23rd Annual Annapolis Leukemia Cup Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Total
Fleet A (EYC) Racing
One Design Division
Alerion Express 28
1.   USA 160 Skimmer Alerion Express 28 Jack & Marti Detweiler 1 1 1 3.0
2.   USA 296 Escape Alerion Express 28 james kizziar 4 3 2 9.0
3.   USA 316 Halcyon Alerion Express 28 Jason Goscha 3 2 4 9.0
4.   USA 2500 Caroline Alerion Express 28 Amanda McNeil 2 4 7/DNS 13.0
5.   400 Blue Moon Alerion Express 28 Dan & Jimmy Attridge 5 6 3 14.0
6.   429 MAGIC Alerion Express 28 Jonah Seiger 6 5 5 16.0
 
Cal 25
1.   USA 681 Ronin Cal 25 Christopher Rogers 1 1 1 3.0
2.   USA 896 ZEPHYR Cal 25 David Hoyt 2 2 2 6.0
3.   1657 Chicken Little Cal 25 Charlie Husar 3 3 3 9.0
4.   1203 Harlequin Cal 25 Leo Surla 6/RET 4 4 14.0
5.   USA 460 Fahrvergnügen Cal 25 Steven Milby 6/DNF 5 6/DNS 17.0
 
J 30
1.   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen 1 1 1 3.0
2.   USA 63242 Insatiable J 30 Ron Anderson 2 2 2 6.0
3.   USA 63300 Avita J 30 George Watson 3 4/DNS 4/DNS 11.0
 
 
PHRF Division
PHRF C (146 and up)
1.   11677 Odyssey Tartan 34C David Shiff 1 1 1 3.0
2.   129 Gitana Cal 34 David McCullough 2 2 2 6.0
3.   USA 1106 Team Early Bird Charley for LLS Niagara 31 Honorary Skipper Charley Ganley/ KDowns 3 3 3 9.0
4.   197 Laughing Gull Alberg 30 Jonathan Adams 4 5/DNS 5/DNS 14.0
 
PHRF Non-Spinnaker
1.   53366 Rendezvous Morgan 366 rodger carter 1 1.0
2.   USA 93421 Canvas Caper C&C 115 Andy Frix 2 2.0
3.   USA 32339 Bump in the Night J 35 Maury Niebur 3 3.0
4.   83488 Redshift Colgate 26 Ken Koester 4 4.0
 
Leukemia Cruising Class
1.   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Rick Lober 1 1.0
2.   USA 132 My Way C &C peter holden 2 2.0
3.   S 28 Fiddler's Green Sabre 28 Mark III Bob Arias 3 3.0
4.   USA 423 Kindred Spirit Beneteau 42 Robert Greve 4 4.0
5.   USA 1746 Following Seas Catalina 36 robert heaney 5 5.0
6.   USA 434 Dream Builder Catalina 350 Pam Ray 6 6.0
7.   USA 53545 The Getaway Hunter Tom Bostwick 7 7.0
8.   USA B 393 Sea Tango Beneteau 393 Dennis Krizek 8 8.0
9.   USA None Quik Dufour Debra Kennedy 9 9.0
10.   USA 0000 Muy Vale Catalina 36 John Healy 10 10.0
11.   USA 62405 DAY DREAM O'Day 25 Jack LaMay 11 11.0
12.   USA None Olive 'r Twist Beneteau George Siegle 12 12.0
 
 
ToT Division
Multihull
1.   USA 1055 Endurance Catamaran 34 JEFFREY SHORT 1 1.0
2.   528 Gemini Catamaran Jere& Lloyd Glover 2 2.0
3.   USA M239 Trinity COSAIR F31 UC David Way 3 3.0
4.   USA 83 Triple Point Corsair 28R Charles Rush 5/DNC 5.0
 
 
Fleet B (AYC) Racing
One Design Division
J 35
1.   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel 1 3 1 5.0
2.   USA 40738 Maggie J 35 Peter Scheidt 3 1 2 6.0
3. 12   USA 73000 Medicine Man J 35 Charles F. Kohlermann IV 2 2 5 9.0
4.   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman 4 5 3 12.0
5.   USA 33757 BZing J 35 Benjamin Travis / Scott Steele 5 4 4 13.0
6.   USA 73425 Rebel Yell J 35 Joel Hamburger 6 6 6 18.0
7.   USA 53427 Windependent J 35 Masci- McGonigle 9/DNC 9/DNC 9/DNC 27.0
 
J 70
1.   USA 209 Cure We Will J 70 Peter McChesney 1 4 1 6.0
2. 74   USA 073 Occams Cure J 70 Walt and Tricia Pletcher 3 1 3 7.0
3. 21   USA 218 Cure Thing! J 70 Todd Olds / Thomas Iseler / Preben Ostberg 2 2 4 8.0
4.   USA 27 Derecho J 70 Neil Sullivan 4 3 6 13.0
5. 22   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey 5 6 5 16.0
6.   USA 382 Zombie Cure J 70 Brian Robinson 11 5 2 18.0
7.   USA 379 Mummbles J 70 Brad Kauffman 8 7 7 22.0
8.   USA 25 Cure J 70 John Dodge 6 10 8 24.0
9. 46   USA 231 Coalition J 70 Dina Kowalyshyn 7 9 10 26.0
10.   004 Sport J70 Mark Wagner 10 8 9 27.0
11. 28   USA 28 Monkey Business J 70 Jonathan Pollak 9 11 11 31.0
 
J 105
1.   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy 1 2 1 4.0
2.   USA 501 Tenacious J 105 Carl and Scott Gitchell 2 1 2 5.0
3.   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 5 3 4 12.0
4.   USA 328 Mirage J 105 Ben duPont 6 4 3 13.0
5.   USA 303 Helios J 105 Steve and Gregg Sunshine 4 7 8 19.0
6.   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert 3 8 9 20.0
7.   USA 98 Better Mousetrap J 105 Robert Putnam 10 5 6 21.0
8.   407 Chessie J 105 John Kircher 9 6 7 22.0
9.   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds 8 10 5 23.0
10.   USA 330 At-Tack J 105 Dennis McCloud 11 9 10 30.0
11.   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino 7 12 13/DNS 32.0
12.   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh 12 11 11 34.0
 
 
PHRF Division
PHRF A1 (26 to 70)
1.   USA 52240 SqueeZeplay IMX 40 Gregg Brinegar 1 1 1 3.0
2.   USA 34 Blockade Runner Farr 30 Bruce Bingman / Taran Teague 2 2 2 6.0
 
PHRF A2 (71 to 109)
1.   USA 1889 MONKEY DUST Tripp Craig & Dotty Saunders 1 2 1 4.0
2.   83299 The fish B32 Karen Lenkey 3 1 2 6.0
3.   USA 40818 Gratitude MG38 Benedict Capuco 2 3 4 9.0
4.   USA 93611 Caribbean Magic C&C 44 Gary Schoolden 4 4 3 11.0
5.   USA 60167 Capricorne Beneteau First 36.7 Laurent Givry 5 5 5 15.0
6.   83278 Errant Belle Elliott 770 Michael Strauss 6 7 7 20.0
7.   50525 Cimarron J/110 Jacqueline McClaskey 7 8 6 21.0
8.   USA 60591 Winter Tartan 101 Nathan Gorenstein 9/DNF 6 9/DNF 24.0
 
 
Fleet C (AYC) Racing
One Design Division
Harbor 20
1.   USA 339 H20 Harbor 20 Garth Hichens 2 1 1 4.0
2.   USA 311 Skimmer Harbor 20 Peter Trogdon 1 2 5 8.0
3.   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo 3 3 6 12.0
4.   USA 193 Rooster Harbor 20 Chesapeake Boating Club 5 4 3 12.0
5.   USA 312 Misty Harbor 20 Marshall Steele 4 8 2 14.0
6.   USA 341 Bullfrog Harbor 20 Timothy Adelman 6 10 4 20.0
7.   USA 332 Queen Ann(e) Harbor 20 Anne Harrington 8 5 7 20.0
8.   USA 325 Puffin Harbor 20 Michael Smith 9 9 8 26.0
9.   USA 319 Fuzzy Logic Harbor 20 William Sutton 12 7 9 28.0
10.   USA 361 Riptide Harbor 20 Bob Shea 13 6 13 32.0
11.   USA 191 Blazer Harbor 20 Chesapeake Boating Club 17 13 10 40.0
12.   323 Allegro Harbor 20 Ken Stevens 19 12 11 42.0
13.   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate 11 15 16 42.0
14.   USA 132 Sheila Marie harbor 20 bob kehoe 14 18 12 44.0
15.   USA 342 Tru Blu Harbor 20 Cooper Rees 21 14 14 49.0
16.   USA 162 Mofongo Harbor 20 Rick Hill 18 16 15 49.0
17.   USA 205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema / Patrick Shannon 15 17 17 49.0
18.   USA 192 Sonny Harbor 20 Chesapeake Boating Club 16 19 18 53.0
19.   USA 185 Pearl Harbor 20 Mark Kiefaber 20 11 25/RET 56.0
20.   USA 321 MEADEOR Harbor 20 JIM&RACHEL MEAD 7 25/DNC 25/DNC 57.0
21.   USA 213 Endurance Harbor 20 John Heintz 10 25/DNF 25/DNC 60.0
22.   USA 344 Merlyn Harbor 20 William Cahill 23 20 19 62.0
23.   USA 371 Fiona Harbor 20 Richard Turman 22 21 25/DNC 68.0
24.   USA 355 Rhapsody Harbor 20 Dan Corenzwit 25/RET 25/DNC 25/DNC 75.0
 
 



Protest Filing Report as of 22/Sep/2017 @ 01:14 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 2 Rooster (USA 193) vs Misty (USA 312) 04:45PM Filed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017