2021 Edgartown Race Weekend, 'Round The Island Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Round-the-Island Racing
ORC Division
Class 0 - ORC
1.   USA 39 Christopher Dragon XI Ker 40+ Andrew & Linda Weiss 1 1.0
2.   USA 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 2 2.0
3.   USA 52599 Wahoo Ker 50 Katie Boyle 3 3.0
4.   USA 66866 Polaris Sydney 47 Will Passano 4 4.0
5.   USA 61016 Zaraffa R/P 66 Teagan Foley 5 5.0
6.   CAY 007 Vesper 72 Mini Maxi Jim Swartz 6 6.0
7.   USA 50069 Temptation - Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 8/DNC 8.0
 
 
PHRF_ToT Division
Class 1 - PHRF Spinnaker A
1.   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 1 1.0
2.   USA 12104 Alchemy J 121 David Southwell 2 2.0
3.   USA 36 Next KP 36 Ryan Walsh 3 3.0
4.   USA 202 Chinook Swan 48 Grant McCargo 4 4.0
5.   BVI 57528 Spirit Oyster 575 Seniben Ltd 5 5.0
6.   USA 61124 She's No Lady J 121 Robert Littleton 6 6.0
7.   66-10 Serendipity Oyster 66 Harald Findlay 7 7.0
8.   USA 50085 Aurora Reichel Pugh 66 Gus Carlson 10/DNF 10.0
9.   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 10/DNC 10.0
 
Class 2 - PHRF Spinnaker B
1.   USA 205 RAPTOR J 109 Ed Dailey 1 1.0
2.   USA 289 Hafa Adai J 109 Eliot Shanabrook 2 2.0
3.   USA 72 Gut Feeling J 109 Ted Herlihy 3 3.0
4.   USA 50454 Après J 120 Stephen Besse 4 4.0
5.   USA 60464 Wings J 46 Richard Egan 5 5.0
6.   USA 60036 Loblolly Sunfast 3600 Michael Greene 6 6.0
7. North Sails  USA 12066 murmur J 120 Robert Reifeiss 7 7.0
8.   USA 52024 Bamboozler Beneteau First 40.7 Michelle & Robert Hoyt 8 8.0
9.   56 Red Shift Figaro 2 Massachusetts Maritime Academy Maritime 9 9.0
10. North Sails  USA 33 Bella Sirena Cross Current 33 James Barnes 11/DNC 11.0
 
Class 3 - PHRF Spinnaker C
1.   USA 563 Hardtack J 105 Matthew Schmitt 1 1.0
2.   USA 60363 Big Fish Beneteau 36.7 Greg Morse 2 2.0
3.   USA 227 Water Wolf J105 Edward Lobo 3 3.0
4.   33007 Stern Lecture Quest 33 Andrew seguin 4 4.0
5.   USA 5490 Airbender J 110 Philip Stathos 5 5.0
6.   USA 7101 Ceann Saile Tartan 101 Geoffrey Roth 6 6.0
7.   45 Parceira Bavaria Cruiser 45 Jason Calianos 7 7.0
8. UK Sailmakers  USA 110 Legacy C&C 110 James Glynn 8 8.0
9.   USA 608979 1891 Sparkman and Stevens MMA Massachusetts Maritime 11/DNF 11.0
10.   USA 50940 Wildflower Sabre 402 Jonathan Pope 11/DNF 11.0
 
Class 4 - PHRF Spinnaker D
1.   USA 42588 Crazy Uncle Tripp 37 Gordon Baird 1 1.0
2.   USA 36031 Turning Point NY 36 Rich Gold 2 2.0
3.   USA 53303 Seefest J 29 MHOB Ira Perry 3 3.0
4.   USA 22714 Kanga DP34 Cam Tougas 4 4.0
5.   USA 36007 Whirligig NY 36 Derek Ettie 5 5.0
6.   USA 41426 Southern Cross Frers 33 Brian Higgins 6 6.0
7.   USA 50635 Riva J 35C Steve Dahill 7 7.0
8.   USA 8516T Escapade II Morris, Ocean Series Tom Bowler 8 8.0
9.   USA 41688 Lost Horizon Bristol 38.8 Jim Taylor 9 9.0
10. Elvestrom Sailmakers  USA 42605 Silhouette Cherubini 44 David Caso 10 10.0
 
Class 5 - PHRF - Double-Handed Spinnaker
1.   USA 4 Alchemist Jeanneau Sunfast 3300 Ken Read 1 1.0
2.   USA 52218 Goat Rodeo Seaquest 36 Todd Johnston 2 2.0
3.   USA 68722 Hot Sauce J/122E Zachary Lee 3 3.0
4.   20283 Atalanta Sabre 28 ketch Richard Sides 4 4.0
5.   USA 41644 Toujours Tartan 37 Brian Bush 5 5.0
6.   USA 52044 Ruse Swan 44 Mark II William Marsh 6 6.0
7.   60086 Sea Gate Hanse 400 Michael DiMella 8/DNC 8.0
 
ORC (PHRF Scoring)
1.   USA USA 52599 Wahoo. Ker 50 Katie Boyle 1 1.0
2.   USA USA 61016 Zaraffa. R/P 66 Teagan Foley 2 2.0
3.   USA CAY 007 Vesper. 72 Mini Max Jim Swartz 3 3.0
 
 
Round-the-Island - Multihull Racing
One Design Division
Multihull
1.   USA 60 Midtown Racing M32 Laurence Phillips 1 1.0
 
 
Round-the-Island 33.96 Racing
PHRF_ToT Division
Class 6 - PHRF Non-Spin A
1.   W.76 USA 1 Wild Horses W Class 76 Donald Tofias 1 1.0
2.   USA 54321 Avatar J 160 Alan Fougere 4/DNC 4.0
3.   2598 Truelove J 160 John Zeiler 4/DNC 4.0
 
Class 7 - PHRF Non-Spin B
1.   22582 Firebrand Posey 35 Kevin Shannon 1 1.0
2.   USA 40968 Caneel C&C 41 Chip Hawkins 2 2.0
3.   usa 41880 Kaos Frers 41 Scott Belliveau 3 3.0
4.   52378 Windigo Sabre 426 George Brown 4 4.0
5. Doyle Sailmakers  35 Lone Bark Elan 434 Impression Chris Gackstatter 5 5.0
6.   52002 Far Out Morris 52RS Thomas Firsching 6 6.0
7.   USA 52755 Skandia Hinckley SW51 Geoffrey Berger 7 7.0
8.   60156 Denal1 Sabre 452 WK Joshua Weiss 8 8.0
9.   51700 Rendezvous II Oceanis 461 Michael Mason 10/DNC 10.0
 
Class 8 - PHRF Non-Spin C
1.   USA 51353 Saylavee Beneteau 311 Peter Soule 1 1.0
2.   001 Camelot S&S 45 Robert Labdon 2 2.0
3.   93 Phantom Concordia Yawl Joshua Dennerlein 3 3.0
4.   USA 1978 Scooby C&C 36 Kent Richardson 4 4.0
5.   USA 53169 Simpatico Pearson 39 Kyle Van Brocklin 5 5.0
6.   207 Ithaki Jeanneau 36i Denis Yannatos 6 6.0
7.   52482 Rockaby Maica 37 David Hulburt 9/DNF 9.0
8.   USA 92 Kinsale P 36-2 Allen Eddy 9/DNF 9.0
 
Class 9 - PHRF - Double-Handed Non-Spinnaker
1.   18 Iniki Alerion Express 38 Paul Stafford 1 1.0
2.   USA 257 Ovation Sabre 362 Kent Lenci 2 2.0
3.   USA 51906 Indian Summer Sabre 38 MK II Sheridan Carey 4/DNF 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Mount Gay Rum North Sails J/Boats Regatta Craft Mixers
Hinckley Yachting MacDougalls' Storm Trysail Club Team 1 Newport

Copyright © Interactive Creations 2000-2022