Preliminary Results Race 5
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. America's Cup Endeavour O'Pen - O'Pen BIC Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1 10 O'pen Bic Olga Fregni         1
2 18 O'pen Bic Theo Michez         2
3 26 O'pen Bic Bryce Tone         3
4 16 O'pen Bic Jacopo Cavagna         4
5 30 O'pen Bic Gavin Parker         5
6 17 O'pen Bic Leonard Beyer         6
7 7 O'pen Bic Sebastian Kempe         7
8 9 O'pen Bic Aiden Lopes         8
9 15 O'pen Bic C.J. (Catherine) Perez         9
10 20 O'pen Bic Matthew Rist         10
11 4 O'pen Bic Carolina Horlbeck         11
12 5 O'pen Bic Marcos Baez         12
13 1 O'pen Bic Kelly Holthus         13
14 29 O'pen Bic Gavin Ball         14
15 19 O'pen Bic J.J. (Jessica) Smith         15
16 8 O'pen Bic Rosalie Hennessey         16
17 6 O'pen Bic Rasmus Granzin         17
18 13 O'pen Bic Lou-Anne Pasquier         18
19 25 O'pen Bic Kanoa Pick         19
20 14 O'pen Bic Caroline Locke         20
21 24 O'pen Bic Karina Zaleski         21
22 27 O'pen Bic Genevieve Lau         22
23 23 O'pen Bic Saki Nukui         23
24 2 O'pen Bic Hedvig Liljegren         24
25 21 O'pen Bic Annabel Turnbull         25
26 22 O'pen Bic Conall Green         26
27 28 O'pen Bic Charlie Turnbull         27
28 11 O'pen Bic Christopher Raymond         28
29 32 O'pen Bic Gabrielle Brackstone         29
30 3 O'pen Bic Anna Walrond         30
31 12 O'pen Bic Kazuki Sasaki         31
32 31 O'pen Bic Jesie DeBraga         32
 
 
2. America's Cup Endeavour Junior RS Feva Regatta Racing
One Design Division
RS Feva
1 NZL 3 NZL 3 RS Feva Eli Liefting / Rose Dickson         1
2 SWE 1 SWE 1 RS Feva Oscar Andersson / Amanda Ljunggren         2
3 GBR 11 GBR 11 RS Feva Issy Taylor-Jones / Harvey O‚ÄôSullivan         3
4 GBR 5 GBR 5 RS Feva Ethan Gerrell / Tom Barnes         4
5 ITA 10 ITA 10 RS Feva Francesco Ferri / Alvise Colledan         5
6 NED 4 NED 4 RS Feva Itte Klimp / Imme Rijk         6
7 GBR 12 GBR 12 RS Feva Lia Fletcher / Olivia Gowland         7
8 SUI 13 SUI 13 RS Feva Arturo Beltrando / Ubaldo Bruni         8
9 GUA 9 GUA 9 RS Feva Andreas Purse / Marcos Purse         9
10 BER 14 BER 14 RS Feva Teji Simmons / Zakai Wolffe         10
11 USA 7 USA 7 RS Feva Caroline Davis / Arianna Piombino         11
12 CAN 6 CAN 6 RS Feva Cameron Ollerhead / Rowan Rix         12
13 NOR 8 NOR 8 RS Feva Francis Gautneb / Aksel Strom-Hansen         13
14 BER 15 BER 15 RS Feva Millie Lewis / Laura Hupman         14
15 AUS 2 AUS 2 RS Feva Rohan Stannage / Stella Hurley         15
16 BER 16 BER 16 RS Feva Joanna Santiago / Ruth Mello-Cann         16
 
 
3. AC Endeavour Program - Hobie Wave Racing
One Design Division
Hobie Wave
1 USA 2 USA 2 Hobie Wave Caroline Kimberly Locke / Kimberly Locke         1
2 USA 1 USA 1 Hobie Wave Peter Barnard / Anne Samis         2
3 AUS 1 Australia Hobie Wave Oliver Hordern / Billy Hordern         3
4 NZL 1 New Zealand Hobie Wave Mattias Coutts / Matthew Rist         4
5 GBR 2 Great Britain 2 Hobie Wave Annabel Luxton / Alex Hamel         5
6 NED 1 Netherlands Hobie Wave Quint Caminada / Rex Caminada         6
7 SWE 1 Sweden Hobie Wave Erik Wahlberg / David Wahlberg         7
8 BER 1 Bermuda 1 Hobie Wave Katie Stevenson / Taylor White         8
9 TCA 1 Turks & Caicos Islands Hobie Wave Oliver Downes / Maya Lopes-Wilson         9
10 NED 2 Netherlands 2 Hobie Wave Fay van Houwelingen / Mae van Noordennen         10
11 GBR 1 Great Britain 1 Hobie Wave Tom Hunt / Finlay Arenz         11
12 BER 2 Bermuda 2 Hobie Wave Ocean Archeval / Nasya Russell         12
 
 

Cumulative Results


Copyright © Interactive Creations 2000-2022