2020 Sail for Hope Fundraiser Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Sail for Hope Racing
PHRF Division
PHRF - Spinnaker 1
1.   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 1 1.0
2.   USA 40036 Katahdin Farr 40 Trevor Nelson 2 2.0
3.   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop 3 3.0
4.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Paul Hamilton 4 4.0
5. 40   USA 031 Gamecock IC37 Peter McClennen 5 5.0
6.   GRE GRE 55 IRIE Kerr 55 Brian Cunha 6 6.0
7.   USA50085 Aurora R/P66 Rich Moody 7 7.0
8.   USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart 8 8.0
9.   USA 4 Laura Westerly Marine RP 60 Francis Curren 9 9.0
10.   USA 2300 11th Hour Racing Team IMOCA 60 Charlie Enright 10 10.0
 
PHRF - Spinnaker 2
1.   USA 2 Cavalino (spin) W-37 Mike Toppa 1 1.0
2.   USA 683 Das Blau Max Farr 30 Cory Sertl 2 2.0
3.   USA 52443 Vamoose J 133 Bob Manchester 3 3.0
4.   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch 4 4.0
5.   USA 49 Digger J 44 James Phyfe 5 5.0
6.   USA 17 Weatherly 12m Steve Eddleston 6 6.0
7.   USA 61200 Salacia J 120 Mark Nannini 7 7.0
8.   USA 9393 Resolute IV IMX 40 Terrence Arndt 8 8.0
9.   USA 60017 Eclipse C&C 41 Mark Coleman 9 9.0
10.   57528 Spirit Oyster Christian Pizarro 10 10.0
 
PHRF- Spinnaker 3 (Double-Handed)
1.   USA 4 Alchemist Jeanneau Sunfast 3300 Ken Read 1 1.0
2.   USA 33006 Cepheus Quest 33S Philip Haydon 2 2.0
3.   USA 6 WILD CHILD J/99 Kenn Fischburg Jeff Johnstone 3 3.0
4.   USA 31113 Next Wave Farr 395 Steve Clarke 4 4.0
5.   USA 40 Finale J 99 Thomas OConnell 5 5.0
6. North Sails  USA 25391 Meridian Tartan 4600 Murray Beach 7/DNC 7.0
 
PHRF - Spinnaker 4
1.   USA 3503 Divided Sky Mills / Summit 35 Vincent & Kristina McAteer 1 1.0
2.   USA 162 Leading Edge J 109 William Sutton 2 2.0
3.   USA 60430 Gallop Hanse 430 Dennis Ferreira 3 3.0
4.   USA 56 Spirit J 92s EC Helme 4 4.0
5.   USA 40333 Leonessa Sloop / Baltic 42DP Raymond DeLeo 5 5.0
6.   USA 52641 Scarlet Begonias J 92s Joshua McGuire 6 6.0
7.   USA 513 Zephyros Melges 24 Timothy Grimes 7 7.0
8.   USA 32086 Hawk Evelyn 32-2 Richard & Katie Barker 8 8.0
9.   USA 266 Vento Solare J 109 Bill Kneller 9 9.0
10.   FIN 2714 Seriana Omega 42 Roger Shepley 10 10.0
 
PHRF - Spinnaker 5
1. 171   171 The Wagon VX One Charles Brown 1 1.0
2.   8 Osprey S class Sheldon Whitehouse 2 2.0
3.   USA 63 Pirate Herreshoff S Class Robert Patterson 3 3.0
4.   USA 12444 Hula sloop Mike allen 4 4.0
5. 0   USA 711 Odyssey S&S David Brodsky/ Alfred Van Liew 5 5.0
6.   53450 Hope Kalik Ian MacKechnie 6 6.0
7.   USA 3 The Party Tree J 80 Conor O'Neil 7 7.0
8.   USA 20300 Tough Old Bird - Collegiate Contessa 35 Charles Zechel 8 8.0
9.   USA 55110 Haerlem Nautor Swan CC 55 Hendrikus Wisker 9 9.0
10.   USA 1508 Pau Hana Catalina 36 MkII David Wilson 10 10.0
 
 
Sail for Hope - Multihull Racing
PHRF Division
NEMA - Multihull
1. 63   USA 63 Surge M32 Ryan McKillen 1 1.0
2. 12   USA TUUCI Skiff Sailing / Gorilla Rigging M32 Skiff Sailing Foundation 2 2.0
3.   Bow 19 Yonder Racing M32 Doug Newhouse 3 3.0
4.   USA 61006 Arethusa Gunboat 60 Phil Lotz 4 4.0
5.   60 Midtown Racing M32 Larry Phillips 5 5.0
6.   NEMA 153 Final Gravity Corsair F31R Jeff Bugbee 6 6.0
7.   USA 361 Wicked Wahine Corsair F-24 trimaran Avram Dorfman 7 7.0
8.   27 Flying Fish F-27 MOD Steve & Josh Parks 8 8.0
9.   71 blackbird corsair 28R Alessandro Bocconcelli 9 9.0
10. 57   NEMA 57 Skedaddle Corsair 28R Andrew Houlding 10 10.0
 
 
Sail for Hope Non-Spin Racing
PHRF Division
PHRF - Non-Spinnaker 1
1.   W.76 USA 1 Wildhorses W Class 76 Donald Tofias 1 1.0
2.   312 Fortune Schooner John Taft 2 2.0
3.   None Miss Molly Oyster Gregg Morash 3 3.0
4.   CAY 80002 Selene Swan 80 Wendy Schmidt 5/DNC 5.0
 
PHRF - Non-Spinnaker 2
1.   SK 19 Blackwing Stuart Knockabout Eric Hall 1 1.0
2.   USA 208 HARAKA Beneteau Craig Forbes 2 2.0
3.   USA 40968 Caneel C&C 41 Chip Hawkins 3 3.0
4.   USA 52602 Relentless Beneteau First 36.7 Robert Laska 4 4.0
5.   USA 025 Epiphany e33 Nick Bowen 5 5.0
6.   93357 WARRIOR JEANNEAU SUN FAST 35 PHILIPPE PERUT 6 6.0
7.   47 Eliana J-100 Bob Laflamme 7 7.0
8.   USA 51452 High Cotton Little Harbor 52 Edward Huffman 8 8.0
9.   NA-5 Frolic Luders Navy 44 Yawl Bill Doyle 10/DNC 10.0
 
 
Sail for Hope- SN J/22s Racing
One Design Division
SN J/22 Fleet
1.   694 Momentum J22 mohamad farzan 1 1.0
2. 4   USA 4 Team Chao J22/SN Matthew Chao 2 2.0
3. 9   USA 9 J22 Sail Newport J/22 Anthony Leach 3 3.0
4. 14   14 BEER NUTS J22 Steve White 4 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020