2020 Columbia Y.C. Leukemia Cup Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Leukemia Cup Regatta Racing
PHRF Division
Doublehanded Spinnaker
1.   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard 1 1.0
2.   USA 52411 Koko Loko 2 Beneteau 40.7 Tom Kokocinski 2 2.0
3.   USA 88 Exile J 88 Andy Graff 3 3.0
4.   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean 4 4.0
5.   USA 26037 Rogue Ericson 34X Steve Valentor 5 5.0
6.   USA 32756 Flying Spaghetti monster J 35 Mitchell Weisman 6 6.0
7.   USA 54951 Tenacity Olson 34 Peter O'Malley 7 7.0
8.   USA 52845 Tide The Knot Jeanneau Sunfast 35 Robert Metzen 8 8.0
9.   USA 480 Gangbusters J 105 Mark Gannon 9 9.0
10.   27 Touring Machine Catalina 275 Sport Todd Gayley 10 10.0
 
Singe Handed
1.   USA 61134 Vivace' Merit 25 Charlie Mueller 1 1.0
 
Beneteau First 36.7
1.   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 Gary Kochanek 1 1.0
2.   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson 2 2.0
3. North Sails  26219 FOG Beneteau First 36.7 Lori Henderson 3 3.0
4.   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin 4 4.0
 
Tartan 10
1.   USA 348 Kamikaze (feat. Ratty) T-10 Darren Beck 1 1.0
2.   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton 2 2.0
3.   USA 40433 Meat T 10 Craig Roehl & Edward Mui 3 3.0
4.   USA 23712 Blizzard T-10 Warren Udelson 4 4.0
 
PHRF Spinnaker
1.   USA 243 Phantom J 105 Peter Schwarzbach 1 1.0
2.   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 2 2.0
3.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 3 3.0
4. Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton 4 4.0
5.   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 5 5.0
6.   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 6 6.0
7. UK Sailmakers  USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens 7 7.0
 
 
Leukemia Cup Regatta Distance Race Racing
PHRF_ToT Division
Distance Race 2 (PHRF>68)
1.   USA 51541 Radiance Farr 38 Benjamin White 1 1.0
2.   USA 114 Tejas Hobie 33 Nate,James,Vytenis,Aras Chamberlin,Herman,Karaitis,Karaitis 2 2.0
3.   USA 32319 Perspicacity T-10 Adam Collins, Bob Cohen 3 3.0
4.   USA 84044 Zella C&C 35-3 Luke Wolbrink 4 4.0
5.   USA 370 Glider 4 J 105 Joe Kestler 5 5.0
6. UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson 6 6.0
7.   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 7 7.0
8.   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 8 8.0
9.   USA 32611 Mirage Beneteau first 42 John Boyle 9 9.0
10.   38038 Off Duty Sabre 38 Mk I Stu Friedman 10 10.0
11.   USA 0076 Mise en Place Beneteau 381 Paul Thompson 12/DNC 12.0
 
Distance Race 1 (PHFF<68)
1.   USA 52039 Jahazi J 120 Frank Giampoli 1 1.0
2.   USA 42507 Pandora Swan 46 Hank Graziano 2 2.0
3. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 3 3.0
4.   USA 50659 Mazal Tov J 120 Arne Fliflet 4 4.0
5.   USA 26 Renegade J 133 Thomas Papoutsis 5 5.0
6.   USA 60111 HeadRoom J 111 Boyd Jarrell 6 6.0
7.   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Turbo Jeffrey (Dewey) Janicek 10/DNC 10.0
8.   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice 10/DNC 10.0
9.   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen 10/DNC 10.0
 
 
Leukemia Cup Regatta JAM Division Racing
PHRF Division
Catalina Owners (JAM)
1.   USA 5651 Intention Catalina 30 (Tall Rig) Bob Garrett 1 1.0
2.   USA 3510 Junior Catalina 30 TR Michael Jeongco 2 2.0
3.   USA 50662 Karizmaddie Catalina 320 patrick reynolds 3 3.0
 
Jib and Main
1.   6710 KUTTY’S ARK Pearson 36 George Morrissey 1 1.0
2.   USA 30007 Tempest Frers 30 Hank Kalmus 2 2.0
3.   USA 39530 Hiwassee Farr395 Ian FISHER 3 3.0
4.   84354 Primo Veliero C&C 35 Mark III Dena Milligan 4 4.0
5.   NONE Stella Beneteau 45 Peter / Tom / Sarah // Nielsen / McDonough / Basel 5 5.0
6.   52512 Bloody Mary Pearson 303 Dan Cooley 6 6.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020