2020 Hospice Cup XXXIX
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Total
AREA 1 Racing
One Design Division
Harbor 20
1.   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens 2 2 1 5.0
2.   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Scholz Sullivan Syndicate 1 4 4 9.0
3.   USA 311 Skimmer Harbor 20 Margaret Podlich 3 3 3 9.0
4.   312 Blackout Harbor 20 Ron Steele 4 5 2 11.0
5.   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton 6 1 5 12.0
6.   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley 5 10 6 21.0
7.   344 Merlyn Harbor 20 Ward Anderson 11 6 7 24.0
8.   USA 185 The Mighty Pearl Harbor 20 Jim/Walt Mumper/Laird 7 7 12 26.0
9.   319 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton 9 9 8 26.0
10.   213 Endurance Harbor 20 John Heintz 8 11 10 29.0
11.   USA 132 Sheila Marie Harbor 20 robert kehoe 10 12 11 33.0
12.   600 Last Hurrah! Harbor 20 David Smith 17/DNF 8 9 34.0
13. Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema 17/DNS 17/DNS 17/DNS 51.0
14.   162 Mofongo Harbor 20 Patrick Shannon 17/DNS 17/DNS 17/DNS 51.0
15.   325 Puffin Harbor 20 Bell Carty George Hughes 17/DNS 17/DNS 17/DNS 51.0
16.   USA 342 Tru Blu Harbor 20 Rees/Kizziar/Kottler Syndicate 17/DNS 17/DNS 17/DNS 51.0
 
Snipe
1.   USA 30510 Banana Boat Snipe Tyler Mowry 3 4 1 1 3 12.0
2.   USA 30552 Too Much Tuna Snipe Christian Filter 1 5 3 3 1 13.0
3.   USA 30629 Severence Snipe Gavin OHare 2 1 2 5 8 18.0
4.   USA 29940 Snipey Swipey Snipe Carter Cameron 4 2 5 7 2 20.0
5.   USA 30299 BJPJ Snipe Josh Paper 10 3 7 2 5 27.0
6.   USA 31313 Old Folks Boogie Snipe Lisa Pline 5 6 8 10 7 36.0
7.   30928 N/A Snipe Sarah Alexander 6 7 9 12 6 40.0
8.   USA 30391 Twenty Nine Thousand Nine Hundred and Ninety Seven Snipe Martin Hermida 8 8 4 11 11 42.0
9.   29782 Jager Snipe Scott Steele 16/DNS 10 6 6 12 50.0
10.   USA 29682 Lizzie Snipe Lorie Stout 16/DNS 9 10 8 9 52.0
11.   30684 Git *Er Done Snipe Evan Hoffmann 16/DNS 16/DNS 16/DNS 4 4 56.0
12.   31391 N/A Snipe Marissa Milliken 16/DNS 16/DNS 11 9 10 62.0
13.   31061 N/A Snipe Rich McVeigh 9 11 16/DNS 16/DNS 16/DNS 68.0
14.   USA 30195 Wild Child Snipe Henry Filter 7 16/DNS 16/DNS 16/DNS 16/DNS 71.0
15.   31322 Live Fire Snipe Todd Johnson 16/DNS 16/DNS 16/DNS 16/DNS 16/DNS 80.0
 
 
AREA 2 - Long Course - Rule 26 Racing
ORRez Division
CRCA - ORRez - True Cruiser
1.   93677 Winsome Ride Bavaria Cruiser 46 Mark Lister 1 1.0
2.   60340 Anneliese (NS) B-40 Joseph Zebleckes 2 2.0
3.   93679 Jahazi Bavaria 38 David Dodson 3 3.0
4.   60747 Aah, Breeze (NS) Beneteau 331 Robert Marino 4 4.0
5.   USA 61473 Celerity (NS) Beneteau 473 Richard Lober 5 5.0
6.   USA 60498 Curlew (NS) Valiant 37 David Densmore 6 6.0
7.   411 Miles To Go (NS) Beneteau Oceanis 41.1 Erik Halverson 8/RET 8.0
 
CRCA - ORRez - Performance Cruiser
1.   93187 Flagfest Pearson 31-2 WK Daniel Flagler 1 1.0
2.   USA 41393 Pegasus C&C 35 MkIII Patrick Hylant 2 2.0
3.   USA 33123 Starbird Tartan 101 Frank Martien 3 3.0
4.   21757 Equipoise (NS) Sabre 34 Philip Otis 4 4.0
5.   USA 61043 Nomad Sabre 38 Seth Winnick 5 5.0
6.   255 Liberty (NS) Pearson392 robert richardson 6 6.0
7. North Sails  USA 51639 Himmel Dehler 39 Donald Snelgrove 9/RET 9.0
 
CRCA - ORRez - Pocket Cruiser
1.   USA 1297 Quintet Cal 25 Mike Miller 1 1.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF A
1.   USA 157 Endorphin Melges 32 John Pica 1 1.0
2.   USA 33785 Valhalla J 35 Valhalla Sailing Project / Mike Wood 2 2.0
3.   USA 51677 Whatshername Beneteau First 40.7 Dave Sossamon 3 3.0
4. Quantum Sails  USA 93664 SLY XP44 USA Fox 4 4.0
 
PHRF C
1.   USA 933 Committed J 22 Warren Richter / Tracey Golde 1 1.0
2.   86 NEMESIS Fun 23 John Zarkowsky 2 2.0
3. Chesapeake Sailmakers  USA 4515 Revolution CS 30 Douglas Ellmore, Sr. 3 3.0
4.   312 Wiggy Wiggy Rainbow Julianne Fettus 5/DNS 5.0
 
PHRF N
1.   4444 mojo wauquiez julian bigden 1 1.0
2. North Sails  USA 34 Blockade Runner Farr 30 Bruce Bingman / Taran Teague 2 2.0
3.   USA 121 Atlas C&C 121 Peter Holden 3 3.0
4.   USA 61281 Moondust Beneteau 36.7SD Tim Zimmermann 4 4.0
5.   USA 93468 SpinDoctor C&C 110 Babak Rajaee 5 5.0
6.   97080 Breezy Girl Feeling 346 Tim Layne 6 6.0
7.   USA 8247 Seaya Later CS34 Craig Lisk 7 7.0
8.   1121 Lekker H-Boat 27 Steve Madden 8 8.0
9. Evolutions Sails  USA 4010 Rhea J 24 Stephen Grimm 12/DNS 12.0
10.   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler 12/DNS 12.0
11.   USA 68120 Orion Hanse 371 Jon Opert 12/DNS 12.0
 
 
AREA 2 - Short - Hospice Classes - Pursuit Start Racing
Pursuit Division
Hospice Class
1.   112 Talisman Sabre 362 Jeff Weingarten 1 1.0
2.   50844 Calypso Sabre 402 Rick Hill 2 2.0
3.   USA NA Tacamo Sabre 34 Bevin Buchheister 3 3.0
4.   126 Carry On Beneteau 311 Russ Matijevich 4 4.0
 
 
AREA 3 Racing
One Design Division
J 105
1.   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis / Fredrik Salvesen 1 1 2 4.0
2.   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell 2 3 1 6.0
3.   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 3 2 3 8.0
4.   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh 6 4 5 15.0
5.   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth 5 5 8 18.0
6.   USA 419 Crash J 105 Andy Cherner 7 8 4 19.0
7.   USA 407 Chessie J 105 John Kircher 4 9 7 20.0
8.   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino 9 7 6 22.0
9.   USA 303 Velvet Hammer J 105 Lizzy Scales / Krissy Robinson 8 6 9 23.0
10.   USA 201 Paladin J 105 Patrick McGuire 10 10 10 30.0
 
 



Protest Filing Report as of 27/Oct/2020 @ 02:33 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 1 Whatshername (USA 51677) vs Himmel (USA 51639) Port/starboard significant damage Closed Himmel retired
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020