2020 Annapolis Y.C. Double Handed Distance Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Race
1
Total
Double Handed Distance Race Racing
One Design Division
J 105
1.   USA 220 WipFly/Bat IV J 105 Randy Smyth & Christina Persson 1 1.0
2.   USA 328 Mirage J 105 Fredrik Salvesen & Molly Wilmer 2 2.0
3.   USA 98 Better Mousetrap J 105 Patrick Gavin-Brynes & Cole Brauer 3 3.0
4.   USA 527 Firebrand J 105 Christina Wolfe & Justin Wolfe 4 4.0
5. North Sails  USA 252 Peregrine J 105 Will Bomar & Bri Grenier 5 5.0
6.   USA 321 Rum Puppy J 105 Ethan Johnson & Sydney Monahan 6 6.0
7.   USA 676 Avenger J 105 MIDN 1/C Don Poirier & MIDN 1/C Ashley Koenig 7 7.0
8.   USA 586 Dreadnought J 105 MIDN 1/C Paul Jervis & MIDN 1/C Grace Vandergrift 8 8.0
9.   USA 215 Constellation J 105 MIDN 1/C Katie Boyle & MIDN 1/C Matt Gillcrist 9 9.0
10.   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Renee Mehl & Chris Tutmark 10 10.0
11.   USA 501 Tenacious J 105 R. J. Cooper & Courtney Cumberland 11 11.0
 
 
ORC Division
ORC 1
1. Ullman Sails  USA 61145 Querencia X Yachts X4.3 Frank McGowan and Austin Powers 1 1.0
2.   USA 51120 Windborn J 120 Richard Born & Guillaume Seynhave 2 2.0
3. 68 North Sails  USA 68 Fearless Figaro 3 Francesca Clapcich & Jesse Fielding 3 3.0
4.   FRA 40 Opportunity Figaro 3 Laurent Givry & Sara Stone 4 4.0
5.   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco & Matthew Garner 5 5.0
6. Quantum Sails  USA 21 Artemis Italia Yachts 13.98 Jeffrey Kennedy & Sloan Burns 6 6.0
7. North Sails  USA 60888 Lucky Eights J 124 Keith Cole & John King 7 7.0
8.   CAN 1213 Hermes Pogo 12.50 Morgen Watson & Meg Reilly 8 8.0
9.   USA 4607 Sodalis III J 46 Jim Demarest & Dobbs Davis 10/RET 10.0
 
ORC 2
1.   USA 61304 Das Boot Italia 9.98 Cate Muller-Terhune & Allan Terhune 1 1.0
2.   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant & Michael Welin 2 2.0
3.   USA 202 DogHouse J 105 Arthur Libby & A.J. Libby 3 3.0
4.   USA 2604 Rattle and Rum GP 26 Mike Beasley & Chris Conway 4 4.0
5.   USA 45 Bully Circus Farr 30 Evo Buster Pike & Pete Colby 5 5.0
6.   USA 10 Infringer L-30 Scott Dodge & Nick Funican 6 6.0
7.   USA 93680 Narrow Escape III Dehler 30 OD Ben Corson & Steve Pickel 7 7.0
8. Quantum Sails  USA 998 Vichingo Italia Yachts 9.98/34 Sport Erik Haaland & Andrew Waters 8 8.0
9.   USA 250 Smoke 'n Oakum J 105 Kyle McLaughlin & Raymond Bay 9 9.0
10.   USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen & Mike Oh 10 10.0
11.   USA 83348 Blaze Star Pearson Flyer Amy Teeling / Patrick Teeling 11 11.0
12.   USA 04 Cookie Monster Salona 380 Steve Hale & Tyler Waldron 12 12.0
13. North Sails  USA 069 Bare Bones Sunfast 3600 John Tis & James Gray 13 13.0
14. 831   USA 831 Trouble No Trouble Mini Transat 6.50 Reeves Hollar & Cailyn Gray 14 14.0
15.   USA 61095 Joysea Dickerson D37 Thomas Pfeifer & Tony Moynagh 18/RET 18.0
16.   USA 52296 Hiwassee J 100 John Bell & Ryan Treat 18/DNF 18.0
17.   USA 61281 Moondust Beneteau 36.7SD Tim Zimmermann & Robert Young 18/RET 18.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

David Walters Yachts Debbie Hart & Dovie Metzger, State Farm Insurance Italia Yachts Kirsten Rowan, Compass Real Estate

Copyright © Interactive Creations 2000-2021