2021 Lake Ontario Short-Handed Racing Series
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
GLMRA
PHRF-FS-DH-1
PHRF-FS-DH-2
PHRF-FS-DH-3
PHRF-FS-DH-4
PHRF-FS-SH (Solo)
PHRF-NFS-DH-1
PHRF-NFS-DH-2
PHRF-NFS-SH (Solo)
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
Flying Sails Racing
PHRF_ToT Division
PHRF-FS-SH (Solo)
1.
CAN 227
Setanta (SH)
Hanse 400
Doris Joe
1
1.0
2.
34894
Thunder (SH)
X372 Sport
Corey Sawchuk
5
5.0
3.
CAN 32243
Boomerang
C&C 35
Jason Smyth
5
5.0
4.
6204
Mythos
CS Merlin
Ted Spanos
2
2
1
5.0
5.
72
High Tea
J 112E
Ard Van Leeuwen
1
4
1
2
8.0
6.
CAN 60077
Aarrow
Archmbault 40RC
David Courtney
7
3
10.0
7.
CAN 3900
Tru Blu
Hunter 39
Derrick Finn
3
3
4
10.0
8.
65
Rapscallion 2
Tartan 4100
Pierre Roberge
6
6
12.0
9.
64011
Ruffian
Mirage33
Dheeraj Joshi
2
6
4
5
17.0
PHRF-FS-DH-1
1.
173
Finale
Beneteau First 36.7
Al Tavares
1
1.0
2.
10 unknown
ELLEMENTARY
L30
Diane Reid
3
3.0
3.
CAN 4036
Arriba
Beneteau First 40
Michael Lahrkamp
2
3
5.0
4.
Can 144
Live Wire
J 109
Kim Piller
1
2
1
1
5.0
5.
CAN 008
Star Chaser
Beneteau First 45
Kenneth Martin
2
10
/
DNF
2
14.0
PHRF-FS-DH-2
1.
42789
Wee Beastie III
J 33
Sean Matthews
1
1.0
2.
USA 419
One
Benteau Figaro 1
Stuart Rice
1
1
2.0
3.
CAN 227
Setanta (DH)
Hanse 400
Joe Doris
2
2
4.0
4.
CAN 10
Perfect Ten
Beneteau First 10R
Benjamin Sutton
5
5.0
5.
Can 60189
Arriba (36.7)
Beneteau First 36.7
Don French
1
5
3
9.0
6.
CAN 629
Upstart
Sunfast 3200
Bert Barrett
4
3
5
12.0
7.
USA 52134 / 51975
Ariadna
Beneteau First 36.7
Alec Melnikov
2
2
4
4
12.0
8.
049
Tonnant DB
Wauquiez Centurion 40S
Paul Blumenstock
3
3
6
6
18.0
PHRF-FS-DH-3
1.
CAN 59974
Tardis
Humboldt Bay 30
Barry Jasper
2
1
3.0
2.
CAN 42264
Jersey Girl
Olson 911S
Mark Searle
2
1
1
3
7.0
3.
34894
Thunder (DH)
X372 Sport
Corey Sawchuk
4
4
8.0
4.
CAN 54402
Katbird
Dufour 34 Performance
Kathleen Timmis
1
2
3
2
8.0
PHRF-FS-DH-4
1.
CAN 133
Completely Wound Up
Laser 28
Greg Jordan
2
3
5.0
2.
CAN 54387
True North
Hunter 27X
Simon Mielniczuk & Jory Gibson
1
1
1
2
5.0
3.
CAN 1026
Volga
Beneteau 34
Yuriy Mikhaylov
2
3
3
1
9.0
4.
227
The Vice Regal
Hughes 38
Tony Power & David Dupal
2
4
4
10.0
5.
Can 2191
Break Free
Beneteau First 305
Paul Lewis
3
5
5
13.0
No Flying Sails Racing
PHRF_ToT Division
PHRF-NFS-SH (Solo)
1.
14146
Good Hope
Baba 35
Gaurav Shinde
3
3.0
2.
35
Ileana
Hanse 508
John Hagen
1
1
2
1
5.0
3.
370
Vague Location
Dufour 36 Classic
Jim French
2
2
1
2
7.0
PHRF-NFS-DH-1
1.
CAN 34501
The Red Boat
Jeanneau 39 Regatta
rod dengerink
1
1
2.0
2.
CAN 6226
Maroca II
CS36 Merlin
Andrew Heim
1
1
2.0
PHRF-NFS-DH-2
1.
CAN 282
Wayward
Hunter 30
James Wilkinson
4
4.0
2.
CAN 24969
Split Second
C&C 34
John Greenham
4
4.0
3.
147
For Pete's Sake
Catalina C310
Peter Sandford
1
1
1
1
4.0
4.
116
Gingersnap
Viking 28
Alexandre Tchikalov
2
5
7.0
5.
24966
Celebration
C&C 30
Gregory Kritsch
2
3
3
2
10.0
6.
4487
Plum Danish 2
CS 30
Ray Prokop
3
5
4
12.0
7.
CAN 34796
eXoteric
X-Yachts X-95
Nick Lekic
6
2
4
3
15.0
8.
4629
Pacemaker
CS 30
ROBERT THOMAS
5
10
/
DNF
6
21.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy