2014 Ida Lewis Distance Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Race
1
Total
Ida Lewis Distance Race Racing
IRC Division
IRC
1.   USA 95 SPOOKIE Carkeek HP 40 Steve & Heidi Benjamin 1 1.0
2.   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 2 2.0
3.   USA 52643 Settler NEB Tripp 43 Thomas Rich 3 3.0
4.   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 4 4.0
5.   USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart 5 5.0
6.   USA 52756 Sarah X-41 Greg Manning 6 6.0
7.   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 7 7.0
8.   USA 52056 KING DADDY Swan 56 Devin McGranahan 8 8.0
9.   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop 9 9.0
10.   USA 14111 Aurora Tartan41 Andrew Kallfelz 10 10.0
11.   USA 93499 Valkyrie Beneteau First 44.7 Drew Chapman 11 11.0
12.   GBR 711 Maximizer Farr 73 Jose Diego-Arozamena 12 12.0
13.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Paul Hamilton / Patti Young 15/RAF 15.0
14.   GBR 8858R Jackknife 11 C&C Redline 41 Andrew Hall 15/DNF 15.0
 
 
PHRF Division
PHRF
1.   USA 301 Samba Quest 30 Tristan Mouligne 1 1.0
2.   USA 43777 Crazy Horse - Collegiate Sloop Kevin McLaughlin - Duquesne Univ. 2 2.0
3.   USA 51322 Vamoose J 120 Bob Manchester 3 3.0
4.   USA 42258 Breakaway J 35 Paul Grimes 4 4.0
5.   USA 40808 SELKIE McCurdy&Rhodes 38 David Brown 5 5.0
6.   USA 711 Odyssey - Youth Entry J 111 Alfred Van Liew 6 6.0
7.   USA 31 Team McMichael Youth Challenge J 88 Richard Fleig 7 7.0
8.   USA 2001 Oakcliff Racing - Youth Entry Farr 47 Oakcliff Sailing 8 8.0
9. 116   USA 52814 North Sails Youth Challenge Class 40 Joe Cooper 9 9.0
10.   USA 7145 Vortices J 145 Chris Saxton 14/DNF 14.0
11.   USA 61200 Secondhand Lions - Youth Challenge J 120 Robert Kits van Heyningen 14/DNF 14.0
12.   USA 41241 And She Was Nelson Marek 45 Tim Keyworth 14/DNF 14.0
13.   GBR 7190 BUFFALO - Collegiate DK 46 Richard Fontaine 14/DNF 14.0
 
PHRF - Doublehanded
1.   USA 39 Pleiad Racing Class 40 Edward Cesare 1 1.0
2. 106   USA 106 GryphonSolo2 Class 40 Joe Harris 2 2.0
3. 128   USA 128 Toothface2 Class 40 - Akilaria RC3 Michael Dreese 3 3.0
4.   USA 60511 Eagles Dare J 111 Mike Piper 4 4.0
5.   USA 54 Dragon Class 40 Michael Hennessy 5 5.0
6.   USA 60426 Oronoco Sabre 426 Adrian Ravenscroft 7/DNF 7.0
 
PHRF - Cruising Spinnaker
1.   USA 42700 Duck Soup C&C 37 R/XL Bill Clavin 1 1.0
2.   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 2 2.0
3.   USA 203 URSA J 109 Brooke Mastrorio 3 3.0
4.   USA 60510 Ariel J 46 Bob Anderson 4 4.0
5.   USA 52162 EXILE J 133 Brendan Kelley 8/DNF 8.0
6.   USA 42565 Covenant-Collegiate J 40 Chris Oliver - Univ. of Michigan 8/DNF 8.0
7.   USA 60554 Moonshot Amel Ketch Aldo Roldan 8/DNF 8.0
 
 
ToT Division
Multihull
1.   USA 190 Bazinga! F-31 Dave Lussier 1 1.0
2.   USA 88 Flight Risk Corsair 31 Trimaran John R Sampson 7/DNF 7.0
3.   27 Flying Fish F27 Steven Parks 7/DNF 7.0
4.   USA 52985 Three Little Birds Trimaran Kevin Baxley 7/DNF 7.0
5.   USA 10 Milk and Honey III Corsair C37 Mchael Divon 7/DNF 7.0
6.   USA 57 Skedaddle Corsair 28R Andrew Houlding 7/DNF 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy