2014 Red Fox Regatta
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
Catamaran / Non-Displacement - Division 8
Catamaran F-18 - Division 8
Jib and Main (JAM) - Division 1
Melges 24 - Division 5
Spinnaker Racing - Division 6
Spinnaker Racing - Division 2
Spinnaker Racing - Division 3
Spinnaker Racing - Division 4
Spinnaker Racing - Division 7
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Race
2
Total
Red Fox JAM Racing
PHRF_ToT Division
Jib and Main (JAM) - Division 1
1.
USA 15671
Booma
C&C 27 MK I
Charles Gosling
1
1
2.0
2.
USA 32
Moonbeam
Alerion 28
J-R Carruthers-Holton
2
4
6.0
3.
USA 2987
Ghost
J 24
Hap Wright
5
2
7.0
4.
USA 4818
Bald Eagle
Catalina
Bob Muneio
4
3
7.0
5.
USA 207
Outrageous
Islander Bahama 30
Rich Kraemer
3
6
/
DNF
9.0
Red Fox Spinnaker Racing
PHRF_ToT Division
Spinnaker Racing - Division 2
1.
USA 448
Apothecary
Pearson 26
John Ochs
1
1
2.0
2.
USA 25201
Sail La Vie
Tartan 31
Sam Williamson
2
4
6.0
3.
USA 474
Tireless
P 26
Michael Carland
3
3
6.0
4.
USA 1733
Sandpiper
Pearson 26
Mike & Sue Miller
6
2
8.0
5.
USA 1035
Cygnus
Pearson 26
James Stewart
4
6
10.0
6.
USA 224
Big Red
Ranger 29
DeWayne McCave
5
5
10.0
7.
USA 16393
PS
Pearson 10M
Dan Caviston
7
7
14.0
Spinnaker Racing - Division 3
1.
USA 483
Reckless
J 22
Tom Barnes
1
1
2.0
2.
USA 5
Shocker
Ultimate 20
Sam Keys
3
2
5.0
3.
USA 69
Night Moves
S2 7.9 Turbo
Bill Hawkins
2
5
7.0
4.
USA 560
Paleface Lite
J 22
Robert Grove
4
3
7.0
5.
USA 238
Zuni Bear
J 70
Rich Bergmann
5
4
9.0
6.
USA 543
Jammin'
J 70
Thomas Bosch
6
6
12.0
Spinnaker Racing - Division 4
1.
USA 212
Spar Wars III
Olson 30 IB
Bruce Hubble
2
1
3.0
2.
USA 51778
Liberty
Dehler
David Phelps
1
2
3.0
3.
USA 40456
Indigo
Farr 33
S. Emery Scheibert
4
3
7.0
4.
USA 50516
Ticket to Ride
Tripp 33
Keith & Karen Attee
3
4
7.0
5.
USA 41812
Bramble
Friers 41
Bruce Rohrer
5
5
10.0
Spinnaker Racing - Division 6
1.
USA 51170
Flyswatter
Beneteau 40.7
Mark Pirie
1
1
2.0
2.
USA 308
Montuno
Farr 30
Matt Henninger
3
2
5.0
3.
USA 32
Redline
FT 10
Michael Graham
2
4
6.0
4.
USA 10
Stinger
Farr 30
Ray Leyman
4
3
7.0
5.
USA 359
Goat Rodeo
J 109
Robert Evans
5
5
10.0
Spinnaker Racing - Division 7
1.
USA 60611
nosurprise
J 111
David Irish
2
1
3.0
2.
USA 50799
Willie J
J 130
Doug Petter
1
3
4.0
3.
USA 52774
Courtesan
Farr 49
Dane Christy
3
2
5.0
4.
USA 84
Gotta Wanta
J 122
Robert Mampe
6
4
10.0
5.
USA 56565
relentless
schock 40
mark hagan
4
7
11.0
6.
USA 52400
Still Messin'
J 124
Adam Esselman
5
6
11.0
7.
USA 975
FishTales
A40RC
Mike Fisher
7
5
12.0
ToT Division
Melges 24 - Division 5
1.
USA 46
Unsalted
Melges 24
Murray Lindhout
4
1
5.0
2.
USA 625
Zig Zag
Melges 24
Marty Jensen
1
4
5.0
3.
USA 153
Social Member
Melges 24
VanStratt Gerber
3
3
6.0
4.
USA 137
Gecko
Melges 24
Eric Landman
6
2
8.0
5.
USA 510
Rustler
Melges 24
Fred Rozelle
2
8
10.0
6.
USA 73
Psycho
Melges 24
Michael Franklin
5
6
11.0
7.
USA 174
Affinity
Melges 24
Dave & Deb Strawbridge
8
5
13.0
8.
CAN 346
Vapour Trail
Melges 24
Marc Steyn
7
7
14.0
Red Foxx Catamaran Racing
Portsmouth Division
Catamaran / Non-Displacement - Division 8
1.
USA 697
Just Chute Me
Nacra F17
Roger Cochran
1
1
2.0
2.
USA 1483
Back to the Future
Nacra 5.8NA
Matt Boesch
2
2
4.0
3.
USA 82946
Lucky Strike
Newick 50
Fred Ball
3
4
7.0
4.
USA 25411
High Priority2
Corsair F31R
David Shneider
7
/
OCS
3
10.0
5.
USA 80
multitask
A class catamaran
John Harper
7
/
DNC
7
/
DNC
14.0
6.
CAN 13
Thunderstruck
49er
Steve Pirie
7
/
DNF
7
/
DNC
14.0
Catamaran F-18 - Division 8
1.
USA 155
Oversheeted
F-18 Catamaran
Claus Schnabel
1
1
2.0
2.
USA 2576
Candied Yams TPQ
Hobie Tiger F18
Paul Krutty
3
2
5.0
3.
USA 217
Young Frankenstein
F18
Chris Tuckfield
2
3
5.0
4.
USA 310
This Side Up
Nacra Formula 18
Ed Cunningham
4
4
8.0
5.
USA 312
Man On Wire
F-18
Jim Egerdal
6
5
11.0
6.
USA 99
Purple people eater
AHPC F-18
Wayne Tetlow
5
6
11.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy