Preliminary Results Race 1
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. America's Cup Endeavour O'Pen - O'Pen BIC Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1 5 O'pen Bic Marcos Baez         1
2 17 O'pen Bic Leonard Beyer         2
3 7 O'pen Bic Sebastian Kempe         3
4 15 O'pen Bic C.J. (Catherine) Perez         4
5 16 O'pen Bic Jacopo Cavagna         5
6 25 O'pen Bic Kanoa Pick         6
7 9 O'pen Bic Aiden Lopes         7
8 26 O'pen Bic Bryce Tone         8
9 10 O'pen Bic Olga Fregni         9
10 18 O'pen Bic Theo Michez         10
11 22 O'pen Bic Conall Green         11
12 19 O'pen Bic J.J. (Jessica) Smith         12
13 14 O'pen Bic Caroline Locke         13
14 30 O'pen Bic Gavin Parker         14
15 1 O'pen Bic Kelly Holthus         15
16 20 O'pen Bic Matthew Rist         16
17 4 O'pen Bic Carolina Horlbeck         17
18 29 O'pen Bic Gavin Ball         18
19 27 O'pen Bic Genevieve Lau         19
20 24 O'pen Bic Karina Zaleski         20
21 2 O'pen Bic Hedvig Liljegren         21
22 13 O'pen Bic Lou-Anne Pasquier         22
23 6 O'pen Bic Rasmus Granzin         23
24 23 O'pen Bic Saki Nukui         24
25 8 O'pen Bic Rosalie Hennessey         25
26 32 O'pen Bic Gabrielle Brackstone         26
27 21 O'pen Bic Annabel Turnbull         27
28 3 O'pen Bic Anna Walrond         28
29 12 O'pen Bic Kazuki Sasaki         29
30 28 O'pen Bic Charlie Turnbull         30
31 11 O'pen Bic Christopher Raymond         31
32 31 O'pen Bic Jesie DeBraga         32
 
 
2. America's Cup Endeavour Junior RS Feva Regatta Racing
One Design Division
RS Feva
1 NZL 3 NZL 3 RS Feva Eli Liefting / Rose Dickson         1
2 SWE 1 SWE 1 RS Feva Oscar Andersson / Amanda Ljunggren         2
3 ITA 10 ITA 10 RS Feva Francesco Ferri / Alvise Colledan         3
4 NED 4 NED 4 RS Feva Itte Klimp / Imme Rijk         4
5 GBR 11 GBR 11 RS Feva Issy Taylor-Jones / Harvey O‚ÄôSullivan         5
6 GBR 5 GBR 5 RS Feva Ethan Gerrell / Tom Barnes         6
7 NOR 8 NOR 8 RS Feva Francis Gautneb / Aksel Strom-Hansen         7
8 GUA 9 GUA 9 RS Feva Andreas Purse / Marcos Purse         8
9 GBR 12 GBR 12 RS Feva Lia Fletcher / Olivia Gowland         9
10 SUI 13 SUI 13 RS Feva Arturo Beltrando / Ubaldo Bruni         10
11 AUS 2 AUS 2 RS Feva Rohan Stannage / Stella Hurley         11
12 BER 15 BER 15 RS Feva Millie Lewis / Laura Hupman         12
13 BER 14 BER 14 RS Feva Teji Simmons / Zakai Wolffe         13
14 CAN 6 CAN 6 RS Feva Cameron Ollerhead / Rowan Rix         14
15 USA 7 USA 7 RS Feva Caroline Davis / Arianna Piombino         15
16 BER 16 BER 16 RS Feva Joanna Santiago / Ruth Mello-Cann         16
 
 
3. AC Endeavour Program - Hobie Wave Racing
One Design Division
Hobie Wave
1 USA 2 USA 2 Hobie Wave Caroline Kimberly Locke / Kimberly Locke         1
2 USA 1 USA 1 Hobie Wave Peter Barnard / Anne Samis         2
3 AUS 1 Australia Hobie Wave Oliver Hordern / Billy Hordern         3
4 TCA 1 Turks & Caicos Islands Hobie Wave Oliver Downes / Maya Lopes-Wilson         4
5 BER 1 Bermuda 1 Hobie Wave Katie Stevenson / Taylor White         5
6 NZL 1 New Zealand Hobie Wave Mattias Coutts / Matthew Rist         6
7 NED 1 Netherlands Hobie Wave Quint Caminada / Rex Caminada         7
8 GBR 2 Great Britain 2 Hobie Wave Annabel Luxton / Alex Hamel         8
9 SWE 1 Sweden Hobie Wave Erik Wahlberg / David Wahlberg         9
10 GBR 1 Great Britain 1 Hobie Wave Tom Hunt / Finlay Arenz         10
11 BER 2 Bermuda 2 Hobie Wave Ocean Archeval / Nasya Russell         11
12 NED 2 Netherlands 2 Hobie Wave Fay van Houwelingen / Mae van Noordennen         12
 
 

Cumulative Results


Copyright © Interactive Creations 2000-2022