2020 Fall Race To Solomons
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Fall Race to Solomons Racing
ORC Division
ORC 1
1.   USA 7192 Wasp J 133 MIDN Paul Jervis 1 1.0
2.   USA 70059 Zephyr Farr 40 Matthew Gillcrist 2 2.0
3. Quantum Sails  USA 84002 Rival Carkeek 40 Bob Cantwell 3 3.0
4.   USA 60059 Ranger Farr 40 MIDN Nick Hogan 4 4.0
5.   USA 52599 Wahoo Ker 50 MIDN Kaitlyn Boyle 5 5.0
6.   USA 61016 Zaraffa RP 66 MIDN Donald Poirier 6 6.0
7. Quantum Sails  USA 21 Artemis Italia Yachts 13.98 Jeffrey Kennedy 7 7.0
 
ORC 2
1.   USA 188 One Trick Pony Melges 32 David & Jacki Meiser 1 1.0
2.   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 2 2.0
3.   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm/AJ Syndicate 3 3.0
4.   USA 50473 Cheetah Mumm 36 UC Mod Marc Briere 4 4.0
5.   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 5 5.0
6.   USA 2727 M’am’selle J 122 Cindy and Ed Hartman 6 6.0
7. Ullman Sails  USA 61145 Querencia X Yachts X4.3 Frank McGowan 7 7.0
8.   USA 7000 Victorine Columbia 32 David Conlon 8 8.0
9.   USA 60118 No Name Tripp 33 Elliott Crooke 9 9.0
10.   USA 33785 Valhalla J 35 Valhalla Sailing Project / Mike Wood 10 10.0
11. Quantum Sails  USA 25 Patriot Farr 30 US Patriot Sailing / Steve Young 11 11.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF A2
1.   USA 04 Cookie Monster Salona 380 Steve Hale 1 1.0
2.   USA 407 Chessie J 105 John Kircher 2 2.0
3.   USA 50525 Cimarron J 110 Lynn McClaskey 3 3.0
4.   USA 999 Mama Tried Beneteau FC 10 Andrew Noel 4 4.0
5.   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 5 5.0
6.   USA 42937 Carina J 37 Will Passano 6 6.0
7.   USA 79 Kyrie Tartan 4100 Beth Berry 7 7.0
8.   USA 42404 Different Drummer Fast 40 Ryan Treat 8 8.0
 
PHRF B/C
1.   38 - Abbott 33 Kevin and John White 1 1.0
2.   USA 73052 Barba Roja Pearson 31 Steven Birchfield 2 2.0
3.   USA 1768 Blow'viate J 24 Samuel McGuire 3 3.0
4.   USA 33242 Valhalla J 30 Patrick Dowling 4 4.0
5. Chesapeake Sailmakers  USA 4515 Revolution CS 30 Douglas Ellmore, Sr. 5 5.0
 
 
ToT Division
Multihull A/B
1.   3 Flipper Gougeon John Wayshner 1 1.0
2.   usa M583 Narrow Escape Dragonfly 25 Sport Ben Corson 2 2.0
3.   USA 001 Triple threat Corsair 43 Timothy Lyons 3 3.0
4.   001 Cheshire Cat Stilletto-Xr John Enderle 4 4.0
5.   27042 Temple of the Wind Corsair 31 Aft Cabin Doug Dykman 5 5.0
6.   131 OrgaZmatron Corsair F-31R Josh Colwell 7/DNC 7.0
 
CRCA Non-Spinnaker
1.   5216 Frolic Catalina 30 Keith Donald 1 1.0
2.   USA 60498 Curlew Valiant 37 David Densmore 2 2.0
3.   255 Liberty Pearson392 robert richardson 3 3.0
4.   USA 52353 Mischief Grand Soleil 40 Peter Henry 4 4.0
5. Doyle Sailmakers  USA 61445 Velocity Catalina 445 John Schafer 5 5.0
6.   USA 31196 Aquila Onario 32 Mitchell Owens 7/DNF 7.0
 
CRCA True Cruiser
1.   60747 Aah, Breeze Beneteau 331 Robert Marino 1 1.0
2.   60340 Anneliese B-40 Joseph Zebleckes 2 2.0
3.   411 Miles To Go Beneteau Oceanis 41.1 Erik Halverson 3 3.0
4.   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Richard Lober 4 4.0
5.   USA 61043 Nomad Sabre 38 Seth Winnick 5 5.0
6. Chesapeake Sailmakers  USA 61198 Berschert Bowman 48 Peter Scott Peers 6 6.0
 
CRCA Racer Cruiser
1.   USA 93613 Resolute Tartan 3500 David Adams 1 1.0
2. Other  USA 51791 Melantho Beneteau First 36.7 Jack Clayton 2 2.0
3.   USA 75 Skadi J 120 Todd Berget 3 3.0
4.   USA 87 Galatea Dufour 45E Martin Roesch 6/DNC 6.0
5.   USA 52654 Snow Day Salona 37 Richard Snow 6/DNF 6.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021