2021 Susan Hood Trophy Race
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
GLMRA
ORC-FS-DH
ORC-FS-FC
PHRF-FS-DH-1
PHRF-FS-DH-2
PHRF-FS-FC-1
PHRF-FS-FC-2
PHRF-FS-FC-3
PHRF-FS-FC-4
PHRF-FS-FC-5
PHRF-FS-FC-6
PHRF-FS-FC-7
PHRF-FS-SH (Solo)
PHRF-NFS-DH
PHRF-NFS-FC-1
PHRF-NFS-FC-2
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Yacht Club
Race
1
Total
Flying Sails Racing
ORC Division
ORC-FS-DH
1.
CAN 4036
ARRIBA
Beneteau First 40
Michael Lahrkamp
EYC
1
1.0
2.
35
Ileana
Hanse 508
John Hagen
PCYC
2
2.0
3.
CAN 34894
Thunder
X Yacht 372 sport
Corey Sawchuk
PCYC
3
3.0
PHRF_ToT Division
PHRF-FS-SH (Solo)
1.
CAN 32
Revival
Abbott 33
James Roscoe
Boulevard Club
1
1.0
2.
6204
Mythos
CS Merlin
Ted Spanos
PCYC
2
2.0
3.
72
High Tea
J 112E
Ard Van Leeuwen
MCC
3
3.0
4.
CAN 3900
Tru Blu
Hunter 39
Derrick Finn
Maple Leaf
4
4.0
5.
51370
Worthy Pearl
C&C 37 MK I
Mac McKenzie
EYC
5
5.0
6.
40257
Shazam
J 27
Sean Wismer
BHYC
6
6.0
PHRF-FS-DH-1
1.
USA 52134 / 51975
Ariadna
Beneteau First 36.7
Alec Melnikov
EYC
1
1.0
2.
CAN 008
Star Chaser
Beneteau First 45
Kenneth Martin
PCYC
2
2.0
3.
CAN 629
Upstart
Sunfast 3200
Bert Barrett
NYC
3
3.0
4.
Can 144
Live Wire
J 109
Kim Piller
Port Credit Yacht Club
4
4.0
5.
DEN 36
Xanthe
X-442 X-Yachts
Sencer Erkaya
RCYC
6
/
DNC
6.0
PHRF-FS-DH-2
1.
CAN 1026
Volga
Beneteau 34
Yuriy Mikhaylov
Mimico Cruising Club
1
1.0
2.
CAN 54387
True North
Hunter 27X
Simon Mielniczuk & Jory Gibson
ABYC
2
2.0
PHRF-FS-FC-1
1.
CAN 51790
The Cat Came Back
J 120
Graham Toms
ABYC
1
1.0
2.
CAN 3005
Notorious
Farr 30
Kevin Brown
National Yacht Club
2
2.0
3.
CAN 35001
Razorbill
1D35 MOD
Leon Irish
WYC
3
3.0
4.
USA 09
Moxie
Farr 30
Tracey Bean
WYC
4
4.0
5.
Can 29206
Zamboni
Mumm 36
Kris Davis
NYC
5
5.0
6.
CAN 3
Sabotage
Farr 30
Doug Folsetter
Royal Hamilton Yacht Club
6
6.0
7.
CAN 54340
Afterburn
Soto 40
Darren Gornall
PCYC
7
7.0
PHRF-FS-FC-2
1.
CAN 51166
Mister Ed
IMX 38
Ian McAllister
Port Credit
1
1.0
2.
Can 69937
IMXtreme
X-Yacht 38
Keith riley
PCYC
2
2.0
3.
CAN 43635
Shorthanded
J 35
Michael Pietz
PCYC
3
3.0
4.
CAN 146
Xoomer Xpress
X-35
Adam Farkas
National Yacht Club
4
4.0
5.
CAN 711
Esprit de Corps I
castro 39
Gilles Barbot
Atlas Ocean Racing
5
5.0
6.
CAN 265
Lively
J 109
Murray Gainer
ABYC
6
6.0
7.
CAN 54367
Act II
C&C 115
Trevor Bender
Mimico Cruising Club
7
7.0
8.
10
ELLEMENTARY
L30
Diane Reid
Ashbridge's Bay Yacht Club
8
8.0
9.
CAN 112
Shifty
Dufour 40e
David Provan
RCYC
9
9.0
PHRF-FS-FC-3
1.
CAN 641
Endeavour
J 105
Bill Bevan / Paul Martini
MCC
1
1.0
2.
CAN 84
Give'r
J 88
Tim Sweet
NYC
2
2.0
3.
CAN 35367
Hammertime II
Beneteau First 36.7
Pasquale Leone
ABYC
3
3.0
4.
173
Finale
Beneteau First 36.7
AL Tavares
RCYC
4
4.0
5.
CAN 249
Tonic
Beneteau First 36.7
Christopher Jones
Royal Canadian Yacht Club
5
5.0
6.
CAN 36786
Tenacious
Beneteau First 36.7
Rob Bartholomew
EYC / Boulevard Club
6
6.0
PHRF-FS-FC-4
1.
CAN 227
Setanta
Hanse 400
Joe Doris
LSYC
1
1.0
2.
41849/53494
KAMIKAZE
Tripp 37
Matt Kasprzycki
Wind Athletes Canada
2
2.0
3.
42789
Wee Beastie III
J 33
Sean Matthews
Highland YC
3
3.0
4.
CAN 117
Rum Kist
Beneteau First 10R
William Morland
Etobicoke Yacht Club
4
4.0
5.
CAN 17
Plika
Beneteau First 10R
Ian Struthers
Royal Canadian YC
5
5.0
6.
CAN 42
Blast
Beneteau First 10R
Chris Bobyk
MCC
6
6.0
7.
CAN 8
Zoom
Beneteau First 10R
Mac Sadowski
EYC/YCZC
7
7.0
8.
CAN 54299
Absolute
Dobroth MORC 30
Mike Armstrong
Niagara-on-the-lake Sailing Club
8
8.0
PHRF-FS-FC-5
1.
CAN 34501
The Red Boat
Jeanneau 39 Regatta
Rod Dengerink
LSYC
1
1.0
2.
34195
Renaissance
C&C 38
Peter Kirkwood
BHYC
2
2.0
3.
10636
Blue Raven
C&C 39
Davide Carnevale
OYS
3
3.0
4.
CAN 40190
Emerald II
Hunter Legend 40
Paul Willis
LSYC
4
4.0
5.
CAN 34
Flying Monkeys
C&C 99
Stuart Demeter
ABYC
5
5.0
6.
USA 419
One
Benteau Figaro 1
Stuart Rice
AYC
6
6.0
PHRF-FS-FC-6
1.
Can 40323
It's A Conspiracy
s2 9.1
Adrian Hanley
BHYC
1
1.0
2.
CAN 54402
Katbird
Dufour 34 Performance
Kathleen Timmis
RCYC
2
2.0
3.
73313
Lion's Den
C&C 35 MKIII
Cameron Hastings
FBYC
3
3.0
4.
CAN 133
Completely Wound Up
Laser 28
Greg Jordan
RHYC
4
4.0
5.
CAN 42264
Jersey Girl
Olson 911S
Mark Searle
Port Credit Yacht Club
5
5.0
6.
CAN 50229
ENTOURAGE
Olson 911SE
Will French
LSYC
6
6.0
PHRF-FS-FC-7
1.
227
The Vice Regal
Hughes 38
Tony Power
PCYC
1
1.0
2.
15898
Cirrus
Morgan
Jamie Spotswood
IYC
2
2.0
3.
69
Distant Thunder
C&C 27 MKV
JIM WENTE
Etobicoke YC
3
3.0
4.
CAN 75
Still Knot Working
C&C27 Mk.V
Andrew Kanarek
Etobicoke Yacht Club
4
4.0
5.
151
Bow Movement
Hunter 36
Dave Hill
MacassaBayYC
5
5.0
6.
CAN 72
Curious George
C&C 27 Mk V
Thomas Smeenk
Maple Leaf YC
8
/
DNC
8.0
7.
331
Kismet
Beneteau 331
Kerim Terzioglu
RCYC
8
/
DNF
8.0
No Flying Sails Racing
PHRF_ToT Division
PHRF-NFS-DH
1.
44
Deva
Dufour 445
David Medhurst / Eva Innes
RCYC
1
1.0
2.
CAN 11778
Puffin
C&C 30
Pawel Cimek & Livianna Tossutti
MCC
2
2.0
3.
CAN 34796
eXoteric
X-Yachts X-95
Nick Lekic
LSYC
3
3.0
4.
CAN 74169
Midnight Express
Express 30
Michael Bauer
Highland Yacht Club
4
4.0
5.
CAN 24969
Split Second
C&C 34
John Greenham
Toronto Hydroplane & Sailing Club
5
5.0
6.
165
Big Lou
C&C 33-2
Michael Egberts & Catherine Kierans
RCYC
6
6.0
PHRF-NFS-FC-1
1.
54266
Beyond Survival
C&C 115
Bill Roscoe
The Boulevard Club
1
1.0
2.
CAN 5209
Freestyle
CS 40
james Oldershaw
PCYC
2
2.0
3.
CAN 11565
Sula Sula
c&C 115
Carey CB-Lamontagne
RCYC
3
3.0
4.
Can 70
PERSPECTIVE
J 100
Robert DeWitte
BS&BC
4
4.0
5.
Can 3400
Dragon Bleu
Tartan 3400
Jim Barton
RHYC
5
5.0
6.
CAN 174
Allegro
Pearson Flyer
Marty Cameron
BPYC
6
6.0
PHRF-NFS-FC-2
1.
60
Killahara
Tartan 3500
Donald Trant
Etobicoke Yacht Club
1
1.0
2.
1006
Bandoleer
Odyssey 30
Bruce Smith
QCYC
2
2.0
3.
5689
602
Sangaela
Tartan 30
Geoffrey Fairbank
Bluffers Park Yacht Club
3
3.0
4.
H 35
TeEsse.
Hunter
Jeff Rudd
oys
5
/
DNC
5.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy