitfire (J 70)
Scott Carter Bow GBRSC119  
Tony Hanlon Headsail Trimmer GBRTH48 Group 1  
Simon Ling Pit GBRSL56 Group 1  
Ian Southworth Helm GBRIS8 Group 1  
To Nessa (J 70)
Pedro Alemão Spinnaker trimmer PORPC6 Group 1  
Adriano Bastos Co-Skipper Braab2 Group 1  
Kadja Brandão Bow BRAKB2 Group 1  
RENATO FARIA Helm BRARF5  
Torqeedo (J 70)
Chris Carroll AUSCC2  
Brandon Flack 208873F USABF15 Group 1  
Timothy Hochkiss USATH6 Group 1  
Mara Strobel-Lanka USAMS57 Group 1  
Trouble (J 70)
Peter McChesney Chef USAPM130 Group 1  
Scott Snyder Watch Captain USASS6 Group 1  
Shane Zwingelberg Medic/Doctor USASZ2 Group 1  
Tsunami (J 70)
Laura Beigel Strategist 379466n USALB62 Group 1  
Thomas Iseler Helm 273462V GERTI1 Group 1  
Drew Plominski Spinnaker trimmer 350954U USAJP120 Group 1  
Mario Yovkov Headsail Trimmer BULMY1 Group 1  
USA 245 (J 70)
Terra Berlinski Spinnaker trimmer   Group 1  
Tyler Doyle Skipper   Group 1  
Indre Jankeviciute Mid Bow    
USA 69 (J 70)
Joseph Colling 201051D USAJC123  
Trevor Moore Main Trimmer   Group 3  
Lee Sackett Helm 237960C USALS87 Group 1  
Corey Wisniewski Grinder USACW77 Group 1  
Vamos (J 70)
Narelle Barnes Bow AUSNB19 Group 1  
Adrian Kiely Tactician AUSAK23 Group 1  
Peter Ryan Tactician AUSPR28 Group 1  
Tim Ryan Helm AUSTR19 Group 1  
Vincitore (J 70)
Erik Brockmann Skipper MEXEB1 Group 3  
Jeronimo Cervantes Tactician MEXJC8 Group 1  
Alejandro Murrieta Headsail Trimmer MEXAM5 Group 1  
Eduardo Saenz Spinnaker trimmer MEXES1 Group 1  
VitaminJ (J 70)
Jon Dragonas Runners USAJD106 USAJD105 Group 1  
Shannon Johnson Bow USASJ30 Group 1  
Ted Johnson   Group 1  
Chris Small USACS232 Group 1  
Wild Child (J 70)
Ian Coleman Spinnaker trimmer USAIC11  
Eric Doyle Tactician USAED4 Group 3  
Henry Filter Helm 140968V USAHF1  
Bryan Stout Chef USABS120 Group 1  
Windmade (J 70)
Juan Reid    
X (J 70)
Dan Cheresh Helm 169459J USADC15 Group 1  
Wally Cross Headsail Trimmer usawc26 Group 3  
Jack Jennings Bow 344296e USAJJ42 Group 3  
Scott Nixon Tactician 185883h USASN4 Group 3  
Zuni Bear (J 70)
Rich Bergmann Owner 304378Z USARB63 Group 1  
Jeff Keenan Tactician 252194W USAJK48 Group 1  
Shala Lawrence Main Trimmer 207738z USASL4 Group 1  
Tracy Nackel Spinnaker trimmer USATN9 Group 1  

Main Menu

Helly Hansen
North Sails Harken Marlow Ropes Southern Spars
Triad Trailer Newport Storm Seadek Marine Products Torqueedo

Copyright © Interactive Creations 2000-2021