Preliminary Results Race 3
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. America's Cup Endeavour O'Pen - O'Pen BIC Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1 17 O'pen Bic Leonard Beyer         1
2 25 O'pen Bic Kanoa Pick         2
3 9 O'pen Bic Aiden Lopes         3
4 26 O'pen Bic Bryce Tone         4
5 7 O'pen Bic Sebastian Kempe         5
6 10 O'pen Bic Olga Fregni         6
7 1 O'pen Bic Kelly Holthus         7
8 6 O'pen Bic Rasmus Granzin         8
9 16 O'pen Bic Jacopo Cavagna         9
10 8 O'pen Bic Rosalie Hennessey         10
11 22 O'pen Bic Conall Green         11
12 29 O'pen Bic Gavin Ball         12
13 5 O'pen Bic Marcos Baez         13
14 15 O'pen Bic C.J. (Catherine) Perez         14
15 4 O'pen Bic Carolina Horlbeck         15
16 30 O'pen Bic Gavin Parker         16
17 20 O'pen Bic Matthew Rist         17
18 27 O'pen Bic Genevieve Lau         18
19 13 O'pen Bic Lou-Anne Pasquier         19
20 19 O'pen Bic J.J. (Jessica) Smith         20
21 2 O'pen Bic Hedvig Liljegren         21
22 14 O'pen Bic Caroline Locke         22
23 24 O'pen Bic Karina Zaleski         23
24 32 O'pen Bic Gabrielle Brackstone         24
25 23 O'pen Bic Saki Nukui         25
26 18 O'pen Bic Theo Michez         26
27 21 O'pen Bic Annabel Turnbull         27
28 3 O'pen Bic Anna Walrond         28
29 12 O'pen Bic Kazuki Sasaki         29
30 28 O'pen Bic Charlie Turnbull         30
31 11 O'pen Bic Christopher Raymond         31
32 31 O'pen Bic Jesie DeBraga         32
 
 
2. America's Cup Endeavour Junior RS Feva Regatta Racing
One Design Division
RS Feva
1 NZL 3 NZL 3 RS Feva Eli Liefting / Rose Dickson         1
2 GBR 11 GBR 11 RS Feva Issy Taylor-Jones / Harvey O‚ÄôSullivan         2
3 SWE 1 SWE 1 RS Feva Oscar Andersson / Amanda Ljunggren         3
4 GBR 5 GBR 5 RS Feva Ethan Gerrell / Tom Barnes         4
5 ITA 10 ITA 10 RS Feva Francesco Ferri / Alvise Colledan         5
6 NED 4 NED 4 RS Feva Itte Klimp / Imme Rijk         6
7 BER 14 BER 14 RS Feva Teji Simmons / Zakai Wolffe         7
8 SUI 13 SUI 13 RS Feva Arturo Beltrando / Ubaldo Bruni         8
9 GUA 9 GUA 9 RS Feva Andreas Purse / Marcos Purse         9
10 NOR 8 NOR 8 RS Feva Francis Gautneb / Aksel Strom-Hansen         10
11 GBR 12 GBR 12 RS Feva Lia Fletcher / Olivia Gowland         11
12 BER 15 BER 15 RS Feva Millie Lewis / Laura Hupman         12
13 CAN 6 CAN 6 RS Feva Cameron Ollerhead / Rowan Rix         13
14 USA 7 USA 7 RS Feva Caroline Davis / Arianna Piombino         14
15 AUS 2 AUS 2 RS Feva Rohan Stannage / Stella Hurley         15
16 BER 16 BER 16 RS Feva Joanna Santiago / Ruth Mello-Cann         16
 
 
3. AC Endeavour Program - Hobie Wave Racing
One Design Division
Hobie Wave
1 USA 1 USA 1 Hobie Wave Peter Barnard / Anne Samis         1
2 USA 2 USA 2 Hobie Wave Caroline Kimberly Locke / Kimberly Locke         2
3 AUS 1 Australia Hobie Wave Oliver Hordern / Billy Hordern         3
4 NED 1 Netherlands Hobie Wave Quint Caminada / Rex Caminada         4
5 BER 2 Bermuda 2 Hobie Wave Ocean Archeval / Nasya Russell         5
6 GBR 2 Great Britain 2 Hobie Wave Annabel Luxton / Alex Hamel         6
7 BER 1 Bermuda 1 Hobie Wave Katie Stevenson / Taylor White         7
8 TCA 1 Turks & Caicos Islands Hobie Wave Oliver Downes / Maya Lopes-Wilson         8
9 NZL 1 New Zealand Hobie Wave Mattias Coutts / Matthew Rist         9
10 SWE 1 Sweden Hobie Wave Erik Wahlberg / David Wahlberg         10
11 GBR 1 Great Britain 1 Hobie Wave Tom Hunt / Finlay Arenz         11
12 NED 2 Netherlands 2 Hobie Wave Fay van Houwelingen / Mae van Noordennen         12
 
 

Cumulative Results


Copyright © Interactive Creations 2000-2022