2021 Transpac Honolulu Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Total
Transpac Race Racing
Transpac Division
Division 1
1.   USA 88856 BadPak Botin 56 Tom Holthus San Diego Yacht Club 1 1.0
2.   USA 70007 Pyewacket 70 Volvo 70 Modified Roy Disney San Diego Yacht Club 2 2.0
3. North Sails  USA 60010 GoodEnergy R/P 63 George Hershman / Mark Comings Cabrillo Beach YC/Alamitos Bay YC 3 3.0
4.   USA 7779 Compadres Andrews 77 El Hefe BYC/NHYC 4 4.0
5.   USA 2872 Lucky Judel-Vrolijk 72 Bryon Ehrhart New York Yacht Club 6/RET 6.0
 
Division 2
1.   USA 55555 Peligroso Kernan 68 Doug Baker LBYC 1 1.0
2. North Sails  USA 61305 Artemis Botin 65 Raymond Paul San Francisco Yacht Club 2 2.0
3.   USA 97777 Medicine Man Andrews 63 Bob Lane LBYC 3 3.0
4. Doyle Sailmakers  USA 55155 Zvi RP 55 Alan Lubner Seattle Yacht Club 4 4.0
 
Division 3
1.   USA 60564 Warrior Won Pac52 Chris Sheehan Larchmont YC 1 1.0
2.   USA 84248 Vitesse RP 52 Thomas Furlong SFYC 2 2.0
3.   USA 5202 Callisto PAC52 Kate and Jim Murray Chicago YC / Seattle YC / Storm Trysail Club 3 3.0
4.   USA 51007 Fast Exit II Ker 51 John Raymont Balboa YC 4 4.0
5.   MEX 952 Patches TP52 Eduardo Porter Ludwig Club Nautico Valle de Bravo A.C. 5 5.0
6.   USA 52725 Sonic TP52 Marek Omilian STYC 6 6.0
 
Division 4
1.   USA 97656 Pied Piper Santa Cruz 70 Jack Jennings Transpac YC 1 1.0
2.   USA 97 Grand Illusion Santa Cruz 70 David H. Clark Newport Harbor Yacht Club 2 2.0
3.   USA 97363 Bolt Nelson Marek 68 Craig Reynolds Balboa Yacht Cub 3 3.0
4.   USA 88 Rock 'n Roll Andrews Justin Smart John Sangmeister R.O.R.C./New York YC/Long Beach YC/ABYC 4 4.0
 
Division 5
1. Quantum Sails  USA 50030 Bretwalda3 Rogers 46 Bob Pethick Waikiki YC 1 1.0
2.   USA 61421 Lucky Duck Rogers 46 Dave MacEwen StFYC/MPYC 2 2.0
3. North Sails  USA 7065 Nereid J/125 Standish Fleming CRA 3 3.0
4.   USA 12520 Rufless J 125 Rufus Sjoberg / Jason Crowson Richmond YC 4 4.0
5.   USA 627 Rapid Transit Antrim 49 James Partridge Cabrillo Beach Yacht Club 5/RDG 5.0
6.   USA 61046 Cazan DK46 David Gates White Lake Yacht Club 6 6.0
7.   USA 84003 Denali^3 Ker46+ William McKinley BYC/LTYC 8/RET 8.0
 
Division 6
1.   USA 18926 Horizon Santa Cruz 50 John Shulze BCYC 1 1.0
2.   USA 51520 Triumph Santa Cruz 52 Steve Selllinger NHYC 2 2.0
3.   USA 8927 Oaxaca Santa Cruz 50 Michael Moradzadeh StFYC/CYC/CCA 3 3.0
4. Quantum Sails  USA 77890 Trouble Santa Cruz 50 Tom Camp Long Beach Yacht Club 4 4.0
5.   USA 77285 J World's Hula Girl Santa Cruz 50 Mod Wayne Zittel SDYC/SFYC 5 5.0
 
Division 7
1.   USA 38125 Favonius Dehler 46 Greg Dorn San Francisco Yacht Club 1 1.0
2.   USA 11211 RIVA J 121 Scott Campbell Portland (OR) Yacht Club 2 2.0
3. North Sails  USA 77885 Live Wire Olson 40 Tim Jones Diego Garcia Yacht Club 3 3.0
 
Division 8
1.   USA 97301 Ho’okolohe Farr 57 Cecil/Alyson Rossi StFYC/WYC 1 1.0
2. Quantum Sails  USA 18305 Spindrift V Express 37 Andy Schwenk Richmond 2 2.0
3.   USA 52304 Macondo Beneteau First 47.7 Mike Sudo Del Rey YC 3 3.0
4. North Sails  USA 33819 Juno Express 37 Dan Merino SWYC 4 4.0
5.   USA 37836 Nalu V Cal 40 Mark Ashmore South Shore Yacht Club 5 5.0
6.   USA 38131 Knotty Boo Beneteau 49 Jason Holloway SFYC / StFYC 6 6.0
7.   USA 161 Mikmaks Stevens 47 Justin Waite Kenai Fjords Yacht Club 7 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021