2015 WYC/AIS Bayfield Race Week
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Total
Buoy Fleet Racing
PHRF Division
LMPHRF Buoy Fleet
1.   USA 42250 Chewbacca N/M Int'l 50 Peterson Nimmer 1 6 2 1 1 1 3 1 1 17.0
2.   USA 269 ZigZag J 109 Jim Vaudreuil 3 4 4 2 5 2 1 4 2 27.0
3.   CAN 74094 Pennycress C&C 37 Team Pennycress 5 2 3 5 2 4 6 3 6 36.0
4.   USA 32676 Quintessence III Frers 46 David Crum 4 1 5 7 3 6 7 2 5 40.0
5.   USA 40205 Papa Gaucho II J 35 Keith Stauber 2 5 1 4 8 5 8 7 3 43.0
6.   USA 59 Chase J 109 Charlie Schroeder 6 3 8 3 4 3 4 6 7 44.0
7.   CAN 73289 Bobsled J 35 Bob Vander Ploeg 8 11/RET 7 6 6 8 2 5 4 57.0
8.   USA 41995 Angisina Soverel 39 Andy Spence-Parsons 7 8 6 8 7 7 5 8 8 64.0
9.   USA 36028 No Trespassing SunFast 3600 Dick Kalow 9 7 9 9 9 9 9 9 9 79.0
10.   USA 9 Underdog Jerry Dunn 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 99.0
 
 
Mid Distance - Fleet A Racing
PHRF Division
LMPHRF Mid Distance - Fleet A
1.   USA 52 Hobbes FT 10M Tim and Sally Buck 1 1 4 2 8.0
2.   USA 32718 Screaming Olson 40 Steve Schick 4 3 2 1 10.0
3.   USA 18550 Arbitrage X 1-Ton Mike Moyle 2 2 3 4 11.0
4.   USA 77899 Red Hawk Santa Cruz 40 Ralph Hodek 5 4 1 3 13.0
5.   41445 Voyager C&C 44 Mike Spence 3 6 5 5 19.0
6.   USA 31076 Wylie Coyote Wylie 40 Mark Gross 6 5 6 6 23.0
 
 
Mid Distance - Fleet B Racing
PHRF Division
LMPHRF Mid Distance - Fleet B
1.   USA 219 Kestrel Beneteau First 36.7 Pia Castelline 1 1 1 1 4.0
2.   USA 25547 Undaunted Bene 36.7 Michael Smith 2 2 4 2 10.0
3.   USA 40512 Texana Schock 35 dallas johnson 3 3 2 3 11.0
4.   USA 40410 Radio Flyer J36 Edward Alspach 5/DNF 4 3 4 16.0
 
 
Mid Distance - Fleet C Racing
PHRF Division
LMPHRF Mid Distance - Fleet C
1.   130 Strawman Melges 32 Rob Finnigan 2 1 5 1 9.0
2.   USA 52589 Celebration C&C 37 Pete Shelquist 1 3 6 3 13.0
3.   USA 16815 Red Herring C&C 38 MKII Eric Thomas 4 4 3 2 13.0
4.   USA 32112 LOKI Beneteau First 38 Krister Mattson 5 5 1 4 15.0
5.   36216 Just Is Sabre 362 Ron Pool 3 6 2 6 17.0
6.   USA 040 Cadence S2 9.1 Jim Hertel 6 2 4 5 17.0
7.   USA 16810 Chellean C&C 39 Rick Anderson 7 7 7 7 28.0
8.   USA USA612 Fly2 J70 Erik Wilson 9 8 8 8 33.0
9.   USA 52742 Allegro Tartan 4100 Brian Bullock 8 9 9 10 36.0
10.   ???? Giddyup Jeaneau 409 Tom Verburgt 12/RET 10 12/DNF 9 43.0
11.   42 fREEDOM CATALINA TED MAZUREK 12/TLE 12/DNC 12/DNC 12/DNC 48.0
 
 
Mid Distance - Fleet D Racing
PHRF Division
LMPHRF Mid Distance - Fleet D
1.   USA 149 Goombay Smash Ultimate 20 Gregg Henning 1 1 5 2 9.0
2.   539 Key of Sea Ericson 32T Lawrence Mariette 2 6 1 1 10.0
3.   417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide 5 3 3 5 16.0
4.   00001 assassin custom Jason Worsfold 3 2 6 7 18.0
5.   USA 26006 Hairy Bear c&c 29 mk 1 Ken Tennant 6 4 4 4 18.0
6.   Usa 53 Windwalker S2 7.9 inboard Terry Anderson 8 8 2 6 24.0
7. 30   USA 227 You Sassy B! Ultimate 20 Stephen Rose Emily Fox 7 5 11/DNF 3 26.0
8.   USA 61418 SS George Bailey Sabre 34 MK II Doug Milroy 4 9 9 8 30.0
9.   USA 16232 Copasetic Pearson 30 Art Johnston 9 7 7 10 33.0
10.   USA 385 Galatea Islander 36 David Herring 11/DNF 11/DNC 8 9 39.0
 
 
Mid Distance - Jib and Main Racing
PHRF Division
LMPHRF Mid Distance - Jib and Main
1.   USA 047 Mon Amie Tartan Mike Lamb 8/RET 2 2 1 13.0
2.   USA 50447 Perfect Lady Tartan 34-II James Tack 8/RET 1 3 3 15.0
3.   USA 35 Simba Tartan 40 Lee Ganz 7/RET 3 1 4 15.0
4.   4 Impromptu Irwin Tony Signorelli 8/RET 5 4 5 22.0
5.   USA 21 Uncle Bob's Waffle House Jeanneau 379 Joshua Bone 8/DNC 7/DNC 8/DNC 2 25.0
6.   USA USA Andiamo Islander Tom Embertson 8/RET 4 8/DNC 8/DNC 28.0
7.   USA none Northstar Jeanneau Mke Ferraro 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 32.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Mount Gay Rum    

Copyright © Interactive Creations 2000-2019