Preliminary Results Race 6
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. America's Cup Endeavour O'Pen - O'Pen BIC Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1 6 O'pen Bic Rasmus Granzin         1
2 25 O'pen Bic Kanoa Pick         2
3 10 O'pen Bic Olga Fregni         3
4 15 O'pen Bic C.J. (Catherine) Perez         4
5 16 O'pen Bic Jacopo Cavagna         5
6 5 O'pen Bic Marcos Baez         6
7 30 O'pen Bic Gavin Parker         7
8 7 O'pen Bic Sebastian Kempe         8
9 8 O'pen Bic Rosalie Hennessey         9
10 4 O'pen Bic Carolina Horlbeck         10
11 29 O'pen Bic Gavin Ball         11
12 9 O'pen Bic Aiden Lopes         12
13 22 O'pen Bic Conall Green         13
14 17 O'pen Bic Leonard Beyer         14
15 27 O'pen Bic Genevieve Lau         15
16 14 O'pen Bic Caroline Locke         16
17 20 O'pen Bic Matthew Rist         17
18 1 O'pen Bic Kelly Holthus         18
19 26 O'pen Bic Bryce Tone         19
20 21 O'pen Bic Annabel Turnbull         20
21 23 O'pen Bic Saki Nukui         21
22 13 O'pen Bic Lou-Anne Pasquier         22
23 24 O'pen Bic Karina Zaleski         23
24 32 O'pen Bic Gabrielle Brackstone         24
25 3 O'pen Bic Anna Walrond         25
26 19 O'pen Bic J.J. (Jessica) Smith         26
27 2 O'pen Bic Hedvig Liljegren         27
28 12 O'pen Bic Kazuki Sasaki         28
29 28 O'pen Bic Charlie Turnbull         29
30 11 O'pen Bic Christopher Raymond         30
31 18 O'pen Bic Theo Michez         31
32 31 O'pen Bic Jesie DeBraga         32
 
 
2. America's Cup Endeavour Junior RS Feva Regatta Racing
One Design Division
RS Feva
1 SWE 1 SWE 1 RS Feva Oscar Andersson / Amanda Ljunggren         1
2 NZL 3 NZL 3 RS Feva Eli Liefting / Rose Dickson         2
3 GBR 12 GBR 12 RS Feva Lia Fletcher / Olivia Gowland         3
4 GBR 11 GBR 11 RS Feva Issy Taylor-Jones / Harvey O‚ÄôSullivan         4
5 NED 4 NED 4 RS Feva Itte Klimp / Imme Rijk         5
6 SUI 13 SUI 13 RS Feva Arturo Beltrando / Ubaldo Bruni         6
7 GBR 5 GBR 5 RS Feva Ethan Gerrell / Tom Barnes         7
8 BER 14 BER 14 RS Feva Teji Simmons / Zakai Wolffe         8
9 GUA 9 GUA 9 RS Feva Andreas Purse / Marcos Purse         9
10 NOR 8 NOR 8 RS Feva Francis Gautneb / Aksel Strom-Hansen         10
11 BER 15 BER 15 RS Feva Millie Lewis / Laura Hupman         11
12 CAN 6 CAN 6 RS Feva Cameron Ollerhead / Rowan Rix         12
13 AUS 2 AUS 2 RS Feva Rohan Stannage / Stella Hurley         13
14 BER 16 BER 16 RS Feva Joanna Santiago / Ruth Mello-Cann         14
15 USA 7 USA 7 RS Feva Caroline Davis / Arianna Piombino         15
16 ITA 10 ITA 10 RS Feva Francesco Ferri / Alvise Colledan RET         17
 
 
3. AC Endeavour Program - Hobie Wave Racing
One Design Division
Hobie Wave
1 USA 1 USA 1 Hobie Wave Peter Barnard / Anne Samis         1
2 USA 2 USA 2 Hobie Wave Caroline Kimberly Locke / Kimberly Locke         2
3 GBR 2 Great Britain 2 Hobie Wave Annabel Luxton / Alex Hamel         4
4 NED 1 Netherlands Hobie Wave Quint Caminada / Rex Caminada SCP         5
5 TCA 1 Turks & Caicos Islands Hobie Wave Oliver Downes / Maya Lopes-Wilson         5
6 AUS 1 Australia Hobie Wave Oliver Hordern / Billy Hordern         6
7 SWE 1 Sweden Hobie Wave Erik Wahlberg / David Wahlberg         7
8 BER 1 Bermuda 1 Hobie Wave Katie Stevenson / Taylor White         8
9 NZL 1 New Zealand Hobie Wave Mattias Coutts / Matthew Rist         9
10 GBR 1 Great Britain 1 Hobie Wave Tom Hunt / Finlay Arenz         10
11 BER 2 Bermuda 2 Hobie Wave Ocean Archeval / Nasya Russell         11
12 NED 2 Netherlands 2 Hobie Wave Fay van Houwelingen / Mae van Noordennen         12
 
 

Cumulative Results


Copyright © Interactive Creations 2000-2022