2015 Pearns Point Round Antigua Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Round Antigua Race - 1. Racing Racing
CSA Division
CSA - Racing 1
1.   ARG 5086 Humildad Zero Soto 53 Daniel Figueirido 1 1.0
2.   CAN 54403 Spitfire J 145C Jonathan Bamberger 2 2.0
3.   GBR 9419T TAZ RP 37 Bernie Evan-Wong 3 3.0
4.   GBR 8214L Starry Night of the Caribbean Oyster Starry Yachts 4 4.0
5.   MLT 100 Nomad IV Dolphin 100 Jean-Paul Riviere 5 5.0
6.   USA 4 Dharma Farr 95 Dharma Marine Ltd. 6 6.0
7.   GBR 8207 Zig Zag Oyster 82 John McMonigall 7 7.0
8.   NED Balearia Botin & Carkeek TP52 Joan Navarro 11/DNS 11.0
9.   AUT 2002 Cuba Libre VO 60 Miramar Sailing 11/DNS 11.0
10.   GBR 8653R Spirit of Juno Farr 65 Tony McBride 11/DNF 11.0
 
CSA - Racing 2
1.   GBR 4778R Global Yacht Racing / EH01 Beneteau First 47.7 Andy Middleton 1 1.0
2.   GBR 133 N Apollo 7 J 133 Nigel Passmore 2 2.0
3.   USA 52956 Hot Ticket King 40 Jim Hightower 3 3.0
4.   USA S 44 Pretty Vegas Salona 44 Alex Sastre 4 4.0
5.   ANT 42 Team Sojana / Flying Tiger Flying Tiger 10m Sir Peter Harrison 5 5.0
6.     GBR 48L Spirit Swan 65 Alan Edwards 6 6.0
7.   GBR 907R Palpatine Stimson IRC 42 Doug Innes 7 7.0
8.   USA USA Ventarron Salona 44 Romulo Moncada 12/DNS 12.0
9.   SUI 15532 Wei Mer Hanse 470e Markus Blaesi 12/DNS 12.0
10.   USA 51382 Skye Swan 53 Willem van Liebergen 13/DNS 13.0
11.   GBR 8405R Southern Child Beneteau First 40 Lucy Reynolds 13/DNS 13.0
 
CSA - Racing 3
1.   GBR 9885T Profile Logic Beneteau 40.7 Sailing Logic 1 1.0
2.   I 8075 Caccia alla Volpe One Off Carlo Falcone 2 2.0
3.   GBR 8396 Sam of Hamble Sigma38 Peter Hopps 3 3.0
4.   GBR 7712R Zarafa HOD 35 Peter Scholfield 4 4.0
5.   GBR 78252 Caipirinha Beneteau 40.7 patrick holloran 15/RET 15.0
6.   GBR 4079R Ortac Beneteau 40.7 Ondeck 15/DNS 15.0
7. 178   0 Boingo alive Grand Soleil 50 Kurt Iseli 15/DNF 15.0
8.   GBR Spirit of Athena Beneteau First 40.7 Ondeck Ondeck 15/DNS 15.0
9.   USA 1 Shamrock VII J 95 Matt Dana 15/DNS 15.0
10.   ANT 150 Hightide Dehler Optima 101 Stephen Carson 15/DNS 15.0
11.   435 Aliz√© Beneteau First 435E Bill Haynie 15/DNS 15.0
12.   GBR 486 Sleeper CS40 Jonty Layfield 15/DNS 15.0
13.   NM 1993 Wild Devil Custom Turbo Kiwi 35 Ben Jelic 15/DNS 15.0
14.   SBH 7777 Pocket Rocket J 109 David Cullen 15/DNS 15.0
 
 
Round Antigua Race - 2. Bareboat Racing
CSA Division
CSA - Bareboat
1. 195   Mariela Sailing Team / Sapphire Dancer Sun Odyssey 44i Mario Bacchelli 1 1.0
2. 204     Summerwind Sunsail 44S3K David Barlow 5/RET 5.0
3. 19   Selene Oceanis 54 Christian Zimmer 5/RET 5.0
4. 210     Lady Suzanne 53SK4 Paul Grundmeijer 5/DNS 5.0
 
 
Round Antigua Race - 3. Multihull Racing
CSA Division
CSA - 1. Multihull Racing
1. 3   03 Phaedo^3 MOD 70 Lloyd Thornburg 1 1.0
 
CSA - 1. Multihull Fun
1.   Rebel Contour 30 Tri Canter de Jeger 1 1.0
2.   522 Let Rip Wildcat - Hobie Cat Dean Pollen 3/DNF 3.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019