2014 Vineyard Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
A - Cornfield Point Course Racing
PHRF_ToT Division
Class 1 PHRF-NS
1.   131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 1 1.0
2.   51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 2 2.0
3.   PUR 158 Ursa Major C&C 40 Igor Kuzikov 3 3.0
4.   USA 60218 Yumi II Beneteau 411 Yuji Sugimoto 4 4.0
5.   USA 40691 Nepenthe Dawn 41 Lawrence Rouen 6/DNS 6.0
 
Class 2 PHRF
1.   USA 14545 Pegasus Tartan 41 Austin Royle 1 1.0
2.   USA 1225 Rita Hunter 35.5 Arthur Sa 2 2.0
3.   USA 71199 Prevail Beneteau 42s7 Pritz Swack 3 3.0
4.   USA 921 Fleeting Glimpse Cal 2-30 Scot Henry 4 4.0
5.   USA 60194 Snappy Tartan 33 Ove Haxthausen 5 5.0
 
 
B - Seaflower - Reef Course Racing
PHRF_ToT Division
Class 3 PHRF-NS
1.   USA 414 Coup D'Etat McCurdy Rhodes 46 Michael Shea 1 1.0
2.   USA 40866 Black Mallard Cardinal Tracy Day McRoberts 2 2.0
3.   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 3 3.0
 
Class 4 PHRF
1.   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 1 1.0
2.   USA 234 ARGO Catalina 400 Boris Keselman 2 2.0
3.   USA 21108 Gadzooks C&C 38 Geoffrey Beringer 3 3.0
4.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 4 4.0
5.   USA 30078 Scarecrow Soverel 30 Jim Farrell 5 5.0
6.   USA 253 Indigo C&C 35 MKIII Douglas Wasama 6 6.0
7.   USA 87354 Concordia Ericson 381 Johan Bengtsson 7 7.0
 
Class 5 PHRF
1.   USA 31779 Breakaway - CC Tripp 37 Dave Otterbein 1 1.0
2.   USA 98 SPARTA X-35 Yevgeny Osherov 2 2.0
3.   USA 385 Clean Slate J 105 Marc Berkowitz 3 3.0
4.   USA 43819 skål J 105 Paul Zajac 4 4.0
5.   USA 30252 Moxy X Yacht 33 Paul Brindak 5 5.0
6.   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 6 6.0
7.   USA 239 Sweet Caroline J 109 Christopher Ercole 7 7.0
 
 
C - Vineyard Course Racing
IRC Division
Class 6 IRC-DH
1.   USA 50622 Mireille J 120 Hewitt Gaynor 1 1.0
2.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 2 2.0
3.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard Du moulin 3 3.0
4.   USA 32575 Paladin J 35 Jason Richter 4 4.0
5.   USA 50343 Choucas Jeanneau SF 36 Frederic Cosandey 5 5.0
 
Class 9 IRC
1.   USA 779 Froya - CC Custom 46 Briggs Tobin 1 1.0
2.   USA 369 Skoot J 109 Jim Vos 2 2.0
3.   USA 310 Pax 3 J 109 Robert Siegel 3 3.0
4.   USA 163 Rhiannon III J 109 Chris Nicholls / Cao Deambrosio 4 4.0
5.   USA US71 Blue Rider J 109 Eric Kamisher 5 5.0
 
Class 12 IRC
1.   USA 43554 Honahlee J 44 HL DeVore 1 1.0
2.   USA 93499 Valkyrie Beneteau First 44.7 Drew Chapman 2 2.0
3.   USA 61220 Patriot - CC J 122 Peter Becker (AYC Jr. Big Boat Team) 3 3.0
4.   USA 25244 Kincsem J 44 Joerg Esdorn / Duncan Hennes 4 4.0
5.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 5 5.0
6.   USA 60085 Moxiee J 122 Daniel Heun 6 6.0
7.   USA 12 Red Sky J 122 John Pearson 7 7.0
8.   USA 315 Carina Custom 48 Rives Potts 8 8.0
9.   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 9 9.0
10.   USA 52238 Rágana Cape Fear 38R Darius Peleda 10 10.0
 
Class 15 IRC
1.   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 James and Macrae Sykes 1 1.0
2.   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 2 2.0
3.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 3 3.0
4.   USA 4304 Christopher Dragon Sydney 43 Andrew & Linda Weiss 4 4.0
5.   USA 4217 ORBIT - CC NYYC Swan 42 Midn. Alex Showell 5 5.0
6.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 6 6.0
7.   USA 62157 Xcelsior Sloop Todd LaBaugh 7 7.0
 
Class 16 IRC
1.   USA 95 SPOOKIE Carkeek HP 40 Steve & Heidi Benjamin 1 1.0
2.   GBR 711 Maximizer Farr 73 Jose Diego-Arozamena 2 2.0
3.   USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 3 3.0
4.   USA 55655 Terrapin Andrews 68 Jonathan Litt 4 4.0
5.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Oakcliff Sailing 5 5.0
6.   USA 52560 Prospector Carroll Marine 60 Shelter Island TransAtlantic Partners 6 6.0
 
 
PHRF_ToT Division
Class 7 PHRF-DH
1. 121   USA 121 Lecoq Cuisine Class 40 Eric Lecoq 1 1.0
2.   USA 54 Dragon Class 40 Michael Hennessy 2 2.0
3.   USA 52814 Www.jeffreymacfarlane.com Class 40 Jeffrey MacFarlane 3 3.0
4.   USA 39 Pleiad Racing Class 40 Edward Cesare 4 4.0
5.   USA 52483 Whalerider X-34 Christiaan Brakman 5 5.0
6.   USA 32006 Six Brothers C-32 Chris Kramer 6 6.0
7.   USA 702 Frogger TipTop 6.50 Josh Owen 7 7.0
8.   USA 415 Valkyrja Mini 6.50 Shea Thorvaldsen 8 8.0
9.   USA 806 USA 806 Pogo 2 Tony Leigh 9 9.0
 
Class 8 PHRF
1.   USA USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 1 1.0
2.   USA 46831 Udacha Tripp 33 Vladimir Koulik 2 2.0
3.   USA 79 Kyrie Tartan 4100 John DiMatteo 3 3.0
4.   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 4 4.0
5.   USA 32510 Hiro Maru Swan Hiroshi Nakajima 5 5.0
6.   USA 10878 STAR Aeromarine 50 Jeffrey & Debra Ohstrom 7/DNS 7.0
 
Class 10 Ben. First 36.7
1.   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 1 1.0
2.   USA 224 That's Ridiculous Beneteau First 36.7 Francis Nilsen 2 2.0
3.   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 3 3.0
4.   USA 93367 Pegasus Beneteau First 36.7 Hartmut Ludwig 4 4.0
5.   USA 52173 Finale Beneteau First 36.7 Thomas O'Connell 5 5.0
 
Class 11 PHRF
1.   USA 51 Riley First 51 James Fischer 1 1.0
2.   USA 60260 Milky Way Dufour 40 Alexander Natanzon 2 2.0
3.   USA 61810 Arabesque C&C 121 Michael Mahan 3 3.0
4.   USA 18321 Expresso Express 37 Halsey Bullen 4 4.0
5.   USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar 5 5.0
6.   USA 60393 Salsa C&C 121 Thomas Andrews 6 6.0
7.   USA 52450 Georgia B C&C 41 John DiMartino 8/DNS 8.0
 
Class 13 PHRF
1.   USA 60077 Respite Archambault A40RC Michael Gavin 1 1.0
2.   USA 46850 Leverage Schock 40 Arthur H. Buhr III 2 2.0
3.   USA 25559 Eagle J 120 Steven Levy 3 3.0
4.   USA 28920 Sunset Child J 120 Marcus Cholerton-Brown 4 4.0
 
Class 14 Multi-hull
1.   USA 1 Falcor Chris White Explorer 44 Tri Steven Gross 1 1.0
2.   USA 6001 Fault Tolerant GB 60 Robert Alexander 2 2.0
3.   USA 5501 Rainmaker Gunboat 55 brian cohen 3 3.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017