Preliminary Results Race 2
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. America's Cup Endeavour O'Pen - O'Pen BIC Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1 15 O'pen Bic C.J. (Catherine) Perez         1
2 29 O'pen Bic Gavin Ball         2
3 9 O'pen Bic Aiden Lopes         3
4 25 O'pen Bic Kanoa Pick         4
5 1 O'pen Bic Kelly Holthus         5
6 17 O'pen Bic Leonard Beyer         6
7 10 O'pen Bic Olga Fregni         7
8 2 O'pen Bic Hedvig Liljegren         8
9 26 O'pen Bic Bryce Tone         9
10 18 O'pen Bic Theo Michez         10
11 20 O'pen Bic Matthew Rist         11
12 5 O'pen Bic Marcos Baez         12
13 7 O'pen Bic Sebastian Kempe         13
14 16 O'pen Bic Jacopo Cavagna         14
15 6 O'pen Bic Rasmus Granzin         15
16 22 O'pen Bic Conall Green         16
17 19 O'pen Bic J.J. (Jessica) Smith         17
18 4 O'pen Bic Carolina Horlbeck         18
19 8 O'pen Bic Rosalie Hennessey         19
20 30 O'pen Bic Gavin Parker         20
21 14 O'pen Bic Caroline Locke         21
22 27 O'pen Bic Genevieve Lau         22
23 24 O'pen Bic Karina Zaleski         23
24 13 O'pen Bic Lou-Anne Pasquier         24
25 3 O'pen Bic Anna Walrond         25
26 32 O'pen Bic Gabrielle Brackstone         26
27 21 O'pen Bic Annabel Turnbull         27
28 28 O'pen Bic Charlie Turnbull         28
29 23 O'pen Bic Saki Nukui         29
30 12 O'pen Bic Kazuki Sasaki         30
31 11 O'pen Bic Christopher Raymond         31
32 31 O'pen Bic Jesie DeBraga         32
 
 
2. America's Cup Endeavour Junior RS Feva Regatta Racing
One Design Division
RS Feva
1 SWE 1 SWE 1 RS Feva Oscar Andersson / Amanda Ljunggren         1
2 NZL 3 NZL 3 RS Feva Eli Liefting / Rose Dickson         2
3 GBR 11 GBR 11 RS Feva Issy Taylor-Jones / Harvey O‚ÄôSullivan         3
4 GBR 5 GBR 5 RS Feva Ethan Gerrell / Tom Barnes         4
5 ITA 10 ITA 10 RS Feva Francesco Ferri / Alvise Colledan         5
6 GBR 12 GBR 12 RS Feva Lia Fletcher / Olivia Gowland         6
7 SUI 13 SUI 13 RS Feva Arturo Beltrando / Ubaldo Bruni         7
8 NED 4 NED 4 RS Feva Itte Klimp / Imme Rijk         8
9 GUA 9 GUA 9 RS Feva Andreas Purse / Marcos Purse         9
10 BER 14 BER 14 RS Feva Teji Simmons / Zakai Wolffe         10
11 BER 15 BER 15 RS Feva Millie Lewis / Laura Hupman         11
12 AUS 2 AUS 2 RS Feva Rohan Stannage / Stella Hurley         12
13 NOR 8 NOR 8 RS Feva Francis Gautneb / Aksel Strom-Hansen         13
14 BER 16 BER 16 RS Feva Joanna Santiago / Ruth Mello-Cann         14
15 USA 7 USA 7 RS Feva Caroline Davis / Arianna Piombino         15
16 CAN 6 CAN 6 RS Feva Cameron Ollerhead / Rowan Rix         16
 
 
3. AC Endeavour Program - Hobie Wave Racing
One Design Division
Hobie Wave
1 USA 1 USA 1 Hobie Wave Peter Barnard / Anne Samis         1
2 NZL 1 New Zealand Hobie Wave Mattias Coutts / Matthew Rist         2
3 USA 2 USA 2 Hobie Wave Caroline Kimberly Locke / Kimberly Locke         3
4 BER 1 Bermuda 1 Hobie Wave Katie Stevenson / Taylor White         4
5 SWE 1 Sweden Hobie Wave Erik Wahlberg / David Wahlberg         5
6 AUS 1 Australia Hobie Wave Oliver Hordern / Billy Hordern         6
7 BER 2 Bermuda 2 Hobie Wave Ocean Archeval / Nasya Russell         7
8 GBR 2 Great Britain 2 Hobie Wave Annabel Luxton / Alex Hamel         8
9 NED 1 Netherlands Hobie Wave Quint Caminada / Rex Caminada         9
10 GBR 1 Great Britain 1 Hobie Wave Tom Hunt / Finlay Arenz         10
11 TCA 1 Turks & Caicos Islands Hobie Wave Oliver Downes / Maya Lopes-Wilson         11
12 NED 2 Netherlands 2 Hobie Wave Fay van Houwelingen / Mae van Noordennen         12
 
 

Cumulative Results


Copyright © Interactive Creations 2000-2022