2015 Grenada Sailing Week
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Race
12
Race
13
Race
14
Race
15
Race
16
T
O
Total
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA - Racing
1.   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan 2 1 3 1 1 2 2 2 4 [4] 14.0
2.   BAR 105 Whistler J 105 Peter Lewis 1 3 5 3 4 1 1 1 1.5 [5] 15.5
3.   TRI 247 Dingo KER 37 Mark Chapman 5 4 1 4 3 4 3 4 1.5 [5] 24.5
4.   TRI 3 Enzyme Henderson 35 Paul Solomon 3 2 4 5 2 3 4 5 3 [5] 26.0
5.   GBR 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 4 5 2 2 5 5 5 3 5 [5] 31.0
6.   GBR 111 Spirit of Juno Farr 65 Mark Burton 6 6 6 6 7/DNS 6 6 6 6 [7] 48.0
 
CSA - Racer Cruiser 1
1.   BAR 10 Rapajam Beneteau 53 Ralph Bruggadung Johnson 6 1 4 6 1 1 1 4 1 [6] 19.0
2.   USA 9193T Piccolo Dufour 44 Andrew Yates 1 2 1 4 5 6 2 3 3 [6] 21.0
3.   CAN XX Boxxer Jeanneau 51 Scott Watson 2 5 2 5 3 2 4 1 6 [6] 24.0
4.   GBR 2634L Island girl Dufour 45e Ossie Stewart 3 4 6 1 2 7 5 2 5 [7] 28.0
5.   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 7 3 3 2 4 4 6 5 2 [7] 29.0
6.   USA 7016 Hotel California too Cruising SC70 Stephen Schmidt 4 7 7 7 6 5 3 6 4 [7] 42.0
7.   USA 52783 Eagles' Wings J 125 Hal Slentz-Whalen 5 6 5 3 7 3 7 7 7 [7] 43.0
 
CSA - Racer Cruiser 2
1.   GRN 2 Apero Albin Stratus 36 Jason Fletcher 1 1 1 1 2 1 1 2 2 [2] 10.0
2.   GRN 2006 Julie Rule (Quay 3) Elan 37 Peter Champy Evans 2 3 2 2 1 2 2 3 1 [3] 15.0
3.   AUT 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 10/RET 5 4 5 4 3 3 4 3 [10] 31.0
4.   ANT 112 Cricket Beneteau first 35 Sandy Mair 3 2 3 7 6 7/RDG 4 6 5 [7] 36.0
5.   GBR K4261T Tulaichean II Beneteau 38 Mike Bingley 5 4 5 4 5 6 6 5 4 [6] 38.0
6.   GRN 2904 Chao Lay Beneteau Oceanis 461 Bluewater Sailing / Alex Johnstone 6 7 7 6 3 5 5 1 6 [7] 39.0
7.   GBR 8396 Sam Sigma 38 Peter Hopps 4 6 6 3 7 4 7 7 7 [7] 44.0
8.   43225 Adleme Beneteau 432 Victor Cox 7 8 8 8 10/RET 8 8 8 8 [10] 63.0
9.   GBR 8520R Hot Stuff Beneteau First 40.7 Distinction 2.4 Girlsforsail.com 1 8 10/DNS 9 9 8 9 9 9 9 [10] 70.0
 
 
One Design Division
J 24
1.   GRN 4167 Island Water World / Die Hard J 24 Robbie Yearwood 1 3 1 3 1 1 2 2 1 2 1 2 2 2 4 3 [4] 27.0
2.   TRI 2343 AmBushe J 24 Stephen Bushe 8/DNF 8/DNS 3 1 3 3 3 1 2 1 2 1 1 1 3 1 [8] 34.0
3.   LCA 4113 Attitude J 24 Fredric Sweeney 2 1 2 2 5 4 1 4 3 3 5 3 3 4 1 4 [5] 42.0
4.   BAR 2919 Phoenix J 24 Greg Webster 3 4 4 4 2 5 5 3 5 4 3 5 5 3 5 2 [5] 57.0
5.   BAR 4795 Glory Daze J 24 Gus Reader 4 2 5 5 4 2 4 5 4 5 4 4 4 5 2 5 [5] 59.0
6.   LCA 1553 Grayling J 24 keleous Scott Anthony 5 5 6 6 6 6 6 6 6 6 8/DNS 8/DNS 6 6 6 6 [8] 90.0
7.   LCA 007 jaystar J 30 Jerry Bethell 8/DNF 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 7 7 7 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS [8] 117.0
 
 
ToT Division
Cruising
1.   BAR none Shangri La Morgan 41 out island sloop Jonathan Gittens 1 1 3/DNS 1 1 [3] 4.0
 
Classic
1.   3 Coral Of Cowes Fred Shepherd Richard Oswald 4 1 3 1 1 [4] 6.0
2.   17 The Blue Peter Classic yacht Mathew Barker 1 3 2 2 6/DNS [6] 8.0
3.   M 3 Galatea Yawl Judd Tinius 2 2 1 6/DNF 4 [6] 9.0
4.   Lily Maid Luke Bro. 58 M. Jarrod 6/DNF 5 4 3 2 [6] 14.0
5.   1 Savvy Carriacou Sloop Danny Donelan 3 4 5 4 3 [5] 14.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017