2020 AYC Annual Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Annual Regatta - Saturday Racing
One Design Division
J 22
1.   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd 1 1.0
2. North Sails  USA 1002 Socially Distanced J/22 Drew Mutch 2 2.0
3.   1504 Rhythmic pumping J 22 Zander King 3 3.0
4.   USA 977 USA 977 J 22 Gunnar Gode 4 4.0
5.   Usa 169 Tiger J22 William Cornell 5 5.0
6.   USA 877 Committed J22 Warren/Tracey Richter/Golde 6 6.0
7.   USA 62 Muskrat Love J 22 Jessica Oswalt 7 7.0
8.   AYC 2 Glizzy Gladiators J22 Hugh Carty 9/TLE 9.0
9.   AYC 5 Stormy Weather J22 Linnea Forsberg 9/TLE 9.0
10.   AYC 6 Uh Oh J 22 Nick Budington 12/DNF 12.0
11.   USA 468 Scooby J 22 J.R. Maxwell 12/DNC 12.0
 
J 30
1.   USA 526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker 1 1.0
2.   USA 33504 Hello Mary Lou (chtr) J 30 Bruce Irvin 2 2.0
3.   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis 4/TLE 4.0
4.   32766 Pogo J 30 Charles Lutz 5/DNC 5.0
 
J 70
1.   USA 2 Ayacucho J 70 James Gary 1 1.0
2. North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen 2 2.0
3.   USA 231 Coalition J 70 Charles Kowalyshyn 3 3.0
4.   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe/Jenner/McNamara 7/DNC 7.0
5.   USA 209 Johnny Thunder J 70 Brian Wood 7/DNC 7.0
6.   USA 419 Joint Custody J 70 Ray & Jenn Wulff 7/DNC 7.0
 
J 80
1.   USA 60 Meltemi J 80 Mike Hobson 1 1.0
2.   USA 788 More Cowbell J 80 Pendleton Alexander 2 2.0
3.   USA 1162 USA 1162 J 80 John White, Jonathan Bartlett, Debbie Gosselin, Kevin White - 3 3.0
4.   USA 1313 Turbo Sloth J 80 Daniel Wittig 4 4.0
5.   USA 1150 Cool J J 80 Alexander Kraus 5 5.0
6.   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp 6 6.0
7.   USA 286 Cowboy’s Dream J/80 Alice Chiochetti 7 7.0
8.   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin 8 8.0
9.   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch 10/DNC 10.0
 
 
Annual Regatta - Sunday Racing
One Design Division
J 105
1.   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis / Fredrik Salvesen 2 1 3.0
2.   USA 523 Santas Reign, Dear J-105 Donald Santa 3 3 6.0
3.   USA 250 Smoke 'n Oakum J 105 David Scheidt 1 6 7.0
4.   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino 6 2 8.0
5.   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh 7 4 11.0
6.   407 Chessie J/105 John Kircher 4 7 11.0
7.   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth 5 8 13.0
8.   USA 303 Velvet Hammer J 105 Kristen Robinson 9/TLE 5 14.0
 
 
ORC Division
ORC
1.   USA 2722 Ma'm'selle J-122 Ed Hartman 1 1 2.0
2. 118   USA 118 Patriot IV Melges 24 US Patriot Sailing / Steve Young 5 4 9.0
3.   Sui 49 Pointless Esse 8.50 Johnathan Schlossberg 3 8 11.0
4. Quantum Sails  USA 998 Vichingo Italia Yachts 9.98/34 Sport Erik Haaland 10 2 12.0
5.   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 9 3 12.0
6. Quantum Sails  USA 93664 SLY XP44 Bob Fox 2 12 14.0
7.   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 4 11 15.0
8.   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 8 7 15.0
9.   USA 1162 - J 80 John White, Jonathan Bartlett, Debbie Gosselin, Kevin White - 11 5 16.0
10.   USA 157 Endorphin Melges 32 St. Mary's John Pica- Scott Steele 6 10 16.0
11.   USA 999 Mama Tried Beneteau FC 10 Andrew Noel 7 9 16.0
12.   USA 12834 Grand Plan Grand Soleil 34 Ted Ruegg 13 6 19.0
13.   USA 7000 Victorine Columbia 32 David Conlon 12 15 27.0
14.   USA 04 Cookie Monster Salona 380 Steve H 14 13 27.0
15.   USA 42404 Different Drummer Fast 40 Ryan Treat 15 14 29.0
16.   059 Moneypenny J 111 Ken Comerford 17/DNC 17/DNC 34.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020