Preliminary Results Race 4
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. America's Cup Endeavour O'Pen - O'Pen BIC Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1 9 O'pen Bic Aiden Lopes         1
2 5 O'pen Bic Marcos Baez         2
3 25 O'pen Bic Kanoa Pick         3
4 17 O'pen Bic Leonard Beyer         4
5 8 O'pen Bic Rosalie Hennessey         5
6 26 O'pen Bic Bryce Tone         6
7 22 O'pen Bic Conall Green         7
8 30 O'pen Bic Gavin Parker         8
9 2 O'pen Bic Hedvig Liljegren         9
10 6 O'pen Bic Rasmus Granzin         10
11 7 O'pen Bic Sebastian Kempe         11
12 15 O'pen Bic C.J. (Catherine) Perez         12
13 16 O'pen Bic Jacopo Cavagna         13
14 4 O'pen Bic Carolina Horlbeck         14
15 29 O'pen Bic Gavin Ball         15
16 19 O'pen Bic J.J. (Jessica) Smith         16
17 27 O'pen Bic Genevieve Lau         17
18 1 O'pen Bic Kelly Holthus         18
19 10 O'pen Bic Olga Fregni         19
20 20 O'pen Bic Matthew Rist         20
21 32 O'pen Bic Gabrielle Brackstone         21
22 24 O'pen Bic Karina Zaleski         22
23 18 O'pen Bic Theo Michez         23
24 13 O'pen Bic Lou-Anne Pasquier         24
25 23 O'pen Bic Saki Nukui         25
26 14 O'pen Bic Caroline Locke         26
27 21 O'pen Bic Annabel Turnbull         27
28 28 O'pen Bic Charlie Turnbull         28
29 12 O'pen Bic Kazuki Sasaki         29
30 3 O'pen Bic Anna Walrond         30
31 11 O'pen Bic Christopher Raymond         31
32 31 O'pen Bic Jesie DeBraga         32
 
 
2. America's Cup Endeavour Junior RS Feva Regatta Racing
One Design Division
RS Feva
1 NZL 3 NZL 3 RS Feva Eli Liefting / Rose Dickson         1
2 SWE 1 SWE 1 RS Feva Oscar Andersson / Amanda Ljunggren         2
3 GBR 11 GBR 11 RS Feva Issy Taylor-Jones / Harvey O‚ÄôSullivan         3
4 AUS 2 AUS 2 RS Feva Rohan Stannage / Stella Hurley         4
5 ITA 10 ITA 10 RS Feva Francesco Ferri / Alvise Colledan         5
6 NED 4 NED 4 RS Feva Itte Klimp / Imme Rijk         6
7 GBR 12 GBR 12 RS Feva Lia Fletcher / Olivia Gowland         7
8 BER 15 BER 15 RS Feva Millie Lewis / Laura Hupman         8
9 NOR 8 NOR 8 RS Feva Francis Gautneb / Aksel Strom-Hansen         9
10 GBR 5 GBR 5 RS Feva Ethan Gerrell / Tom Barnes         10
11 SUI 13 SUI 13 RS Feva Arturo Beltrando / Ubaldo Bruni         11
12 GUA 9 GUA 9 RS Feva Andreas Purse / Marcos Purse         12
13 BER 14 BER 14 RS Feva Teji Simmons / Zakai Wolffe         13
14 USA 7 USA 7 RS Feva Caroline Davis / Arianna Piombino         14
15 BER 16 BER 16 RS Feva Joanna Santiago / Ruth Mello-Cann         15
16 CAN 6 CAN 6 RS Feva Cameron Ollerhead / Rowan Rix         16
 
 
3. AC Endeavour Program - Hobie Wave Racing
One Design Division
Hobie Wave
1 USA 1 USA 1 Hobie Wave Peter Barnard / Anne Samis         1
2 AUS 1 Australia Hobie Wave Oliver Hordern / Billy Hordern         2
3 USA 2 USA 2 Hobie Wave Caroline Kimberly Locke / Kimberly Locke         3
4 NED 1 Netherlands Hobie Wave Quint Caminada / Rex Caminada         4
5 GBR 2 Great Britain 2 Hobie Wave Annabel Luxton / Alex Hamel         5
6 NZL 1 New Zealand Hobie Wave Mattias Coutts / Matthew Rist         6
7 SWE 1 Sweden Hobie Wave Erik Wahlberg / David Wahlberg         7
8 BER 1 Bermuda 1 Hobie Wave Katie Stevenson / Taylor White         8
9 TCA 1 Turks & Caicos Islands Hobie Wave Oliver Downes / Maya Lopes-Wilson         9
10 GBR 1 Great Britain 1 Hobie Wave Tom Hunt / Finlay Arenz         10
11 BER 2 Bermuda 2 Hobie Wave Ocean Archeval / Nasya Russell         11
12 NED 2 Netherlands 2 Hobie Wave Fay van Houwelingen / Mae van Noordennen         12
 
 

Cumulative Results


Copyright © Interactive Creations 2000-2022