2022 Star World Championship
Current Registrations

  Sail Number Yacht Name Owner's Name Yacht Club Home Port Yacht Type Length

1. CAN 1980 (Senior) Andrew Allan / James McDonald CAN
2. USA 1994 (Master) Arthur Anosov / David Caesar SSC USA
3. USA 1954 (Senior) LUKE BUXTON / Matthew Weingartner Sandy Bay Yacht Club USA
4. ARG 8251 (Junior) Mariano Cambon / Fede Calegari CNO ARG
5. BRA 2007 (Junior) Antonio Carvalho Moreira / Ubiratan Matos CNC/MB BRA
6. USA 1969 (Senior) Danny Cayard / Jamie Buchan St. Francis Yacht Club USA
7. CAN 1985 (Exalted Grand Master) Allan Cullen / Dave Martin Royal Vancouver Yacht Club CAN
8. USA 1999 (Master) Eric Doyle / Payson Infelise San Diego Yacht Club USA
9. ARG 8498 (Junior) MARTIN PEDRO FERRERO / Martin Costa CLUB NAUTICO OLIVOS ARG
10. GER 198 (Junior) Daniel Fritz / Alberto Ambrosini CYC GER
11. USA 1971 (Grand Master) Michael Hecky / Tod Raynor Brant Beach YC USA
12. USA 1981 (Senior) Tomas Hornos / Mauricio Bueno Eastern Yacht Club USA
13. USA 1956 (Senior) Luke Lawrence / Andrew Macrae Coral Reef YC / USSCMC USA
14. USA 2000 (Master) Erik Lidecis / Greg Smith Bahia Corinthian YC USA
15. USA 1993 (Master) Joe Londrigan / Arthur Lopes IBYC USA
16. ITA 2021 (Master) Diego Negri / Sergio Lambertenghi Club del Mare Diano Marina a.s.d. ITA
17. USA 7609 (Grand Master) Carlos M. Rivero y Hornos / John Grathwol Sandy Bay YC USA
18. GER 8291 (Junior) Vincent Schrader / Marcel Vockel SVH/WYD GER
19. USA 1975 (Grand Master) Doug Smith / Brian O'Mahony RYC/StFYC/TISC USA
20. CRO 1991 (Senior) Tonci Stipanovic / Tudor Bilic Sailing club MORNAR CRO
21. USA 2009 (Master) George Szabo / Guy Avellon SDYC USA
22. USA 1992 7462 (Master) David Watt / William Siemers Corinthian Yacht Club of Seattle USA
23. USA 7515 7515 (Master) Ross Adams / AJ Brown Racine YC USA
24. USA 2008 8415 (Master) Aaron Smith / Nicolaus Pro Aspen Yacht club USA
25. USA 1958 8440 (Grand Master) Jim Buckingham / Phil Toth NHYC USA
26. USA 1959 8521 (Grand Master) Ken Woods / Jonathan Shore Sandy Bay USA
27. SWE 8535 8535 (Grand Master) Tom Lofstedt / Fredrik Aurell Royal Swedish Yacht Club SWE
28. USA 8522 Aegis (Senior) Joshua Powell / Mark Strube USA
29. DEN 8532 African Queen (Grand Master) Jørgen Schoenherr / Markus Koy Køge Sejlklub DEN
30. USA 1961 Akimbo (Master) Brian Ledbetter / Brian Terhaar Seattle Yacht Club USA
31. USA 7985 Amante (Exalted Grand Master) Charles Beek / Chas Beek NHYC USA
32. USA 8229 Amelia (Grand Master) Jim Revkin / Foss Miller Cottage Park Yacht Club USA
33. USA 1922 baraka blue (Exalted Grand Master) Larry Whipple / Anders Ekstrom coral reef USA
34. USA 8245 Bertucci (Grand Master) Andy Ivey / Reid Krakower Lake Sunapee USA
35. CAN 8148 Big Dipper (Junior) Bradley Sheppard / Quinton Gallon Northern Elite Sailing Team CAN
36. CAN 1941 Big Jim (Senior) Rob Cullen / James Hynes Royal Vancouver Yacht Club CAN
37. ARG 1984 Boludo mas vale (Master) Alejandro Bugacov / Fernando Mugerle California Yacht Club USA
38. USA 1997 Bomber (Junior) Tom Hickey / Michael Marcel Quincy Yacht Club USA
39. USA 1927 Carolina (Grand Master) Scott Mason / Charles Nankin NHYC USA
40. ARG 1972 Charlie Wiskey (Master) Juan Martín Locatelli / Humberto Fabio Scarpati CNO / YCA ARG
41. CRO 1952 Croatel two (Senior) Marin Misura / Tonko Barac Y.C. Split CRO
42. USA 8509 Danilu (Grand Master) Augie Diaz / Brad Nichol Coral Reef Yacht Club/Biscayne Bay Yacht Club USA
43. USA 1939 Desperado (Grand Master) Richard Wilber / John Marquard Cleveland Yacht Club USA
44. USA 1964 Don't Look Back (Master) Cynthia Olsen / Kay VanValkenburgh Cottage Park Yacht Club USA
45. BRA 8208 Dragonfly (Master) Fabiano Vivacqua Jr / Massimo Canali Iate Clube Rio de Janeiro BRA
46. USA 1932 Eagle (Master) Rick Brethorst / Scott Anderson Island Bay Yacht Club USA
47. ARG 1930 ENRIQUE (Master) Daniel Della Torre / GERARDO Della Torre OLIVOS ARG
48. SWE 1928 Fridolin (Exalted Grand Master) Ingvar Krook / Christoffer Thunberg KSSS (Royal Swedish YC) SWE
49. USA 1988 GEM (Grand Master) Paul Cayard / Frithjof Kleen St. Francis USA
50. USA 1962 Glider (Junior) Charles Koules / Michal Janowicz USA
51. USA 2013 GM (Grand Master) John MacCausland / Peter Sangmeister Cooper River YC USA
52. USA 1976 GRINCH (Grand Master) Bert Collins / Will Harding Annapolis Yacht Club USA
53. GER 8396 High Octane (Grand Master) Lothar Geilen / Carlos Miquel Coral Reef Yacht Club GER
54. USA 2015 Inshane Asylum (Grand Master) Shane Zwingelberg / Samuel Concalves Annapolis YC USA
55. USA 1979 Jaws V (Master) Thomas Londrigan / TC Belco Island Bay YC USA
56. USA 1967 Jersey Slide (Junior) William Hundahl / Jack Garrard Eastern Yacht Club USA
57. ARG 1945 Juanita (Grand Master) Alberto Zanetti / Juan Pablo Engelhard c.n.o. ARG
58. USA 8112 Junk Yard Dog (Senior) Jim Da Silva / Toby Rodes Eastern Yacht Club USA
59. ARG 7909 La Reina (Grand Master) Hector Longarela / Hugo Longarela Yacht Club Olivos ARG
60. GER 8446 Lara (Master) Hubert Merkelbach / Kilian Weise BYCUe GER
61. USA 7952 Le Mer (Senior) Paul Owens / Adam Schwarzweller Rochester Canoe Club USA
62. USA 7996 Manipulator (Junior) Matthew Rajacich / Eric Wagner Tred Avon Yacht Club USA
63. BAH 8317 Mapit Two (Grand Master) Keith Dodson / Myles Pritchard ABYC BAH
64. USA 1923 Mistral (Exalted Grand Master) MASON BROWNE / Earl Kishida SBYC USA
65. USA 1965 Muffin man (Senior) Zachary Hansman / Luke Morton USA
66. ARG 8285 Pichon Pichoni (Senior) Erich Mones / Tomas Fioriti Club Nautico Olivos ARG
67. USA 8464 Pied Piper (Senior) Jack Jennings / Pedro Trouche USA
68. USA 1987 Presto (Grand Master) Dwight Escalera / Elizabeth Escalera Ida Lewis Yacht Club USA
69. USA 8184 Puffin (Exalted Grand Master) David Branch / Anton Lytvnenko South Sound Sailing USA
70. USA 8082 Revive (Grand Master) Richard (Dick) Parker / Bryan Parker Lorain Harbor Boat Club USA
71. ARG 1986 SAREXPRESS (Master) FABIAN MAC GOWAN / Javier Siro ARG
72. POL 2019 Savannah (Senior) Mateusz Kusznierewicz / Bruno Prada YCS POL
73. USA 1963 Shifts Happen! (Master) Stephen Braverman / Ron Rezac Cottage Park Yacht Club USA
74. USA 1957 Silver Bullet (Grand Master) Jud Smith / Remi Hutchins Eastern Yacht Club USA
75. USA 1966 Sonya (Exalted Grand Master) John Chiarella / Rick Burgess Lake Sunapee USA
76. USA 2004 Star (Grand Master) Scott Barnard / Craig Moss NHYC USA
77. USA 1950 Super Spreader (Senior) Bob Lippincott / Valentin Veytsman Tred Avon Yacht Club/Coral Reef Yacht Club USA
78. NOR 2017 Survival of the fatttest (Master) Eivind Melleby / Joshua Revkin KNS NOR
79. USA 8440 Trillian (Master) Ian Trotter / John Rudderham Southwestern Yacht Club USA
80. AUT 2010 Tximista (Junior) Julia Anna Graber / Edward Morey UYCWörthersee AUT
81. GER 8361 Voodoo (Exalted Grand Master) Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie New York Yacht Club GER
82. USA 5050 Wolverine (Junior) Mohammed Asif / Eric Larsen Gull Lake Yacht Club USA
83. USA 2006 Zoom Zoom (Exalted Grand Master) John Dane III / Tim Ray USA
84. CAN 2012 zulu travel.ca (Master) Jerry Wendt / Bryan Milne RHYC CAN

Main Menu

Barcardi
Mustang Survival Rolex The Moorings Wagoneer
North Sails Quantum Sails Regatta Craft Mixers SLAM
Doyle Sails Harken Derm Airmar
La Crema Map Strategic Wealth Advisors New England Ropes Cisco Brewers
Shubie's Marketplace Steuben   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy