166th NYYC Annual Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
T
O
Total
NYYC Annual Regatta - Blue Circle Racing
ORC Division
ORC 1
1.   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 2 1 2 1   6.0
2.   USA 52007 Vesper TP52 David Team 1 2 1 2   6.0
 
ORC 2
1.   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 1 4 1 3   9.0
2.   USA 103 Rigadoon Dunning 44 Jim Grundy 3 2 4 1   10.0
3.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Scott Weisman 4 1 3 2   10.0
4.   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 5 3 2 5   15.0
5.   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 2 5 6 6   19.0
6.   USA 4210 Quintessence Club Swan 42 Kurt Kalberer II 6 7/DNF 5 4   22.0
 
ORC 3
1.   USA 162 Leading Edge J 109 William Sutton 1 2 5 1   9.0
2.   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 4 1 2 4   11.0
3.   USA 43600 Vamp J 44 Kenneth Luczynski 2 4 3 2   11.0
4.   USA 11114 19th Nervous Breakdown J 111 John & Sue Sutherland 6 6 1 3   16.0
5. North Sails  USA 266 Vento Solare J 109 Bill Kneller 3 3 6 6   18.0
6.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 5 5 4 5   19.0
 
 
NYYC Annual Regatta - Melges IC37 National Championship Racing
One Design Division
Melges IC37
1. 22   USA 022 Pacific Yankee IC37 Drew Freides / Bill Ruh 1 3 1 2 1 2 2 7 8 [8] 19.0
2. 27   USA 027 Midnight Blue IC37 Alexis Michas 4 5 11 1 5 8 7 1 1 [11] 32.0
3.   USA 012 Blazer II IC37 Christopher Culver 6 1 8 3 2 10 6 3 3 [10] 32.0
4.   USA 006 Waka Jawaka IC37 Michael Goldfarb / Laura Grondin 2 6 5 7/ZFP 7 4 1 2 7 [7] 34.0
5.   GBR 004 Qubit IC37 Chris Lewis 5 8 10 6 3 1 8 6 6 [10] 43.0
6.   USA 032 Rima37 IC37 John Brim 10 4 4 8 4 9 12 5 2 [12] 46.0
7.   USA 031 Gamecock IC37 Peter McClennen 7 2 3 10 10 3 3 10 11 [11] 48.0
8.   USA 011 Members Only IC37 Kinney / Cross / Swett 9 10 2 12/ZFP 9 5 4 4 5 [12] 48.0
9. 29   USA 029 Arethusa IC37 Phil Lotz 3 7 6 5 12 6 9 8 13 [13] 56.0
10. 16   USA 016 Buckaroo IC37 Jim Buckingham 12 9 9 7 6 7 5 9 4 [12] 56.0
11. North Sails  USA 001 Hope IC37 Brad Gibbs 13 14/DNF 7 13 8 12 11 11 12 [14] 87.0
12.   USA 017 Rattlesnake IC37 Carter Robertson / Clark Robertson 8 12 13 14/ZFP 11 13 13 12 9 [14] 91.0
13.   USA 010 Ticket IC37 Whitmore / Giglia / Greenhouse 11 11 12 15/ZFP 13 11 10 13 10 [15] 91.0
 
 
NYYC Annual Regatta - Red Circle Racing
One Design Division
Shields
1.   USA 107 Grace Shields John Burnham / Reed Baer 2 1 1 1 5   10.0
2.   USA 254 Aeolus Shields P Thomas Hirsch 1 2 2 3 6   14.0
3.   USA 33 Maverick Shields Ted Slee 6 6 6 2 1   21.0
4.   USA 237 Bit~O~Honey Shields Ken Deyett 5 4 8 6 2   25.0
5.   USA 258 Tinky Shields Alex Hood 9 8 5 4 3   29.0
6.   USA 26 Tango Shields Karen Ronan 4 10 11 5 7   37.0
7.   USA 181 Helen Shields Dirk Johnson 8 3 7 8 15/DNC   41.0
8.   USA 121 Mahi Shields David Bush-Brown 3 11 3 10/TLE 15/DNC   42.0
9.   USA 238 White Rabbit Shields Richard Robbins 14 5 4 10/TLE 10   43.0
10.   USA 160 Diversion Shields Robin Monk 7 9 9 10/TLE 8   43.0
11.   USA 245 Hawk Shields Peter Siegl 11 7 15/DNF 10/TLE 4   47.0
12.   USA 205 Nemesis Shields Jonathan Krumeich 13 12 10 7 9   51.0
13.   USA 151 Meander Shields Scott Foberg 10 14 13 10/TLE 11   58.0
14.   USA 204 Prudence Shields Kelsy Patnaude 12 13 12 10/TLE 12   59.0
 
Sonar
1.   USA 11 Jager Sonar John Bainton 4 1 1 3 1   10.0
2.   USA 8 Resonance Sonar Brian Doyle 1 4 3 4 3   15.0
3.   USA 7 Fast Attack Sonar Matthew Bergantino 2 6 6 2 4   20.0
4.   USA 17 Team 5 Up Sonar Megan Grapengeter-Rudnick 7 3 4 6 2   22.0
5.   USA 2 Laureus Sonar Marly Isler 3 2 5 8/TLE 5   23.0
6.   USA 16 Storm Sonar Rick Lyall 9 5 2 8/TLE 7   31.0
7.   USA 1 Irish Exit II Sonar John Edenbach 5 8 11/DNF 1 8   33.0
8.   USA 19 One Ping Only Sonar Robert Farley 6 9 7 5 6   33.0
9.   USA 5 Land Sonar sonar Christopher Land 8 7 7.5/RDG 8/TLE 9   39.5
10.   USA 4 Korb Sonar Sonar David Korb 10 11/DNS 11/DNC 11/DNC 11/DNC   54.0
 
 
PHRF Division
PHRF 1
1.   USA 52443 Vamoose J 133 Bob Manchester 1 3 2   6.0
2.   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha 2 5 1   8.0
3.   USA 40036 Katahdin Farr 40 Trevor Nelson 3 2 3   8.0
4.   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 5 1 5   11.0
5.   USA 4 Laura Westerly Marine RP 60 Francis Curren 6 4 4   14.0
6.   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop 4 6 6   16.0
7.   USA 54289 VKP Vic Carpenter Frederick Mills / Nikolai Tollborg 13/DNF 7 7   27.0
8.   USA 9393 Resolute IV IMX 40 Terrence Arndt 7 8 12/DNF   27.0
9.   USA 60017 Eclipse C&C 41 Mark Coleman 13/DNF 9 9/TLE   31.0
10.   USA 50015 Jambi Bermuda 50 John Levinson 13/DNC 12/DNC 12/DNC   37.0
11.   US 17 Weatherly 12m Steven Eddleston 13/DNC 12/DNC 12/DNC   37.0
 
PHRF 2
1.   USA 2 Cavalino W-37 Mike Toppa 2 1 2   5.0
2.   USA 126 Scoundrel 6 Metre Jamie Hilton 1 2 3   6.0
3.   USA 683 Das Blau Max Farr 30 Cory Sertl 3 6 1   10.0
4.   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch 4 5 4   13.0
5.   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 5 3 6   14.0
6.   USA 32086 Hawk Evelyn 32-2 Richard & Katie Barker 7 4 7   18.0
7.   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 6 7 8   21.0
8.   USA 56 Spirit J 92s EC Helme 8 9 5   22.0
9.   USA 711 Odyssey S&S 47 David Brodsky / Alfred Van Liew 10 8 13/DNF   31.0
10.   4 Alchemist Jeanneau Sunfast 3300 Glenn / Darren Walters 9 10 13/DNF   32.0
11.   USA 60430 Gallop Hanse 430 Dennis Ferreira 11 11 13/DNF   35.0
12. Doyle Sailmakers  USA 61500 Bird GulfStar 50 TM Sloop Ed Steedman 13/DNF 13/DNF 13/DNF   39.0
 
PHRF - Non-Spinnaker
1.   W.76 USA 1 Wildhorses W Class 76 Donald Tofias 1 1 3   5.0
2. Doyle Sailmakers  USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 3 7/DNF 1   11.0
3.   USA 025 Epiphany e33 Nick Bowen 2 7/DNF 2   11.0
4.   USA 42700 Duck Soup C&C 37 R/XL William Clavin 5 3 4   12.0
5.   USA 50569 Star Dancer Freedom 35 David Pedrick 4 2 7/DNC   13.0
6.   NA-5 Frolic Luders Navy 44 Yawl Bill Doyle 7/DNC 7/DNC 7/DNC   21.0
 
 



Protest Filing Report as of 31/Oct/2020 @ 06:49 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 4 Rattlesnake (USA 017) vs Gamecock (USA 031) Rule 11 and 15 07:30PM Closed Protest dismissed.
2. Land Sonar (USA 5) vs Redress - Organizing Authority Crew realized prior to Race #3 that there were no bolts under the traveler at the midpoint stump. He was told by the bo'sun that the boat could not be sailed any longer and to return to the dock. 07:00PM Closed Redress granted. Average points for the day.
3. 3 Katahdin (USA 40036) vs Irie 2 (GRE 55) Rule 11 at the start. 05:00PM Filed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020