2020 65th Edlu Distance Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Total
Edlu Distance Racing
IRC Division
IRC
1.   USA 61183 In Theory JPK 1080 Peter McWhinnie Larchmont YC 1 1.0
2.   USA 4900 Cougar J 160 Leonard Sitar STC/CCA 2 2.0
3.   USA 39 Christopher Dragon XI Ker 40+ Andrew & Linda Weiss Larchmont Yacht Club 3 3.0
4.   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen Larchmont Yacht Club 4 4.0
5.   USA 61880 Apex YCC M.A.T. 1180 Midshipman Neeko Helbich US Merchant Marine Academy 5 5.0
6.   USA 4224 Barleycorn Swan 42 David Fass New York Yacht Club 7/DNS 7.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker <80
1.   USA 52400 Tenebrae J 124 William Ingraham Larchmont Yacht Club 1 1.0
2.   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club 2 2.0
3.   USA 51552 Magic SC52 John & Erica Corwin American Yacht Club 3 3.0
4.   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp American Yacht Club 4 4.0
5.   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn Belle Haven 5 5.0
6.   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom Norwalk Yacht Club 6 6.0
7.   43681 Sawtooth Thomas 35 Peter Schmiedeck SHYC 7 7.0
8.   USA 30001 Spicy C&C OD 30 Gregg Clark Jim Grover Pete Manion Riverside Yacht Club 8 8.0
9.   SWE 73 Benita Figaro 2 Noah Brunner US Merchant Marine Academy 9 9.0
10.   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Nick Becker US Merchant Marine Academy 10 10.0
11.   USA 43600 Vamp J 44 Kenneth Luczynski US Merchant Marine Academy 12/DNS 12.0
 
PHRF - Spinnaker >80 <94
1.   USA 25 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt Larchmont Yacht Club 1 1.0
2.   USA 24 Deviation YCC J 88 Iris Vogel HYC, STC, NYYC 2 2.0
3.   USA 32086 Speed D8 Evelyn 32-2 Chuck McCarthy Port Washington YC 3 3.0
4.   USA 48 Sirius J 33 Charles A. Taus Huguenot Yacht Club 4 4.0
5.   23998 Bolide C&C 40 Ned/Brian Roseberry/McClosky LYC 5 5.0
6.   USA 35 USA 35 YCC Powder J 88 Midshipman Adam Krzeszowski US Merchant Marine Academy 6 6.0
 
PHRF Spinnaker >100
1.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman CPYC/NYYC 1 1.0
2.   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov Glen Island Yacht Club 2 2.0
3.   USA 41426 Southern Cross Frers 33 Brian Higgins CPYC 3 3.0
4.   USA 165 Speedway Boogie Colgate 26 Chris Brady Hempstead Harbour Club/STC 4 4.0
5.   USA 14 Never Settle J 92 Robert Pogue 5 5.0
6.   USA 234 Argo Catalina 400 Boris Keselman RUSSAILYC 11/DNS 11.0
7.   USA 77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan Nye Indian Harbor YC 11/DNS 11.0
8.   USA 91 Vixen J 92 Jim Weil/ EJ Haskell OGYC 11/DNS 11.0
9.   USA 307 Zinger J 30 Paul Zinger Shelter Island YC / Larchmont YC 11/DNS 11.0
10.   USA 41302 Borderline C&C 35 MK3 Jonathan Asch/ Stephen Bishop Stamford Yacht Club 11/DNS 11.0
 
PHRF - Plus One Spinnaker
1.   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman American Yacht Club 1 1.0
2.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory Huguenot YC 2 2.0
3.   USA 29 El Diablo Flying Tiger 10m Robert Fryer American Yacht Club 3 3.0
4.   USA 32410 Bouree J 30 Blaine Davis MICA 4 4.0
5.   USA 239 Sweet Caroline J 109 Christopher Ercole Hempstead Harbour Club 5 5.0
6.   USA 326 Hoonigan Neka J 105 Vlad Shablinsky NEKA 6 6.0
7.   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy Indian Harbor YC/NYYC 7 7.0
8.   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon American Yacht Club 8 8.0
9.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman NYYC; Storm Trysail; Beach Point 9 9.0
10.   USA 71 Red Stripe Flying Tiger 10m Daniel DelBello American Yacht Club 11/DNS 11.0
 
PHRF - Doublehanded
1.   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson Riverside/STC/NYYC 1 1.0
2.   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven City Island YC / Storm Trysail Club 2 2.0
3.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin Larchmont Yacht Club/Storm Trysail Club 3 3.0
4.   USA 70024 Hotspur SunFast 3200 Rich Jessop American Yacht Club 4 4.0
5.   USA 12424 byte Sunfast 3300 Robert & Libby Alexander American Yacht Club 5 5.0
6.   USA 315 Waterdog J 109 Glenn Marck Hempstead Harbour Club 6 6.0
7.   USA 164 Lucida J 27 Barry Purcell none 7 7.0
8.   6 Williwaw Figaro 2 Ben Hunt / Jack Kirk NEKA, Webb Institute 8 8.0
9.   USA 52155 Charlotte Beneteau First 36.7 Richard West Stamford YC / STC 9 9.0
10.   USA 60036 Loblolly Sunfast 3600 Michael Greene CPYC 10 10.0
11.   USA 30 Blackcomb J 100 Jon Yoder / Bill Gassman Larchmont Yacht Club 11 11.0
12.   USA 26 Group 5 Figaro 2 Nick/Evan Nilsen NEKA 12 12.0
13.   USA 61297 Rascal Dehler 38c Rory Cumming Norwalk Yacht Club 13 13.0
14.   19 Vicitan Figaro 2 Ben Lilly / Jensen McTighe NEKA, Webb Institute 14 14.0
 
 
Edlu Distance - NS Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Non-Spinnaker
1.   USA 60358 Atalanta J 42 Kurt Locher Larchmont Yacht Club 1 1.0
2.   USA 52463 Impulse O'Day 39 Len Di Iorio Huguenot Yacht Club 2 2.0
3.   51478 Mariah Beneteau First 40.7 Chris Lange Riverside Yacht Club 3 3.0
4.   HKG 2101 Apsara J 109 Mike Sleightholme Huguenot YC 4 4.0
5.   USA 165 Texas Rose J 100 William Komaroff Larchmont Yacht Club 5 5.0
6.   USA 51003 Inisharon Lyman Morse Seguin 49 Jim Murphy / Kristin Murphy Storm Trysail; AYC; NYYC; CCA 6 6.0
7.   USA 60820 Callisto Xc-35 Mark Honorowski Larchmont Yacht Club 7 7.0
8.   1763 Entropy Bayfield Ketch Jed Kelly Larchmont YC 8 8.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021