2014 Heritage Cup Classic Yacht Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
1. Heritage Cup Classic Racing
PHRF Division
1. Vintage Class A
1.   USA 1937 Golden-Eye Rhodes (wood) Michael Emmert 8/DNC 8.0
2.   USA 1936 Aegir Alden yawl Elith Larsen 8/TLE 8.0
3.   USA Q3 Hope Q Class Ray Scanlan 8/TLE 8.0
4.   USA 8405 Mary Loring Winthrop Warner Cutter Leonard Sinowitz 8/TLE 8.0
5.   Q 10 Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves 8/TLE 8.0
6.   1938 Quee Queg Rhodes Custom Lauretta Abbott 8/TLE 8.0
7.   USA O Tiger Maru Custom 37 Julien Davies 8/TLE 8.0
 
 
2. Heritage Cup Good Old Boat Racing
PHRF Division
2. Good Old Boat Class A
1.   USA 32859 Wizard C&C 35 lll Trevor Wisdom 1 1.0
2.   USA 270 Moonshine J 29 Douglas Barnaby 8/RAF 8.0
3.   USA 47 FINN Bristol 41.1 Brian Finnerty 8/TLE 8.0
4.   USA None Madness Cal 33 James Carballal 8/TLE 8.0
5.   USA 60572 ORIóN hunter legend 35 jimmie underwood 8/TLE 8.0
6.   USA 42559 T-REX Olson 34 Ken Wisdom 8/TLE 8.0
7.   USA 50469 Weatherly C&C 35 Mk 1 Neil Gallagher 8/TLE 8.0
 
 
3. Heritage Cup Good Old Boat Racing
PHRF Division
3. Good Old Boat Class B
1.   USA 13 Cielo Azul Pearson Wanderer john packard 8/TLE 8.0
2.   S2 FIRST COMMITMENT S2 9.2 George Englert 8/TLE 8.0
3.   USA 66 susie b alerion express 28 paul baumgarten 8/DNC 8.0
4.   USA 1428 Temair allied seabreeze yawl Brian Kearney 8/DNC 8.0
5.   USA 995 Grey Goose Pearson 30 Christopher Lucas 8/TLE 8.0
6.   USA NA Navigator Columbia 9.6 Ian Busching 8/TLE 8.0
7.   USA 44 Sugar and Spice Bayfield 30/32 John Kle 8/TLE 8.0
 
 
4. Heritage Cup Good Old Boat Racing
PHRF Division
4. Good Old Boat Class C
1.   USA 16 pura vida pearson vanguard robert tatem 8/TLE 8.0
2.   USA 207 Silk Purse O'Day Stefany Coulter 8/TLE 8.0
3.   USA 248 Harbour Dog sloop Gary Schmitt 8/TLE 8.0
4.   USA none Compass Rose cheoy lee clipper ketch Greg Meyer 8/DNC 8.0
5.   USA 51100 Great Expectations hudson David C Johns 8/TLE 8.0
6.   USA 259 Dragonfly S2 7.3 Ron Doering 8/TLE 8.0
7.   USA none Episode Sea Sprite Shawn Keating 8/TLE 8.0
 
 
5. Heritage Cup Classic Racing
PHRF Division
5. Vintage Class C
1.   147 Mara E Friendship Sloop Jared Abrams 5/TLE 5.0
2.   USA 1952 Myth Schooner Peter Munda 5/TLE 5.0
3.   USA 197 Natanya friendship sloop joseph hliva 5/TLE 5.0
4.   USA 85 North River 2 Buzzards Bay 14 George Conk 5/TLE 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017