2015 Can One Thursday Night Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Race
12
Race
13
Race
14
Total
Can One Racing
PHRF Division
Non-Spin 141 and slower
1.   USA 666 Ostara Ericson 30+ Evans Simpson 8 6 14.0
2.   USA 52463 Impulse O'Day 39 Len Di Iorio 2 2 12/OCS 3 1 2 1 1 1 2 1 1 1 30.0
3.   USA 1548 Julianna M Pearson 26 Steve Wade 3 3 7 7 14/RET 34.0
4.   USA 1936 Aegir Alden yawl Elith Larsen 1 1 1 7 4 5 3 14/DNF 36.0
5.   USA 8187 Insanity Zap 26 Carleton Wheeler 5 2 5 2 1 2 6 4 3 2 2 2 36.0
6.   USA 92251 Jubilee Freedom Doug Gould 4 4 5 8 5 5 5 4 7 47.0
7.   USA 320 Persistence C&C, Mk1 Malcolm McCullough 3 5 6 3 4 6 5 4 2 6 3 4 3 54.0
8.   USA 53 Osceola Alerion 28 Alan Fuchsberg 1 6 4 2 8 6 6 13/DNF 4 5 55.0
9.   USA 139 7th Chakra Alerion Express 28 Marc Rosenberg 5 3 4 12/OCS 1 3 7 4 2 3 1 6 3 4 58.0
10.   USA 10604 Advance Tartan 30 Charles S. Taus 2 7 3 12/OCS 6 12/DNF 4 7 7 5 5 14/RET 5 89.0
 
Non-Spin faster than 141
1.   USA 165 Texas Rose J 100 William Komaroff 5 5.0
2.   USA 60358 Atalanta J 42 Chris Schoen 4 1 1 6 1 1 1 3 1 1 2 22.0
3.   USA 60526 Eclipse J-32 Chris Roe 5 4 7 6 2 24.0
4.   USA 40691 Nepenthe Dawn 41 Lawrence Rouen 3 2 2 1 3 2 2 2 8 25.0
5.   USA 60347 Rowan J 37 Jason D'Amore 6 5 9 5 6 3 34.0
6.   USA 40200 Debbie's Diamand Michael Walsh 8 3 6 7 1 5 7 37.0
7.   USA 41065 My Amy C&C T Cassidy 4 5 4 5 4 2 4 4 5 37.0
8.   30609 Grease OLSON 30 OB Robert Arnot 11 12 17/DNF 40.0
9.   USA 588 Shadowfox hunter legend 37 alex helfand 1 3 5 5 2 3 2 3 1 4 2 3 6 40.0
10.   USA 638 Reviver J70 Scott Devine 7 11 6 17/RET 41.0
11.   USA 48 Sirius J 33 Charles A. Taus 2 12/DNF 4 2 1 4 4 3 5 1 2 1 41.0
12.   USA 41134 Minx J/34 Robert Taylor 6 6 3 5 6 9 7 4 3 3 5 4 61.0
13.   USA 31240 Decisive Moment C&C 37 Doug Reilly 6 4 6 9 8 8 8 7 9 65.0
14.   USA 12582 Sea Fiddler Pearson P36 Kenneth MacArtney 7 3 7 10 13/DNF 9 10 6 7 72.0
15.   USA 73222 No Sweat Cal 33-2 Frederick Horowitz 5 8 8 7 10 10 8 6 7 8 77.0
 
Spin 96 and slower
1.   USA 541 byte Melges 24 Collin & Aaron Alexander 3 2 5.0
2.   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack 3 1 1 2 7.0
3.   USA 324 Young American J 105 AYC Jr. Big Boat Team - Becker 1 4 1 1 1 8.0
4.   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 2 1 2 1 2 1 9.0
5.   USA 33510 The Phantom Pearson Flyer John Scagnelli 2 1 2 2 4 3 5 2 2 2 2 27.0
6.   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear 4 6 4 3 3 1 3 4 28.0
7.   USA 389 Privateer J/105 Larchmont Juniors 5 4 10/OCS 10/OCS 29.0
8.   USA 385 Clean Slate J 105 Marc Berkowitz 3 5 3 6 4 2 3 4 1 3 1 3 38.0
 
Spin 96-45
1.   USA 250 Melody J 109 Alan Tannous 3 3.0
2.   USA 60260 Milky Way Dufour 40 Alexander Natanzon 4 9/DNF 13.0
3.   USA 122 Shooting Star First 36.7 Steve Cain 1 2 2 1 1 1 2 1 1 1 2 3 1 1 20.0
4.   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel 2 1 1 2 2 4 1 2 6 1 2 24.0
5.   USA 23998 Bolide C&C Matthew Tym / Ned Roseberry 7 6 3 5 5 3 1 4 34.0
6.   USA 43520 Chieftain Frers 45 W Robert Chuda 5 6 4 4 4 3 4 4 3 37.0
7.   USA 71199 Prevail Beneteau Lawrence Swack 3 4 5 6 2 4 5 5 5 39.0
8.   USA 69 Breakaway Beneteau First 36.7 Richie Palmer 3 4 5 3 5 3 3 2 3 4 2 3 2 42.0
 
Spin faster than 45
1.   USA 407 Sundari Farr 400 Barry Gold / Scott Florio 5 2 7.0
2.   52400 Tenebrae J 124 William Ingraham 4 3 7.0
3.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 2 1 1 2 1 1 1 9.0
4.   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1 3 2 2 1 1 2 12.0
5.   USA 4304 Christopher Dragon Sydney 43 Andrew & Linda Weiss 3 3 2 1 1 2 1 13.0
6.   USA 60564 Warrior Won Xp44 Christopher Sheehan 4 2 2 1 1 4 14.0
7.   USA 52558 Faith first Beneteau 44.7 Kory Breitel 5 4 1 3 3 2 2 2 4 3 3 3 3 38.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017