2021 AYC Two Bridge Fiasco Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Total
Two Bridge Fiasco Racing
Pursuit Division
PHRF Spin
1.   USA 2163 Swiss Miss Bavaria B/One Farr 230 Gisela Shaughnessy EYC 1 1.0
2.   USA 60 Meltemi J 80 Mike Hobson STYC 2 2.0
3.   83173 Problem Child BC27 Ron Katz Gwen Gibson Annapolis Yacht Club 3 3.0
4.   usa 93680 Narrow Escape III Dehler 30 OD Ben Corson AYC 4 4.0
5. 245 Quantum Sails  USA 245 Deep State Viper 640 Walt Pletcher AYC/SSA 5 5.0
6.   52983 ELVIS Beneteau 10R Tony/Ceila Moynagh Srsa5 6 6.0
7.   USA 57 MI-2 J 88 David Malkin EYC 7 7.0
8.   USA 61354 Characters Beneteau 46.1 James Fehrmann GSA 8 8.0
9.   USA 63 Valhalla2 J 80 Valhalla Sailing Project / Bo Darlington EYC 9 9.0
10.   USA 40 Sundog J 88 Paul Parks Annapolis Yacht Club 10 10.0
11.   93679 Jahazi Bavaria 38 David Dodson Shearwater Sailing Club 11 11.0
12.   USA 37 Hexagonal Viper 640 Patrick Burnett RBSA 18/DNF 18.0
13.   USA 52296 Hiwassee J 100 John Bell Annapolis Yacht Club 18/DNC 18.0
14.   83488 Privateer Colgate 26 Mark Kiefaber AYC 18/DNC 18.0
15.   USA 33785 Valhalla J 35 Valhalla Sailing Project / Mike Wood EYC 18/DNC 18.0
16.   USA 61452 Vixen J 100 David Andril Annapolis Yacht Club 18/DNC 18.0
17.   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth EYC 19/DNC 19.0
 
PHRF Non Spin
1.   USA 1768 Blow'viate J 24 Samuel McGuire SSA 1 1.0
2.   USA 90 Cannonball 2.0 J 30 Doug Wallop AYC 2 2.0
3.   USA 2500 Caroline Alerion 28 Kevin McNeil Annapolis YC 3 3.0
4.   USA 50525 Cimarron J 110 Lynn McClaskey HHSA 4 4.0
5.   USA 4509 4509 J 24 Marjorie Westholm Friday Flamingo Yacht Club 5 5.0
6.   162 Hero Squad III (ROTPC) Alerion 28 Andrew Eyring AYC 6 6.0
7.   USA 04 Cookie Monster Salona 380 Stephen Hale EYC 7 7.0
8. Other  CS34 LEGACY CS34 Philip Maiese CRCA 8 8.0
9.   60747 Aah, Breeze Beneteau 331 Robert Marino Crca 9 9.0
10.   USA 60498 Curlew Valiant 37 David Densmore SSA 10 10.0
11.   USA 156 Five O'clock O'Day 40 Michael Jewell EYC 15/DNF 15.0
12. North Sails  USA 60888 Lucky Eights J 124 Keith Cole Annapolis Yacht Club 15/DNC 15.0
13.   312 Wiggy Wiggy Rainbow Julianne Fettus CHESSS 15/DNC 15.0
14.   USA 3479 Rush Hour J 24 Kelly FitzGerald Severn Sailing Association 15/RET 15.0
 
J/22
1.   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd Annapolis YC 1 1.0
2.   AYC 5 Stormy Weather J 22 Richard Born AYC 2 2.0
3.   USA 1002 Just Wing It J 22 Drew Mutch EYC 3 3.0
4.   USA 1461 Ekas J 22 Jason Ipe Annapolis Yacht Club 4 4.0
5.   789 Zesty Enterprise J 22 Jake Doyle AYC 5 5.0
6.   AYC 3 Gaynelle J 22 Isaac Breen-Franklin AYC 6 6.0
7.   USA 637 Tiguidou J 22 David Murray SSA 7 7.0
8.   USA 933 Committed J22 Warren Richter Tracey Golde Annapolis Yacht Club 9/DNC 9.0
 
J/70
1.   USA 68 uno mas J 70 David Schoene EYC/SSA 1 1.0
2.   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey Annapolis Yacht Club 2 2.0
3. North Sails  USA 808 Nessuna J 70 Alex McPhail Severn Sailing Association 3 3.0
4.   217 Weight Up! J 70 Bonnie Urban AYC/SSA 6/DNC 6.0
5.   USA 4 4 Sail - This Side Down J 70 Gregg Zurmuhlen Eastport Yacht Club 6/DNC 6.0
 
Harbor 20
1. Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema Annapolis Yacht Club 6/DNC 6.0
2.   213 Endurance Harbor 20 John Heintz AYC 6/DNS 6.0
3.   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo AYC 6/DNC 6.0
4.   339 Velociteeny Harbor 20 Martin Roesch Annapolis Yacht Club/NYYC 6/DNC 6.0
5.   600 Last Hurrah Harbor 20 David Smith Eastport YC 6/DNC 6.0
 
Day Sailer
1.   14082 Bail Out Daysailer Erik McCaffrey Severn Sailing Association 1 1.0
2.   4536 Kanaka Day Sailer Robin Richards Severn Sailing Association 2 2.0
3.   4152 Bluebird Day Sailer Matt White SSA 3 3.0
4.   2712 IPA Day Sailer Christopher Lewton Severn Sailing Association 4 4.0
5.   DS 6999 Scrimshaw Daysailer Thomas Shaw SSA 6/DNC 6.0
 
Portsmouth
1.   USA 8530 Grinch Star Bert Collins Annapolis YC 1 1.0
2.   USA 1136 MAYHEM Mistral Equipe II XR (Windsurfer) Doug Stryker Eastport YC / Raritan YC 2 2.0
3.   BEL 29 BEL29 Windfoil Board Christophe Waerzeggers BABA 3 3.0
4.   USA 1405 Caramba Etchells Jose Fuentes Annapolis Yacht Club 21/DNC 21.0
5.   USA 959 Solsidan Etchells Jonathan Forsberg Annapolis Yacht Club 21/DNC 21.0
6.   5279 Spanish Mackerel Buccaneer 18 Jeffrey Moore SSA/SMSA 21/DNC 21.0
7.   USA 01 Lauwiliwilinukunukuoioi Outrigger Junior John Harris Eastport Yacht Club 21/DNC 21.0
8.   CAT 9 Wild*Card Reynolds Tim Layne CMA 21/DNC 21.0
9.   0230 Worrell Bros Inter 20 Nacra Robert Lancaster WRSC 21/DNC 21.0
10.   US 85 Fanatic Falcon Foiling Formula windsurf warren evans BABA 21/DNF 21.0
11.   USA 241 Felix Sturdee Cat Ward Anderson AYC 21/DNF 21.0
12.   WR3 Bombora Wing Foil Alexander Westholm Friday Flamingo Yacht Club 21/DNC 21.0
13.   -S- CHILL Stiletto David Ginsburg Friday Flamingo Yacht Club 21/DNC 21.0
14.   63 DARK RIDE Classic Moth Craig Saunders AYC 21/DNC 21.0
15.   USA 1097 Eduardo Especial Etchells Ed Holt Annapolis Yacht Club 21/DNC 21.0
16.   USA 505 Millenium Falcon Foil Board Jesse Falsone SSA 21/DNF 21.0
17.   U31 Mystic Wind catboat timothy ligibel Chesapeake catboat association 21/DNC 21.0
18.   1 Nomad Vanguard Nomad Jeremiah Lyons Kent Island Yacht Club 21/DNC 21.0
19.   USA 1 Foiling Barn Door Foiling Formula windsurf Guillaume Vernieres BABA 21/DNF 21.0
20.   7 Hokupa'a Outrigger Junior John Staub EYC 21/DNC 21.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022