2020 COLORS Columbia Cup Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Total
COLORS Columbia Cup Regatta Racing
One Design Division
T-10
1.   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor 1 4/SCP 1 1 1 8.0
2.   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl 2 2 3 2 3 12.0
3.   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll 3 5 4 4 4 20.0
4.   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand 7 3 6 3 2 21.0
5.   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton 4 4 5 5 5 23.0
6.   USA 23928 Proving Run T-10 Andrew Roccasalva 5 7 2 8 8 30.0
7.   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke 8 6 8 6 6 34.0
8.   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk 6 8 7 7 7 35.0
 
J 105
1.   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz 1 1 1 1 1 5.0
2.   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett 3 2 2 2 2 11.0
3. Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton 2 4 3 3 3 15.0
4.   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean 4 3 4 4 4 19.0
 
J 88
1.   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey 2 1 2 1 1 7.0
2.   100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell 1 2 1 2 3 9.0
3.   USA 93985 Julia J 88 Michael Gillian 3 3 3 3 2 14.0
4.   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen 4 4 4 4 4 20.0
 
Beneteau First 36.7
1. Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater 1 2 4 1 2 10.0
2.   USA 101 Erizo de Mar Beneteau Antoni/waldemar Czupryna/Emmerich 3 4 1 2 1 11.0
3.   USA 247 Painkiller 5 Beneteau 36.7 alice martin 2 1 2 4 4 13.0
4. Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen 4 3 3 3 3 16.0
 
Beneteau First 40.7
1.   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander 1 1 1 1 1 5.0
2.   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti/ Chuck Norton 2 4/DSQ 2 3 2 13.0
3. UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil 3 2 4/DNC 2 3 14.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF Buoy
1.   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi 2 3 1 1 1 8.0
2.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 1 1 3 3 4 12.0
3.   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 3 2 2 5 2 14.0
4.   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 4 4 4 4 5 21.0
5.   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 6/DNC 6/DNC 5 2 3 22.0
 
 
COLORS Columbia Cup Regatta - Distance Racing
PHRF Division
PHRF Division >= 100
1.   USA 32319 Perspicacity T-10 Adam Collins, Bob Cohen 1 1.0
2.   USA 41155 Exeter J/V Baltic 35 TM John Notch 2 2.0
3.   38038 Off Duty Sabre 38 Mk I Stu Friedman 3 3.0
4.   USA 6949 Fantome Morgan 36T Deirdre Martin 4 4.0
5.   USA 0076 Mise En Place Beneteau Oceanis 381 Paul Thompson 5 5.0
6.   USA 84044 Zella C&C 35-3 L Wolbrink 6 6.0
7.   USA 896 Truly Madly Legend 37.5 Gareth Reeves 7 7.0
8.   USA 61284 Liberté Beneteau 41.1 Brett August 8 8.0
9.   3510 Junior Catalina 30 TM Michael Jeongco 9/DNC 9.0
 
PHRF Division 69 >= 99
1.   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert 1 1.0
2.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 2 2.0
3.   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 3 3.0
4.   USA 238 Jambo Beneteau First 36.7 Joe & Cindy Marciniak 4 4.0
5. UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson 5 5.0
6.   USA 219 Brawndo Beneteau 36.7 Matthew Lescohier 6 6.0
7.   USA 325 Global Nomads J 105 Michael Hettel 8/DNC 8.0
 
PHRF Division -81 >= 68
1.   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis 1 1.0
2.   USA 26 Renegade J 133 Thomas Papoutsis 2 2.0
3.   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz 3 3.0
4.   USA 40027 Taipan/Hotlips Farr 40 J C Whitford 4 4.0
5.   USA 52039 Jahazi J 120 Frank Giampoli 5 5.0
6.   USA 60111 HeadRoom J 111 Boyd Jarrell 6 6.0
7.   USA 35053 Entourage II 1D35 Michael Dannecker 8/DNC 8.0
 
 
COLORS Columbia Cup Regatta - RC Racing
One Design Division
Dragon Force 65
1.   USA 1217 Floating Argument DF65 Justin Kalb 1 1 1 2 1 3 2 2 13.0
2.   96 BLUEHHO DragonForce 65 Daniel Burns 2 2 4 1 2 1 4 3 19.0
3.   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope 11/DNC 3 2 3 5 2 1 1 28.0
4.   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil 5 4 3 7 9 5 3 7 43.0
5.   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing 3 5 8 6 8 7 5 6 48.0
6.   01 Khaleesi DF 65 John Poast 6 9 6 4 7 6 6 4 48.0
7.   431 Lil Dickens DF65 Dick Newman 4 7 5 9 6 4 9 8 52.0
8.   776 Sheep Shagger DF65 Gerard ONeil 7 8 11/DNF 5 3 11/DNC 7 5 57.0
9.   34 StorminNorman DF 65 Jon Van Norman 8 6 7 8 4 11/DNC 8 9 61.0
10.   56 Remotey McBoatface DF65 Peter Nielsen 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 88.0
 
 



Protest Filing Report as of 10/Aug/2020 @ 04:47 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. Thunderbolt (USA 402) vs Erica (USA 30475) 06:20PM Closed Erica 30% penalty, Race 2
2. Mojo (USA 404) vs Wired (USA 40742) 06:50PM Closed Wire DSQ, Race 2
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020