2019 Islands Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class Approv.
Bad Pak (Pac 52)
Stu Bannatyne Pit Assist   Group 3  
Jon Gardner USAJG10 Group 3  
Bill Hardesty Other   Group 3  
Kelly Holthus Floater 714453V   Group 1  
Tom Holthus 291956A    
Collin Leon Bow   Group 3  
Artie Means Navigator 144725q   Group 3  
Bruce Nelson Strategist   Group 3  
Ty Reed Offside trimmer   Group 1  
Matt Smith Rush Chairman   Group 3  
Bretwalda3 (Rogers 46)
w. Greg clark Spinnaker trimmer   Group 1  
Jeremy Davidson Other   Group 1  
Holly Davis Other   Group 1  
Jay Davis Navigator   Group 3  
Ian Fornier   Group 1  
Justin Mendham Mast   Group 1  
Bob Pethick 236126Q 236126Q  
Chuck Skewes Tactician   Group 3  
Brigadoon (Tripp 56)
David Camerini Bow   Group 1  
Gator Cook Strategist 329480G USAWC95 Group 1  
Ken Cooper Other USAKC115 Group 3  
Daniel Gribble Captain 122965U USADG133 Group 1  
Michael Orr Floater USAMO4 Group 1  
Brad Pantoskey Headsail Trimmer   Group 1  
Bob Steel Main Trimmer   Group 1  
Jim Tyler Bow   Group 1  
robert tyler Headsail Trimmer   Group 1  
Rob Vandervort Watch Captain 173453S USARV30 Group 1  
Steve Wyman Runners 194188E USASW35 Group 1  
Catapult (Santa Cruz 70)
Charles Beek Other   Group 1  
Garrett Brown Stunt Owner   Group 3  
Joseph Crum Other   Group 3  
Eric Doyle Grinder 162779c USAed4 Group 3  
peter isler Navigator USAPI8 Group 3  
Jack Kingston Grinder   Group 1  
Ronald Myszkowski   Group 1  
David Onan   Group 1  
Patrick Powell Floater   Group 3  
Andrea Price Other   Group 1  
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Erik Shampain Staysail trimmer   Group 3  
Christopher Stocke Other   Group 3  
Tom Verburgt Grinder 410221C   Group 1  
Chubasco (Sparkman & Stephens 67)
Joachim Ashenbrenner DENJA3  
Doug Baker Co-Skipper   Group 1  
John Carpenter Co-Skipper   Group 1  
Dustin Durant Headsail Trimmer   Group 3  
Will Durant Co-Skipper 218638B    
Keith Kilpatrick Chef   Group 3  
Jim Lincoln Other 323298c   Group 1  
Michael Lowe Bow   Group 1  
Steve Natvig Main Trimmer 318763F USASN13 Group 3  
Dave Oborn Mid Bow   Group 1  
Ian Paice Bow   Group 1  
ernie richau Watch Captain    
Jeff Thorpe Nav/Tac    
Mike Van Dyke   Group 1  
Benjamin Wheatley Bow    
Dark Star (Hobie 33)
Brad Lawson Watch Captain 669918X   Group 1  
Christopher Lemke Skipper   Group 1  
Nathan Lemke Bow   Group 1  
David McVey Helm 690231y   Group 1  
Destroyer (TP 52)
joseph b Main Trimmer 257230R   Group 1  
Charles Bailey Pit   Group 1  
Danny Bailey Mast   Group 1  
William Bailey Bow   Group 1  
Jim Bailey/Alisal Bay LLC Owner 774598N   Group 1  
Jay Crum Runners   Group 3  
Daniel Geissmann Spinnaker trimmer   Group 1  
Doug McLean Boat Captain   Group 3  
Tom O'Keefe Headsail Trimmer    
Jonathan Shampain Navigator   Group 3  
Flyingfiche II (Santa Cruz 50)
Fredrick Abbott Watch Captain   Group 1  
Danielle Brodeur Spinnaker trimmer   Group 1  
Kenny Dair Helm 231347n usakd50 Group 1  
Chris Messano Helm   Group 1  
Dan Rossen Other   Group 1  
Paul Turang Floater USAPT24 Group 1  
Richard Whiteley Navigator 291574Y USARW90 Group 1  
Bob Zellmer Skipper 687150V   Group 1  
Grand Illusion (Santa Cruz 70)
John Aschieris Pit   Group 1  
Brian Bissell Grinder   Group 1  
Mike Blunt Bow   Group 3  
Jim Buckingham 186951C   Group 1  
David Clark Skipper   Group 1  
Grant Edgcomb Chef   Group 1  
Carl Fuller    
John Fuller 652684T   Group 1  
Ward Mace Floater   Group 1  
Scott Mason Chef 149449f Usasm70 Group 1  
Patrick O'Brien Floater   Group 3  
Bud Richley Rush Chairman   Group 1  
Heartbeat (Corel Farr 45)
Kent Bove Mid Bow   Group 1  
Max Brennan Boat Captain 717186N   Group 1  
Jack Flores Main Trimmer 674976P   Group 1  
Owen Harris   Group 1  
Thomas Hartmann Owner 305156T   Group 1  
Jacob Kowalski Spinnaker trimmer   Group 1  
Jessica Moosman Pit   Group 1  
Robert Moosmann Watch Captain   Group 1  
Jeffrey Petersen Helm USAJP231 Group 1  
Connor Restadius Headsail Trimmer   Group 1  
Julia Roudebush Pit Assist   Group 1  
Laura Roudebush   Group 1  
Sarah Roudebush Offside trimmer   Group 1  
Horizon (Santa Cruz 50)
Ben Amen Bow 230131B USABA30 Group 1  
Len Bose Stunt Owner   Group 1  
Craig Chamberlain Headsail Trimmer 138113N   Group 1  
Andy Dippel Bow   Group 1  
Kathryn Dippel Main Trimmer   Group 1  
Roland Fournier Headsail Trimmer 272734S USARF55 Group 1  
Justin Law Tactician USAJL46 Group 1  
Kelsey Tostenson Pit   Group 1  
Nathan Tupman Floater   Group 1  
Lucky Duck (Santa Cruz 52)
Austin Book Mid Bow   Group 1  
Brendan Bradley Headsail Trimmer USABB57 Group 1  
John Hansen Pit   Group 3  
Robin Jeffers Mast   Group 3  
Dave MacEwen Captain    
Pete McCormick Tactician   Group 3  
Michael Radziejowski Bow   Group 3  
Zac Schramm Navigator   Group 1  
Kurt Sturn Helmsman   Group 1  
Maasai (DK46)
Eric Anderson Nav/Tac 16342   Group 1  
Trevor Anderson Bow   Group 1  
Larry Blocker Headsail Trimmer   Group 1  
Matthew Bradley Main Trimmer    
Marco Delgado Chef   Group 1  
Jadon Neuendorf Bow   Group 1  
Johannes Neuendorf Skipper 363176Z USAJN79 Group 1  
Marisol (J/124)
James Au Bow   Group 1  
John Drayton Chef 180100x   Group 1  
Seth Hall Owner 665960m    
Rick Hancock Spinnaker trimmer   Group 1  
Tom Pollack Tactician 213462P   Group 1  
Fraser Scott Floater USAFS21 Group 1  
Medicine Man (Andrews 63)
Alan Andrews 143972X    
John Busch Helm 273231M USAJB32 Group 1  
Matt Chisam Grinder   Group 1  
Daniel Gorman Bow   Group 1  
Bob Greb Helm   Group 1  
Keith Ives Watch Captain USAKI2 Group 1  
David Jones Medic/Doctor   Group 1  
Bob Lane 139301M    
Justin Palm Other 195473C   Group 1  
Steve Steiner Strategist    
Martin Wilson Helm   Group 1  
Minotaur (Santa Cruz 37)
Andrew Constantine Co-Skipper   Group 1  
Geoff Davis Mast   Group 1  
David Mai Bow   Group 1  
Gary Mitchell Floater   Group 1  
Lake Rickolt Other   Group 3  
George Roland Co-Skipper 387265H   Group 1  
Nereid (C&C 115)
Sean Aiken Bow   Group 1  
Eric Bowman   Group 1  
Brian Burks 731027W USABB183 Group 1  
Thomas Deere Headsail Trimmer 201984V   Group 1  
Standish Fleming 745141R   Group 1  
Charlie Jenkins 707428Q   Group 3  
Michael Ryan Main Trimmer USAMR39   Group 1  
Numbers (Taylor 49)
Melanie Aalbers Runners   Group 1  
Tim Adams Spinnaker trimmer   Group 1  
Ivan Batanov Skipper USAIB9 Group 1  
Melissa Carter Floater   Group 1  
Chase Eyres Mast   Group 1  
Timothy Eyres Grinder   Group 1  
Clark Hardy Tactician 372256V    
Ryan Mazzella Headsail Trimmer   Group 3  
Paul Morales Bow   Group 1  
Bradford pease Mid Bow   Group 1  
Charles Stewart Pit    
casper thijssen Headsail Trimmer   Group 1  
Mark Van Selst Main Trimmer 263046Q USAMV6 Group 1  
Plamen Yanakiev Navigator   Group 1  
OEX (Santa Cruz 70)
Ryan Breymaier Watch Captain   Group 3  
Chuck Clay   Group 1  
Jesse Fielding    
Craig Fletcher Headsail Trimmer   Group 1  
Parker Mitchell Helm   Group 3  
Manny Moledo Pit USAMM389   Group 1  
Bill Petersen Helm 216717T   Group 1  
Will Petersen Other   Group 1  
Craig Ramsay Spinnaker trimmer 764010W   Group 1  
Bill Ruh Staysail trimmer   Group 1  
John Sangmeister Owner 138809Y   Group 1  
Randy Smith Nav/Tac 123947U USARS78 Group 1  
Onde Amo (Beneteau First 40.7)
Mike Arrajj Pit   Group 1  
Stephen Ashley Owner 666793P   Group 1  
DEBBIE KRAEMER Main Trimmer 740891Q   Group 1  
Steve Lewis Headsail Trimmer   Group 1  
Loryne Schamber Mast   Group 1  
Ben Smith Headsail Trimmer 331356Q   Group 1  
Dean Stanec Tactician 698537Z   Group 3  
Patriot (J/44)
Jeff Condon Watch Captain   Group 1  
John Hogan Mast   Group 1  
Michael Ramming Other   Group 1  
Doug rastello Nav/Tac   Group 1  
Zachary Rivas    
Paul Stemler 290458v    
cameron stuart Bow   Group 1  
John Swigart Navigator   Group 1  
Pyewacket (Andrews 70)
Tom Addis Navigator   Group 3  
Hogan Beatie Other USAHB15 Group 3  
Mark Callahan Boat Captain   Group 3  
Rodney Daniel Mast   Group 3  
Roy Disney Owner 161286U   Group 1  
Scott Easom Tactician    
Drew Freides Chef USADF9   Group 1  
Robbie Haines Other   Group 3  
Brian Janney Headsail Trimmer   Group 3  
Paul Larkin Grinder   Group 3  
Ben Mitchell Chef   Group 3  
Gary Weisman Watch Captain   Group 3  
Sonrisa (Beneteau 36.7)
Herwig Baumgartner Skipper 767271R    
Henry Brawner Watch Captain   Group 1  
Zach Burns Bow   Group 1  
Tsuda Hideki Bow    
Mihai Iuga Floater   Group 1  
Kathy Smith Pit   Group 1  
Rockie Strachan Floater   Group 1  
Amerson Woods Helm   Group 1  
Triumph (Santa Cruz 52)
Dwight Belden Main Trimmer 388341C USADB107 Group 1  
Zack Hanna Bow USAZH6 Group 1  
Jaime Hardenbergh Headsail Trimmer   Group 1  
Payson Infelise Spinnaker trimmer 252164Q USAPI3 Group 1  
Ian Klitza Watch Captain   Group 3  
Gio Morrelli Mid Bow   Group 1  
Steve Sellinger Skipper 751546V    
Kate Shaner Headsail Trimmer 343976F USAKS94 Group 1  
Brad Wheeler Tactician   Group 1  
Vela (Santa Cruz 52)
Clark Davis Main Trimmer USACD123 Group 1  
Steve Davis Skipper 661527Y USASD111 Group 1  
Tim Dornberg Tactician USATD120 Group 1  
Chris Maler Headsail Trimmer USACM251 Group 1  
Jim Murrell Main Trimmer 244695F USAJM190 Group 1  
Mark Ryan Mid Bow 389937O usamr115 Group 1  
Nicholas Santos Bow USANS58 Group 1  
Paco Stevens Headsail Trimmer USAPS123 Group 1  
Vitesse (RP 52)
Dave Baeder Headsail Trimmer   Group 1  
Hartwell Jordan Watch Captain USAHJ7 Group 3  
Peter King   Group 3  
Daniel Miller Mast   Group 1  
Mark Newbrook Grinder 246133Q USAMN3 Group 3  
Patrick O'Connor Pit 662518P   Group 3  
Blaine Pedlow Main Trimmer    
Ben Quatromoni Bow USABQ1 Group 3  
Zach Shapiro Bow   Group 1  
Scott Tompkins Staysail trimmer   Group 1  
Marcel Van Triest Navigator NEDMV93 Group 3  
Hilary Walecka Pit Assist   Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019